Vlaky bez průvodčích? Jihomoravský kraj se stále nerozhodl, záležet bude i na dopravci

Nová jednotka Moravia pro Jihomoravský kraj. Foto: IDS JMKNová jednotka Moravia pro Jihomoravský kraj. Foto: IDS JMK

Kraj považuje redukci vlakového personálu za možnost, jak ušetřit na nákladech.

Zpět na článek
391 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vašek

Jen zrušte vlakové čety. Takycestující vám udělají ze souprav Regiočuníky.

Axel

IMHO nikdo nechce nic rušit. Akorát cestující nepotřebují platit za službu, jež spočívá v tom, že každodenně cestující na téže trase jsou pokaždé kontrolováni, jestli náhodou neztratili předplatní jízdenku (měsíční, časovou)…

Holt „vada“ je v nabídce služby (průvodčích v podání firmy ČD), která se nepotkává s poptávkou zákazníků (cestujících)

Axel

Osobně by mi líbilo, kdyby v nových vlacích v JMK: a) byl vagon určený pro hůře pohyblivé osoby, přičemž dopravce by nasadil člověka, který by pomáhal nastupovat či vystupovat. Myslím na přivolání něco jako je tlačítko v šalinách, kdy po zmáčknutí ví strojvedoucí tramvaje, že např. bude vystupovat cestující včetně kočárku… Tento pomocník by nebyl v každém vlaku, ale jen ve vybraných vlacích (vyznačeno v jízdním řádu a k tomu vyznačeno na blbuvzdorných posterech někde u nádraží), tak aby to nalákalo cestující. b) podobně by mi se líbilo mít „uzavřený“ oddíl pro cestující s malými dětmi… Tj. na schůdcích si… Číst vice »

xyz

ad f) Každodenní cestující se v příměstské dopravě určitě rád bude místenkově vázat na konkrétní spoj, že. 😀

Axel

Když jezdíte do práce, tak obvykle je konkrétní čas, kdy začíná pracovní směna. Takže obvykle do práce jezdím konkrétním vlakem, každý den. Prostě furt stejně.

Večer domů už se čas návratu může trochu lišit, to jo.

Vašek

Škoda ztraceného času při vymýšlení těchto hovadin.

Axel

To ať si lámou hlavu u jednotlivých dopravců, jaké vychytávky zahrnout do své nabídky, tak aby vyhráli tuhle zakázku. IMHO to co se osvědčí na jižní Moravě bude inspirací pro provoz také v jiných částech Česka….

Honza

Nedočetl jsem rozsáhlou diskuzi až na samotný začátek omlouvám se tedy jestli někdo stejný názor vyslovil. Jedná se o bezpečnost železniční dopravy organizování odjezdu vlaku ze zastávky po ukončeném nástupu cestujících. Živě se zde diskutuje o tom co tam vlastně ten průvodčí dělá. Vlaky bez průvodčích jezdí v síti ČD již více než 20 let. První tratí s komerčním odbavením cestujících strojvedoucím byla trať 111 Kralupy nad Vltavou – Velvary. Motorový vůz ř. 809 solo s úpravami to znamená zpětná zrcátka a vyzvánění dveří před uzavřením. automaty na jízdenky zde nebyly a o vše se staral strojvedoucí. Plnou odpovědnost nesl… Číst vice »

Axel

Zahrnul jste do své úvahy, že nové vlaky mají být vybavemi kamerami?

A prosím o konkrétní informaci na lince z Brna do Břeclav – konkrétně které zastávky vyžadují přítomnost člověka dohlížejícího že v zadní části vlaku už všichni cestující nastoupili/vystoupili (tj. na kterých zastávkách je nyní potřeba „kamera“ formou průvodčícho)?

Honza

Trať Brno Břeclav nemám seznání ale vím že je poměrně rovná oproti ostatním tratím přesto trvám na přítomnosti průvodčího u více vozové soupravy! Ty plánované kamery na moderních soupravách jistě budou ale na všech soupravách ještě nejsou . Nelze přecházet personálními opatřeními v úmyslu uspořit ,opatření technologická to se vždy vymstí . Je nutno si uvědomit že vlakem cestují také méně pohyblivé osoby kterým poněkud déle trvá zejména výstup a to vše průvodčí zvenku vidí a dle situace organizuje odjezd ze zastávky. Úspora za každou cenu? Nevím jak by jste reagoval na úpravu přepravního řádu a naší legislativy ve prospěch… Číst vice »

Axel

Vždyť trvejte na čem chcete. Akorát o tom co dlouhodobě bude či nebude v regionální vlakové dopravě rozhodne zájem cestujících. Nynější vagony typu 560 spíše odrazují. Doufejme, že nové vagony typu InterPanter (Moravia) přetáhnou cestující jezdící sólově autem do práce do Brna, aby přesedli do vlaků… A k tomu bude potřeba vylepšit službu pro cestující. Možná by pomohla obsluha (nikoliv kontrola/buzerace) cestujících. To samé pokud jde o obsluhu cestujících na víkendových vlacích (také by asi byl zájem o turistické poradce)… Takže primárně nejde o „zrušení“ průvodčích, ale o to, aby služba obsluhy ve vlaku měla přínos pro cestující, za který… Číst vice »

Petr Novák

Není to tak dávno, co se právě z důvodu bezpečnosti jedna taková zastávka v Brně narovnávala. Asi se to nedělalo jen tak z plezíru, nemyslíte?

Axel

Takže na 3 konkrétní argumenty máte jednu nekonkrétní reakci? Ach jo….

Se nebudu divit, když firma ČD promarní svoji výhodu (=“zná“ cestující na čtyřech uvedených linkách v JMK , kde dojde ke změně).

Protože nelze vyloučit, že odborníci ve firmě ČD budou neustále mít klapky na očích, že zákazníci firmy ČD MUSÍ akceptovat konkrétní nabídku služby od firmy ČD… No, nemusí…. Prostě typický znak nepružného, monopolního chování. A monopoly většinou dopadly neslavně. Viz např. SPT Telecom, kde je mu konec.

Petr Novák

Reagoval jsem jen na to, co stojí za reakci. Na vaše osobní dojmy a pojmy záměrně nereaguje, protože je ani nepovažuji za hodné mé reakce. Děkuji za pochopení.

Axel

Já uvedl konkrétní situace se zakřivenou zastávkou (Krásného, Bílá Hora, kde jezdí 30ti metrová šalina. Vzhledem k tomu, že jsem cestoval šalinou na těchto konkrétních linkách, tak jsem nezaznamenal, že by byl problém s bezpečností při nástupu či výstupu, když pan/paní strojvedoucí nevidí v zakřivené zastávce až na konec dlouhé šaliny. Prostě ten problém s bezpečností jsem v praxi nepozoroval, tak jak Vy tvrdíte. Holt má subjektivní empirie vs. Vaše subjektivní teorie.

Vy jste nic konkrétního neuvedl, akorát jakési nekonkrétní informace o čemsi v Brně, které nelze ověřit. Tož tak…

Tomáš Marný

Pravda, neodjeli by ani ze zatáčky před Vídní.

Suchánek

A jak ten průvodčí zajistí bezpečnost na té pětivozové soupravě, když tam bude sám a zastávka bude v „zatáčce“??

Axel

Jihomoravský kraj nekupuje žádný 5-ti vagonový RegioPanter. Smlouva je na 4- a 2-vagonové vlaky. Prý budou některé jezdit spojené, asi 4+2 vagony,tj. 6-ti vagonový vlak.

Objednáno je 31 ks 4-vagonových a 6ks 2-vagonových.

Raddie

Takže po nočních tramvajích obsadí bezdomovci i vlaky. Supeeer!

rsp

V Brně (jediné město v Jihomoravském kraji s tramvajovým provozem) noční tramvaje nejezdí.

Stráťa

Tady to vypadá že cestující nemůžou bez průvodčích cestu vlakem přežít, a přitom nejspíš většina cestujících netuší proč ta pozice ještě existuje a oddechne si až je přestane každou cestu otravovat.

xyz

Vnímám „pro“ i „proti“ takového kroku, nicméně kdyby nic jiného, považoval bych za logické u těchto příměstských linek zavést stav, kdy všechny stanice/zastávky budou považovány za tarifně obsazené – umístěním jízdenkového automatu na zastávkách nebo ve vozidle (+ případně samozřejmě s možností pořídit jízdenku online) tak, aby průvodčí fakt jen kontrolovali, nikoliv vydávali, jízdenky.

Totéž samozřejmě nejen okolo Brna, ale (ne-li tím víc) i okolo Prahy.

Axel

Dle mé subjektivní zkušenosti cestujícího na jedné z linek, kde budou nové vlaky Jihomoravského kraje = naprostá většina cestujících používá předplatní jízdenky. Anebo mají nějaký průkaz, který jim slouží jako paušální jízdenka = snad režijka, či co to ukazují.

Armando Andreoli

Ta snaha ušetřit se může sakra prodražit. Absence jakéhokoli dozorového prvku bude mít za následek devastaci interiéru neukázněnými cestujícími. Průvodčí nemusí mít pouze kontrolní či dopravní funkci. Může například udržovat interiér vlaku včetně WC v čistotě, jako to mají v popisu práce stewardi u některých soukromých dopravců.

PvvS

Takže žádnej rozdíl oproti stávajícímu režimu. Štiplístek je zalezlej v zeleným vagónu a zbytek je mu ukradenej.

zdeněk

Tak, když se na to podíváme, takto, tak za pár let bude možné vyhodit většinu lidí. Jen pak nevím, kde budou pracovat. A zda to bude lepší. Stáváme se stále dražšími. A zda je to dobře si nejsem jistý.. V Asii je lidí dost.

Koloušek

Podívejte se na nezaměstnanost u nás a třeba ve Španělsku. To, proč stoupají mzdové náklady, je i výsledek nízké nezaměstnanosti. Pokud si držíme hromady pozic s nízkou efektivitou práce, pozice dotované státem a další nesmysly, lepší to nebude a navíc se snižuje flexibilita pracovní síly, která zpohodlní a je vybíravější.

rsp

Přesně tak. Pracovní síla má být ráda, že vůbec dýchá, a ne si ještě vybírat.

Koloušek

Jasně, jako naši politici. Všechno překroutit a říct o někom něco, co vůbec neřekl. Ale je vidět, že Vás tato skutečnost osobního nevolnictví trápí, když musíte reagovat těmito výmysly.

Jožin

Když se někomu v tom vlku nedej bože stane, myslím tím např.zdravotní problémy, tak je možné, že chudáka nebožtíka najdou až v depu.

xyz

A když se nyní něco takového stane např. v tramvaji, tak nebožtíka najdou až ve vozovně?

A cožpak např. v některém z mnoha sociálně-dumpingových vlaků ČD, které jsou již nyní provozovány bez průvodčích.

PvvS

Hm, dole se vypisuje, jak by v takovým případě volala hromada lidí na záchranku a tady by nevolal pro změnu nikdo ?

Novotny

Mrzi mne, ze kraj uvazuje o ruseni pruvodcich, aby usetril par drobnych a zkomplikoval tim cestujicim komunikaci treba pri vylukach, zpozdenich, pripojich, koupe jizdenek, odhalocani cestujicich bez jizdenky ci poskytovani informaci cestujicim behem jizdy a v neposledni rade treba i riziko vandalismu ve vlacich.

Uz aby ty kraje resili dulezitejsi veci a ne usporu za kazdou cenu, co cast platici verejnosti muze odradit od cestovani verejnou dopravou.

Axel

Takže pro Vás jako cestujícího je důležitou součástí cestování, že Vás někdo kontroluje jestli nejste podvodník? Mluvím o pohledu každodenně dojíždějícího cestujícího např. z Hustopeče do Brna, který vesměs používá předplatní jízdenku (týdenní, měsíční)… Ze svého okolí neznám žádného normálního člověka, který má stejné priority jako Vy…

IMHO služba průvodčí/průvodčího snad mohla být ku prospěchu cestujících, ale bylo by nutné velmi změnit charakter této služby… Např. na lince z Brna na jih (směr Břeclav) ve víkendových vlacích by snad byl ku prospěchu „turistický poradce“ pro cyklo výletníky atd.

Jiří

Čerstvá zkušenost: v pátek večer jsem jel vlakem do Zábřehu. Spolucestující zjišťoval u průvodčího, jak mu jede připoj, na který chce v Zábřehu přesedat. Průvodčí mu sdělil, že ten připoj má z Olomouce 20 minut zpoždění a proto jej stihne ( byl to poslední připoj ten den).
Po přestupu v Bludově mu nový průvodčí sdělil, že ten vlak z Olomouce jel vás a proto jej nestihne.
Takže z pohledu informačního servisu tam ten první průvodčí byl zbytečně.

axontest

až zas nějaké děcko vypadne za jízdydveřmi z vlaku ven, koho budou popotahovat po soudech ? strovedoucícho?

