Letectví

Bývalý vládní letoun Jak-40 čeká díky mrazům stěhování do muzea

Jak-40 v Kunovicích. Foto: Muzeum Kunovice
Jak-40 v Kunovicích. Foto: Muzeum Kunovice
Letadlo bude vystaveno vedle Tu-154 M, muzeum čekají přesuny exponátů.

Letecké muzeum v Kunovicích chystá o víkendu poslední přesun letadla Jak-40. Někdejší součást české vládní letky čeká transport kunovického letiště do areálu muzea. Pro přesun díky mrazům nastaly ideální podmínky.

Jde o letadlo, které přistálo v Kunovicích loni 15. října. Dosud je na letištní ploše, čeká ho cesta muzea. Pro přesun je nutné, aby zem v muzeu dostatečně promrzla a letadlo se do ní nebořilo. Podle předpovědi počasí mají mrazy kulminovat tento víkend, a proto byl první termín transportu stanoven na sobotu 13. února.

Letoun by měl z letiště Aircraft Industries v Kunovicích „odstartovat“ už v 7:00 ráno. „Jsme velmi rádi, že nám společnost Aircraft Industries vyšla při realizaci projektu vstříc. Bez jejich podpory a pomoci v podobě poskytnutí odstavné plochy by se nám tohle letadlo do muzea nejspíš dostat nepodařilo,“ říká o podílu vlastníka letiště na celé akci Martin Hrabec, ředitel Leteckého muzea v Kunovicích.

Mezi křídly a plotem bude při transportu pár centrimetrů

Letadlo urazí po zemi necelé dva kilometry. Nepůjde ale o jednoduchou cestu. „Je tam hned několik plotů a bran, které pro nás představují komplikaci. Vzhledem k tomu, že má Jak křídla poměrně blízko u země, bude mezi nimi a plotem většinou jen pár centimetrů. Věříme ale, že jsme vše správně propočítali a že se nám letadlo podaří do muzea protáhnout bez vážných problémů,“ vysvětluje.

Příjezd nového exponátu bude znamenat přesuny v rámci muzea. Odstavené bude vedle dalšího bývalého vládního letadla: Tu-154 M přezdívaného „Naganský expres“. Transportem Jaku ovšem přesuny v muzeu neskončí. „Abychom mohli nové letadlo do muzea převézt, museli jsme většinu areálu vyklidit. Takže jakmile náš nový exponát zaparkujeme, pustíme se do přesunu ostatních letadel,“ dodává ředitel muzea s tím, že se rozestavení exponátů oproti minulému roku změní.

Letoun Jak-40 je malý sovětský dopravní letoun, jehož prototyp poprvé vzlétl v roce 1966. V Československu tato letadla létala jak u armády, tak u ČSA a ministerstva vnitra. Tento konkrétní stroj byl ze Sovětského svazu dodán pro potřeby tehdejšího Leteckého oddílu Federálního ministerstva vnitra v roce 1979, kde s imatrikulací OK-BYK létal až do roku 1998. Poté byl převeden ke Vzdušným silám AČR. Z aktivní služby byl slavnostně vyřazen 2. září 2020 a následně jej získalo Technické muzeum v Brně, které ho zapůjčilo Leteckému muzeu v Kunovicích.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ranko

Škoda že to není blíže

Jerry

Jsem rád že se ty stroje dostanou zrovna do Kunovic .. muzeum za poslední roky prošlo výraznými změnami k lepšímu.. doporučuji k návštěvě.druhy jak z armády skončil kde?

Adrian

Souhlas, navštívil jsem letos v létě a je to pěkné. Strojů není moc, ale jsou v dobrém stavu a rozhodně je na co se dívat 🙂

Vít Jůza

Transport kunovického letiště v 1. odstavci je asi překlep …

Josef Král

Chybí tam „z“.