Aktualizováno: Vlaky JHMD v úterý nevyjedou, chybí osvědčení

JHMD Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJHMD Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) se dostaly do velkých nesnází. Společnosti s dnešní půlnocí vyprší osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy a

Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) se dostaly do velkých nesnází. Společnosti s dnešní půlnocí vyprší osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy a nové nemá. Vlaky proto na trať v úterý 3. října nevyjedou. Deník Zdopravy.cz o tom informoval jako první, sama firma to později odpoledne potvrdila na svých stránkách, kde hovoří o provozních důvodech a zavedení náhradní dopravy.

Drážní úřad přerušil řízení o vydání nového osvědčení a kvůli řadě nedostatků požádal o doplnění žádosti. Mluvčí Drážního úřadu Martin Novák to potvrdil. „Vyžádané informace jsme k dnešku neobdrželi, proto osvědčení zatím být vydáno nemohlo,“ řekl. Firma tak přišla o klíčový papír. Mluvčí dodal, že podle zákona na tratě JHMD nesmí po půlnoci nic vyjet.

Rozhodnutí Drážního úřadu o přerušení řízení i výzvu k doplnění má deník Zdopravy.cz k dispozici. Úřad dal firmě lhůtu na odstranění nedostatků do 27. října. Zároveň ale červeně a se třemi vykřičníky v dokumentu upozorňuje na dnešní půlnoc. Společnosti navíc v polovině října vyprší podobně důležité osvědčení dopravce, kde úřad rovněž žádá doplnění informací.

Ředitel společnosti Boris Čajánek nebyl telefonicky k dosažení a na SMS zatím nereagoval. Pro kraje Vysočina a Jihočeský znamená zastavení provozu na známých úzkorozchodných tratích z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a Obrataně porušení smlouvy. O zastavení provozu přitom neměli na krajských úřadech do poslední chvíle tušení, žádné oficiální oznámení od dopravce jim nepřišlo.

„Je to jednoznačné porušení smlouvy, budou to muset řešit právníci,“ řekl radní pro dopravu kraje Vysočina Jan Hiliš. Podle něj přerušení provozu zásadně postihne základní dopravní obslužnost kraje.

Oba kraje mají už delší dobu připravený autobusový scénář, který budou chtít nyní uvést do chodu. To ale nebude ze dne na den.

Jan Šindelář, Jan Sůra

Tagy Drážní úřad JHMD
10 komentářů