Luke

Ukaž mi, jak chceš vypadnout dveřma z RegioPanteru. Však tam je i SSOD, ani vystoupit na špatnou stranu nemůžeš…

Miroslav Zikmund

Vlaky bez průvodčích vyžadují osazení všech zastávek jízdenkovým automatem způsobilým vydat jízdenku z příslušného tarifního bodu IDSJMK do jakéhokoli tarifního bodu mimo IDSJMK, včetně slev … nebo nutno řešit „problém“, jemuž se v „dávné“ minulosti v předpise říkalo „PŘÍMÁ CESTA“. Pokladník (na malých zastávkách to byl tzv. komerční pracovník se zjednodušenou pokladní zkouškou) s omezeným rozsahem relačních lepenkových jízdenek, pokud nestíhal vypsat psanou jízdenku (proč by si přidělával práci) vydal lepenkovou jízdenku „někam“ (měla se vydat do nejvzdálenější stanice) se záznamem PC = přímá cesta a odbavení na doplatkovou jízdenku K4106 prováděl průvodčí. Vystavil jízdenku na celou přepravní cestu podle… Číst vice »

Luke

Dobrej příspěvek. Jen se obávám, že dávat do každý díry automat (někde není ani označovač je zbytečný 😄).

Axel

Hm…možná se pletu, ale na zastávce „Bzenec-Olšovec“ žádná prodejna/automat jízdenek není. A zdůrazňuji, jízdenku nelze koupit ani ve vlaku do Bzence nebo do Moravského Písku, neboť v tomto vlaku nejezdí žádný průvodčí. Už dlouhé roky.

P.S. Pro přespolní – zastávka „Bzenec Olšovec“ leží mezi 2-mi městečky: Bzenec a M. Písek…. Nenechat se zmást další zastávkou „Bzenec-Přívoz“, která je úplně jinde a nemá téměř nic společného s vlakem do Bzence přes Bzenec-Olšovec

Libor

Jízdenky prodává strojvedoucí.

PvvS

Automaty budou v každém krajovém vlaku u dveří. A stejně jsou jen pro malý procento cestujících. Stálí maji šalinkarty, ostatnjí jízdenky se dají koupit přes mobil, hned po vyhledání spojení přes Poseidon.
A ty celostátní automaty už tu byly. ČD si je nacpalo do několika větších stanic a funkčnost byla prachmizerná.

Vojta

Třeba označovače se v posledních letech na méně frekventovaných zastávkách spíš ruší, např. Radostice, Jestřabice.

Petr Novák

A podle současně platných předpisů IDS JMK v takovém případě označuje jízdenky cestujícím průvodčí. Kdo by je tedy cestujícím označoval v případě, že by ve vlaku ten průvodčí nebyl?

Tomáš Marný

Ty ses, Míro, rozepsal. Ale máš pravdu.

Mirek

Ne nejezdim a za stavajiciho stavu IDS JMK bych nejel ani autobusem.Neco tak hrozneho jak je navaznost spojeni v Jihomoravskem kraji nema za poslednich 30let obdobu.

Luke

Konkrétně?

Pája

Pokud jedu do Brna přes Břeclav nebo přes Přerov, mívá v jedné konkrétní stanici pro každý vlak průvodčí ČD i steward RJ nemalý význam v tom, že hlídá, kdo si nastoupil a kam si sedl. Jo, jsou to naši opálení spoluobčané. V takovém případě mi nevadí, že z Brna až do Přerova moji jízdenku nikdo nekontroluje, protože vidím, že kontroluje nejen jízdenku těm vedle. A klidně se přiznám, že se s průvodčím cítím mnohem bezpečněji.

Axel

Jestli je nezbytný dohled/prevence 24/7/365 nad cestujícími, pak přestává dávat smysl veřejná hromadná doprava… Ono totiž podobný model (např. bachaři ve věznici) je nesmírně nákladný viz např. náklady na jednoho vězně ve výkonu trestu = prý cca 1200 Kč/den
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/jeden-vezen-stoji-1200-kc-denne-nejvyssi-zalobce-chce-vic-alternativnich-trestu-40313697

Pája

Promiňte, ale proč odradit platící cestující tím, že do vlaků pustíte bez dozoru všechny? Neplácám veslem do vody, tyhle zkušenosti mám a dokonce v blízkém okolí. Někteří příbuzní už kvůli problémovým cestujícím do veřejné dopravy kromě dovolené nesednou. Nikdy. Vedou k tomu i děti. Začalo to v tramvajích, kdy ve druhé a třetí není řidič/ka. Pokračovalo to vlaky a dorazily to busy s dlouhou trasou. Auto. Častá volba místo VHD. Vážně tohle chcete?

Axel

Já pouze říkám, že jestli Vaše osobní zkušenost je tak hrozná, že jako národ nefungujeme jako společenství vyznávající „má svoboda končí tam kde končí svoboda druhého“, tak nemá smysl, abychom my jako národ se domluvili na skupinovém/hromadném řešení dopravy… Jestli je to fakt tak hrozné, jak tvrdíte, tak dopadneme jako obyvatelé některýcb částí světa po živelných katastrofách… viz např. New Orleans, kde po hurikánu Katrina už třetí den nepřišli policisté do práce, neboť se zbraní v ruce tito policisté chránili své vlastní domovy…. Tj. zachování „kontrolorů“ (průvodčích) v hromadné dopravě je marginální problém ve srovnání s Vaším názorem, že fakt… Číst vice »

Pája

Promiňte, to už jde moc od tématu. A dozorový prvek vypouštět v ČR? Možná za pár let. Vždyť vlaky ještě kraj ani nepřevzal a už se vymýšlí, jak je co nejrychleji zdevastovat? Tohle nedopadne dobře.

Axel

Vidím to jinak … tipuji, že radní Jihomoravského kraje přemýšlí, jak do hromadné dopravy nalákat lidi, co nyní jezdí autem (mluvím o autě pouze s řidičem, tj. nikoliv o plně obsazeném autě)… Takže IMHO nynější snaha je, aby dodavatel odborníků (např. firma ČD) do krajských vlaků , dodal, krom strojvedoucích, taky zdatnou OBSLUHU cestujících která usnadní rozhodnutí, že se přesedne z auta od vlaku…. tj. hodně odlišnou službu od nynějšího konceptu průvodčích v podání firmy ČD…

Kodl

Když začala korona a průvodci nesměli prodávat jízdenky a v podstatě nemohli udělat nic moc s černým pasažerem, tak se tady na severu Čech nacpala do vlaků taková pakáž, že byste koukal.

Axel

A jaká je souvislost Vašeho názoru s diskutovaným tématem – tj. se zájmem JIhomoravského kraje o proměnu služby průvodčí do podoby, kterou by cestující ocenili (a zaplatili ve zvýšeném jízdném)?

Kodl

Vy sám v celé diskuzi melete o tom jak jsou průvodčí zbyteční a lidé nepotřebují kontrolovat…tak potřebují.

Axel

Z mého pohledu cestujícího já nevidím téměř žádný přínos služby průvodčích…

To neznamená, že jako cestující jsem proti tomu, aby ve vlaku byl krom strojvedoucí ještě obsluha cestujících… Ale tato služba by musela být hodně odlišná od dnešní pracovní náplně průvodčích… Lidi kteří zvedali závory a hradla – hradlaři – taky už vesměs přišli o práci…

Axel

Ještě doplnění – patrně jste nečetl článek… kontrolu cestujících mají provádět namátkově revizoři. Nikoliv plošně – jako doposud – provádí průvodčí… Přechod na namátkové revize by měl mírně stlačovat cenu jízdného.

Zdrasa

Bojím se, že jakmile přestanou jezdit průvodčí, stane se z vlaku to stejné co z MHD – budou tím jezdit hlavně neplatící divnolidi a ti svou přítomností většinu normálních cestujících donutí přemýšlet nad alternativama. Není náhoda, že v MHD jsou každým rokem méně pohodlné sedačky, kde je hlavním kritériem omyvatelnost. Nerad bych, aby se to stejné stalo s vlaky.

Axel

Tak diskuze je o 4 linkách z/do Brna (Blansko, Břeclav, Tišnov, Křenovice)… Fakt na těchto 4 linkách nyní jezdí vlakem nějací cestující, kteří mají alternativu jezdit automobilem?

Tj. na těchto 4 linkách, kdo má peníze na provoz auta i na privátní parking, tak jezdí autem, ne vlakem (možná s výjimkou Brno-Blansko v zimě, to bych souhlasil, že už nynější vagony můžou být občas lepší možností než sebelepší auto)).

Jedine vlaky

Na Břeclav již S3 nejezdí. Na Blansko je jezdit autem naprostá pitomost. Avšak na Křenovice není auto o moc pomalejší, tam by si to lidé možná i rozmysleli. Ale zas tak hrozné to nebude, funguje to i v jiných zemích. Navíc budou revizoři, kteří zřejmě budou kontrolovat častěji jak v MHD.

Axel

Blansko-Brno (zejména Krpole, Bohunice atd.) je auto výrazně lepší. Ovšem Adamov či Bílovice – Brno je v zimě lepší ten vlak i za cenu následného použití MHD po Brně.

Pokud jde o nové vlaky, že jsou určené na linku Brno-Břeclav, tak o tom píšou např. v letošním článku na Denik.cz… takže se spletli? Tj. nové vlaky budou jezdit akorát na OSOBNÍCH do Hustopečí?
https://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/dalsi-nove-vlaky-na-jihu-moravy-kraj-resi-kde-na-ne-ziskat-penize-20210520.html

kakov

pro někoho jako Vy je zcela evidentně jízda autem cesta, jak dosáhnout orgasmu 😀

Petr Novák

Jezdit mají kromě S2 a S3 (jen do Hustopečí) i na S51 (Vranovice -) Šakvice – Břeclav a z části i S9 Břeclav – Hodonín (vlaky, které nepokračují dál na Přerov) a do budoucna se s nimi počítá i z Brna do Zastávky, až bude hotová elektrifikace.

Axel

Díky za upřesnění… A bude stačit těch 37 objednaných vlaků, na to co jste napsal (vyjma směr Zastávka)? Nebo bude nutnost opravdu dokoupit další vlaky, tak jak píšou ve výše uvedeném článku na denik cz?

Petr Novák

To netuším. Neznám přesně soupravovou potřebu, nicméně do budoucna se počítá i s elektrifikací na Veselí (Staré Město) a navíc se v tom článku nepíše, jestli má jít o vlaky elektrické, dieslové, nebo dokonce hybridní, o čemž se také v minulosti spekulovalo, právě v souvislosti se Zastávkou a Veselím.

Petr Novák

Ještě doplním, že možná počítají do budoucna i s kompletním obsazením S9, ale tam je otázka, jak to bude vypadat po elektrifikaci Staré Město – Uherské Hradiště, Otrokovice – Vizovice a eventuálně i Hulín – Kroměříž (a možná až Kojetín), protože tam do toho vstupují tři kraje, každý s výrazně odlišným názorem na to, jaký má v budoucnu být provozní model na Ferdinandce.

Axel

Teď jsem přestal rozumět… Jak souvisí případná železniční linka z Brna do Staré Město (tj. od Moravského Písku po Ferdinandce) s ostatními železničními linkami? Tj. co to má společného linkou, která se od Bzence odpojuje a jede jinudy… Brno-Veselí n.M. (-Uh. Hradiště případně Staré Město)

Petr Novák

To nesouvisí. Ale elektrifikace mezi Starým Městem a Hradištěm souvisí s provozem na trati 330, protože Zlínský kraj do budoucna plánuje přímě vlaky ze Zlína (Vizovic) do Hradiště v elektrice. A na druhé straně chce zase vlaky ze Zlína (Vizovic) do Kroměříže (Kojetína). Tím by kompletně rozboural současný model provozu na této trati. A právě to se moc nelíbí Olomouckému kraji, který by prý naopak rád zachoval současné přímé Os. A pak je tu Jihomoravský kraj, který je ochotný ukončit své vlaky od Břeclavi v Moravském písku, aby nemusel zajišťovat provoz mezi Nedakonicemi a Starým Městem, který nechce zajišťovat ani… Číst vice »

Axel

Až bude dokončena D55 (07 od Babic jižně a 08 od St. Města jižně), tak se ještě víc zamíchá situace, neboť autem z UH do M.Písku to bude vcelku pohodička.

