umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy Dopravci Železnice

Vlakem v Česku jelo nejvíce lidí za 22 let. Autobusová doprava v závěru roku přestala klesat

Cestující na pražském hlavním nádraží. Foto: Jan Sůra
Cestující na pražském hlavním nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Sůra

Vlaky po české železnici jezdí čím dál více lidí, hlavně na delší vzdálenosti. Počty cestujících jsou nejvyšší za posledních 22 let, rostou nepřetržitě osmým rokem v řadě. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy, které dnes zveřejnilo na svých stránkách.

Vlakem loni jelo 183,613 milionu cestujících, o 2,2 % více než v roce 2017. Růst ještě zrychlil v posledním čtvrtletí, kdy stoupl počet cestujících v meziročním porovnání o 3,3 %. Nejde o překvapení, oba hlavní dopravci na českých kolejích, České dráhy a RegioJet, už v lednu oznámili nárůst počtu cestujících.

Statistiky potvrzují dlouhodobý trend: lidé jezdí vlakem čím dál častěji hlavně na delší vzdálenosti. Přepravní výkon, tedy počet cestujících násobený ujetými kilometry, loni stoupl o 7,5 % na 8,8 miliardy osobokilometrů. Každý cestující na železnici tak jel loni při každé cestě v průměru necelých 52 kilometrů.

Počtem přepravených cestujících výrazně vede autobusová doprava. Autobusy loni jelo 329 milionů cestujících, o 1,1 % méně, než v roce 2016. Velký propad se ale zastavil ve čtvrtém čtvrtletí, kdy naopak linková doprava narostla o více než čtyři procenta.

Za růstem bude s největší pravděpodobností nástup společnosti FlixBus na tuzemské vnitrostátní linky. Tomu odpovídá i velký nárůst přepravního výkonu v posledním čtvrtletí o téměř jedenáct procent. Trvale rostoucí trend u autobusů vykazuje hlavně mezinárodní doprava, kde loni přibylo 13 % cestujících, v posledních čtvrtletí počty narostly o 39 %. V průměru loni jeli lidé autobusem 33,7 kilometrů.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Milan

Rostoucí trend u autobusů vykazuje mezinárodní doprava hlavně z důvodu nesmyslně nastaveného mezinárodního tarifu v železniční dopravě, kvůli kterému vlaky naprosto nemohou konkurovat silniční, nikoli čistě autobusové, dopravě.