Výměna pražců: Trasa metra C je mezi Muzeem a Pražského povstání na devět dní bez vlaků

Z výměny pražců v pražském metru mezi stanicemi Pražského povstání a Pankrác. Foto: Swietelsky RailZ výměny pražců v pražském metru mezi stanicemi Pražského povstání a Pankrác. Foto: Swietelsky Rail

Výměna pražců v metru je tvrdá manuální práce, neboť nelze využít mechanizaci jako u povrchové železnice.

33 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jura

Nevite, proc vlak v posledni dobe jezdi neuveritelne pomalu z IP Pavlova na Vysehrad?

Nováček

most brzy spadne…

Miroslav Zikmund

Co to je za terminologii – neuvěřitelně pomalu ?

Jura

Jezdi krokem.

Radius

Tam se práce na pražcích dotýkají i mezistaničního úseku a proto je tam demontována stacionární část vlakového zabezpečovače (Matry). Z toho plyne snížená rychlost, nutnost doplnit vlakovou četu na dvoučlennou a min. interval 2 minuty. No a ve špičce se to tam asi trochu „štosuje“…

Y.K.

Při doplněné četě na dvoučlennou se zase tak pomalu nejede, aby to cestující nutně znervózňovalo. 60 km/h Vmax. Prý se kvůli covidu uvažovalo, že se nebude jezdit dvoučlenně, ale v režimu RTB Matry. Což je do 30 km/h. Že by to tedy skutečně praktikovali?

Radius

Jj, máš pravdu. Toto konkrétní ROV skutečně nenařizuje doplnění, ale RTB. Což je v podstatě jízda podle rozhledu. Ale Vmax je 20 km/h. Nicméně i když se to to doplňuje a Vmax je 60, tak se štosuje stejně a ve špičce se často popojíždí před omezením krokem… Při RTB pak nejsou stanoveny ty 2 minuty intervalu.

ldx

Hustý teda… evidentně v 70. letech na nějakou budoucí výměnu nemysleli.

Jakub Hritz

Haha, buďte rád, že je metro-tempem demokracie byste měl tak 6 stanic za 30 let

jva

Zato v osmačtyřicátém zahodit všechny kapitalistické plány a dvacet let chrápat byl triumf…

Y.K.

Mě vychází 20 stanic za 23 let demokracie.

Plecháč

A za 23 let socialistické výstavby 41 stanic? Takže dnes máme sotva poloviční tempo.

Honza D.

A znali socialističtí plánovači termín EIA? A pokud byste měl v místě stavby pozemek, líbil by se vám tehdejší způsob vyvlastňování?

mgr.pavel

Jistá nádražní budova stržená při výstavbě Céčka by mohla vyprávět..

Plus taky ta kvalita plánů, kdy nemysleli na budoucí údržbu (viz první příspěvek tohoto vlákna).

medical examiner

Pro nádraží Těšnov by se nejpozději nyní muselo hledat jiné využití, protože veškerá závazková doprava bude svedena na hlavní nádraží (včetně vlaků do Rakovníka)

Jiří Kocurek

Tak oni hlavně překračovali plán. Nad smysluplností investovaných peněz se až tak moc nepřemýšlelo. Postavil kapitalista dálnici do Slušovic? Nepostavil. Nikdy tam nebyla taková instenzita dopravy, aby byl potřeba čtyřpruh.

Y.K.

To jistě, ale jádro metra dokončené a je tedy mnohem těžší se dohodnout na smysluplném prodloužení někam, kde se nebuduje sídliště pro 150 000 duší a je tam logicky menší poptávka.

Také už to není výkladní skříň socialismu, do které se rvou prachy hlava nehlava i když jinde se to pěkně rozpadá a vypadá to tam jak ve filmu Kouř. Dnes je to normální dopravní systém, kde se musí obhájit financování.