Pája

Na OZVD se ještě nekoplo, takže až se to někdy možná i dokončí, budou případný provoz řešit jiní politici. S tím bych si teď hlavu nelámal. Máme tu i Baťou rozestavěnou trať na východ, stejně tak dálnici na Slovensko. Kroměříž jezdí Regionoha, úspěch by byl vrátit sem Čunkem odstraněné Žraloky. Pokud možno s průvodčími, ale ty pomalé jedince klidně můžou změnit na revizory a zbytek nechat😀

Jedine vlaky

První dodávka půjde na S2 a na S3. Na S51 do Břeclavi Panteři nepůjdou. Ono ta S51 má časem i zaniknout, protože je celkem zbytečná. Do Rakvic jede autobus s návazností na R. Na Ladnou je lepší jet autobusem přes Břeclav. No a Šakvice, Zaječí mají R13.

Axel

Díky za info. Vycházel jsem z článku na denik cz z 20.5.2021:
„Sedmatřicet nových vlaků od Škody Transportation začne jezdit nejpozději od roku 2023 na lince mezi (…) Břeclaví, Brnem a Tišnovem.“ Tj. dle Vašeho názoru (který je v rozporu s článkem denik cz)….:
– nové vlaky budou končit v Hustopečích – tj. nové vlaky jedoucí z Brna přes „Zaječí“ nebudou pokračovat do Břeclavi

Petr Novák

Co to tady kecáte, chlape? Na S51, stejně jako na část S9 (vlaky Břeclav – Hodonín) mají jít dvouvozové jednotky. Tato ramena mají být navíc provozně propojená. Proto se také dvouvozová varianta kupuje. Rušit S51 je kravina, když tam už teď, v době korony, jezdí přeplněné rakve. To si nikdo zrušit nedovolí a pokud ano, místní by ho sežrali i s chlupama, to si pište!

Jedine vlaky

Píšete nesmysly. S51 má časem skutečně zaniknout, je to i v dlouhodobém horizontu Kordisu. Zřejmě neznáte místní podmínky, ale tím kvatrem jezdí do Šakvic lidé proto, protože autobus do Rakvic špatně navazuje nebo také tak často nejezdí. A mimochodem dvouvozových Panterů bude 6 a budou jezdit spojené k těm čtyřvozovým na S2, protože jinak byste na vlacích jedoucích do Letovic a Skalic snížili kapacitu o 50%. Nejdřív si něco zjistěte a pak plácejte. Žádný rakev (843) tam nejezdí, je to kvatro. (842)

Petr Novák

V jakých plánech kraje se počítá se zrušením S51? Ve VŘ na provoz vlaků v JMK (současná zakázka od ledna 2020) kraj jasně počítal s nasazením dvouvozových jednotek na rameno (Vranovice -) Šakvice – Břeclav – Hodonín, tedy kombinaci současné S51 se spoji S9 Břeclav – Hodonín. Dále, i v dlouhodobých plánech kraje na provoz po přesunu nádraží linka S51 v současné podobě stále figuruje. Takže nesmysly plácáte vy a vy jste ten, kdo by si měl zjistit fakta, ne já. Já fakta znám, na rozdíl od vás. Jo, a kvatro a rakev jsou navzájem zaměnitelné termíny. Neplatí, že jeden… Číst vice »

Zdrasa

Upřímně nejsem tamní, takže tu situaci přesně tam neznám. Ale z mých zkušeností vlaky i MHD využívá dost lidí, co by teoreticky jet autem mohli, když by všechny alternativy byly podstatně horší, ale při slušné úrovni dají přednost raději třeba tomu vlaku, ať už kvůli stresu ze zácp, nebo protože se necítí jako tak dobří řidiči apod.

Axel

Naprostý souhlas… osobně doufám, že v ČD se vzchopí a že vyhrají zakázku díky tomu, že nabídnou formu jak nalákat cestující z auto do vlaku/busu… Neboť staré vagony 560 to opravdu bylo nesrovnatelně horší než většina automobilů…

Jestli to bude tak, že bude cosi jako „jednička s obsluhou/resp. s tichým oddílem a ztlumeným světlem pro dospávání ve vlaku“? Samozřejmě za vyšší jízdné.

Kernteriér

Veřejnou dopravu dnes opravdu využívají v drtivé většině jen ti, co musejí. Plus ti, co jezdí zdarma nebo skoro zdarma. Akorát na těch linkách S2 a S3 je vlak pro auto solidní konkurence. I když u S3 spíše jen severní větev.

Tomáš

Vy, kteří jste v životě nedrželi kleště v ruce tady radši přestaňte blbě tlápat a běžte si fotit na stráně vláčky. Rozumíte tomu jak koza petrželi. Mě bude osobně zajímat, pokud to dopadne bez vlakvedoucích, žádní průvodčí tam totiž mimochodem nejsou, jak budou vypadat soupravy třeba po roce provozu? Respektive, jak hodně budou zdevastované a jak se budou řešit mimořádnosti=přípoje při zpoždění, srážka s osobou pohybující se v kolejišti=první pomoc, náhlá nevolnost cestujícího, asistence u slabozrakých, asistence u vozíčkářů, výprava v oblouku. Pantery protitlakové čidlo dveří nemají a když budou, tak může dojít k závadě. Fíra v oblouku nevidí celou… Číst vice »

Axel

A jak se na stavu vlaku projevuje přítomnost průvodčí? Neboť na nynějších vagonech typu 560 se tu a tam najde grafika na skle či graffiti nějakou fixkou.

Můžu se zeptat jak jsou zdevastované vagony jezdící mezi Moravský Písek – Bzenec? Na této lince totiž žádní průvodčí neexistují už spoustu let?

To samé pokud jde o „asistenci cestujícím… Na této lince totiž nejezdí nízkopodlažní vagon (jako je např. Regionova), nýbrž zde jezdí vysokopodlažní vagon typu 810…

Z mého laického pohledu jsou opotřebované/znečištěné zhruba stejně vagony 810 jezdící bez průvodčí i vagony 560 jezdící s průvodčí.

Pája

Moravský Písek – Bzenec máte maličký M152 sólo. Jako v autobuse řidič, tak do Bzence strojvedoucí působí zároveň jako prevence, asistence v případě nevolnosti atd. To u Pantera nečekáte, že ne?

Axel

Touhle linkou jsem v životě jel asi tak 200x. Nikdy jsem nezaznamenal, to co tvrdíte, že „strojvedoucí působí zároveň jako prevence, asistence v případě nevolnosti“. Opakuji – nikdy jsem nic takového nezaznamenal… IMHO má-li zůstat zachována tato železniční linka, tak je to horký kandidát na robotické/automatické ovládání vagonu (tj. jezdit bez strojvedoucího).

PvvS

A teď snad vypadají líp ?

Samo

Strašne mám rád tieto posty podľa ktorých sú veci ktoré v zahraničí fungujú už 20 rokov nemožné.

karolina

Planuje se, že by se v automatech daly koupit i jízdenky OneTicket? Hlavně z Modřic do Brna. Tam mi to vychází levněji.

medical examiner

V budoucnu bude pouze OneTicket.
Ale v poněkud jiném smyslu než nyní.
Takže prostě napíšete kam chcete jet, kterou třídou, jestli slevy…a vypadne vám jízdenka, na které budete mít znovu napsané i spojení (kde jsou přestupy).

rtep

To by bylo fajn, ale asi nepíšete o ČR. Tady je trend přesně opačný. Vše udělat pokud možno co nejsložitěji.
Když do vlaků Plzeňského kraje pronikl integrovaný systém, tak jsem často na pokladně ČD musel pracně vysvětlovat, jakou chci konkrétně jízdenku.
Vcelku logicky jsem o tarifu věděl víc, než pokladní ve stanici. Jim totiž o nic nejde, mně šlo o dost peněz.

rozinka

Tarif PID existuje už cca 25 let a leckterá pokladní ho doteď neobjevila.

Miroslav Zikmund

Na tarif PID aby měl pokladník samostatné školení s příklady a praktickými ukázkami a mohl si to na cvičném/školicím terminálu UNIPOK vyzkoušet ….

Miroslav Zikmund

Iluze … v Itálii jsem si kupoval jízdenku v automatu, cca s odstupem dvou let … v téže stanici na shodnou trasu … poprvé vypadl ze stroje velký papír, podruhé něco, co bylo jen o něco větší než někdejší formát lepenkové jízdenky …
Odkud / kam, datum, sleva, cena … platnost „od validace“ / dobu si už nepamatuji ….

Miloš

Komunikace mezi lidmi poslední dobou velmi vázne. Důsledky jsou celkem vážné. Osamělost, deprese, agresivita, lhostejnost a další negativní součásti dneška. Pozdravit je někdy nadlidský úkol. Přeprava dětí hororová záležitost. Nikdo si ničeho nevšímá. Hlavně v okolí větších měst. Ještě, že máme „chytré telefony“. Nevím, zda to je výsada původně takzvaných socialistických států, ale zkušenost ze zahraničí byla často jiná. Zvláště Německo, Švýcarsko, Skotsko, Irsko nebo i Litva. Běžně se ptali kam jedu, od kud jsem, jak se mi tam líbí a oni zase odborně informovali o cestě, možných úskalích, nebo zajímavostech na trase. Často překvapili i o technických znalostech. Třeba,… Číst vice »

Axel

Teď je otázkou zda-li cestující který každé ráno/večer jede z Hustopečí do/z Brna, touží každé ráno po informaci ve kterém roce byl vyroben vagon nebo jestli touží po informaci jaké je venku počasí (=stačí se podívat z okna)… A zejména zda-li tento cestující od pondělí do pátku (do soboty) touží zaplatit za službu ve formátu „průvodčí“, tak jak službu nabízí firma České dráhy…

Možná kdyby se proměnil charakter té služby, tak snad by cestující si připlatili na jízdném za službu průvodčího/průvodčí… tím myslím např. „turistického poradce“ na víkendové vlaky v oblastech atraktiktivních pro cyklo výslety….

Tomáš

Průvodčí je vždy odrazem cestujících.

Jarek

Nepletete si zážitkové tratě pro turisty s S-Bahnem?

Miloš

Kdo jede ve vlaku, za to opravdu nemohu…

xyz

Zrovna ve Švýcarsku, ale do nemalé míry i v Německu, je příměstská železnice komplet bez průvodčích, jen s nahodilými kontrolami revizorů.

Miroslav Zikmund

Ve Švýcarsku „kontrolním komandem“ minimálně tří osob zablokujících únikovou cestu do vedlejšího vozu, podobně v Belgii …
V Německu provádějí kontrolu jízdenek i DB Securitas, ti jsou ovšem vycvičení jen na místní jízdenky a tak na InterRail zírají jako na „Marťana“, seběhnou se všichni a tiše meditují „co s tím“, pak to mlčky vrátí a jdou dál ….

Miroslav Zikmund

Zřejmě jezdíte v DE a CH po tratích se štiplístkovským personálem a máte odpovídající jazykové komunikační schopnosti ….

Miloš

Je otázka, co vlastně průvodčí má za úkol a v čem je důležitý. Jen jako kontrola jízdenek nemá význam. V případě že má kontrolu nad provozem vlaku, prodává jízdenky, pomáhá v přepravě cestujím informací, fyzicky třeba nemocným při nástupu, dbá na pořádek a bezpečnost ve vozech, nebo jako u některých dopravců má k dispozici ještě občerstvení, denní tisk a pod., tak je cestující rád že tam zástupce přepravní firmy má. Nyní mají vlaky běžně WiFi, ale není nad to, když Vás někdo pozdraví jménem a zeptá se: „Dobrý den, jak se dnes máte…?“

Axel

IMHO máte i nemáte pravdu. Klíčem je složení cestujících. V OSOBNÍCH vlacích např. z Hustopečí do Brna je zhruba 90%-95% stálých cestujících. Zatímco ve Spěšných vlacích na lince Brno–Břeclav je stálých cestujících o dost míň (výrazně víc je „nahodilých cestujících)….

Z tohoto rozlišení by se mělo odvíjet i nastavení obsluhy cestujících (automatem, smartfonem, informačním systém vs. živý člověk odborně znalý potřeb cestujících).

Miloš

Jistě, v MHD jsou jiné nároky na přepravu a některé příměstské soupravy se tramvajím už hodně přibližují. I když jezdí hodně lidí za prací do měst z venkova, tak přesto se nejedná obalíkovou přepravu. Lidí je čím dál tím více. Podle nárůstu administrativních pracovníků, platů manažerů a jiných neviditelných odsávačů je práce s lidmi stále záslužná činnost. Peněz je relativně dost, protože utíkají špatným směrem a nikoho to zase moc netrápí.

Axel

A jaká je pointa vzhledem k tématu diskuze?

