LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Virgin Atlantic zachrání akcionáři a nový investor, na státní pomoc aerolinky nedosáhnou

A350-1000 Virgin Atlantic vyjíždí z lakovny. Foto: Virgin AtlanticA350-1000 Virgin Atlantic vyjíždí z lakovny. Foto: Virgin Atlantic

Letecká společnost Virgin Atlantic je jednou z mála aerolinek, která se pokusí přežít současnou krizi v letectví bez státní pomoci.

Letecká společnost Virgin Atlantic je jednou z mála aerolinek, která se pokusí přežít současnou krizi v letectví bez státní pomoci.

Firma oznámila, že akcionáři souhlasí se záchranným balíčkem, který bude znamenat investici zakladatele firmy, účast stávajících věřitelů i vstup nového investora. Transakci musí ještě posvětit obchodní soud.

Pětiletý restrukturalizační plán má hodnotu 1,2 miliardy liber. Záchranný plán nepočítá s žádným zapojením státní pomoci. Aerolinky ovládá z 51 % skupina Virgin Group Richarda Branson, zbytek má americká Delta Air Lines. Branson požadoval státní pomoc, ale nedostal ji.

Podle oznámeného plánu firma propustí 3500 lidí v reakci na sníženou poptávku, zcela opustí londýnské letiště Gatwick.

„Posledních šest měsíců bylo nejhorších, co jsme v naší šestatřicetileté historii zažili. Dosáhli jsme ale, i přes bolestivá opatření, něčeho, co mnozí považovali za nemožné,“ řekl šéf aerolinek Shai Weiss. Firma věří, že od roku 2022 bude opět v zisku.

Podle dohody Virgin Group investuje do firmy 200 milionů liber, dalších 400 milionů má poskytnout na zárukách. Do firmy vstoupí jako investor společnost Davidson Kempner, která poskytne 170 milionů liber, věřitelé odloží aerolinkám splátky více než 450 milionů liber.

Virgin Atlantic obnoví svůj provoz 20. července.

Tagy Top Virgin Atlantic
6 komentářů