Vodíkové fiasko. Po soutěži na autobusy v Ostravě zrušili i soutěž na budování infrastruktury
Vodíková plnička Ostrava, vizualizace. Pramen: DPO
Do tendru přišla jediná nabídka. DPO přepracuje zadávací dokumentaci, aby byla soutěž co nejdříve otevřená.
Ono tady nepůjde až tak o ten vodík, jako spíše o další pomníček pánů Macury (primátora) a ředitele DPO Moryse, aby mohli po „První bezpapírové“ a nákupu předražených Double Deckerů nově křičet do světa „První vodíková“ a je úplně jedno, jestli celý ten projekt dává ekonomický smysl či nikoli. Jde jen o to: První!
Už to z nich leze, že „Je počítáno s využitím nízkouhlíkového vodíku,“. Žádná technologie čistého „zeleného“ vodíku, žádný systém na využívání přebytků. Jak tu píší jiní níže, je to jen doják na dotace.
Celý Green Deal je jen jeden velký dotační podvod 😱
Koukám, že se zde rozjíždí velmi dobrá „vodíková“ diskuze. Já osobně si myslím, že vodík jako „akumulátor energie“ smysl má i přes zoufalou účinnost řekněme 33%. Co dle mého názoru smysl nemá, to je jeho využití ve vozidlech lhostejno jakých. Pracovat s vodíkem je extrémně složité pro jeho vlastnosti (velmi malé molekuly, potřeba velmi vysokého stlačování, problém s ohřevem při tankování, špatná regulovatelnost palivových článků) a proto bych raději viděl vodíkovou „akumulační elektrárnu“ ve velkém průmyslovém provedení, která nebude muset řešit omezený prostor, otřesy, bezpečnost při nehodách (silničních, železničních) a akumulaci energie pro pohon při neregulovatelnosti palivového článku. A nyní:… Číst vice »
Myslíte, že vodík dokáže konkurovat třeba Enegy Vaultu a podobným zařízením? Já myslím, že energetické sítě jsou stále zoufale poplatné 50. létům, kdy byly propojeny. Tehdejší technologie neumožňovaly vybalancovat velké množství nepředvídatelných odběrů s velkým množstvím malých a často také nevyzpytatelných výrobců. Zjednodušeně řečeno nebylo v silách lidských dispečerů připínat a odpínat tisíce malých zdrojů. Od té doby dosud trvá značný odpor energetiků proti malým zdrojům (i akumulačním) v síti, přestože technologie tyto předsudky dávno překonaly. Protože distribuční soustavy jsou v podstatě státní úřady, je nutná politická vůle sítě změnit. Zatím jsou ale politici plně ovládáni tlaky energetické lobby, která… Číst vice »
Dobrý den. Asi se shodneme na tom, že vodík v dopravě v centrech měst není asi to úplně ideální, navíc docela nechápu, proč řešit tak drahou technologií právě městskou dopravu s nízkým denním proběhem. Osobně si nemohu pomoci, vidím v tom jen zajímavé „dotační“ peníze.
Elektrizovanou dálnici si nedovedu představit. Napájení ze 750 V = pro plný provoz je nerealizovatelné, něco jako 25 kV 50 Hz je bezpečnostně nemožné…
Plně souhlasím že jde víceméně o „dojení dotací“… Nějaký smysl plnícéch stanic vidím v tom že ČR nebude „šedý flek“ na mapě Evropy kudy s takovým vozidlem nejde vůbec projet, ale na to by mělo stačit několik málo plniček strategicky rozmístěných po mapě ČR (kladl bych velký důraz na otevírací dobu pokud možno nonstop, jinak je to polovinu dne nanic) na které se holt přizná že se vodík zaváží v tlakových lahvích, pro rozběh to bude bohatě stačit…
Zkušenosti získávat je hezké, ale proč v každém druhém městě?
Ten německý pokusný úsek má napětí 670 V. A chystají tam snad stavbu dalších. Víc nevím.