Miloš

Služby pro cestující. Co potřebujeme a chceme. To platí i mimo Jihomoravský kraj. Technicky vzato se v mnoha místech bez lidí obejdeme a zdůvodnit se dá skoro všechno. Nyní je otázka zda to je dobře. Nakonec z filmu Vratné láhve je vidět, že s automatem lze skoro všechno. Obchody bez prodavačů, televize bez moderátorů, Letadla bez pilotů, vlaky bez strojvedoucích, auta bez řidičů, fabriky bez lidí,… Člověk se stává zbytečný. Každý je nahraditelný! Když se ptáme zda nepotřebujeme průvodčí, můžeme se postupem času ptát: „Co vůbec chceme? Nejsme zbyteční jako celek?“. Nakonec zjistíte, že za celý život snažení jste nejvíce… Číst vice »

Axel

Můj osobní pocit, je že v osobních vlacích na oněch 4 linkách z/do Brna si cestující přejí: a) nebýt obtěžování b) mít k dispozici info (např. na monitorech ať se zobrazuje kolik minut zbývá do nejbližší zastávky xyz) c) v případě nějakého zdržení (např. vlak čeká za nějakým vlakem) tak operativně ať z reproduktoru je SROZUMITELNĚ A POMALU slyšet stručné info co se stalo a jaký je předpoklad příjezdu do cíle. Pro neslyšící/nedoslýchající ať je funkční wifi, která je odkáže na webovku s aktuálními informacemi Toť vše. Tj. cestující V OSOBNÍM vlaku z Hustopeče do Brna rozhodně netouží po tom,… Číst vice »

Jaaaa

Takže chcete turnikety?

Ten revizor vašeho spícího cestujícího stejně vzbudí…

Axel

Je rozdíl být vzbuzen pokaždé nebo být vzbuzen řekněme jednou za 5 až 10 jízd… To je pointa na kterou upozorňuji – že pracovní náplň průvodčích není cestujícími oceňována do té míry, aby cestující byli ochotni platit za službu průvodčích… Holt, pokud se pozmění náplň práce průvodčích, tak třebas i reakce cestujících bude taková, že si rádi připlatí.

Pája

Není nad to, když tak pozdraví důchodkyni a ta to bere jako pokyn k delší debatě 😀 Osobní zkušenost

Axel

Nevím proč se vysmívat osamělým lidem, kteří mají „hlad“ po mezlidském slovu… Akorát klábosit s odborníkem/odborníci na obsluhu cestujících ve vlaku nedává ekonomický smysl, podobně jako pokus o klábosení např. s praktickým lékařem/lékařkou… Mnohem lepší na „léčbu osamělosti“ by bylo, kdyby dotyčná paní důchodkyně nabídla svoji nezištou pomoc někomu kdo je potřebný, např. rozvedené mamince… ono totiž platí biblické pravidlo, že „ten kdo z lásky daruje, tak posléze je někým taktéž z lásky obdarován“… Akorát to „zpětné obdarování“ může být úplně od jiného, holt nepočítat s vděčností (osobní zkušenost)… Ono totiž většina lidí je v jádru dobrých, ale se někdy… Číst vice »

Tomáš Záruba

To je fakt sranda, vrátit se „ze zahraničí, a to z jeho lákavější části“ [(c) Š+G] neboli ze světa, kde regionálka až na naprosté výjimky bez průvodčích dávno je, a jako první číst tuto diskusi. 🙂

Akorát si bohužel tak trochu člověk připomene, jak velké zpoždění máme i v těchto „jednodušších“ věcech… 🙁

Happy

Jenže tady je mentalita někde jinde. A to nejen v dopravě. Stačí se podívat na politiku a myslím, že je jasné, že jsme někde jinde…

Kernteriér

A budeme se na to vymlouvat ještě dalších 50 let?

Happy

Na co se budeme vymlouvat? Se tady na to podívejte… Něco obejít, ošulit atd to je přímo národní sport. Švejkovat. Premiéra nám dělá král defraudantů. Půlka ministrů je spolupracovníků STB. Zaveďte tu referendum jak ve Švýcarsku a do půl roku máte dráty na hranicích a za rok koukáte Putinovi ze zadku.

medical examiner

Za půl roku ne.
Osadit ty dráty bude trochu trvat. Stejně jako vykopat „V příkop“

Miroslav Zikmund

Pokud máte zato, že půlku ministrů tvoří spolupracovníci Sensentalbahn = STB, pak by ta česká železnice měla mít parametry švýcarské …

kakov

to není výmluva, mentalita obyvatel je bohužel jeden z velmi důležitých vstupních údajů pro správné rozhodnutí, jeho ignorací jen zaděláváte na průser,

nebo vy se již nevymlouváte a zásadně nezabezpečujete svůj majetek? však se nekrade, nepodvádí…..

Kernteriér

Barák mám celodenně (a někdy i celonočně) odemčený, auto před domem taky obvykle nezamykám. Nevidím v každém zloděje a násilníka, nikdy jsem neměl problém v jakékoli denní či noční době chodit po lokalitách, jako je brněnský Cejl, pražský Sherwood apod.

Kodl

To víš že jo, ,kecale. Pár týdnů tady u nás na severu by tě vyléčilo.

xyz

Zabezpečování majetku = v případě vlaků např. noční odstavení v ohrazeném/zastřešeném prostoru, dále kamery v interiéru i podél něj. apod.

Rozhodně neplatí, že přítomnost průvodčího = zabezpečený majetek.

Tomáš Záruba

V mnoha úsecích i kdyby jeli všichni načerno, tak se to pořád finančně vyplatí. Někde jinde zase je lidí tolik, že klasický průvodčí to nestihne projít a už vůbec ne zapamatovat, a tak je motivace jezdit „zastávku přes pásmo“ (apod). Pokud by třeba v 1/4 jízd ve špičce a 1/10 jízd mimo špičku „přepadlo“ vlak komando revizorů, jdoucích v každém voze proti sobě, schopné během jednoho dvou úseků zkontrolovat všechny, je možné že by tržby dokonce ještě narostly. No a konečně by mohl být ke zvážení i systém typu „první pokuta během nějakého období např. 2-3 roky za 200, druhá… Číst vice »

Happy

Nápad zajímavý, ale asi by to neprošlo, protože GDPR. Pokutovaný by vám nikdy nedal souhlas k uchovávání osobních údajů s údaji o pokutách a jejich počtu. No a komando revizorů s ochrankou… A nedělá i toto z nás ten východ? Dejte revizorům provize z vybrané pokuty a uvidíte co dokáží. Spousta pokut bude nevymahatelných, administrativní obsluha pokut a jejich vymáhání bude enormně drahé. Mnoho lidí se bude soudit. Peníze na právnické zastoupení atd. Já jen jestli i s tímto je kalkulováno…

Jaaaa

Ale prošlo, protože přepravní smlouva.

Vaše údaje o pokutě si uchovávají už teď.

kakov

to už jsem viděl co dokáží revizoři za provizi, vymyslet si cokoliv, jen aby napařili pokutu, když se u nás zaváděli v MHD čipové karty, trvali na tom, že si smíte koupit jízdenku jen z vlastní karty a nesmíte jí koupit třeba kamarádovi, léta za to dávali pokuty přesto, že i dle oficiálního vyjádření DP to bylo v pořádku,

ano udělejme z nich lidi závislý na provizi a bude z toho průser

Miroslav Zikmund

Předpokládám, že zaplacení pokuty bylo odmítnuto a pokud nadřízení revizora pokutu sami nezrušili tak se věc dostala k soudu, kde pokutovaný cestující vyhrál, na základě vyjádření „žalobce“ …. Jako obecný zmocněnec „na základě plné moci“ zákonného zástupce jsem šel k soudu zastupovat syna kamarádky, který se dostal do konfliktu se „systémem“ a aniž by došlo na meritum věci, na což jsem se nesmírně těšil – jako dítě na medvídka od Ježíška – tak právní zástupkyně strany žalující vzala na radu ctihodné soudkyně žalobu zpět … odcházel jsem zklamán …. z mého pohledu to bylo tzv. Pyrrhovo vítězství – sice jsem… Číst vice »

Pája

To je hezký, ale pohled i z druhé strany mně naučil chtít co nejsnadnější výběr a nákup jízdenky a ne naopak. Řešení u soudu zabírá čas, kazí náladu a chuť příště cestovat.

medical examiner

Jojo…jsem si jistý, že by stačilo, aby ten vlak prolétl občas revizor.
Slušní si budou nadále kupovat jízdenky, černí budou pořád jezdit načerno…

Happy

Navíc jde i o jisté image a služby. Milý průvodčí rozdávající obrázky dětem a pomahající lidem se vším možným je kladným hrdinou a rozhodně je cestujícími vnímán podstatně lépe než nemytá existence ve smradlavé zelené bundě s mastnými vlasy s vyjadřováním dlaždiče, který se právě majzl kladivem do přirození v podobě revizora. Co si budeme nalhávat, tuto práci nikdo normální nedělá. Viz ty nádhery v MHD v Jihlavě, které se specializují na vybírání malých školáků….

Axel

Pro Happy … jezdím pravidelně po jižní Moravě… Nejsem si vědom žádné „mimořádné služby/pomoci“ od průvodčí/průvodčního. Vážím si jejich práce, ale prostě já jejich službu příliš nevyužiju. To co nabízí (=kontrolu jízdenek) totiž nevnímám jako službu pro cestujícího. Jediné co bych ocenil, je v pátečních a sobotních večerních/nočních vlacích je, aby ve vlaku náhodně jezdila ochranka s pravomocí vykázat nestandartní cestující jinam od normálních cestujících. Naposled jsem měl takové přání, kdy si přede mnou otevřel konzervu s rybičkami (seděl jsem u stolku a dotyčný seděl naproti mě)… Tak holt jsem si přesednul já, no… Na to, abych věděl kterým směrem… Číst vice »

Jaaaa

Naprskal jste mu aspoň do těch rybiček?

Axel

Ne, proč? Je to cestující stejně jako já. Akorát „svoboda jednoho končí, tam kde začíná svoboda druhého“. Holt si ten pán měl vybrat prázdnější část vlaku. Takhle donutil k přesednutí zhruba 10 lidí (aspoň co jsem si všiml než jsem přešel do jíného vagonu)…

P.S. Rybičky jsou normální součástí našeho domácího jídelníčku… Ale to co otevřel ten pán, to spíš byla „zbraň hromadného ničení smradem“.

kakov

nejen Jihlavě, u nás v Plzni jsou revizoři taky hrozný hovada, ale horší je, že vedení DP je v tom velice rádo podporuje, co můžeme chtít, když revizora dělá třeba kickboxer s vymlácenou makovicí

Rejpal

Pokud chceme mít nová moderní vozidla na tratích s ETCS, tak to vše něco stojí a jediné řešení jak ušetřit je zrušit průvodčí a pokladní v menších žst. a místo nich mít kvalitní jízdenkové automaty, kvalitní informační systém a kamery ve vozidlech. Revizoři pak ve větším počtu za doprovodu ochranky občas udělají důkladnou kontrolu cestujících ve vlaku.

Tomáš

Polovina cestujících bude jezdit zadarmo

Pražák

V MHD také jezdí půlka lidí zadarmo? Nebo jsou ty výkřiky „bez průvodčích to nejde“ jen ukázkou myšlení typu „takhle se to dělalo vždy“?

Jaaa

Jde o to, o kolik se zvedne % černých pasažérů a o kolik budou dražší revizoři.

Tomáš

Revizor je pod kordisem mnohem levnější než průvodčí u ČD. Chci ale pak vidět kdo revizora bude dělat. To bude o ústa

Luke

Jezděj revizoři v městské, a to je mnohem nebezpečnější, než ve vlaku, ne?

Jenda

Jezdit bez průvodčího je dobré pro lokálky, kde šukafon vozí 5 pasažérů když se daří. I kdyby těch 5 pasažérů si nekoupilo jízdenku a jelo načerno, beztak to pomalu vyjde levněji. Ale na rušnějších tratích bych zůstal při starém.

Peter

Tatranská elektrická železnica funguje bez sprievodcu roky a úspešne.

Miroslav Zikmund

Jistě funguje tam systém jízdenek jako v MHD … navrhoval jsem to někdejší Správě dráhy v Bratislavě ještě za dob ČSD – návrh byl odmítnut jako nereálný ….
Občas tam zavítá revizor. Pokud vím, tak jízdenky tam lze „zakoupit“ na mnoha místech …

Samo

V IDS JMK tiež funguje systém lístkov „ako na MHD“.

Jarek

Jo, třeba když prijdete z Rysů na Popradské pleso, tak si jízdenku můžete zakoupit cestou u medvěda, případně u sviště.
Plus se tarifní body TEŽ nepropagují do mezinárodních rezervačních systémů, takže z rychlíku hybaj do pokladny (v poslední době už opět řešitelné apkou).