Frantisek

Platí jen pro kolejové systémy. Silnice se obhajují tím, co na ně bylo a bezpochyby bude chtít být ještě převedeno (poté, co se neobhájí jiný systém). 🙂

Šejdr

Kdybyste se před psaním příspěvku podíval se na stav sítě metra v letech 1990 a 2021, nevypadal byste teď jako osel.

Jakub Hritz

Za to vy jste Anštajn, ale bůh vám dopřál žít v těchto časech, tak si je užívejte 🙂 😀😃, časem pochopíte vysledek

medical examiner

Jojo…třeba jak se v příštím století budou divit, že tam, kde se jako maličké děti proháněli na Černém Mostě, není na kilometry nic jiného než pole…

medical examiner

Ne, to by nevzniklo vůbec, protože by se obstrukce protáhly až do poloviny tohoto století, kdy by nějaké metro bylo zcela vyloučeno.

Miroslav Zikmund

Zkuste se podívat, jak se opravuje / modernizuje tramvajová trať v Praze – do korýtka se uloží dvě vrstvy gumových desek (odpružení) – pak se položí betonové pražce – každý pátý – na pražce se upevní kolejnice, na pozice 1-4 osadí jen upevňovací prvky, pak se to zaleje na dvakrát betonem. Na horní vrstvu se položí papír a na něj se naleje asfalt …
Za X let bude třeba kolejnice vyměnit ….

ldx

Hmm, tak zdá se že poučení žádné… existuje ve světě alternativní technologie, která umožňuje snadnou výměnu/opravu tratě při zachování srovnatelných vlastností?

Na druhou stranu měnit to na povrchu bude asi řádově jednodušší, může tam naject těžká technika nebo to rovnou odstřelovat plastickou výbušninou 😀

Y.K.

Tahle technologie je ze světa. Pokud má být kolej i vozovkou, jednoduše to udělat nejde. Buď je dobře rozebiratelná a ne ideální pro pojezd a nebo je odolná a hladká pro pojezd, ale zase trochu náročná na výměnu kolejnic.

ldx

A nešly by tam dát třeba nějaké tvarované kvalitní zámkové panely, které by přesně zapadly a spáry pak zalít asfaltem ?

Y.K.

To se používá třeba na přejezdech, kříženích s frekventovanou komunikací, protože se dají zřídit velmi rychle. Ale není to levné, je těžké to usadit přesně, pro každý z mnoha poloměrů je potřeba jiný panel, spára pro kolejnici je hodně široká, protože musí projít i pata a vyplněné to bude jen nějakou pryží, upínací systém složitý a do toho je potřeba aby bylo upevnění tlumené… Navíc ze zkušenosti s panely BKV víme, že spáry zalité asfaltem toho zase tak moc nedají. 🙂

medical examiner

Takže pokud má tramvajová trať pojížděna pouze IZS, tak je to mnohem snazší?

Y.K.

Ten systém se jmenuje Wtram a vyměnit koleje umí. Ono totiž není beton jako beton a nezalévá se to pevnostním betonem co je v podloží. Ten „zálivkový, co je kvůli zákrytu rozbijí sbíječkou, kolejnice vymění, zase zalejou a zaasfaltují. Jistě to není tak snadné jako otevřený svršek, ale když má být odolný povrch pro pojíždění auty, tak je to holt opravdu dobré řešení (kočičí hlavy a zádlažba jsou pěkné, ale ne ideální pro intenzivní pojezd).

Jiří Kocurek

Kočičí hlavy a co 3 až 5 roků přeskládat. Je to pracné, trvá to dlouho a musí se zavřít celá křižovatka.
On i ten beton se dá zrecyklovat.

medical examiner

Jojo…kočičí hlavy jsou sice trošku dražší, ale za to je to výborný způsob jak si vynutit dodržování max. povolené rychlosti.

medical examiner

No jo, ale když tramvaj vede tak, že není plánováno její pojíždění auty (kdy je silnice jaksi jinde), tak je otevřený svršek naprosto v pořádku.

Y.K.

To bezpochyby. Ale jsou logicky místa kde to jinak nejde. 🙂