Vlaky ČD Cargo musí objíždět Česko. Kvůli výlukám v údolí Labe
Přeprava osobních aut ze Slovenska do Německa . Foto: ČD Cargo / Karim Ibrahim
Situace ukazuje, jak moc na české železnici chybí další kapacitní přechod s Německem.
Pro ty mladší, což už nám dorostli a v roce 2000 cucali mateřské mléko. Nedávno opakovali na CT2 seriál, jak si Hitler představoval říši po vyhrané válce. A tam v díle 4 o dopravě zaznělo, že řidič okamžitě pozná, že opustil území říše už jen tím, že silnice začne drncat. Kdo vlastně vyhrál tu válku ? (a to západní část Německa posledních 30 tel těžce doplácí na tu východní) P.S. Díky Havlovi za málo využívanou D5. Dnes už by se postavila max ve verzi jen jaká je na D7 přes Horu Svatého Šebestiána, tj z naší strany se 2 let… Číst vice »
Zdravím zdejší dopravní odborníky. Chci vám jen připomenout jednu zásadní věc, proč u nás jde dopravní infrastruktura tak pomalu. Mimo divných zákonů a ekologických spolků to jsou PENÍZE. Ty se nějak nedostávají, aby se dalo hodně stavět jak dálnice, tak současně i železnice A kontrolní otázka – proč to tak je?? Protože jsme de fakto kolonií západu a miliardy ročně tečou pryč. Kdyby se z těch 200-300 miliard, co plynou již cca 30 let na západ, použila jen část, dávno tu máme dálnice i VRT jak na západě. Jenže, bohužel, jsme kolonií a pak to tak dopadá. Vemte to prosím… Číst vice »
Problém je právě v tom, že všichni pořád koukají, kudy to vyjde levněji. Takhle se ale nikam jako společnost nepohneme. Nikdy. Čistě ekonomickej pohled nám tu životní úroveň nikam neposune. Nejlíp to vychází po silnici – není to divný? Je to tím, že stát pořád poslouchá Česmad, teď začal poslouchat patrně i Žesnad – stejná podnikatelská pakáž, jenom zisk… předsedo, voni tam mají záchody; předsedo, voni tam mají truckparky; předsedo, voni tam mají dvě koleje. Ale nemělo by to být obráceně? Že by si jako stát diktoval a soukromníci, když už musí existovat, že by poslouchali strategii státu. Neměl by… Číst vice »
Totalitu fakt ne… Ale s necim se da souhlasit, podivejte se na projekty dalnic, neni vam divny, ze viadukty, mosty, tunely nejsou problem, ale kdyz jde o zeleznici, tak je to drahe… Uprednostnit je slozite, to nejde jen tak, ale mel by stat narovnat podminky, a dorovnat zaostavani na zeleznici za zapadem, ono je tezke konkurovat po zeleznici, kdyz prumerna rychlost vlaku je treba 60km/h a kus vedle se stavi dalnice na 130km/h… Stat se defakto zeleznici zacina venovat jen diky EU, protoze ta bude chtit znacnou cast nakladu ze silnic prevest na zeleznici, a v CR neni kudy nakladni… Číst vice »
To jsou mi zase názory, že když už soukromníci musejí být, tak ať poslouchají na slovo a drží krok a hubu? Stát se má bát lidí a ne lidé státu!
Je ti sice delší cesta, ale o to rychlejší.😀
Výluka je hlavně na území ČR mezi Prostředním a Dolním Žlebem, kde se vyměňují koleje a trakční vedení
Když to trochu zlehčím… Je to vlastně až tak špatně, že ten náklad ČR objíždí? Pokud to Cargu vychází v černých číslech, tak proč ne? Mají na to vybavení, strojvedoucí… Nechci se tím nijak zastávat SŽ a tristního stavu tratí do Německa.
Cargu to možná vychází v černých číslech ale po silnici by to vyšlo ještě líp… Co když ten rozdíl bude právě ta poslední kapka po které si zákazník řekne dost a místo vlakem pošle náklad v koloně kamionů?
Myslel jsem to tak, že je spokojeno Cargo i zákazník. V článku se píše, že je zákazník nadmíru spokojen…
SŽ tak přichází o peníze.
To ale není problém ČD Cargo ani jejich zákazníků. To si musí propočítat SŽ(DC).
》…Dvě ostatní – Cheb a Česká Kubice, ještě bez elektrifikace a na území Německa se složitými úvratěmi, moc dodatečné kapacity neposkytují,“ poznamenává Karel Adam…《
Naopak, kapacita tam je, ale nikdo ji nevyužívá. Co je na úvrati složitého? K čemu furt někdo potřebuje drát? V Plzni i v Chebu bylo vždycky dost dieselových lokomotiv; jo, že to teď v posledních letech není moderní neznamená, že to nejde. Ale ty tratě (180, 170…+8?) jsou dost prázdný. Akorát Berounka je teď v řiti, ale nic neřešitelnýho.