Miroslav Zikmund

A na ty RYSY jste se dostal z Popradského / Štrbského plesa jak ? No možná z POLSKA …. Nicméně pokud jste šel ze slovenské strany a měl jste jízdenku pro cestu TAM, tak průměrně inteligentní jedinec si opatří jízdenku pro cestu zpět, protože ví, že jí bude potřebovat … Ráčil jste být někdy v Itálii a použít nějaké „nestátní“ železniční společnosti, jichž je v Itálii „hafo“ … Ačkoli se jedná o ucelenou síť nebo poměrně dlouhé tratě, tak u pokladem FS/TI si jízdenku na tyhle tratě nekoupíte, nejsou v mezistátních rezervačních systémech ani datech vyhledávačů …. Vystoupíte z vlaku… Číst vice »

Jarek

Ano, z Polska.
A sám vidíte, jak je to v té Itálii debilní (a totéž tam platí pro autobusy), tak nevím, proč to u ZSSK obhajujete.

Jarek

Tak to rozhodně úspech není. Pojetí samoobslužného odbavení v ZSSK/TEŽ s neexistujícími automaty jak ve stanicích, tak ve vozidlech je vrchol kretenismu a arogance.
Až v posledních letech je to konečně řešitelné jejich nevalnou mobilní aplikací.

Happy

Tak v těchto vlacích se očekává převoz velmi solventních lidí, kteří nemají potřebu ušetřit za jízdenku nějakým očurávánim. Na běžnou střední třídu jsou Tatry drahé o chudých raději nemluvím. To není s Brnem srovnatelné. V Tatrách chybí pach moči, zvratků a týdny nemitých vágusů. Je tam i méně individuí, kteří jen tak pro radost ukopnou stolek, nožíkem zaryjí do polstru seslí anebo mají potřebu si v osm večer drandit rukou v kalhotách. Tohle je Brno. A každý element (průvodčí), který by oddálil podobné chování ve vlaku, je vítaný.

Jarek

Ale jděte. Kdo nemá na Smokovec, bydlí v penzionech pod ním, případně ve Ždiaru.
To, čemu říkáte „solventní lidi“ jezdí po Tatrách překvapivě autama…

Rejpal

Vzhledem k síle odborů na ČD, tak nějak tuším, že dopravcem bude někdo jiný než ČD, protože zrušit průvodčí v takto velkém rozsahu by u ČD neprošlo.

Axel

Nepodceňoval bych průvodčí ve vlacích ČD… Řada z nich je normálních a chápe, že v první řadě poskytují službu cestujících. A až v druhé řadě je jejich prací „buzerace“ cestujících formou kontroly jízdenek… Tzn. už teď je řada průvodčích milých, ochotných… Takže předpokládám, že nebudou mít problém se přeorientovat na turistické průvodčí, kteří budou zájemcům z řad cestujících nabízet info o konkrétních možnostech na výlety, např. kolařům jedoucím z Brna. Vcelku by mě zajímalo, jestli ČD bude chtít nějak naskočit na nynější trend „samoobslužných půjčoven kol“ – tzv. bikesharing No a ti/ty z řad nynějších průvodčích, kteří mají v krvi… Číst vice »

Jaaa

Ale prošlo. Co by zbylo.

Jiří Kocurek

Ke sbírce nesmyslů přidám další: Kdo bude po objetí soupravy dělat kontrolu brzdy. To se přece musí, než se pojede zpátky.

Happy

U Panterů?

Luke

Odkdy se panter objíždí?

U ucelenejch souprav dělá brzdu fíra už teďkomc, ne? 😆

Jedine vlaky

Byla to ironie.

Miroslav Zikmund

„Manometrem“ …., nehledě na povinnost strojvedoucího – alespoň u ČD – po rozjezdu vyzkoušet účinnost průběžné brzdy snížením tlaku v průběžném potrubí a nepatrnému snížení rychlosti …

oce

JZB „manometrem“ po objetí soupravy klasických vozů? To tedy doopravdy ne!

Miroslav Zikmund

A jak si myslíte, že to dělá strojvedoucí „s kasičkou“ když mu na M810 přidají z důvodu vyšší (ohlášené) frekvence jeden přívěšák ….
Průvodčího / koloťuka mu tam nepošlou.
…. za svěšení soupravy a propojení hadic je odpovědný strojvedoucí – sám je spojuje, pokud nejsou někde samovraty, tak si sám hází i veksle.
Či si myslíte, že zabrzdí, půjde okopnout přívěšák, pak odbrzdí vlakovou (motor zabrzděn přímočinnou), půjde zkontrolovat, zda zdrže odlehly a pak teprve pojede ? Pokud je tam revizor jako doprovod toho přívěšáku, ten není určen k výkonu dopravní služby / provádění JZB …

Vít Jůza

Od toho je přece koloťuk, ne?

medical examiner

Ale v depu když se má souprava přistavit…

medical examiner

No…já plánuji provoz klasických souprav pouze na R a Ex.
Na všech Os a Sp by jezdily buď motoráky nebo jednotky…

MildaIV

Jak tak čtu, tak podle většiny musí být v každém vozidle MHD prúvodčí, protože jinak by se celá MHD zhroutila. Škoda že to soudruzi nevěděli, když je rušili.

Van Houten

Vlak není MHD.

Jiří Kocurek

Jasně, protože tak říká jakýsi papír.

Jaaa

V MHD jezdí běžně 500 lidí jedním spojem, že.

Axel

Ranní 8-mi čkou v Brně bych si tipnul, že v širším centru jezdí naplněna několika stovkami cestujících.

rtep

Asi jste reagoval na jinou diskuzi, nic takového jsem si tu nikde nepřečetl.

Happy

Určitě zachovat. Zvlášť v hodně využívaných relacích. Mzdové náklady bych odhadoval někde kolem 400kč na hodinu. Pokud půjde z vlaku do vlaku bez zbytečných prostojů, tak si na sebe v pohodě vydělá. 200 lidí ve vlaku není u Brna problém. Bez kontroly rapidně vzroste počet pasažérů bez jízdenky a to v řádech desítek procent. Takže 50 lidí bez lístku může znamenat ztrátu třeba 1500 kč a víc. Na relacích, kde jede 50 lidí ve vlaku pak vyjde laciněji nechat jezdit pouze revizora s náhodnou kontrolou. Vše se dá ekonomicky propočítat bez zbytečných emocí.

Jiří Kocurek

Že by byl počet černých cestucíjích ve vlaku cca 10x vyšší než v tramvaji?

Happy

Vzroste i počet cestujících bez dokladu v MHD. Protože ti, co jezdí vlakem, pak použijí většinou MHD. A protože jsou neustále kontrolováni, tak mají jízdní doklady v pořádku. To odpadne. Pokud bude pravděpodobnost kontroly nízká, tak vyjde laciněji pokuta než jízdenka. A už vidím, jak nějakej krajskej revizor bytem v Brně pojede zkontrolovat cestující v posledním vlaku do Ivančic.

Kernteriér

Kupodivu revizoři jezdí i v prvních spojích kolem čtvrté ráno, i v těch posledních jen půlnoci. Nevidím důvod, proč by se to mělo měnit.

medical examiner

Ale je potřeba, aby jezdili namátkově.
Aby se na to ti černí pasažéři nemohli připravit…

Kernteriér

Jistě, oni tam kupodivu nejsou denně.

Miroslav Zikmund

Vtipálku, 400 Kč / hod nejsou ani mzdové náklady na strojvedoucího (včetně povinných odvodů zaměstnanavatele) ….

Happy

Proto taky ten permanentní nedostatek kohokoliv kvalitního… Uvažoval jsem trošku do budoucnosti. Vlivem inflace a neschopnosti vlády tam budeme zakrátko. Kvalitní zaměstnance je potřeba zaplatit. Navíc ošacení, vybavení, školení, zapracování, noclehárny atd. atd.

Apollo17

To určitě jsou.Strojvedoucí si za rok vydělá okolo 500 tisíc hrubého.K tomu ještě odvody zaměstnavatele, pomůcky,školení atd…
Jste z levného kraje.

Vít Jůza

V jistém dopravním podniku jako v mnoha jiných nejprve zrušili po jednom průvodčím na vůz, aby pak po letech s obrovským humbukem jako s úžasným vynálezem přicházeli s celou skupinou asistentů přepravy …. jistě jsou vozy nebo stanice, kde to bez stálé přítomnosti živého personálu jde nebo stojí za to i trochu riskovat, jistě bývalo někdy toho personálu i nadbytečně mnoho, ale v dnešní době se na živém personálu zase nepřiměřeně šetří. V Libereckém kraji, když jedu autobusem bez průvodčího, což jsou všechny, a hrozí mi ujetí přípoje, telefonuji na dispečink, a celkem to většinou funguje, snad jen autobusy MHD… Číst vice »

***** Petr

A teď si vem , že za nějaký čas nebude ani strojvedoucí protože tramvaj nebo mašinka bude autonomní . To prostě bez tablet nedáš

Vít Jůza

Strojvedoucí je pro cestujícího nepotřebný, pokud tedy nesupluje i průvodčího jako leckde.

***** Petr

Za mě má doposud jako jedinný význam strojvedoucí , ty ostatní lze v pohodě nahradit už dnes

Janek

Ano v zahraničí to funguje – pouze v tom na západ od nás.
K čemu je mamině v podvečer kamerový systém když ji otravuje nějaké alkáč, případně potřebuje pomoc s kočárkem

Marana_CZE

K čemu je mamině vlakvedoucí, když toho alkáče pustí do vlaku a ignoruje ho? A že to bežně dělají… K čemu je mamině vlakvedoucí když ten kočárek naprosto ignoruje? A k čemu je mamině pomoc s kočárkem, když je to nízkopodlažní jednotka a skoro všude okolo Brna jsou už slušné nástupiště, kde nemusíte skákat dva metry do výšky 560? Jezdím vlakem okolo Brna dost často a asi krom 5 opravdu slušných vlakvedoucích, kteří jsou milí a snaží se pomoc to jsou opravdu z velké většiny idioti co na vše co jste vyjmenoval kašlou….

Jan

No že by průvodčí nepomohl mamině s kočárkem jsem u toho samého Brna nezaznamenal ale je pravda že slečně provodčí se někdy nechce jít na férovku když jedou fanoušci a ani se jí nepovede bez zpoždění vlaku (kdyby volala policii) je nevpustit do vagónů.
Jinak že by byla většina a ještě k tomu velká idioti – a prodavačky jsou krávy a policajti jsou na h… a sluníčko málo svítí a cukr moc sladí
Mi připadá že vám něco chybí

Marana_CZE

Upřímně, když naposledy odpískal průvodčí vlak, řekl všem ve vlaku, že na trati je mimořádnost, budeme asi 20 minut stát ve stanici u perónu, ale já odpískal vlak tak neodcházejte z vlaku a seďte ve 31 stupních ve stojícím Bdmtee, tak ano, to je pak idiot. Když preferuje ohrožení všech cestujících právě fanoušky, místo 10 minut zpoždění, tak ano, je to idiot. Když mám vynášet kočárek/zavadla já jako cestujicí, protože to četa ignoruje, tak ano, je to idiot… Bezpečnost a pohodlí cestujících by měla být naprostá priorita, jen to nikdo nedělá… Znám jen pár výjimek, co opravdu tyto všechny věci… Číst vice »

Jiří Kocurek

Kočár? Od toho jsou nízkopodlažní vozidla. Víme? A že teda těch přepadených mami s kočárem je … v šalinách. Tam to musí být stovky případů ročně.

PvvS

A k čemu jí je teď ? Většina se za cestu neukáže a těžko půjde proti nějakýmu alkáči..

Axel

Ohledně otázky kdo prodá jízdenku (automat vs. člověk-průvodčí)…ono se zapomíná na to, že velká část cestujících v hromadné dopravě na Jižní dopravě jezdí na předplacené dlouhodobé jízdenky. Nikoliv na jednorázové. Já jako cestující na lince z Brna do Břeclavi (=tam kde také mají jezdit ty nové vlaky) bych si tipnul, že zhruba 80% cestujících mělo kartičku. Zatímco jednorázovou jízdenku nějakému cestujícímu (který byl mě poblíž) jsem viděl, že průvodčí prodával tak během zhruba během jedné z 20.-ti jízd. Tj. bez konkrétních/přesných údajů o tom, kolik průvodčí „vydělá“ prodejem jízdenek v IDS JMK na linkách, kde budou jezdit budoucí nové vlaky,… Číst vice »

Michal

Pracuji jako strojvedoucí u ČD a občas vozím i příměstské vlaky. Upřímně v absenci vlakošů nevidím hlediska běžného provozu problém. Tedy pokud je souprava vybavená dostatečným kamerovým systémem z venku i u vnitř a samozřejmě centrálně ovládanými dveřmi. Je tam palubní rozhlas, takže o ledčems může cestují informovat o strojvedoucí. Nemůže ale samozřejmě řešit jejich dotazy. Jízdní doklady a jejich kontrola budou věcí kraje. Je to samozřejmě nezvyk a změna, ale mělo by to fungovat.
V případě mimořádných událostí je samozřejmě každá ruka dobrá, ale to už je jiná otázka.

raw

Tak to jsem rád, že to slyším nahlas, až poletíte pro nadbytečnost, tak to bude taky super. A strojvedoucí má málo vlastní práce, že ano..?