Přínos vodíku je právě jen v dopravě oproti akumulátorům tím, že palivo do vozidla se načerpá rychle a dojezd je použitelný. Skladování energie je asi lepší v akumulátorech, přečerpávacích vodních nádržích, výrobou metanu z elektrolyzovaného vodíku anebo sázením lesů do pustin.
To nedává smysl, každá další přeměna znamená další ztráty. Pr.elektrárny jsou již maximálně využité, z vysazeného lesa si v zimě nezatopíte…
Přečerpávací vodní nádrže nebudou mít v ČR nikdy velkou kapacitu.
Jo to bohužel tak, pěly se ódy na Dlouhé Stráně jaký je to technologický zázrak, a když se potom podíváte co takových přečerpávaček kde ve světě je tak není ani zdaleka ani v TOP20… Jako ne že by to nemělo cenu ale neslibujme si zázraky.
No, ze všech slibovaných výhod vodíku zatím platí prakticky jen ta rychlost plnění (i tak, není to tak bleskové jako čerpání benzínu, proces zatím se všemi drobnými kroky jako test těsnosti, zjištění kapacity nádrže atd. zabírá asi 5 minut pro načerpání nějakých dvou třetin nádrže os. auta = cca 4kg s dojezdem cca. 350km) možná se to bude měnit k lepšímu ale tempo je nejisté… takže masivní rozvoj zatím není na místě, aspoň dokud se to nevyplatí i bez dotací…
Pane, to že mají němci 50% z peak kapacity nevyužité neznamená že !to nemají kam dávat“ ale znamená to normálně že dnes prostě nesvítí všude na 100% (a taky není pořád poledne a není vždy červenec a tak)… sice se opravdu může stát že někdy „svítí ideálně“ a zároveň i „hodně fouká“ a zároveň není moc velký odběr a zároveň už „není co vypnout“ (ostatní zdroje které šlo omezit/vypnout už jsou vypnuté), a tedy potom existuje přebytek OZE el. energie který „není kde upíchnout“ a v tu chvíli by bylo žádoucí (a levné) tuto energii využít v elektrolyzéru pro výrobu… Číst vice »
Spíše než přebytky aby byla elektřina vůbec, vzhledem k eurobolševické zelené politice, ale vůdce Německo už začíná otáčet, takže by elektřina mohla být i bez přídělového systému.A prakticky, žádná výroba energie není zcela zelená, pokud se zohlední komponenty, výroba , a nakonec samotná výroba. Ale propaganda pro mladé nevzdělané je perfektní….
Že by záblesk zdravého rozumu? Nebo vypíšou tendr znova a budou mít „ekologický“ vodík, ať to stojí, co to stojí?
Spíš za B… Teď jim to vyšlo ultradraho že by krváceli i přes mastnou dotaci, tak to zkusí znova jestli by nabíkdy trošku nezlevnily (z „ultradrahu“ na pouhých „hodnědraho“ a pak už to třeba s tou dotací vyjde)…
V článku se přímo píše, že upraví podmínky a vypíšou novou soutěž. Stačí číst.
Ta vizualizace hovoří za vše. Jak moc ekologické je vozit vodík náklaďákem? “ při realizaci ještě naftovým “ Gréta pláče pánové 🙁
Gréta možná pláče, možná jen zaraženě zírá na rozum, který pláče vedle ní.
Noooo… tu zavážení plničky „odjinud“ bych viděl ještě stále míň problémové než budování elektrolyzíru za každou cenu. Aspoň teda dokud není odběr stabilní a průměrný až vyšší…
Spíš si myslím že 5 „testovacích“ vozidel je zbytečně moc, 2-3 by na získání reálných zkušeností měly stačit…
to mužou ty nesmysli rovnou zrušit a bude klid. A libi se mi ta větička na konci o „přebytečné“ opakuji „přebytečne elektricke energii. My máme snad přebytky? Tak to bych je chtěl vidět, když elektrika je nedostatková a letí takovým tempem nahoru, že se z toho už par lidí posralo a musí se šetřit, takže kyby byli přebytky, tak by nežadali ukrajinu o dodavky do eu a zaroven by to bylo videt na faktiřu. Takže co se týče vodíkových nesmyslů, tak tamhle jsou dveře, děkujeme, odejděte.