Víte o tom, že existuje něco takového, jako jsou peníze?
KWh z veřejné sítě je za 2,4 Kč, z nafty cca za 7 Kč…
+ zdvoj až ztrojnásobení počtu lokomotiv…
Předřečník asi myslel, že to, že se to nevyplatí, neznamená, že to není možné.
Peníze jako takové modré gumídky prakticky nezajímají. Dotace to vyřeší. Hlavně že si pořádně zašotouší a dokáží svoji důležitost a potřebnost svých přestárlých lokomotiv 🙂
moci peněz samozřejmě rozumím, ale při Vašem ekonomickém rozboru (o jehož správnosti nijak nepochybuji) se mi vkrádá do hlavy otázka, jak to že se tedy soukromníkům vyplatí tahat dvěma brejlovci po koridoru nákladní vlaky s uhlím a jinými komoditami? dle Vašeho propočtu to vypadá na ekonomickou sebevraždu a přesto je to docela běžné,
prostě není jiná možnost? nějak to nechápu
Asi právě proto, aby nemuseli přepřahat.
Hádám, že proto Brejlovce už mají (a je třeba skoro či zcela odeslány) a elektriku by si museli koupit? Ona amortizace a údržba moderní mašiny za 100mio taky něco stojí…
Protože neživí armádu ředitelů a systémových specialistů?
A darmožráčov, ktorí sedia na teplom fleku z protekcie
Protože jsou dieselové lokomotivy levnější a s ohledem na instalovaný výkon nejsou spotřebově významně dražší proti trakci elektrické. Nicméně podíl dieselových vlaků pod trolejí setrvale klesá, protože to prostě nemá dynamiku a nikam nedojedete (a místo jedné elektriky potřebujete dva diesely). A pak právě nezadrátované kousky generují z obou stran nevyužité elektriky a ještě k tomu dvojitý diesel (na přechodu Domažlice – Furt vylepšen o požadavek schválení dieselů v obou zemích nebo dalším přepřahem). Doba již nepřeje dálkovým relacím typu Šurany – Mainz přes Domažlice v jedné lokomotivě, tratě už nejsou tak prázdné, aby to bylo za dvacet hodin v… Číst vice »
Již má Bombardier schválen lokomotivy Traxx MS3 v ČR pro ČD Cargo?
Na konkurenčním webu se v červenci psalo, že „získaly autorizaci“, tak patrně ano. Jinak, zaujalo mě, že na fotce je Vectron, ale video z Falkenberg (Elster) ukazuje, že tam jezdí jiná lokomotiva: https://www.youtube.com/watch?v=ZWsCsxzmQNo&t=288s. A poslední, off-topic, poznámka: když píšete do „německého“ Falkenbergu, tak byste měli psát i ze „slovenské“ Bratislavy, ať to nemusím zdlouhavě hledat v atlase.
V červenci a srpnu jezdiliy s náklady ve zkušebním provozu a v září měli jezdit na západních expresech ČD v rámci zkušebního provozu. Tak mne zajímá, jestli již mohou do ostrého provozu.
Co si vybavuji, tak zkušební provoz znamená, že si je ČD Cargo chce vyzkoušet v ostrém provozu, 40 tis. km v nákladní a 10 tis. km v osobní dopravě, než je převezme do majetku. Schválené pro provoz v ČR by ale už být měly.
Bratislava je jen jedna (alespoň žádnou jinou neznám), Falkenberg je také ve Švédsku (alespoň dle map)
Dvě Bratislavy? To je strašná představa!
Proč se někdo nezamyslí natáhnout nákladní dopravu přes Bautzen, Liberec a Hradec Králové. Investice velká, ale vyřešen problém jak tranzitu, tak mohutné zlepšení železnice na severu Čech. A možná i kratší cesta.
Protože mají smysl pouze Děčín /Domažlice. Tečka.
A Cheb nic?
Do Německa přes HK a LB ? Mrkni do mapy . Z valné části jednokolejka bez drátů a osobní to využije jenom cestující nee. Nahoře je pro vlaky Děčín , z moravy Bohumín a dole (nevím jak jsou koleje) by to chtělo , podle mě , něco na Norimberk a Mnichov tzn přechod někde od Chebu po Budějovice a to dvojkolejný a elektrifikovaný . A jako odlehčení moravy alespoň atrapu na VRT Břeclav Bohumín. A pro tranzit opravit PH Brno přes vysočinu .
Cestu na Liberec jezdím vlakem a je to bomba. To je tak na novou trasu
No my mame vubec problem s tim, ze je rada trati jednokolejnych a bez elektrifikace,… zeleznice u nas potrebuje po nekolik let poradnou injekci, zaostava pomerne hodne za zapadem…
Směr Liberec – Gorlitz – Horka (nebo nějak podobně) by smysl určitě měl. Jenže by to znamenalo prakticky celou novou trať a do toho se nikomu nechce. Bohužel pro naše plánovače a stavitele infrastruktury by šlo o příliš rozmáchlou vizi, kterou je třeba zadusit hned v počátku, protože „tak se to nikdy nedělalo, dráha v nové stopě….“.