Jiří Kocurek

Když se vám nelíbí něčí názor tak mu hned přejete vyhazov z práce?

Michal

Ano to je možné že budou nadbyteční i někteří strojvedoucí. Ale to až bude jednou plné ETCS a automatizace jak už ji dneska zkouší AŽD. To je ještě dlouhá doba. A vy někde jezdíte a máte zkušenosti s řízením samostatných ucelených jednotek? Nebo tady jen mlatíte prázdnou slámu?

Jan Novotný

A informace cestujícím, pomoc imobilním, zajišťovat pořádek na soupravě, přestup pro NAD budete také dělat? By bylo fajn si stavět vlakovou cestu 😅

Axel

Pro Jan Novotný … „přestup pro NAD“: Ty nové vlaky mají jezdit na linkách z Brna:
a) do Blanska a Křenovic horního nádraží a
b) do Tišnova a Břeclavi
Vy víte, na těchto konkrétních části železnice, o nějaké předpokládané dlouhodobé stavební akci, kvůli které potřeba „Náhradní Autobusová Doprava“?

Petr Novák

Zrovna na Blansko se chystá jedna hodně dlouhá. Z Břeclavi na Hodonín, kde mají také z části jezdit, to bude asi také ještě na dlouho, než se tam provoz vrátí do normálu, protože nemám pocit, že by SŽ nějak spěchala s opravou trati po tornádu. No a jezdit mají i do Zastávky, kde jsou výluky už běžným koloritem. No a mimořádnosti na nechvalně proslulém přejezdu u Blanska také nejsou nic výjimečného.

Michal

Informace cestujícím obstará informační systém, pomoc imobilním cestujícím zajišťuje strojvedoucí už nyní (obsluha plošiny). Informace o přestupu jsou opět věcí kvalitního informačního systému a mimořádnosti, které v něm nejsou může strojvedoucí vyhlásit i palubním rozhlasem. S pořádkem v soupravě je to stejné jako třeba v soupravě metra či tramvaji. Ani teď není vlakvedoucí všude.

Vít Jůza

Leckde by bylo lepší, kdyby přímo strojvůdce byl napojený na řídící a zabezpečovací systém a stavěl si vlakovou cestu, než současný dispečerský dálkový systém, kde není, kdo by ty lidi pustil k vlaku, který na ně čeká, a vůbec vše je je komplikované, zdlouhavé a nemotorné.

Jiří

Tak to mě rozesmálo..už vidím fíru jak si odemyká dopravní kancelář a staví si na JOPce vlajkovou cestu…pak zjistí, že má na trati dva přejezdy v poruše tak si sám sobě vypíše Opčka a jede…😂

Miroslav Zikmund

V roce 1990 jsem poprvé zavítal do Švýcarska …. pomiňme, že jsem se dostal do země železničních divů, ale v té době jezdil na každém, opravdu na každém vlaku „průvodčí“. Tehdy neměli štiplítci POP, pokud jel přímý vlak po tratích spolupracujících dopravců (např. SOB a BT – později fúzující), ve styčné stanici se měnil průvodčí, strojvedoucí jel skrz …. Tuším, po dvou letech (1992) se objevila „první“ generace POP a jeden štiplístek jel po celé trase … ovládání Po dalších cca 20 letech (možná dříve) zápisky si nevedu zmizeli štiplístci z „osobních“ vlaků vedených EJ s centrálním zavíráním dveří a… Číst vice »

Marana_CZE

No co, naprosto dobře. Místo průvodčí objednat do každého jednoho vlaku funkční ochranku a bude to násobně lepší jak všichni průvodčí… Zamezí to obtěžování cestujících, zvýší to bezpečnost a pohodu… A pro těch pár idiotů co jezdí na černo, tak ať nám ve vlaku jezdí ještě více revizoři a zvýší se násobně pokuta, aby člověka odstrašila od takového chování… Kamery panter má, takže najdeme jednoduše viníka a i strojvedoucí ve stanici v oblouku může vidět násobně lépe do všech vozů, jestli ještě někdo nastupuje, než jeden průvodčí…

Janek

to bude úspora jako… ochranka 2 ks +revizor 🙂

Marana_CZE

Bude to příjemnější pro cestujícího více než vlakvedoucí co naprosto ignoruje skupinku problémových jedinců. Nebo je v lepším případě poprosí o vystoupení z vlaku a taktéž mu to bude trvat 5-10 minut než přijde aby zakročil. Od security si představuji okamžité zakročení ve chvíli, když už nastupují a zajištění toho, že lide uvnitř vlaku budou v bezpečí i přes zpoždění vlaku o 5 minut, než je security vyhodí. A revizor si na sebe dokáže naprosto vpohodě vydělat za den, dva, když zde budou adekvátní pokuty. Za jízdo naprosto načerno (nemyslím 2 minuty prošlá jízdenka) mu dát 10 000 korun pokutu… Číst vice »

Tomáš

Zablokujte ho prosím, než to naklade vajíčka! Lidská hloupost nezná mezí.

Jiří Kocurek

“ a zvýší se násobně pokuta, aby člověka odstrašila“

Jenže ti, co jezdí načerno počítají s tím, že je nikdo nechytí. Kdyby to fungovalo, tak přece stačí závést vysoké pokuty za projetí stůj a nepotřebujeme ani návěstní opakovač.

Marana_CZE

Tak stůj nikdo nepřijede schválně. Jestli ji někdo projede schválně a nemá k tomu pádný důvod, tak patří do blázince, pro duševní poruchu. Ale zde, se bavím o lidech, podle místních diskutujících prakticky všech, co schválně a úmyslně nemají jízdenku z vlastní vůle a bez pádného důvodu (nefunkční automat…), tak právě na takové mít vysoké pokuty co by je odradily a když ne, tak ať si za blbost platí…

Vít Jůza

I svědomitý jedinec si někdy zapomene štípnout.

medical examiner

Ono by stačilo zrušit permisivní stůj.
A zkombinovat ho s nezrušitelným brzděním vlaku právě před stůj.

rsp

Nějak mně připadá, že (v zájmu takzvané efektivity) směřujeme do budoucnosti, v níž člověk po opuštění domácnosti už se nebude potkávat s jinými lidmi, ale už jen s automaty.

David

Zlaté doby, kdy byly výtahy obsluhovány profesionály a člověk nemusel mačkat žádná tlačítka.

MildaIV

Takže jistě nejzdíte automobilem, ale požadujete kočár tažený koňmi s kočím. Zrovna tak nepoužíváte vodovod, ale máte služebnou, která nosí vodu z kašny ve džberu.

Jiří Kocurek

Jakože v šalině budete sám? Cestující nepovažujete za lidi?

Luke

Teď asi “schytám” vlnu mínusů, ale Chápu argumenty obou stran. Na jednu stranu, průvodčí je vlastně celkem drahej (aspoň 200/hodinu) a k tomu, aby vlak jel, ho nezbytně nepotřebuješ. Prodávat jízdenky může automat, kamery by mohly sledovat prostor pro cestující a plošinu stejně musí ovládat fíra (vlakoš k tomu nemá výcvik). Pro informování cestujících by musel být ovšem LUXUSNÍ IS, a přípoje může zajišťovat CED. Na druhou stranu chápu obavu o úniky tržeb (bo mentalita lidí v Česku), a taky nikdo nechce, aby se vlakem tam a zpátky vozili nějaký vágusové a santusáci (ale tak třeba v MHD se to… Číst vice »

Dominik

Armáda revizoru, takže nakonec se ušetří jen něco málo, protože těch revizorů bude muset být hodně, aby se zabránilo černým jízdám, protože pokud to bude jak v MHD, kde potkám revizora 4x za rok, tak to bude k ničemu, takže finální úspora nebude zas taková, takže můžeme nechat průvodčí a vyjde to lépe, krom kontroly cestovních dokladů i informace pro cestující, atd…
Jen se zeptám, co to je CED? Nějaký systém, nebo jak to funguje?

Luke

No, to si nemyslím, revizoři jsou totiž celkem výděleční. Jedna pokuta je 1525, ve snížené variantě 825. Stačí, aby revizor denně udělil aspoň jednu-dvě pokuty a sám sebe zaplatí, ta ekonomika tam je celkem jednoduchá, zatímco průvodčí pokutu dává jen ojediněle, žejo…

CED je místní akronym pro “CEntrální Dispečink”. Tam 24/7 sedí dispečeři, kteří se starají o přípoje, řeší mimořádnosti.

Nevím jak jinde, ale v IDSJMK máme čekací doby i u bus-bus, vlak-bus a někdy i pár minut bus-vlak. Takže asi moc nevidím problem v případným zajištění návaznosti vlak-vlak

Jiří Kocurek

A kolikrát se vám stalo, že zkotrolovali 50 lidí a žádný armageddo nenastal, nikdo nejel načerno? Podle toho, co tady všichní hážou do placu by jich měla být 1/4, tedy 15 až 20 jedoucích načerno v každém spoji.

Zrzek

A vyjde to dráž než ten vlakos v každém.

Luke

Jak píší výše, jedna pokuta 1525, uhrazená na místě nebo do 5 dnů je za 825.

Pokud jeden revizor dá denně 5 pokut – což je podle mě možný i během jedné jízdy šestivozovou soupravou (spřažený čtyřvozový a šestivozový Panter), máš dejme tomu 80-100 pokut měsíčně. I kdyby každej zaplatil na místě (tu sníženou taxu), jsme na 65-80 tisících. Takže revizora můžeš zaplatit úplně královsky a ještě ti zbude, nebo ne?

dejf

rád bych připoměl, že to co spadne revizorovi do klína (bezpečné a vážené povolání) bude to, z čeho si ukousne tantiem ještě stát, takže aby k němu ty 4 pětky prolezly, tak těch 85 budete potřebovat. a revizoři většinou nechodí v jednom, ona ta ekonomika zase tak růžová není.

Luke

Můžete mít pravdu, můžu ji mít já. Těžko se to takhle odhaduje.

Ale u revizora je aspoň možnost, že si na sebe vydělá. U průvodčího je to téměř vyloučený

dejf

Spíš sem chtěl upozornit že 5 pokut je málo, aby to dávalo smysl tak jich ta dvojice musí uložit aspoň 20 denně. Spíš 50, revizor je jako voják v poli, za sebou potřebuje aspoň další 2 jako týlové zabezpečení

Luke

DPMB za rok vybere na pokutách 35 milionů, a to má kolem 50 revizorů.

Ano, určitě za nima stojí ještě nějaký jiný náklady, ale věřím, že těch 35 mega by to mohlo pokrýt 🙂

Mirek

A revizor bude zaměstnanec koho?
Platí ho dopravce, dá ho do nákladů kraji, platí ho kraj, je ušetřeno za dopravu, ale zaplatí ho kraj.

Luke

Krajští (Kordis) revizoři jsou už teď, takže bych si dovolil odhadnout, že do budoucna se jen posílí jejich počty 😄

Jaaa

V životě jsem nikoho takovýho nepotkal.

Luke

Možná to bude tím, že momentálně jsou „preventivní“ složka. V regionálním autobuse kontroluje lupeny primárně řidič.

Ve vlacích by jich ale samozřejmě muselo bejt víc, protože tam už by byli represe

Petr Novák

Já ano a moje první setkání s takovou revizorkou v autobuse linky 109 probíhalo tak, že za Hodonínem paní revizorka proběhla autobus a zkontrolovala cestující. Pak si sedla na přední sedačku a jediné co ji zajímalo, bylo vykecávání s řidičem. Na všechno ostatní už kašlala. Jestli mají ti krajští revizoři stejně fungovat i ve vlacích, tak potěš koště.

Mirek

A krajské zaměstnance tedy zaplatí Kordis, neboli kraj.

Apollo17

Průvodčí stojí nejméně 500 Kč na hodinu(zaměstnavatel platí i dovolenou, další odvody aplatby za zaměstnance).Za 10 hodinovou směnu ujede v regionální dopravě asi 300 kilometrů.To dělá asi 17 korun na kilometr vlaku, o které se zvýší náklady vlaku.

