Video: Unikátní výměna. Na Rhétské dráze padl k zemi 110 let starý viadukt, na jeho místo posunou nový

Viadukt Castielertobel. Foto: Rhätische BahnViadukt Castielertobel. Foto: Rhätische Bahn

Nová konstrukce má vydržet sto let.

82 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sandero

Kde byl nebourač Scheinherr???

Vladimír Bílý

Tohle by se u nás nikdy stát nemohlo, protože:
– by most byl již dávno památkově chráněn
– odstřelit jej do údolí by bylo ekologicky nemyslitelné
– sousední dvě obce by kvůli obavám z hluku požadovaly plně tunelovou variantu alespoň 10km daleko

Y.K.

Jak jako že tam není půlroční výluka? 🙂

Jiří Kocurek

Jak dlouho trvala výluka na Předmostí u Přerova na přesmysku, když tam měnili most?
Pravda, byl o třetinu kratší a mnohem lépe přístupný pro těžkou techniku. Zase na druhou stranu nemohli stavět nový hned vedle něj, ne nad provozovanou trojicí kolejí.

Y.K.

Ona to spíše byla sarkastická poznámka na to, že se u nás dělají opravdu dlouhé výluky. Přitom tady tento most evidentně má „složité podmínky“, ale priorita RhB pochopitelně leží v minimalizaci omezení provozu, protože ten je živí.

Pája

Protože tam nešéfuje jeden pán, který nejvíc ze všeho dbát na vlastní PR?

Martin H.

Jak jenom si to ti Švýcaři mohli dovolit?! Strhnout 100 let starý most a dát místo něj nový! Já jen, až zase budou řvát opravovači šrotu pod Vyšehradem. Jednoduše, starý most dosloužil, tak se prostě postaví nový. Zajímalo by mě, kolik petic za zachování starého mostu ve Švýcarsku proběhlo… 🤔

Jaaa

Njn., další co sice nechápe základní rozdíl, ale musí se vyjádřit.

Antonín

On je v tom trochu rozdíl – Praha je největší památková rezervace na světě zapsaná v UNESCO a její součástí je i Železniční most. A být vyškrtnut z tak prestižní záležitosti jen kvůli zpackání opravy, resp. náhrady mostu mizerným projektem, by bylo hodně špatné. To onen most přes bezvýznamné údolí ve Švýcarsku opravdu nebyl, navíc se v Praze jedná o most nýtovaný, což už je dnes důkaz i historického umu našich předků – dnes nikdo neumí. V případě Prahy je potřeba najít řešení, které nebude jako pěst na oko, nepovede k vyškrtnutí ze seznamu UNESCO a zároveň umožní zajistit dopravu… Číst vice »

Jan Novák

Jasně, jsme největší památková rezervace na světě a oni nás jen tak vyškrtnou. Jednou kvůli věžákům na pankrácké pláni, podruhé kvůli věžím na Žižkově, potřetí kvůli náhradě mostu. Přestaňte furt strašit, jen abyste tu zachovali skanzen. Hlavní město se musí! rozvíjet a růst a tímhle zaprděným přístupem se jen v Evropě propadáme, co se týká výkonu ekonomiky. Ceny bytů pořád rostou vhůru, protože postavit cokoliv nového nad 6 pater je v Praze mega problém. Jeďte se podívat do všech okolních hlavních měst. Všechno tam roste a mění se, je Vy a Vám podobní tu bojujete za 15-19 století. My ale… Číst vice »

Granja

… Jasně, jsme největší památková rezervace na světě a oni nás jen tak vyškrtnou …

Není třeba se bát, oni nás opravdu jen tak nevyškrtnou. Naopak, pokud to u nás takto ve všem půjde dál a budeme se stále bát, aby nás někdo ze zahraničí nekritizoval, pak se klidně může stát, že jednoho dne vznikne největší památková rezervace na světě, a to v rámci rozlohy celého státu.