Žesnad prosazuje cestu přes Domažlice, pro což má jistě pádný důvod, ale ostatní možnosti trasování už mnohokrát odbyli s tím, že jiná možnost, než Domažlice prostě a jednoduše neexistuje.
Osobní i nákladní železniční doprava standardně Česko objíždí i bez uvedené výluky. Jediná trasa Břeclav-Bohumín se neobjíždí, protože není kudy minimálně z titulu sklonových poměrů. Až výluky skončí, některé vlaky se vrátí, ale ty co to objížděly dříve kvůli „kvalitě“ naší téměř 30 let „modernizované“ drážní sítě zde opět jezdit nebudou. Kromě toho se objeví další špunty v podobě výlukových prací v rámci kterých se nákladní dopravě jednoduše zastavuje jak za komunismu a fabriky počkají.
Rozdíl oproti socialismu je v tom, že za minulého režimu hrála nákladní doprava prim, dnes to je podřadnější část železniční dopravy.
Hrála sice prim, ale na to aby se pro ni tu a tam přidala traťová kolej to v „rozvinutém socialismu“ nestačilo. (Až na těch pár jihočeských camfrňoulků úplně před koncem té historické epochy.)
A pokud by SŽ dodržovala vlastní předpisy, pořád by NEx mohl jezdit před Os.
Jenže všechny nákladní vlaky nejsou NEx a na dráze nejezdí jen Os. A za zpoždění osobky jsou pokuty, takže pak zbytečně vyhýbají, když by se dalo poškočit o stanici, dvě, dál. Nebo stačí zpožděný jeden vlak Osobky a já mohu poslat připravenost včas, ale neodjedu, protože, tam je x vlaků dalších. V tomhle je zakopaný pes. Neříkám, znám výpravčí/dispečery, co to umí dobře a nebojí se využít jízdu proti srsti, atd… A pak se jede krásně, ale část z nich z opatrnosti vyhne náklad ve stanici, protože za 10 minut tam projede vlak, i když do další stanice mám jízdní… Číst vice »
Jo, že za zpoždění nákladky nejsou pokuty, považuji za chybu. A to předčasné uhýbání(když by to šlo v další stanici) považuji za chybu konkrétního výprávčího.
Protože se vozilo zboží po republice neefektivně a zbytečně sem a tam, aby hodný bolševik prokázal, že na rozdíl od zlého kapitalisty má nulovou nezaměstnanost.
A kapitalisti dnes určitě vozí méně zboží a na kratší vzdálenosti… BINGO!!!
Prakticky ano, dnes se vše počítá na ekonomickou efektivitu, takže se vybírá nejvýhodnější trasa. A proto se taky většina nákladu přepravuje po silnici, protože to je rychlejší a kratší a lze flexibilně reagovat na změnu poptávky. To že se dnes vyrábí a konzumuje ve větší míře už je jiná věc.
A dnes se takhle vozí zboží po Evropě. Ani se kolikrát nepřekládá, jen se mění doklady ke zboží.
A vyšší level, že jezdí jen ty doklady a platby… Ale tomu se snad říká karuselový obchod a FU jsou na to háklivé. Že se to děje, je věc druhá
Chceme moderní infrastrukturu, ale přitom brojíme proti jakémukoli bourání starších nepoužívaných budov, protože muzea jsou přeci důležitější, je přeci důležitější zachovat budovu v pruském stylu (UnO), i když pak nebude využita, i když to zhorší rekonstrukci. Tratě se přepojují na DOZ, ale je nutné mít v provozu i stanici s mechanikama.
Do toho se vyrojí různí ekoteroristé, památkáři, a jiné spolky a pak se divíme, že všechno jde pomalu.
UnO/mechaniky/ekoteroristé/památkáři souvisí s modernizací/novostavbou druhé tratě do Německa jak? Tam je příprava tak pomalá, že to snad ani nemají šanci žádné spolky ještě více brzdit…
Mluvil jsem obecně o modernizaci a infrastruktuře, že ji máme zastaralou, kapacitně nedostačující, atd… Článek pojednává i o tom, nejen o trati do Německa. A vlastně to spolu i souvisí, protože se při plánování stavby vyrojí tolik lidí, kteří namítnou, že to tam a tam nemůže vést. Na čem zkrachovala například Medlešická spojka? Na obcích, že prý by násep rušil ráz krajiny. V Hradci Králové obyvatelé brojí proti výstavbě druhé koleje, kvůli aleji, která tam paradoxně byla vysazená, protože se s druhou kolejí počítalo a stromy měli zajistit, že tam nebude jiná zástavba.
Retardovaní NIMBYsté nerovná se aktivisté a památkáři. Chápu, že je to dost složité.
No památkáři taky dokážou napáchat dost protivenství, jejich zásahy akorát prodražují rekonstrukci, samozřejmě bez jejich finančního přispění.
