Vyostření sporu mezi Airbusem a Qatar Airways. Výrobce podle Reuters vypověděl smlouvu na dodání A350

Airbus A350-1000 Qatar Airways v Praze. Foto: flyrosta.comAirbus A350-1000 Qatar Airways v Praze. Foto: flyrosta.com

Letečtí giganti mezi sebou vedou spor kvůli špatnému stavu více než 20 dálkových letadel.

Evropský výrobce letadel Airbus vypověděl podle agentury Reuters smlouvu s Qatar Airways na 19 zbývajících letadel A350-1000 v odhadované hodnotě 6,74 miliardy dolarů. Obě strany mezi sebou vedou už měsíce veřejnou bitvu o špatný stav více než 20 dálkových letadel. Katarská aerolinka se odvolává na možné riziko pro cestující, zatímco Airbus trvá na tom, že letadla jsou zcela bezpečná.

Spor mezi výrobcem a dopravcem převzal na žádost aerolinky soud. Qatar Airways žalovaly Airbus nejméně o 1,4 miliardy dolarů, a to právě kvůli poškozenému nátěru jeho letadel, které musely být před časem uzemněny.

Převzetí dalších strojů Qatar Airways před nedávnem odmítly, což vyvolalo reakci ze strany Airbusu v podobě zrušení celé smlouvy s Qatar Airways na dodání 50 menších letounů A321neo. Šest měsíců poté tak přichází další krok: vymazání objednávek zbylých A350 z pořadníku výrobce.

Dva zdroje citované agenturou Reuters tvrdí, že odvolání dohody s Qatar Airways má být krok Airbusu, který mu umožní prodat letadla jiným leteckým společnostem. Mezi připravovanými dohodami má být v roli potenciálního zákazníka Air India. Indický dopravce již dříve oznámil zájem zvolit si nový typ letounu pro svou dálkovou flotilu.

Pokud nedojde k urovnání sporu, samotné soudní slyšení přijde na řadu až příští léto. Nejnovější krok nicméně pravděpodobně rozšíří už tak napjaté vztahy mezi jinak blízkými spojenci Francií a Katarem a jejich vlajkovými společnostmi.

Významný krok, po němž Qatar Airways pravděpodobně přijdou o objednaná širokotrupá dálková letadla přichází v době, kdy se katarský národní dopravce připravuje na zvládnutí mistrovství světa ve fotbale konané právě v emirátu v jihozápadní části Perského zálivu v listopadu a prosinci. Letecká společnost bude muset zvládnout přepravit na šampionát přibližně 1,2 milionu očekávaných návštěvníků, přičemž se již tak potýká s nedostatkem letadel a do provozu musela vrátit například největší A380, kterou považuje za nevýhodnou.

Tagy A350 Airbus qatar airways
7 komentářů