Infrastruktura Nákladní doprava Vodní doprava Zprávy

Video: Vltavu hloubí dálkově ovládaný tank, bahno hlídají ekologové i archeologové

Hloubení Vltavy. Pramen: ŘVC
Hloubení Vltavy. Pramen: ŘVC

Ředitelství vodních cest a jím najaté firmy zahájily v lednu velké prohlubování Vltavy. Na 43 kilometrech vodní cesty z Mělníka do přístavu Praha-Radotín v místech, kde dnes není k dispozici plavební hloubka 2,50 metru, bude koryto na tuto hloubku prohloubeno.

Práce budou probíhat ve zdržích všech jezů. Vytěženo bude celkově asi 130 tisíc metrů krychlových materiálu, z toho nejvíce (43 tis. m3) ve zdrži zdymadla Klecany (plavební komora Roztoky).

VIDEO:

„Sedimenty na dně řeky shrnujeme dálkově ovládaným podvodním dozerem a pak je nakládáme na lodě. Veškerý materiál se tak dopravuje nejekologičtějším a zároveň nejekonomičtějším způsobem,“ uvedl Václav Růžička, jednatel zhotovitelské firmy Labská, strojní a stavební společnost.

Na práce přitom dohlížejí i ekologové a archeologové. „Jednou z podmínek umožňující realizaci záměru je i kontrola odtěžených nánosů na výskyt mlžů, především pak se zaměřením na zvláště chráněné druhy. Z monitoringu mlžů vyplývá, že v dosud odtěžených úsecích nebyl zjištěn žádný zvláště chráněný druh a ani početnosti ostatních druhů nejsou příliš vysoké,“ uvedl ekologický dozorce na stavbě Radomír Mužík.

Archeologové prohlížejí vytěžený materiál a prozkoumávají i dno. „V archeologicky více exponovaných úsecích bude třeba realizovat v předstihu nedestruktivní prospekci prostřednictvím ponorného dronu, potápěčů a podobně. Podle získaných výsledků operativně upravit konkrétní postupy vlastního archeologického výzkumu,“ uvedl Petr Juřina, vedoucí archeolog společnosti ARCHAIA o.p.s.

Podle rejdaře Lukáše Hradského z firmy EVD-Sped. nabídne prohloubená Vltava lepší podmínky pro plavbu a umožní lodím vozit větší náklad. Maximální ponor by se měl zvýšit z 1,8 metru na 2,2 metru. Práce vyjdou na 128 milionů korun.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin V.

A ten vytěžený materiál se bude někde za úplatu skládkovat, nebo ho roztřídí a využijí ve stavebnictví?

petr.r

je to říční kamenivo které se rozstřídí na frakce a prodá, takhle se těží štěrkopísek běžně. Za sucha jen žlutý písek, třeba ze strážnic atd.

petr.r

co ten lodník tam řve na toho bagristu? aby mu tam nedával tu vodu? Ale propočítal někdo, když to bude prohloubeno jestli kdyby se to dělalo před povodní, jestli by byla menší?