A po zásluze, jinak máme plastova okna i na zámcích…
Já neříkám, že se nemá nic chránit, ale když už, tak ať laskavě přispívají na opravu, třeba oprava by stála 500 000 tisíc, jenže daná firma nemá správná razítka a ta s razítky to udělá za 800 000, takže by zaplatili rozdíl (t.j. 300 000), protože diktovat uděláš to tak a tak, dáš tam tyto materiály, ale zaplať si to sám, je docela zvláštní.
Oprava památky vyžaduje obvykle specifický přístup, použití tradičních materiálů a technologií a šetrnější postupy. Ne vždy to znamená, že náklady na obnovu památky jsou vyšší než u běžné stavby, ovšem stává se to. Jako kompenzaci tohoto rozdílu poskytují některé instituce, organizace nebo úřady na obnovu památek finanční příspěvky z různých dotačních programů.
https://www.npu.cz/cs/opravujete-pamatku/financovani
A to je taky špatně, památkáři diktují a já jako vlastník si ještě musím požádat o kompenzaci? Tady by to mělo být automaticky stanoveno, že přispějí, třeba 30% a ne, že si ještě musím žádat.
Kdyby aspoň nepožadovali konkrétní firmy s příslušnými razítky, ono je pak holt na ceně znát, zda vám opravu zdi dělá zedník, kterého léta znáte (a víte že pracuje kvalitně) nebo firma s příslušnými razítky.
Tak spíš bych se podíval, jak se stanovuje, kdo může mít ono razítko. Tam je totiž zakopán pes.
Zas je potřeba říct, že v současném stavu je druhá kolej Opatovice-HK zbytná záležitost.
Zbytná? Včera bylo pozdě.
Aha, takže všechno vyřeší když místo mechanik v Martinicích bude DOZ, to je panečku výplod, pak tam zase bude jezdit náklad každou hodinu.
To jsem neřekl, a je jasné, že to není všespásné. Jen jsem chtěl poukázat nato, že zastáváme názor, který zároveň vyvracíme. Podporujeme modernizaci, ale zároveň se památkovou ochranou snažíme udržet ten skanzen, co tu je.
To ne, na druhou stranu se v relativně dohledné době (10-20 let) dostanem do stavu, kdy bude kvůli jedné stanici v D1 hromada zbytečných článků. Pokud se tedy nezavede nějaké PND1.
To se musím zeptat památkářů, jestli také požadují udržet v provozu památky jako je řada 810, 854, 140, 141, nebo Ypsilony z Bautzenu. Svádět schnilost sítě a nedostatečnou kapacitu železnice na ekoteroristy a památkáře je na úrovni Babiše/Bureše, nebo superministra Havlíčka. Jinak koukám, že bizár z vlaky.net se přesunul i sem.
Co má kapacita dráhy a skanzen, co v oblasti infrastruktury panuje, společného s vozidly, které zde dopravci provozují?
Nesvádím to jen na ně, ale je pravda, že za část zdržení můžou i oni, to je odvolání na odvolání a zdržení je na světě. Ideálně archeologové přijdou nato, že je v zemi kus střepu a hned máme na světě půl roční zdržení, pokud ne déle.
No těch 140,141 zas tolik v provozu není, 854 jsou sice starší, ale jejich rekonstrukce rozhodně patří k těm zdařilým a nedá se říci, že by to bylo vozidlo za zenitem.
Mechaniky jsou památkově chráněné na jedné stanici přes kterou se do Německa od roku 1945 již nejezdí.
Budova v UnO snížila tratovou rychlost cca o 5km/hod.
Co tam máte dále k tématu?
To je jedno, kdyby takto uvažovali předci, tak zde máme tratě s košovými návěstidly. Ale článek není jen o přechodu do Německa, jestliže to je nyní rychlejší a spolehlivější (přes Rakousko a Německo), tak to není jen o tom kolik máme přechodů, ale o celkovém stavu infrastruktury. A ano Martinice nejsou na koridoru, ale je to krásný příklad toho, jak podporujeme skanzen v infrastruktuře. Takovéto věci patří do muzea a ne do pravidelného provozu, ještě je památkově chránit. Navíc to zkomplikovalo rekonstrukci trati na DOZ. Navíc všude vadí nízké perony, zde ne? Nevadí, že se nebude moct dát do odbočky… Číst vice »
Kdyby se všechny weksle na dopravních kolejích rekonstruovaly na 60, může se na mechaniku pověsit cedule 6, ne ?
Ale stále to je všechno nebo nic, a pak kvůli jedné jízdní cestě, protože tam prostě z nějakého důvodu nelze dát 60 km/h, bude v celé stanici 40 km/h. Mechaniky patří do muzea.
