Letecké společnosti Letectví

Vládní Jak-40 bude vystaven v kunovickém leteckém muzeu

Jak-40 v Kunovicích. Foto: Muzeum Kunovice
Jak-40 v Kunovicích. Foto: Muzeum Kunovice
Letadlo nyní čeká na přesun a vystavení v muzeu. Půjde o druhý stroj z vládní letky.

Letecké muzeum Kunovice získalo do své expozice letoun Jak-40, který desítky let sloužil jako vládní letoun. Do Kunovic ho zapůjčilo Technické muzeum v Brně.

Kunovické muzeum oznámilo rozšíření své expozice na facebookovém profilu. Letadlo je v Kunovicích už téměř měsíc, přilétlo z kbelského letiště 15. října v 9:57. „Jde o první vojenské letadlo po více než třiceti letech, které provedlo své poslední přistání na kunovickém letišti a poputuje do expozice kunovického leteckého muzea,“ napsalo muzeum na svých stránkách.

Po Tu-154 jde o druhý letoun z vládní letky a čtvrtý salónní letoun v kunovickém muzeu. „S takovým počtem VIP letadel v jednom muzeu se naše expozice stává unikátní v celoevropském měřítku. Letadlo nyní čeká příprava na přesun a vystavení v muzeu, kde mu chystáme místo a vybudujeme stání,“ uvedlo muzeum.

Kunovické muzeum považuje výpůjčku Jak-40 za příklad vzájemné spolupráce. Už dříve vyměnili stíhačku MiG-21 za dopravní letoun L-410. Podle muzea došlo k zápůjčce i díky spolupráci s ministerstvem obrany, armádou, 24. základnou dopravního letectva Praha-Kbely, Vojenským historickým ústavem a Aircraft Industries.

V Kunovicích zůstal letoun evidenčního čísla 0260, který v Česku létal od roku 1979. Od roku 1998 byl součástí vzdušných sil. Z armádní služby byl slavnostně vyřazen letos 2. září.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka

A teď koupit Gulfstream.

Zdeněk

Zajímalo by mě, jestli i Gulfstream vydrží to, co Jak-40. Jinak Jak 40 byl v bězné osobní dopravě fajn letadlo, pohodlné, uvnitř tiché, i esteticky se povedl. Až na žíznivé motory a větší citlivosti na boční vítr jiné nectnosti snad ani neměl. Škoda, že se nedočkal postupných inovací a dalších verzí jako třeba Boeing 737. S jinými motory i přes překonanou třímotorovou koncepci by měl jistě nadále šanci na další roky v provozu.

Eda

A nevíte někdo, kam půjde druhý kus? Zůstane v kbelském muzeu?

Bdtax Fan

To je skvělá zpráva. Letecké muzeum u UHE je málo doceněný skvost. Přál bych týmu, co muzeum provozuje, aby konečně získal pro exponáty adekvátní a z hlediska architektury zajímavé prostory! Zaslouží si to.