Jaaa

Copak jde o to, aby “nás nekritizoval nikdo zvenku”? Nejde spíš náhodou o to nechovat se jako barbaři?

Praha je právě unikátní uceleností, rozlohou a pestrostí.

Průvodce původní Aleš

On v tom zase takový rozdíl není. Rhétská dráha je totiž také zapsána na seznamu dědictví UNESCO (byť ne zrovna tento úsek). Co se týče Prahy, tak jako pěst na oko působí právě ten starý železniční most. Že tam stál v době, kdy jste se narodil a tedy jste na něj zvyklý, na tom nic nezmění. Naprosto kazí panorama. O příšerném kravále nemluvě. A co by se stalo, kdyby byla Praha vyškrtnuta? Vůbec nic. Praha je top světová turistická destinace a pokud se někdo rozhoduje na základě seznamu UNESCO, tak ne u Prahy, ale u nějaké poměrně neznámé zajímavosti kdesi… Číst vice »

Pája

Všiml jsem si, že některé staré mosty mají sochy. Někde repliky, protože originály jsou schované.
Proč v Praze nejde postavit nový most vizuálně podobný? Klidně na tři koleje, vyšší zatížení i rychlost, jinou technologií, ale s vizuální podrobností? Vždyť to se při pohledu zdálky na panorama téměř rovná tomu, co vidíme dnes.

Tomáš V.

Navrhovaný most je podobný až až. Má tři oblouky a podobnou barvu. Je to most, a to ještě k tomu kdesi „na horizontu“ a není ani Karlův, ani Legií, šmarjápano.

Jaaa

“Navrhovaný most je podobný až až”

Tak hlavně že ten arbitr podobnosti nemusí mít žádnou kvalifikaci, prostě to “stačí vidět”, že.

Tohle je fakt úpadek národa.

Vlastimil Kocurek

Bohužel upadáme v daleko důležitějších oblastech, jako je udržitelnost rozvoje- poslední místo v EU, podíl VŠ vzdělaných lidí, asi 4 místo od konce, etc. Čili ten úpadek je na důležitějších místech. Ale chraň Bože, aby to někdo pochopil, že nemáme pečovat o odkaz předků, ale nemusíme při tom řídit vydíráním UNESCO.

Pája

No právě. A navíc není původní. Proto se mi nelíbí tanečky v Praze, naopak mně jako nestavbaře fascinuje řešení ve Švýcarsku.

Luboš Beneš

Rhétská dráha je celá památka Unesco, což most pod Vyšehradem fakt není. A vida jinde to jde.

Sandero

Drážďany se na nějaké pofidérní UNESCO vybodly, a furt jsou plné turistů 🙂

lokodepo

Ještěže to staví Švýcaři. Ti diletanti z DSŽ by si u projektanta nadiktovali, aby se takový most stavěl čtyři roky, z toho rok nickolejný provoz, ještě by k mostu vybudovali „provizorní“ komunikaci s dlažbou z žulových kostek, aby tam mohli navážet materiál po silnici a hlavně, aby se tam dostaly silniční jeřáby. Atd.

Jiří Kocurek

A železniční jeřáb by tam z pod toleje dosáhl?
https://moravia.cz/zst-prerov-zeleznicni-most-so_191904/

bkv

A kde je ten železniční jeřáb?

Jiří Kocurek

On není tam, ani tady. Švýcaři mají na fotce věžový jeřáb, nikoliv železniční.

Co je za problém s tím, že se použije technika, která sice slovně nesedí ke druhu dopravy, ale zato je schopná daný úkol vykonat?

Pásový jeřáb může stavět jenom pásové přepravníky!