Tak komunistické stěhování kostela bych nezminoval. Nikdy totiž nemělo dojít ani k potřebě kostel stěhovat… Na druhou stranu, alespoň že se ten kostel zachránil…
A touha udělat vše krasne, nové, moderní, to je nebezpečná mánie…
Celkem bezvýznamnou stanici v pohraničí není třeba zprznit modrým zábradlím. Na potřebu modrých zábradlí aj bych se podíval pořádně a zblízka všeobecně.
A o skleníku v UnO ani nemluvě. Zase sprajc SZDC….
Nemělo dojít? Bylo potřeba rozšířit těžbu uhlí, to je myslím dost adekvátní důvod, je to stejné jako zatopení vesnic z důvodu potřeby přehrady (a to že jich padlo víc). Já neříkám vše, ale tam kde je to potřeba a je to účelné. Jestli si nějaký spolek koupí nepoužívanou dráhu a udělat z toho muzejní dráhu s minimálním provozem, tak ať si tam dám mechaniky, a lidem ukazuje, jak fungovaly, ale do pravidelného provozu to nepatří. Souhlasím, že někde je toho zábradlí opravdu hodně, nevím, jestli jde o alibismus, aby bylo co nejméně možností, jak by se na nich někdo mohl… Číst vice »
Myslim, ze toto diskusni vlakno ukazuje, ze by politici a urednici meli konecne vsem pamatkarum, ekologum a dalsim aktivistum verejne podekovat. Vzdyt kdyby tu tihle aktiviste nebyli, na koho by potom vlastni neschopnost cokoliv normalne ve standardnim schvalovacim procesu demokratickeho statu navrhnout a prosadit tak ucinne svadeli?
Je celkem neuveritelny, ze v Evrope, ktera nema hranice mezi staty – je volny pohyb (schengensky prostor), neexistuje vice zeleznicnich spojeni… tedy alespon z CR…
Spojení existují, jenže nákladní doprava má specifické požadavky: elektrizace, dlouhé koleje a minimální sklony. A ony jsou tam na potvoru hory 🙂
no, samozrejme… i to mam na mysli
Hory jsou v případě přechodu za Chebem i Domažlicemi opravdu přehnaný výraz.
Dlouhé koleje…tady je krásně vidět, jak ten úžasný socialismus nebyl schopen za 40 let do ideologicky protežované železnice jakkoli investovat. Časté trhání dlouhých vlaků, aby se vůbec mohlo vykřižovat muselo být skutečně ekonomické, krátké propady rychlostí, kde nákladní vlaky musely za těch 40 let spotřebovat kvanta uhlí nebo nafty rovněž…Koleje se sice za socialismu někde prodlužovaly, ale to je už přes 75 let a ten socialismus se jmenoval nacionální a mluvil německy. Je zajímavé, že socialistická NDR do železnice investovala násobně více, Polsko rovněž. Já v tom vidím trošku i dědictví R-U, kdy v porovnání s německým císařstvím tady byla… Číst vice »
Jako jedina take byla na zapade…
…a kolik tratí a staničních kolejí v ČR za posledních 30 roků zkapacitnil sqělý kapitalismus???
Sqělý kapitalismus se aspoň netváří, že protěžuje železnici…
S NDR to taky nebylo růžové. Jednak hned po válce se vybagrovalo vše co mohlo a šlo to do SSSR jako repacrace = druhá kolej ? Odvézt, Trolej? Odvézt. Že máme v Rusku stožáry o metr vyšší nikoho netrápilo. Mrkněte na Kořenov, ten byl před 90 let pod střídavinou. I Elektrifikace kolem Vrůtek do Štrby bylo po válce především ne z důvodu politiky, ale protože to Němci za války vlastně začali. Zaostalost NDR byla tak tristní, že v ČR jela s Hungárií ES499.0 (Gorila) do Prahy, (později až do Děčína), pak brejlovec, případně ve dvojčeti, přes čáru 118/232 či něco… Číst vice »
Potíž je v tom, že Schengen už je jenom cár papíru na který všechny státy se.ou.
To jsou kecy, lži. A Vy dobře víte, že lžete.
Tak nám povězte jak schengen dodržuje takové Německo, Nizozemsko, Dánsko, Slovensko, Maďarsko, jak pak se tam dnes svobodně jezdí? V případě posledních dvou jmenovaných zemí je to o to peprnější, že jim za udržení schengenu platíme z našich cel. Je jasné, že naše prachy balkáncům z obou Uher nesmrdí a naše totálně neschopná vláda ten penězovod, který by se dal použít třeba k modernizaci infrastruktury, nebo snížení schodku, taky netastaví.
Mudrlante jeden, nerval jste taky v březnu, že sem nemají pouštět ty nakažené cizaky? Dle mého řval. Tak dnes to máme naopak, a po zásluze.
Mimochodem, vlivem velkých úspěchů Vůdce při zvládání epidemie, jsme epicentrum nákazy…takovým středoevropským Litovelem/Unicovem…a po zásluze nás za to zavřou doma
Nákladní doprava jezdí tak, jak jezdila.