Když pominu ten příšerný psaný projev, tak přebytky samozřejmě jsou, zejména v nočních hodinách. Výroba vodíku je jednou z možností, jak tuto energii využít (uskladnit). Je to stejný princip jako třeba u přečerpávacích elektráren. Možná časem budou baterie, které dokáží elektřinu uchovávat efektivněji, ale zatím nejsou…
Uchovávat elektřinu efektivněji než vodík dokáže kde co, včetně dnešních baterií, když máte na mysli zejména noční elektřinu.
Noční přebytky vznikají tím, že se nevyplatí vypnout uhelné elektrárny na noc. Nicméně tato energie se využije na přečerpávací elektrárny, které se spustí ráno. Baterie také přibývají. Do budoucna ale nebudou uhelné elektrárny, takže nebudou ani noční přebytky. Přebytky budou možná za 15 let když bude hodně foukat a svítit. Do té doby tyto přebytky vykryjí přečerpávačky a baterie.
Žádné přebytky v nočních hodinách nejsou, žijete v minulém století. Naopak elektrárny budou mít vyšší výkon ve dne než je spotřeba, protože FV a bude se to vyrovnávat bateriema. V zimě nebude přebytečná energie vůbec žádná. Bude v létě, ale problém je její půlroční skladování.
Na to stačí zásobník vodíku velikosti Orlíku … a nebydlet příliš blízko. Co je příliš blízko se zeptejte ve Vrběticích a nebo těch, co stavěli Superfénix.
No, já mluvil s člověkem bydlícím vedle Semtína, co že jim to čas od času vymlátí okna…
A ten vodík do toho Orlíku chcete napustit kapalný? To půjde jen v zimě, ale musí hoooodně mrznout 🙂
Přebytek energie ještě neznamená, že ten provozovatel elektrárny ji bude ochoten dodávat zadarmo. Vzhledem k tomu, že energetická náročnost výroby vodíku je 3krát vyšší než výsledná využitelná energie téže objemové nebo hmotnostní jednotky vodíku, jaká bude asi tržní cena vodíku. Vzhledem k lidskému způsobu chování „pokus-omyl“ asi bude potřeba, aby si to nějaké město vyzkoušelo a bylo pak příkladem (pravděpodobně odstrašujícím) pro ostatní zájemce ….
Obávám se, že jeden odstrašujcí příklad nebude stačit. Kdejaký hententýn si pomyslí, že jemu to fungovat bude… a tak rozdojí kozla.
Já doufal, že ten odstrašující případ by mohl být v zahraničí…
Je to přeci nesmysl. Pokud mám přebytek elektřiny, tak s ním v noci nabíjím flotilu el busů, případně ostatních vozidel patřící městu. Min náklady, a min ztráty. Takhle je to jen snaha vydělávat jako třetí strana na prodeji předraženého vodíku státu, jako to dělaj doteď petrolejáři. Prostě pod hlavičkou ekologie se schovávají obrovský náklady a ztráty při výrobě, skladování transportu a opětovné přeměně na el proud. Naštěstí je ekonomika spojená z ekologií, tak že tohle plýtvání nebude mít dlouhý život. Jen se na tom někdo dobře nakapsuje z našich peněz. Probuďte se.
Ale tady nejde o noci, ale o obrovské špičky v poledne nebo ve větrném podzimu ..
Až nějaké budou… zatím jsou jen v Německu (50% OZE) a to ještě jen občas, a ještě jim to místně přetěžuje rozvodnou soustavu… Zatím je to předčasné.
Co myslíte těma přebytkama v noci? Probuďte se.