Vít Jůza

A to je potřeba v jednotlivých případech podle okolností porovnávat s úniky tržeb, riziky, škodami a náklady na straně cestujících, dopravce i objednatele, když průvodčí není. A porovnání podle různých okolností v různých případech dopadne různě.

medical examiner

Takže vlak je stejný, ale může být rozdíl 17,-Kč/vlkm jen kvůli přítomnosti průvodčího?

Apollo17

Samozřejmě.

Tomáš

Vlakvedoucí má zkoušky na plošiny, ty joudo. Si naliskej za ty tvoje názory.

Luke

Vlakvedoucí má zkoušku možná tak na plošinu v Bbdgmee. V panterech nebo třeba v Bfbrdtn s plošinou manipuluje fíra.

Předtím, než někoho budeš o něčem poučovat si o tom něco zjisti, hňupe

Miros

K tomuto tématu položím jednu otázku. Co když nedej bože začne ve vlaku hořet, či vlak do něčeho narazí, kdo bude řídit evakuaci? Kdo bude volat zachráné složky, ti lidi co tam pojedou? Nebo snáď kolemjdoucí co to uvidí? Řekl bych že každý spíše vytáhne telefon a bude točí, aby měl ty nejlepší záběry a pomoc druhým to bude velmi upozaděno. Ale, jak říká přísloví: „Kdo chce kam, pomožme mu tam.“

Luke

A kdo ty složky zavolá na lokálce, kde jezdí 814 bez průvodčího?

Miros

Proč srovnávate lokální trať s malým počtem cestujících s příměstskou dopravou kolem Brna? To je rozdíl hodně velký. Na malé lokace je procentuální šance nehody velice malá, ale pokud máte malovaný 30min takt, ne li 15min takt, tak je ta pravděpodobnost nehody asi podstatně vyšší nemyslíte?

Leinad

Šukafon na řadě přejezdů sejme auto lépe než panťák na korydoru s mimoúrovňovým křížením.

Jiří Kocurek

Takže na lokálce s 10 cestujcíícmi je vyšší pravděpodobnost, že někdo při nehodě zavolá IZS než ve vlaku, kde je 250 lidí? Ano? Vážně?

medical examiner

Pokud to zvládne zab. zař., tak v tom zas tak velký rozdíl není.
Nepochybně proto, že jak 810, tak 640 jsou vybaveny mechanismy právě pro případ nehody.

Marek Kubík

Tolik lokálek není, takovou trať jsem zažil zatím jen u Blatné.

Mirek

Uvidíte li firu utíkat, následuje ho bez otálení.

Kernteriér

Já bych ho zkusil předběhnout. Vím já, jestli to je fíra nebo pyrotechnik?

Jiří Kocurek

Zapomněl jste na nález bobmy ve vlaku. Průvodčí by ji deaktivoval a předal policii.
Když selže zabezpečovač i strojvedoucí, tak z té stovky cestujcících nebude 0 lidí schpných zalovat 155, ale průvodčí by to dokázal.
Zkuste si dopočítat tu pravděpodobnost.

Jo, vlastně vy jste přišel shazovat a urážet cestující.

medical examiner

No…v „tornádu“ z Brna do Rájce/Blanska by měl spíš tendenci tu bombu vyhodit z okna…

Petr Novák

Ale zase i naopak, představte si, že každý z těch 100 cestujících zavolá na 155 (případně 112) a ty linky zahltí tak, že nikdo jiný, kdo by v tu chvíli potřeboval pomoc, se na ně už nedovolá. I proto je důležité, aby v takovém vlaku byl někdo, kdo lidem řekne, aby zbytečně nevolali na tísňové linky, protože IZS už je na cestě.

Iv26

Souhlasím s komentáři, že by se cestující neměl s kým poradit v případě dalších spojů. Zároveň je to, podle mě, nepraktické i pro strojvedoucího. Typickým příkladem jsou Babice nad Svitavou, které jsou v oblouku a směrem na Blanko strojvedoucí vůbec nevidí, co se děje v zadní části vlaku, s čímž mu pomáhá právě průvodčí.

Apollo17

Panter má kamery ve předu i vzadu.Strojvedoucímu se obraz promítá na 2 displeje na pultě.

Iv26

Ano, to souhlasím, ale záleží jestli budou kamery opět na začátku a na konci jednotky. Co jsem se ptal, tak pořád by bylo celkem slepé místo na středu vlaku.

Koro

Tady se řeší jen jízdné. Ale co bezpečnost? Kam až to strojvůdci a vlakvedoucí nechají zajít? Je čas se tomu vzepřít.

Marana_CZE

Bezpečnost? Budu k vám naprosto upřímný, v tom je průvodčí zbytečný. Naposledy, když jsem byl velmi obtěžovaný skupinkou smažek, kde většina měla víc alkoholu jak rozumu a někteří i pár gramů záhadných látek, vlakvedoucímu trvalo 10 minut než přišel a to už v době, kdy se situace docela uklidnila… Navíc v Panteru si tolik lidi něco nedovolí, protože to je naštěstí velkoprostor a je zde mnohem více lidí co by je vidělo/zakročilo.

Koro

Ono taky jde o bezpečný nástup a výstup cestujících. Ne jen o jejich blaho za jízdy….

Marana_CZE

No jasný, pak tu jsou k ho… Pokud nedokázali zamezit vstupu 6 silně podnapilých lidí do vlaku řvoucí na celé nádraží „Brno buzerantů parta“ a obdobné hesla, bez respirátorů a následně vtrhly do mého kupé, vytrhali záclonky a házeli je po nás v kupé a pod pohrůžkou násilí nás donutily sundat respirátory, následně se situace uklidnila a mlátily jenom do všeho okolo kupé na chodbě… Tohle bylo naprosté selhání a ne poprvé a takový průvodčí jsou opravdu jenom vyhození krajských peněz…

Miros

A proč ste sa jim jako dospělý muž nepostavil a nezastavil je v jejich běsnění, a čekáte na průvodčí? Vy ste nesvéprávný?

Marana_CZE

Proti 6 lidem co jsou naprosto opilý a jsou na fetu? Ne děkuji, nechodlám se dobrovolně zabít :). Od toho je tady vlaková četa, aby „zajistila“ pohodu… Asi jste trošku „blbější“ a netušíte, že proti takové partě je to nejhorší co můžete udělat se jim postavit, zvlášť když jste sám a máte dva nezletilé v kupé… Ale jo, až udělají něco podobného vám tak řekněte z nemocnice, jestli vám to za to stálo. Až za to budu placený, stejně jako vlaková četa, tak zakročím, ideálně je ani nevpustím do vlaku, ale jakožto platící cestující očekávám služby, pohodu a bezpečnost….

Dominik

Proti takovéto partě by byla i VČ krátká, ta by asi volala PČR, leda by to byl nějakej urostlej chlap, co ve volnu boxuje.

Marana_CZE

No a k čemu tam je, když ty lidi pustila do vlaku, věděla o nich, zakročila až po 10 minutách a vlak bez problémů vypravila? K hovnu! Měli zamezit jejich vstupu. Následně adekvátně a rychle jednat a případně si na pomoc zavolat PČR.

nowas

Takže jeden průvodčí se jim postavit měl a podle vás skončit v nemocnici?

Axel

Chápu-li správně, tak „Marane_CZE“ kritizuje, že už při nastupování do vlaku bylo zřejmé, že nejde o cestující se „standartním chováním“. Tj. člověk/lidé od dopravní firmy měli chránit „normální“ cestující, a to tak, že po zhodnocení situace okamžitě volat Policii a mezitím se snažit oddělit normální cestující (=vyzvat je aby se přesunuli do jiné části vlaku, odděleně od ožralů)….

P.S. Pro pana „Miros“…. Váš dotaz: proč normální cestující „nezastavil běsnění“… Pane Miros, Váš názor velmi pravděpodobně vyplývá z neznalosti co to je „nutná obrana“ dle § 29 Trestního zákoníku…

dejf

průvodčí má zhodnotit situaci a případně si zavolat pomoc. a že když zavolá policajty, tak policajti přijedou sakra rychle a vyřešej to než řeknete rum.

Marana_CZE

Ne, průvodčí je neměl vpustit do vlaku a nevypravit vlak a zavolat PČR… On má tuto moc narozdíl od cestujícího, že může „držet“ vlak ve stanici, případně někoho vyhodit a zavolat si na pomoc PČR… A byly to dva průvodčí, jen tak mimochodem…

Jiří Kocurek

Ten se na to vys*. Byla by to nepřiměřená obrana.

Miros

Prosím rád uvidím vaši statečnost v praxi. A klidně vám tu cestu a čas proplatím. Řeči, řeči a enom někdo kecne budete stát v koutě. 😀

Pezos

A jsme doma… Vlaková četa je tam kvůli bezpečnosti, ale když dá někdo konkrétní příklad, tak si má poradit sám.

dejf

hehe předminulej rok sme jeli s kolama z prahy do havličáku a nakládali sme je skrz velký vrata s plošinou. naloženo, pak přišla pani s kočárem a ještě s jednim děckem, začala nakládat kočár (byla u toho jedna pani z vlakový čety) a najednou to ten druhej mladej jouda písknul a jelo se. škoda že nebylo aspoň jedno děcko na palubě, s chutí bych jim zatnul tipec, za záchranu sem ještě netahal. takže s tou bezpečností to má taky mezery, i když uznávam že ojedinělý…

Axel

InterPantery mají dveře dost nízko od venkovního chodníku.

Nemám projety všechny zastávky na těch konkrétních 4-ti linkách z Brna (do Tišnova, Blanska, Křenovic, Břeclavi) v OSOBNÍCH vlacích. Ale ve SPĚŠNÝCH jsem projel všechny a nikde nebyl problém za 10 vteřin nastoupit s kolem (včetně vyhýbání se dalšímu nastupujícímu/vystupujícímu)

Tomáš

Měli tě vyliskat, za ty tvoje názory.

hhanyy

Tak to jsem zvědavý jak ty vlaky budou za pár měsíců vypadat když tam nikdo nebude, to se některé skupiny obyvatel zaradují, to budou mít sprejeři ráj, a nejen oni ))))

Luke

Toho se zas až tak nebojim. Určitě to nebude tak špatný, jak jsou 560 (všude tagy, vyrytý okna, zvenku graffiti). V těch panterech bude asi miliarda kamer, který snad zajistí kvalitní důkazní materiál.

A čištění graffiti má ve smlouvě Škoda, pokud dobře vím, kraj si to celkem chytře ošetřil

Petržel

No já jsem tedy zvědav kolik tam bude kamer, co budou kvalitně snímat celý prostor. Navíc to zpětné dohledání člověka bude určitě také problém.

Luke

Tak tohle je dobrá otázka, díval jsem se do smlouvy, ale technické specifikace jsou “začerněny”.
Od zpětného dohledání pachatele máme policii. Myslím, že jsme ve fázi, kdy bychom mohli tvrdě začít bojovat s vandalismem…

Lovosičan

Průvodčí zachovat. Pokud nejaké hutné a betelné hňup uvažuje pouze omezenou optikou pickwickovského „má dáti, dal“ a chce ušetřit pár korun, které stejně skončí v něčí kapse, nemůže se pak divit, až dojde k průšvihu. Průvodčí rozhodně představuje určitou autoritu, která cestujícím na jednu stranu brání jezdit načerno, druhak je možno se na něj obrátit a to nejen ve věcech služebních. Kdysi dávno jsem tu příšernou práci dělal a nikomu bych to nepřál. Možná ještě Trondovi nebo Kolovratníkovi.

Ludva

Tak jak se toto takto veřejně vyhlásilo, je jasné, že ti průvodčí nebudou. Žádný dopravce, který je mít bude, nemůže být v žádném případě levnější, než ten který je nebude mít.

Leinad

Jsou případy, kdy ve vlaku z různých důvodů musí být vlakvedoucí.
A pak je řeč o tom, co bude dělat když zrovna nedělá dopravu(posun, souhlas k odjezdu,…) – spát ve služebním oddílu, vypisovat pokuty jako revizor nebo prodávat jízdenky jako průvodčí.

Jan Pytela

Ve vídeňské S-Bahn to funguje tak, že během jízdy přes město průvodčí jen kontroluje nástup a výstup, pomáhá kočárkům apod., lístky se zabývá až když vlak přejíždí z aglomerace na venkov. Pokud máte 99 % cestujících v nějakém úseku s předplatními jízdenkami, tak není důvod běhat po soupravě tam a zpátky každou zastávku.