Spojení z Plzně směrem na Mnichov elektrifikovaná dvojkolejka je nutnost pro nákladní i osobní dopravu. Ale nevím zda by to v tomto případě pomohlo.
Rozkopaná 171 bohužel nepustí.
Modernizovat a elektrizovat 173. Ale to už se mělo udělat před 12 lety.
Modernizace ? Ideálně prostřednictvím tunelu. Ale to je hudba budoucnosti…
Koridor podle SŽ může být i jednokolejka.
Není to jen chyba ČR, že si Německo staví lepší propojení s Rakouskem než s ČR. Spoustu projektů nelze realizovat, protože není zájem na německé straně.
Koneckonců i tento problém vznikl na německé straně.
To by nesměl Sosna 10 let železniční projekty blokovat.
Sosna??? Prosím vysvětlení.
To nesouhlasim, uz dlouho se mluvi, bohuzel jen mluvi, o VRT na Drazdany, o VRT na Norimberk, o Donau-Moldau-Bahn, o uvolneni kapacity pres hlavni koridor novou VRT na Brno, o IV. koridoru na Linec, a nakoce je vypovezen i projekt VRT Drazdany, ktery resi i nakladni dopravu po novych tratich i spojkach…
Ještě o VRT na Liberec.
Musíme ochraňovat všemožné kozí dráhy pro klíčové turistické jízdy v létě, a pak holt nezbývá na nedůležité nákladní spojky do Německa, které by zálohovali celoroční provoz a zvedli kapacitu pro možnost rozvoje exportního průmyslu.
Ne tím to opravdu není. I na to velmi vytížené tratě se ty vlaky musí nějak dostat. Ale jako výmluva docela dobré…
Z fabriky v Dunajskej Strede není lokálka potřeba. Stačí vlečka na koridor.
Jasně, všechny velké podniky leží přímo na koridoru… To opravdu neleží. Ale jinak dobrý způsob jak postupně zabít vlakovou přepravu. Prostě jen koridory…
Otočím otázku: Kolik velkých podniků leží u nějaké kozí Dráhy? Vím o Škodovce v Kvasinách, lokálka do Solnice. Proti té snad nikdo neprotestuje. Co dalšího?
Třeba Hyundai v Nošovicích (trať Frýdek-Těšín), Válcovny + Biocel Paskov + terminál AWT + další na trati Frýdek-Ostrava. Kotouč Štramberk + Tatra Kopřivnice na Veřovice-Studénka. A to je jen malý výsek ČR…
Jasně, vápenky v Čížkovicích, nebo Prachovicích by se měly zavřít, jelikož je nepostavily u dostatečně důležité trati!
Co třeba mladoboleslavská Škodovka? Největší firma v republice. Trať MB – Dolní Bousov bych rozhodně za nějakou transkontinentální magistrálu nepovažoval.
A mohl by vševědoucí Peeetr navrhnout kudy ty rovinate koleje nákladní spojky do Reichu mají vest?
jojo, nám tu chybí věcí….jéje
Jak je vidět, tak trať přes Vejprty je pro dálkovou dopravu k ničemu, navzdroy představám fanoušků. Sotva někdo pojede dražší a pomalejší cestou, když si tou přepravou vydělává na živobytí. Další dvoukolejka do Německa je fakt potřeba, už za Husáka bylo pozdě.
Tak v Česku máme natažený dráty do Vojtanova, ale bohužel na německé straně to nepokračuje. Nicméně pro zmíněnou relaci by to bylo stejně zbytečné. Do východního Německa, když ne údolím Labe, tak je to jednodušší už objet.
Za Husáka pozdě nebylo , obchodní výměna ze západem byla tak minimální , že infrastruktura v pohodě dostačovala. Holt průser tkví v tom , že za posledních 30 let se v tomto nezměnilo vůbec nic.
„obchodní výměna ze západem byla tak minimální“ No právě, normalizace a motání se v kruhu – není co vozit, nebude se vozit.
No zrovna na nákladních přechodech do západního Německa (Kubice/Cheb/Aš) se tehdy přepravovalo víc zboží než dneska…
Za Husaka byly, alespon silnicni prechody, s Nemeckem hodne vytizene. My jsme tam vyvazeli vse, o co byl zajem, hlavne drevo v jakoliv podobe. A dovazelo se taky dost, nezapominejte na Hamburg, to bylo hodne zbozi!
A co přes polské Slezsko? Nebylo by to v této konkrétní relaci Blava-Falkenberg výhodnější? I když asi každý stát po cestě navíc znamená nááklady navíc.
Táhnout nákladku přes Polsko je na dlouhý dny, zatím
Jenom takovou hloupá otázka, jak se chcete dostat do polského Slezska ?
Třeba přes Dluhonice.
To nepude bo bagr.
Taky mě to napadlo – přes Bohumín, Wroclaw a Horka Gbf. je to skoro celé po rovině (Moravská brána 339 m n.m. je nejvyšší bod). Mají ČDC vlastní licenci i v Polsku? Nebo tam chybí nějaký kus infrastruktury? Na ortofotce mapy.cz třeba chybí pohraniční most přes Lužickou Nisu, zato na geoportal.de se tváří jako fungl nový. Je to tudy pro elektrické nákladní vlaky sjízdné?
