Vlakem v Česku jelo nejvíce lidí za 22 let. Autobusová doprava v závěru roku přestala klesat

Cestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan SůraCestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra

Vlaky po české železnici jezdí čím dál více lidí, hlavně na delší vzdálenosti. Počty cestujících jsou nejvyšší za posledních 22

Vlaky po české železnici jezdí čím dál více lidí, hlavně na delší vzdálenosti. Počty cestujících jsou nejvyšší za posledních 22 let, rostou nepřetržitě osmým rokem v řadě. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy, které dnes zveřejnilo na svých stránkách.

Vlakem loni jelo 183,613 milionu cestujících, o 2,2 % více než v roce 2017. Růst ještě zrychlil v posledním čtvrtletí, kdy stoupl počet cestujících v meziročním porovnání o 3,3 %. Nejde o překvapení, oba hlavní dopravci na českých kolejích, České dráhy a RegioJet, už v lednu oznámili nárůst počtu cestujících.

Statistiky potvrzují dlouhodobý trend: lidé jezdí vlakem čím dál častěji hlavně na delší vzdálenosti. Přepravní výkon, tedy počet cestujících násobený ujetými kilometry, loni stoupl o 7,5 % na 8,8 miliardy osobokilometrů. Každý cestující na železnici tak jel loni při každé cestě v průměru necelých 52 kilometrů.

Počtem přepravených cestujících výrazně vede autobusová doprava. Autobusy loni jelo 329 milionů cestujících, o 1,1 % méně, než v roce 2016. Velký propad se ale zastavil ve čtvrtém čtvrtletí, kdy naopak linková doprava narostla o více než čtyři procenta.

Za růstem bude s největší pravděpodobností nástup společnosti FlixBus na tuzemské vnitrostátní linky. Tomu odpovídá i velký nárůst přepravního výkonu v posledním čtvrtletí o téměř jedenáct procent. Trvale rostoucí trend u autobusů vykazuje hlavně mezinárodní doprava, kde loni přibylo 13 % cestujících, v posledních čtvrtletí počty narostly o 39 %. V průměru loni jeli lidé autobusem 33,7 kilometrů.

Tagy Statistiky dopravy 2017
1 komentář