Twix

Takový trošku menší Landwasser viadukt, vedoucí také přímo do skály… Trať do Arosy je u mě na síti RhB top, ačkoliv není zdaleka tak profláknutá jako Bernina, Albula a nebo úsek Davos – Filisur, kde jezdí na vybraných vlacích krokodýl. Doporučuji projet, ideálně v otevřeném voze. Pouliční úsek v Churu, pak stoupání skalnatou roklí ve sklonu 60 promile (taková Albula má jen 35), horské louky s monumentálním Langwieser viaduktem, a nakonec pěkné středisko Arosa v 1800 metrech.

Jan T.

Taky mě napadá ta paralela s mostem pod Vyšehradem. Před 120 lety byla výměna mostu podobně rychlá, nový byl připravený na řece a přesunul se na místo starého. Což by šlo udělat opět i dnes a to i bez potopení stávající konstrukce mostu na dno jako tady. Stačilo by chtít a více přitlačit na funkční dopravní řešení s co nejkratší dobou uzavírky než se vláčet obavou o veřejné mínění kvůli kdejakým spolkům.

Michal M

V zásadě ano, ale Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru by k tomu dodala: a) Pro nový most ve Vltavě vznikly ještě před přesunem nové pilíře s jinými roztečemi pro pole nového mostu. Dnes je zadáním využít existující pilíře, které je ovšem nutné zároveň sanovat, zvýšit a osadit novými ložisky. Beton přece jen pár týdnů zraje (základní doba se uvádí 4 týdny, třeba to jde trochu zkrátit, ale ne na jednotky dnů). Výměna stejným postupem jako v roce 1901 jednoduše není možná. b) Podobně tahle legenda lehce ignoruje skutečnost, že dvojkolejný provoz na mostě nastal o nějakých 12… Číst vice »

Jiří Kocurek

Dlužno dodat, že tehdy tam měli starý jednokolejný most. Dnes jsou tam příhradoviny dvě vedle sebe, takže se musí vysunout obě, aby se mohla z druhé strany nasouvat nová mostovka.
A tehdy se nemuseli hrát s trolejí, to taky nějaký čas zabere.

Hlinitanový cement má 80 % pevnosti za 6 hodin. Jen se zjistilo, že pevnost velice rychle ztratí, od havárie v Mesitu se nesmí používat na nosné konstrukce.

Nose Peak

To si nemohli nechat za pár tisíc franků vypracovat posudek, že ten most stačí opravit?

Michal M

Přesně tak, na železné mostovky tam mají kapacity.
Eugen, wach doch auf!

Lysimachia

Měli ho natírat!

Jiří Kocurek

Vždyť stačilo ten pilíř vyspárovat! Nestabilní podloží je nesmyl, vždyť se to na fotce nehýbe.

Tomáš Záruba

Celková doba výluky…? A teď si srovnáme s, třeba, Červenou?

Tomáš Záruba

Já se neměl ptát. 🙁

Jiří Kocurek

A jak dlouhá výluka že bude u té Červené?

Jan T.

Taky mě zajímá jak dlouho zabere přesunout trať na obou koncích mostu o těch pár metrů dál. A bohužel se obávám, že to bude trvat déle než nasunout tento most do polohy původního včetně demolice.

Michal M

O těch „pár metrů dál“ v délce 300 metrů na každé straně mostu. To znamená, že musíte sundat starý svršek, zasanovat starý spodek, rozšířit ho o potřebnou šířku a pak na to naklást znovu svršek.

Mimochodem, slyšel jste někdy o Dunning–Krugerově efektu? Tak dnes jste ho i dvakrát předvedl…

Michal M

14.8.-29.11.
No jsou to břídilové, taky se přece mohl starý most odstřelit od Vltavy. Nový železobetonový oblouk by šel během jednoho, dvou dnů nějak nasunout bokem a hned se mohlo jezdit… Nakonec most v Červené je s délkou čtvrt kilometru jen zanedbatelně delší než ten na RhB a stejně jako na RhB tady nedochází k úpravě trati na obou předmostích…

Tomáš Záruba

Hezký pokus. Ale ono nemusí jít vždy o posun mostu, ale třeba o (malou, předpřipravenou,…) přeložku navazujících kolejí, resp. té jejich odhadem 50 m dlouhé části v místě navázání na stávající trať.