Ano. Trať v okolí Horky se dělala komplet nová. Jeden čas dokonce zmizela z mapy, protože tam nezůstal kámen na kameni. Je elektrifikovaná.
https://www.youtube.com/watch?v=p40-MS5MhDw
Díky za odkaz!
Tím že pošlete vlak na jinou přetíženou trať kde ke všemu ještě probíhá výluka problém určitě nevyřešíte
Taky pravda: Púchov – rozbombardováno. Přerov – rozbombardováno. Takže přes Brno, Třebovou, Lichkov a Kladsko. Nádhera. Senzace. Na stromech úroda šotoušů.
Máte pravdu, v současnosti je to z bláta do louže. Ale ve střednědobé perspektivě? Místo vymýšlení bejkovin typu průplav D-O-L bych urychleně v podobné trase posílil kapacitu železnice (třeba úsekem VRT Přerov – Ostrava, což se snad povede, jen netuším kdy) a pak nebude mít moc smysl tahat vlaky Bratislava – Falkenberg přes Českou Třebovou nebo dokonce přes Bavorsko, když je k dispozici rovinatá a na délku srovnatelná trať.
jao že by se doba přepravy prodloužila o tejden?
Proč by měla?
Dlouhodobě se ukazuje, že tranzitní směr z (východní) SRN do RAK. (a dále směr SK, HU) přes Česko je v současnosti dopravní nesmysl. Automobily Česko objíždí už spousty let, osobní železniční doprava se přidala nedávno, teď se přidá i nákladka. Posledních 25 let jsme se chlácholili, jak jsme důležitá tranzitní země uprostřed Evropy. Realita bude spíš taková, že jsme ostrov uprostřed Evropy, který je jednodušší a levnější a rychlejší objet. Poslední, co nám zůstává, je Moravská brána a tranzit Balt-Jadran. Z toho důvodu je důležité investovat do D52, D55 a zkapacitnění a zrychlení Ferdinandky. V dlouhodobém výhledu pořešit žel. koridor… Číst vice »
Přes Kladsko? Nemá větší logiku spíš „suchá varianta průplavu Dunaj-Odra“ jak jsem psal o příspěvek výš? Přinejmenším je to směrově i výškově víc po rovině (tedy rychlejší, levnější). A první železniční spojení Vídně s Berlínem vedlo právě tudy.
Tak zůstávají nám tranzitni kamiony…které by bylo fajn vymistit jinam…
Jinak přes Hanusovice to je si myslim nesmysl…v UnO by s uvrati snad nemusel být takový problém…spíš je u obou tras otazkou kapacita jednokolejne tratí…
Kamiony Berlín – Budapešť jezdí přes nás.
Nefixoval bych se jen a pouze na Ferdinandku, přemýšlel bych i o jiných úpravách v rámci sítě, například o trojúhelníku v Ústí, a elektrifikaci Letohrad-Týniště, to by mohlo případně mírně odlehčit. Ale to potřebuje pak i alespoň jednu kolej navíc do Třebové. Sice je tam nějakých 12 promile ale to snad pořád není úplně nejhorší. Ten trojúhelník do Ústí dostat mimochodem jde, jenom je třeba jej mít kousek v tunelu a odnesou to nějaké zahrádky, ale je to prostě o tom co si vybereme, jestli trefit barák v Ústí který vypadá na nějakou čerpací stanici, takže jenom pár desítek milionů… Číst vice »
Musí to jet přes Třebovou? Především je nutné dát do kupy štreku přes Vysočinu, totiž aby se tam mimo jiné dalo rekuperovat v celé délce. Autovlaky, prázdné vagony, lehčí soupravy, všecko co jde hnát tama. A pravobřežku.
Snít o Tunelu Praha Beroun a nechat rozpadnout 171 je nenázvuhodná prasárna, neopakovat!
To sice nemusí, ale je to asi to nejjednodušší pokud chceme řešit kapacitu pro jízdu od Polska na jih. Po staré nádraží se vlezou 4 koleje a za ním se natěsno, ale vlezou, tři. Sice tam zůstane hrdlo, bude to natěsno všechno a do toho se tam možná bude cpát triangl ještě (měl by se pokud něco takovéhoto vymýšlíme), ale asi bude lepší hrdlo dlouhé 850m, než 7 kilometrů dvojkolejky. Elegantně by se pak dal vyřešit problém s nádražím v Kerharticích, dalo by se změnit na zastávku a většina nástupu/výstupu by se pak opěr realizovala v centru. Ano, trať přes… Číst vice »
Opavě a Krnově + elektrifikace eventuálně nějaká ta přeložka, tak se pak bude dát z Ostravy do Polska i tímto směrem a celkem jednoduše
Už to nehulte. Leze vám to na mozek.