Petr Novák

Jo, na S3 v Brně to jeden čas průvodčí taky zkoušeli, kontrolovat až za Brnem. Moc se to neosvědčilo, protože lidi si na to rychle zvykli a začali jezdit bez jízdenky.

Leinad

Zejména ti se šulinkartou

Lukas

Jak jednu dobu behem korony nebyli pruvodci a neprobihala kontrola,tak vsichni v okoli prestali obnovovat salinkarty a nikdo si nekupoval jizdenky.Tafy to bude stejne,kdo nekombinuje dopravni prostredky tak si jizdenku proste nekoupi

abc123

Možná posílí revize.

David

Jak tady čtu vaše komentáře, mám z nich pocit že ve Švýcarsku jezdí všichni na černo, ujíždějí jim přípoje, důchodci to nezvládají a ve večerních hodinách se lidé bojí o svůj život. To samé v Německu či Rakousku.

malej-jarda

Není to taky tím, že tam těch zpoždění a tím ujetí přípoje je o hodně míň než u nás?

David

Ale to je dáno hlavně tím že všechno jezdí v taktu po půl hodině a tak se prostě nečeká víc jak pár minut a jízdní řády nejsou sestaveny na nejvyšší rychlost.

Daniel K.

To rozhodně ne. Alespoň v Rakousku. Tam je ujetí přípojů naprosto běžná záležitost. Rozhoduje o tom počítač – čekací doba třeba tři minuty a pak pokyn k odjezdu. Jestli zrovna v tom okamžiku přicházejí první cestujíci z přípojného vlaku, tak mají smůlu a zůstávájí bez informace ani jakékoli pomocí stát na nádraží. A x-krát se mi stalo, že bych potřeboval zajistit přípoj a ve vlaku nikdo na koho se obrátit. Strojvedoucí zamčený v kabině, zákaznická linka buď přetížená, buď obsazená úplně bezmocné, bezradné a neschopné osoby. Třeba ve Štýrsku to může znamenat, že si počkáte dvě hodiny na další spoj.… Číst vice »

Leinad

Garancí přestupů je tam daleko méně, takže těch ujetí bude více. Jenom tam hodně linek má takový takt, že prostě počkám na další.

medical examiner

Což je ale řešitelné.
Prostě se to vychytá s Trvalým jízdním řádem (kde by ty přípoje byly jasně specifikované)

zdeněk

Co dělají v Brně a jejich prodloužené „mhd tramvaji“ je jejich věc. A boj.

Petr Novák

Že vás to nezajímá, fajn. Ale já (a nejen já) tím pak budu muset jezdit, takže bojuju a bojuju už teď 😉

Karek

Můžou se zkusit poradit s Radimem, jaké to je jezdit bez personálu. Ale nechme je v tom když si myslí že ušetří, určitě to vymyslel nějaký studovaný a ten přece ví co dělá.

medical examiner

Jojo…Radimek s tím má obrovskou praxi…

rtep

Zdravím. Ze zkušenosti tady u nás na Šumavě, kde většina vlaků bez průvodčích jezdí vnímám několik výrazně špatných důsledků: 1) Při jakékoli mimořádnosti má cestující prostě smůlu, strojvedoucí většinou nemá čas ještě vysvětlovat situaci cestujícím. 2) I při plánovaných výlukách se cestující pořádně nic nedozví, pokud si to předem pečlivě neprostuduje na internetu nebo někdy i na nádražích. 3) Spousta starších lidí se prostě bojí vlakem jet právě z toho důvodu, že by si neporadili s automatem. A opravdu s tím často mají problém i mladí lidé. Pak ještě stačí, aby měl automat nějakou banální poruchu nebo aby strojvedoucí zapomněl… Číst vice »

David

Ve Švýcarsku v regionálních vlacích průvodčí nejsou a že by tim důchodci nejezdili se říct nedá. Automat zvládne každý, jde jen o to aby byl jednoduchý. Koneckonců i za parkování se dnes obvykle platí u automatu.

Pavel

Srovnáváte dvě nesrovnatelné mentality lidí..

Lukas

Cesky lenochy co se nechteji ucit zmenam a svycarsky aktivni lidi zijici nornalni zivot.

jiří

V Bavorsku jsem několikrát pomáhal s nákupem jízdenky na automatu postarším cestujícím, takže každý to nezvládne.

Miroslav Zikmund

Německé, švýcarské, rakouské automaty jsou z hlediska obsluhy celkem „jednoduché“ – což neznamená, že ho osoba technicky / počítačově méně políbená dokáže zvládnout … Nicméně tamní tarif a slevy jsou poměrně jednoduché a srozumitelné bez zvláštní pokladního školení. Švýcarský automat je všude – výjimku tvoří stanice Saglians na RhB určená pouze pro přestupy na níž není ani pozemní přístupová cesta. Automat umí prodat jízdenku pro libovolnou trasu s libovolným dopravcem v libovolné kombinaci vlak / bus / loď / lanovka. I tak jsem mě problém při zadání Z / Do – automat nabízel jízdenku dopravního svazu podle pásem, přičemž není… Číst vice »

medical examiner

To je silně relativní.
Já před časem pomáhal v Městské knihovně jednomu 90ti letému stařečkovi – čtečka mu totiž nechtěla brát kartu…

rtep

Automat zvládne každý? Jako vtip je to dobré.
Už několikrát jsem ve vlaku pomáhal lidem s nákupem jízdenky a docela často byl pro některé lidi problém i s otevřením dveří.
Argument s parkováním je také hodně mimo. Tisíce seniorů se v životě s automatem na parkování nikdy nesetkaly a také by to pro ně byl problém. Starší lidé mají velmi často problém i s bankomatem.

Axel

Prosím pěkně, jak to dotyční dělají s flaškama od piva/minerálky? Dokonce už i některé Jednoty přešly na automaty na vracení flašek….

rtep

To nevím.
Ale ani ty automaty na flašky nejsou asi pro leckoho bez problémů.
Moje maminka (přes 80 let) by si ale nikdy netroufla na výběr z bankomatu a pokud chce někam jet, tak volí raději autobus. Právě proto, že by si neporadila s automatem.
Nad podivnými tlačítky s uměleckými piktogramy ve vlacích asi váhá hodně lidí a to i podstatně mladších. Nemluvě o tom, že v některých vlacích jsou třeba na otevření dveří tlačítka úplně bez popisu.

medical examiner

Záleželo by, jak by se ten automat pojal…
Když by tam byl na začátku nápis „Kam jedete?“ a pak 2 uzavřené otázky (třída, slevy) – tak v tom nevidím nic kdovíjak složitého…

rtep

Ono je to třeba pro staré lidi složité už proto, že po nástupu do vlaku někde na zastávce si nemohou sednout a musí se trápit nějakým automatem.
A to třeba v sezóně na Šumavě nastoupí na zastávce 20 lidí a stojí před automatem frontu třeba na 10 nebo 15 minut – to píši o vlastní zkušenosti. Pak už je vcelku jedno, zda je automat jednoduchý nebo složitý.

-TR-

Má-li automat poruchu, jedete zdarma. Nechápu, na co si stěžujete.

rtep

To, že nechápete, to asi není můj problém.
Tu poruchu automatu vůbec cestující nemusí poznat a z automatu vyjede jízdenka třeba z úplně jiné stanice (vlastní zkušenost u GW Train), kterou revizor neuzná a nebude ho zajímat, proč má cestující neplatnou jízdenku, když v tu chvíli třeba zrovna automat funguje.
Narozdíl od pokladny nebo narozdíl od průvodčího cestující špatně vydanou jízdenku nemá komu vrátit.
Jinak řečeno – neexistuje možnost, aby automaty fungovaly vždy bezchybně. A pokud máte v ruce neplatnou jízdenku, jste prostě pro revizora cestující s neplatnou jízdenkou.

Mirek

Kraj se snaží zbavit odpovědnosti, to dopravce má, nemá průvodčí. My nic, my jednom půjčovna.

Axel

Myslím, že kraj sdružuje požadavky jednotlivých cestujících. Prostě si to představte jako hromadný nákup (tak jak dTest cz dělal hromadný nákup mobilních tarifů či tarifů elektriky/plynu)… Tj. otázka zní: požaduje většina cestujících v hromadné dopravě službu „průvodčí“??? Můj osobní názor, že většina cestujících v regionálních vlacích/busech se obejde bez průvodčích v jejich současné podobě (=tj. že „buzerují“ cestující formou kontroly dokladu)….A to za předpokladu, že budou jednoduše ovladatelné a plně fukční automaty. A že ve vlaku bude výrazně propracovanější informační systém, než to je nyní v InterPanterech (=zobrazuje konečnou stanici, číslo vagonu, seznam zastávek a přesný čas… přitom chybí ta… Číst vice »

J.K.

Tak může se to zkusit, a automaty se hodí stejně tak jako tak, průvodčí těžko sám prodá sto jízdenek za půl hodiny jízdy příměsta…

Takový ty tramvajový kde člověk zmáčkne tarif, pípne kartou a má lístek, to je ideál… (Naopak krabice velikosti bankomatu nebrat…)

Mirek

Jemná úprava automatu ,a celý vlak jede zdarma. (Jsme v 🇨🇿)
Buď celý den, a nebo do depa na opravu.

J.K.

Ty malé automaty by měly být jeden na jedny dveře, ne jeden na vlak….

ivan

Za nějakých 20 let budou v rámci Green Dealu jezdit VHD zadarmo všichni…..

medical examiner

Když to ti ekologové zaplatí…

medical examiner

Totéž ale i o ETCS… 😀

Petr Novák

A co v případě, že automat kartu odmítne? V Brně se to prý na těch platebních terminálech stává. A co cestující bez karty, nebo cestující v exekuci s obstaveným účtem? Kde ti si koupí jízdenku? V pokladně? Ty kraj úspěšně zredukoval už před rokem a půl. U průvodčího? Aha! A jsme zpět v začarovaném kruhu 😉

J.K.

V MHD je to vyřešeno, tak bych z toho nedělal vědu v příměstském vlaku.

Petr Novák

Hmm… a jak že je to vyřešeno? To myslíte jako v Ostravě, kde vás donutí koupit si předraženou jednorázovou kartu, ze které vám pak ani nevrátí zůstatek? Děkuji, neprosím.

Jenisej

Můžete využít auto, kolo a pokud jste nizkoprijmova skupina tak zkuste nohy. Proto vám narostly.

abc123

Zůstatek z té karty se nevrací? Novinka.

Petr Novák

Když to zaváděli, tak byla informace přímo od DPO, že vracet nic nehodlají. Což bylo ostatně terčem velké a podle mě oprávněné kritiky. Jestli to už změnili, jedině dobře. Já to v té Ostravě zas tolik nesleduji.

malej-jarda

Vyřešeno? Včera na zastávce asi 3 munuty řidič bojoval s automatem, aby mi mohl prodat jízdenku. Placeno kartou. A to není ojedinělý případ.

Dominik

Ne, že bych podporoval rušení průvodčích, ale automaty většinou berou i hotovost, ještě jsem snad nepotkal jediný, který by bral pouze karty.

Petr Novák

Ale to, co J.K. navrhuje nejsou automaty v pravém slova smyslu, ale jen terminály na způsob MHD Brno, Ostrava a pod. s platbou pouze bezkontaktní kartou 😉

J.K.

Přesně, plus klasické jízdenky nechat. Taky nemáme průvodčí v tramvajích – není důvod.

Dominik

V tramvajích důvod není, ve vlacích ano.

J.K.

Protože jsou větší? Uveďte nějaký argument, třeba mě přesvědčíte.

Dominik

Přípoje – MHD jede každou chvíli, ujede jedno, tak většinou do 10 – 15 minut jede jiné, u vlaků může ujetí přípoje způsobit zpoždění i hodinu, dvě. A bez průvodčího těžko informují, že by ho potřebovali zachovat. Jízdy na černo – těch určitě přibude, části lidi se vyplatí jezdit na černo, a riskovat, že dostanou jednou za x měsíců pokutu, rozhodně revizora nepotkají ve vlaku 2x za týden, aby je to odradilo od jízd na černo (a když vím, kolik lidí jezdí MHD na černo a v případě, že vidí revizora tak urychleně vystoupí, tak u vlaku to bude ještě… Číst vice »

Jenisej

I moje babička platí normálně kartou a nebojí se zlodějů. A kdo je v exekuci ? To je jeho boj. Kraj ho do exekuce nefostal, aby to musel řešit.

Petr

To jsou na tom dobře, že automat zvládne i tarif IDS. V 814 to automat nezvládá, tedy aspoň pro IDS PID.

Jarek

Voják (Kordis) se stará – voják má.
Mimochodem, ve vlacích ČD jsem funkční automat ještě nepotkal.

Petr Novák