Ano, máme přebytky elektřiny cca 30% (myslím ČR). A drahá je proto, že ji prodáváme přes burzu a následně kupujeme za zvýšenou cenu zpět. Prostě, umělé zdražení komodity, které máme nadbytek…
To je otázka, co je to „přebytek“. Rozhodně to není ta elektřina, která se vyrobí a prodá beze ztráty. Jak to píšete by znamenalo, že ČR má přebytek osobních aut, tak je teda vyváží. Přebytečná elektřina je ta, která v okamžiku výroby nemá uplatnění na trhu a je třeba jí akumulovat. Do baterek, přečerpávací elektrárny, vodíku atd.
Jsme součástí EU, takže není podstatné, že ČR má přebytky, když jiné státy ruší své elektrárny a elektřinu potřebují.
Tak jestli má být cíl energetická samostatnost, tak nemáme nějaký iluzorní přebytek 30% (nevím kde jste na něj přišel), ale nedostatek nejméně 75%.
Podle mně na to přišel tak že obvykle nemáme 100% vytížení všech zdrojů, takže máme „přebytky“… ale pokud to nepřesáhne schopnosti regulace zdrojů (elektráren) tak to není přebytek, produkce se stáhne palivo se naspálí el. energie se nevyrobí (přebytek není, jen by mohl být kdyby jelo vše na 100%). V tomto smyslu samozřejmě nějaká rezerva produkce musí být, odběr se nikdy nedá přesně odhadnout ani nejde dobře regulovat…
Mimochodem, jako první se vypínají nejdražší zdroje, takže využívání 100% kapacity zdrojů by bylo docela drahé!
Ono sa treba pozriet trochu dalej, ako je horizont 3 mesiacov. Europska komisia dala navrh, aby vsetky nove verejne a komercne budovy stavane od roku 2025 mali namontovane FVE panely. Pre novostavane rodinne domy to ma platit od roku 2029. Napr. 3kWp FVE by mi vlete dokazala denne vyrobit 20 -24 kWh elektrickej energie. No len moja spotreba elektrickej energie je v tom obdobi 7 -8 kWh denne, takze to mame prebytok tak 15 kWh denne. Na Slovensku sa rocne postavi tak 15 000 rodinny domov, co sposobi ze mame tak 220 MWh elektrickej energie, ktore vyrobil tie novopostavene domy.… Číst vice »
Aha, super!!! A na zimu si nastartujeme nějakou jadernou elektrárnu, aby splnila přání obyvatel = voličů, mít neustále dostatek energie v zásuvce. Mám fotovoltaiku a ohřívám s ní pouze teplou vodu. Mám TČ abych šetřil náklady na topení. A taky vidím, kdy a kolik FVE v průběhu roku udělá. Vodík je řešení na uložení energie určitě (že stráty při elektrolýze a zpět na el.en. jsou ca 70%, to už nikdo raději nepíše…) Ale vodík je přesto řešení, točí se vrtule mimo špičku a el.en. nikdo nechce = dělejme vodík, OK. Ale nedělejme z toho modlu energetické soběstačnosti.
Nikto nerobi z vodika modlu, no len pri momentalnom smerovani europskej energetiky bude v lete kooooooooooopec elektriny z FVE, ktoru nikto nebude chciet. A co snou ? Par rokov dozadu boli pripady, ze okamzita cena elektriny bola zaporna. Veterniky sa tocili a nikto nechcel tu elektrinu. Takych pripadov moze nastavat cim dalej viacej. Tak preco tu elektrinu nevyuzit na vyrobu vodika ?Mame nejake lepsie riesenie na uskladnenie tej energie.
Ta záporná cena byla ovšem ojediněle, a byla to cena velkoobchodní, vám jako jednotlivci to nadále prodávali se všemi příplatky za spravování sitš za cenu běžnou, kladnou…
Jedna vlaštovka jaro nedělá, zatím máme stále kde to „utratit“.
No vidíte. Byl jednou jeden pekař a ten prodával chleba podle počasí, nejvíce těsně po žních, v prosinci skoro nikdy. A bylo na zákazních, aby vždycky nakoupili všechen upečený chleba.
A pak byl ještě jeden pekař, ale ten nebyl ideologicky korektního původu a tak mu zakázali péct chleba.