Neexistence elektrifikovaneho dvoukolejneho prechodu smerem od Prahy na zapad smerem nasemu nejvetsimu obchodnimu partnerovi je smutna vyzitka 30 let po revoluci. Jeden z dukazu, ze za soucasneho stavu je uz zeleznice na hrane svych moznosti a jakekoliv prevadeni silnicni dopravy na zeleznici bez zasadnich investic je pouze iluzi.
Vyzitka s Y? Ale jinak mate pravdu a souhlasim se vsim!
Ano, ale zrovna v tomto případě je na tahu spolkové ministerstvo dopravy. U nás v zásadě vyřešeno.
Papírově ano, ale aby jsme to měli hotový stejně, musíme začít stavět aspoň o 10 let dřív.
Mno ale párky z Kostelce by se po želznici do Prahy vozit mohly, na Pacifiku je stále místa dost.
PS: Vizitka se píše s měkkým není to předpona vy-, stejně jako vidět.
Jenže tohle je špatná vyzitka. A dlouho bude.
Ještě zapomněli všemi oblíbený Vojtanov. Částečně dvojkolejný. Sic trasa docela divoká, bo ze Saské strany je tam až 17 promile, ale těch 10 km na postrk by se kvůli výlukám v Elbtálu přežilo. Horší jsou ty trasy do Vojtanova ( všemi milovaný III. TŽK, kde chybí druhá kolej) a z druhé strany nádraží Plaunen je takové nedostavěné pro tuto odbočku. Samozřejmě, že tam chybí dráty, ale jejích natažení a potažmo napájení by byl ten jednoduší krok.
Nejtěžší jsou dnes na celém záměru ty papíry…. bohužel.
a to tam dřív trolej byla 😉 nevíte v čem spočívá ta částečná dvojkolejnost? kde to chybí?
Elektrifikace končí za severním zhlaví Vojtanova (sic už v Německu), dvoukolejka je v úsecích Bad Brambach-Raun a Adorf-Pirk.
Až do začátku padesátých let byl taky dvojkolejný úsek Františkovy Lázně – Bad Brambach. Těleso zůstalo dvojkolejné do současnosti, z Františkových Lázní ho nyní v souběžném úseku s tratí do Vojtanova využívá trať do Aše. Mezi Chebem a Františkovými Lázněmi je spodek částečně připravený na 2. TK.
A taky Vejprty. Případně obnovit tratě přes Moldavu a Horu sv.Sebestiana.
Propojena byla tuším i trať u Hranic v asskem vybezku a přes Nové Údolí do Bavorska.
Trať Aš – Hranice v Čechách – Adorf by byla prakticky nepoužitelná z mnoha důvodů. V Adorfu se do stanice napojovala na severním zhlaví, takže nutná změna směru jízdy z Adorfu dále do Německa. Totéž trať přes Moldavu – úvrať v Dubí. Nové Údolí – Passau je také neprůchodné mimo jiné z důvodu odporu obcí na trati (Haidmühle…) proti obnovení provozu. Nyní je z toho cyklostezka.
K trati Chomutov – Vejprty: V osmdesátých letech se objevily jakési jalové úvahy o přeložce trati v oblasti Chomutova, čímž by se odstranily úrovňové přejezdy, zejména ten „výživný“ přes 4-proudou komunikaci I/13. Trať se měla nově napojit na západním zhlaví stanice Chomutov. Problémem této trati kromě její zoufalé zanedbanosti, sklonových a směrových poměrů, krátkých staničních kolejí, traťové třídy A, chybějící elektrifikace a absence nějakého rozumného zabezpečovacího zařízení je také výskyt sněhových kalamit – nejsou tu vzácností několikametrové závěje zejména v okolí Kovářské a tím několikadenní nesjízdnosti. I když poslední zimy byly relativně mírné.
V této souvislosti už snad zbývá zmínit jen trať Tanvald – Harrachov. Ta také vede do Falkenbergu a nová auta na mostě přes Jizeru by byla jistě fotogenická. 🙂
A taky spousta propojení kolem Rumburka.
V obou severních výběžcích by se mohla řada propojení obnovovat, vylepšovat, lépe využívat …. možná pak větším limitem budou spojení do těchto výběžků přes hory z českého vnitrozemí … úzká hrdla Jedlová – Rybniště a Turnov – Liberec, jen dost krkolomně doplnitelná rovněž horskými přechody Česká Lípa – Liberec a Tanvald – Liberec.
A nakonec tak budou jezdit všechny.
smutné i pozitivní zároveň,
velmi smutná vizitka stavu infrastruktury
velmi pozitivní, že „státní moloch“ zvládl problém takto brilantně vyřešit
ČD Cargo už se musí roky umět postarat samo o sebe, jinak by tady už nebylo. Holt jiná firma než matka.
Cargo jede na dobré úrovni . Jakoby ani nebylo ze skupiny ČD . Asi je donutila konkurence . Nelze než pochválit.