Vítězství Regiojetu v Ústeckém kraji platí, úřad odmítl stížnosti odborářů a Českých drah

Elektrické jednotky Pesa Elf.eu (RegioJet) a RegioPanter (ČD) ve stanici Most. Foto: Petr KonrádElektrické jednotky Pesa Elf.eu (RegioJet) a RegioPanter (ČD) ve stanici Most. Foto: Petr Konrád

K podpisu smlouvy má dojít v příštích dnech.

Největší zakázka na české železnici proběhla podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v souladu se zákonem a vítězství RegioJetu je platné. Vyplývá to z rozhodnutí, které dnes zaslal ÚOHS účastníkům řízení. K podpisu smlouvy by tak mělo dojít v příštích dnech.

Jde o soutěž na takzvanou Elektrickou páteř. ÚOHS sice se zahájením šetření nezakázal kraji uzavřít smlouvu, kraj ale z opatrnosti kontrakt nepodepsal. Šetření obou podnětů bylo dokončeno a Úřad neshledal důvody pro zahájení správního řízení, řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

RegioJet byl již vyzván, aby smlouvu podepsal. „Není důvod ji nepodepsat, se zakázkou počítáme,“ řekl Jakub Svoboda z RegioJetu.

Soutěž u úřadu napadly České dráhy a Svaz odborářů služeb a dopravy (Sosad). „V podnětech je napadána zákonnost stanovených podmínek soutěže a vyloučení dopravce České dráhy kvůli provedení údajně nepřípustných změn v nabídce. Současně je napadáno také údajné zvýhodňování jednoho z dalších dopravců ze strany objednatele. Na základě výsledků šetření Úřad případně přistoupí k zahájení správního řízení, v tuto chvíli však žádné řízení neprobíhá,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda na začátku února. Správní řízení nezačalo, úřad pochybení neshledal.

České dráhy uvedly, že se se závěry ÚOHS neztotožňují. “Jelikož  jsme vyčerpali dostupné právní prostředky, věc je tímto uzavřena. Stále však nepovažujeme postup Ústeckého kraje za korektní a jsme toho názoru, že došlo k porušení pravidel férové soutěže. Nabídka ČD byla plně konkurenceschopná k nabídce vítězného uchazeče, “ uvedl mluvčí Filip Medelský.

Největší soutěž na železnici drhne. RegioJet čeká na smlouvu, jeho výběr napadli odboráři a ČD

České dráhy byly ze soutěže vyloučeny poté, co ještě upravily svoji cenovou nabídku. Dopravce je přesvědčen, že ještě mohl, kraj naopak takové vysvětlení odmítá. I kdyby České dráhy nebyly vyloučeny, stejně by však nevyhrály, jejich cena byla vyšší než RegioJetu.

RegioJet v soutěži nabídl 212,50 Kč za každý ujetý kilometr. Oproti odhadované ceně by tak měl kraj ušetřit za 15 let přes tři miliardy korun. Ročně jde o provoz více než 3,3 milionu kilometrů na hlavních elektrifikovaných tratích v kraji. Svým objemem jde o bezkonkurenčně největší zakázku pro dopravce na české železnici. Hodnota zakázky je přes 15 miliard korun. RegioJet nasadí v kraji nové jednotky od polského výrobce PESA Bydgoszcz.

/průběžně aktualizujeme/

Boj o největší drážní zakázku. ČD zvažují v Ústí námitky, kraj vysvětluje přípustnost zlevnění

Tagy České dráhy Elektrická páteř RegioJet Sosad ÚOHS Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Ústecký kraj
210 komentářů