Jasně, že nikdo nenapíše, že při elektrolýze na vodík a zpět jsou ztráty 70%, když jsou 78% 😉
Jsou technologie u nichž je vodík „odpadem“.
To ale není vodík dost čistý na to, aby se dal dávat do palivových článků.
A veškerou jeho produkci už teď dokážou využít, i když ne super efektivně (míchají ho se zemním plynem na běžné využití stylem „topení“). Takže neexistuje žádný nevyužitý odpadní vodík, má pro ně cenu metanu a za to by ho SNAD mohli prodávat… a to už si na tu (nijak obrovskou) odpadní produkci brousí zuby kdekdo do plniček co jich po česku vzniká…
Víte třeba o tom že u nás je téměř zadarmo k dispozici odpadní teplo? Jojo, jde „jenom“ o to jak si ho přivést, jedná se totiž o taková místa jako Temelín, Dukovany, některé velké hutě atd…
Však už z Temelína staví teplovod do Budějic, co ho plánovali i soudruzi.
A o Dukovanech jsem taky cosi od Brna zaslechl, i nějaké ty GJ padly.
Ono je rozdíl k čemu používáte elektřinu, jakou máte členitost střechy, množství oslabení, atd.
Například v rodinném domě, kde je vše na elektřinu budete potřebovat cca 20 MWh ročně, s tím, že v zimním období v průměru 2,5 MWh/měsíc, v létě 0,5 MWh. Ale v zimě elektřinu nevyrábíte a v létě máte přebytky, celkově vyrobíte na střeše 5 MWh výkonu.
Druhá věc je, že tu energii musíte uskladnit a baterie s kapacitou cca 1 MWh, jsou vetsi než rodinný dům.
A pak si vezměte, že obchodní domy mají spotřebu v desítkách MWh měsíčně a průmyslové podniky ještě násobně vyšší.
Na zimu by bylo potřeba uskladnit cca 30 TWh elektřiny pro celou ČR. To je 108 000 000 000 MJ, kilogram vodíku uchová 147 MJ. Beze ztrát to pak dělá 735 000 000 kg vodíku.
https://miro.medium.com/max/1400/1*SUJ4JmUy47IwNnL6aBPt8Q.png
A vzhledem k účinnosti převodu elektřina-vodík-elektřina se bude muset vyrobit cca 3x více elektrické energie než dneska. Kdby ta fotovoltaika měla nahradit veškeré jiné zdroje elektřiny. ČR nemá pobřeží a ani Němcům tam nefouká 24/7/365.
To je všechno hezké, ale chce to nestavět vzdušné zámky ale počkat až se skutečně nějaká to ta produkce dostaví… výroba elektrolyzéru není extrémně náročná, ty můžete objednat a postavit rychle. Zatím hrozí spíš to že budou stát naprázdno, nebo vyrábět draho když žádné přebytky nebudou.
Jinak panely na budovách jsou citelně logičtější než na polích, jenže ono se „to“ zatím na polích budovalo snadněji v průmyslovém měřítku, než po menších budovách… že to nemá každý rd bych oželel, ale co veškeré velké budovy v průmyslu a veřejném sektoru? To je totiž stavebník pošle do pr.ele aby mu to nekomplikovali…
Budete se asi divit, ale přebytečná energie existuje. Problém totiž je, že možnosti výroby a poptávka spotřeby nejsou úplně v korelaci. A energie teče od generátoru ke spotřebiči, žádná akumulace neexistuje (pomíjím cílenou průmyslovou akumulaci, jako jsou přečerpávačky atp.). Nabídka je postavená na špičky, ale síť má i sedla a v těch se spousta zdrojů musí odpojovat, protože to jinak nejde, aby se síť udržela v rovnováze a to zhoršuje ekonomickou efektivitu zdrojů. Přebytky budou hlavně kolem poledního (zejména když svítí a fouká zároveň, že i OZE můžou jet na max) a pak v noci (kdy je ideální čas nabíjet… Číst vice »