Voda z Tetčic opět zkouší zdržovat rozšíření D1 u Brna

Skrývka ornice kvůli rozšíření D1 u Brna. Pramen: ŘSDSkrývka ornice kvůli rozšíření D1 u Brna. Pramen: ŘSD

ŘSD věří v zahájení stavby do poloviny letošního roku.

Zapsaný spolek Voda z Tetčic zkouší u úřadů zablokovat plány na rozšíření dálnice D1 na šest jízdních pruhů. Podal odvolání proti změně stavebního povolení, které vydalo loni ministerstvo dopravy. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by ale rozklad neměl termín zahájení zásadně ovlivnit.

Podání odvolání vyplývá z informací na úřední desce ministerstva. Voda z Tetčic, za kterou stojí Josef Dvořák, je pověstná zálibou v blokování důležitých dopravních staveb. Loni zkoušel spolek proniknout i do řízení k této stavbě, byl ale vyloučen.

Odvolání se týká nového mostu přes železniční koridor. Původní plány počítaly s tím, že půjde jen o opravu, nakonec se rozhodlo kvůli jeho stavu o stavbě nového. Voda z Tetčic napadla platnost závazných stanovisek o vlivu stavby na životní prostředí. Nově tak musí příslušné úřady potvrdit nebo změnit závazná stanoviska, poté má ministerstvo vydat nové rozhodnutí.

„Stavební povolení na hlavní trasu máme. Běží přípravné práce, probíhá hodnocení nabídek uchazečů o zakázku,“ řekl David Fiala, ředitel brněnského závodu ŘSD. Podle něj je reálné, aby se začalo stavět v červnu.

V soutěži je pět uchazečů

Do tendru dorazilo celkem pět nabídek. Nejnižší nabídka je za 79 % odhadované ceny 1,3 miliardy korun. Stavba je soutěžena v režimu Design&Build a zhotovitel bude vybrán vícekriteriálním hodnocením.

ŘSD termín podání nabídek kvůli dotazům uchazečů posunulo postupně o čtyři měsíce, na profilu je přes stovku odpovědí a vysvětlení k zadávací dokumentaci. Tendr byl vypsán na konci června. Kromě ceny se bude hodnotit například délka omezení či výstavby některých stavebních objektů, délka záruční doby nebo kvalifikace a zkušenosti osob, které se na zakázce budou podílet. Všech pět nabídek se vešlo pod hodnotu 1,3 miliardy korun, nejnižší je za 1,027 miliardy korun.

Jde o jeden z nejvytíženějších úseků české dálniční sítě, denně tudy projede 80 tisíc aut. ŘSD postupně plánuje rozšířit na šest pruhů část D1 od Kývalky po Holubice, tedy od 182. k 210. kilometru. Zakázka se týká úseku mezi křižovatkami s výpadovkou na Znojmo a Mikulov a s dálnicí D2.

ŘSD už loni v závěru roku vysoutěžilo dodavatele zemních prací pro záchranný archeologický výzkum a samotný výzkum. Začaly již přípravné práce. Probíhá skrývka ornice a v nejbližší době bude zahájen archeologický průzkum a kácení dřevin. Detailně je stavba popsána v informačním letáku ŘSD.

Úsek na rozšíření D1 okolo Brna. Foto: ŘSD

Úsek na rozšíření D1 okolo Brna. Foto: ŘSD

Tagy D1 rozšíření D1 rozšíření D1 u Brna ŘSD Voda z Tetčic
48 komentářů