Výjimečná světová hodnota potvrzena. UNESCO žádá o zachování Vyšehradského mostu

Výbor žádá Česko, aby obnovilo Vyšehradský železniční most na jeho současném místě.
Výbor světového dědictví UNESCO na svém pařížském zasedání, které probíhá celý týden, podpořil rekonstrukci Výtoňského mostu.
„Výbor bere na vědomí, že mise dospěla k závěru, že je možné stávající most zachovat, obnovit a doplnit o novou železniční trať vybudovanou podél něj. Dále žádá smluvní stát, aby zachoval a obnovil Vyšehradský železniční most na jeho současném místě vzhledem k jeho přínosu k výjimečné světové hodnotě objektu,” uvádí výbor v návrhu usnesení, které bylo ve čtvrtek projednáno bez debaty delegátů.
UNESCO také vyzvalo Česko, jakožto svůj smluvní stát, aby zvážilo další doporučení mise týkající se mostu a jeho okolí.
Závěrečnou zprávu Poradní mise ICOMOS spadající pod UNESCO obdrželo ministerstvo kultury už letos v dubnu.
Výtoňský most by měl být zachován a opraven, rozhodlo UNESCO. Přesun by nedával smysl
Mise se uskutečnila loni v prosinci, už rok předtím podmínil ministr dopravy Martin Kupka novostavbu mostu připravovanou Správou železnic právě souhlasem UNESCO.
V květnu ministr deníku Zdopravy.cz řekl, že oprava mostu a připojení nové třetí koleje by vyžadovalo vyhlášení nové architektonické soutěže. Použití vypracovaného návrhu nadačního fondu Vyšehradský most by podle něj bylo neférové. Někteří z autorů se totiž předešlé soutěže vyhlášené Správou železnic zúčastnili a neuspěli.
Oprava Vyšehradského mostu by znamenala novou architektonickou soutěž, říká Kupka
Experti v obsáhlé zprávě vydali doporučení, že ocelový most přes Vltavu by měl být zachován a opraven v souladu s principy památkové péče. Jako důvody dokument uvádí mimo jiné zachování hodnoty památky světového dědictví a možnost provést rekonstrukci s minimální výměnou oceli.
Zároveň mise vydala technická a vědecká doporučení na jeho opravu.
Souběžně pokračuje zpracování posudku HIA, který si Správa železnic objednala od německého experta.
Při přípravě závěrečné zprávy její autoři vycházeli i z hodnocení projektu SŽ a konkurenční studie vypracované nadačním fondem Vyšehradský most. Podle ní se most dá opravit tak, že práce i s přípravou potrvají čtyři roky, přinesou minimální omezení provozu, budou levnější než nová stavba a zajistí životnost dalších 100 let.
„Rozhodnutí Výboru pro světové dědictví UNESCO není žádným překvapením. Jasně potvrzuje, že jiná reálná cesta než rekonstrukce Vyšehradského mostu není,“ uvedl nyní mluvčí fondu Jan Havlíček.
Fond je podle něj ohledně dalšího postupu v kontaktu se všemi důležitými aktéry. „Platí náš slib, že naši studii dáme českému státu k dispozici zcela zdarma. Díky tomu se práce na rekonstrukci mohou výrazně urychlit,“ dodal Havlíček.