Michal M

Z výkresu to vypadá na 2x 300 metrů koleje, které posouváte v ose o pár metrů, většinu délky to zasahuje do současné koleje.
Docela by mě taková předpříprava pláně pod provozovanou kolejí zajímala.

Tomáš Záruba

No a jak se teda napojovala různá provizoria např. uhelných přeložek v době, kdy byly hádky o každou hodinu výluky a traduje se historka, že právě na tomhle ztroskotalo zbourání Rynholeckého tunelu, neboť to tehdy vyžadovalo snad týden (nebo prostě „na dnešní dobu neuvěřitelně málo“) výluky…?

Michal M

Tak srovnávat to s dobami ČSD bych se asi neodvažoval. Samozřejmě se dá i nasypat bokem trochu štěrku a s kolejí tam hejbnout a jezdit tam 40 km/h… Naštěstí jsme dneska trochu dál a tady se má v oblouku převýšením výhledově vykouzlit sedmdesátka a tomu musí odpovídat spodek.

Jiří Kocurek

Švýcaři tam materiál naváželi v nočních výlukách.

To by se u Červené asi dalo, ale nedovedu si představit noční výluku v Drahotuších pokaždé, když je tam potřeba dovézt materiál. A kvůli ušetření jedné jízdy autem odřeknout několik ucelenek.

Tomáš Záruba

„Vykouzlit sedmdesátka.“

Tak jo. :-DDD

Michal M

Píšou to ve výkresu. Třeba to něčemu pomůže.

Petr Jetelina

Přenesme tuhle stavbu do České republiky: různé „Vody z Tetčic“ a ekofanatici budou bojovat proti demolici tak dlouho, dokud most raději sám od sebe nespadne.

off

Panorama údolí je v loji, tetřev hlušec definitivně ohluchl, vzácná květena nenávratně zasypána sutí… jak tohle mohl někdo připustit?

Karl vB.

A to maj toho strejdu z Lausanne, co by jim poradil, jak ten starý most opravit, skoro za rohem.
Tohle holt Scheinherrovi nějak uniklo.

Granja

Anebo taky ne. Jinde ať si dělá co chce, ale my potřebujeme jednat rychle, efektivně s cílem co nejrychleji obnovit provoz, protože čas jsou peníze.

Alibaba

Pěkný.

Je ale vidět, že tam v podstatě jezdí jen trochu těžší tramvaje. 🙂

Twix

Obvyklé řazení je třívozová Allegra, za ní tak 3-4 další vozy včetně řídicího (bývá tam dětský medvědí vůz a podle počasí i otevřený panoramatický), na konci pak přivěšená cisterna 🙂 Čistě nákladní vlaky tam jezdí také.

Tomasek

Vsechny co blokuji vystavbu noveho mostu v Praze bych tam poslal…

Karl vB.

…vysbírat ty trosky v údolí?

Lysimachia

Úplná hrůza. Švýcaři si dovolili odstřelit technickou památku v havarijním stavu a nahradit ji moderně vypadající ocelovou konstrukcí! No prostě skandál.

off

Špatně ji natírali….

Alibaba

Nepletete si tu technickou památku s nějakým jiným mostem?

Michal Bartoníček

Mějte trochu smysl pro ironii a nadsázku. 🙂

Jaaa

Tyhle hloupé sarkasmy (kterých je tu zcela nepřekvapivě celá diskuse) jsou trapné, nikoli vtipné.

Jakmile se někde nahradí jakýkoli starý most novým (a to kdekoli), hned se to tady hemží těmito rádobyvtipnými průpovídkami.

Nový most

Kdyby to v Česku s těmi mosty nebyla taková tragédie jaká je, nebylo by ani tolik sarkasmů…

Michal M

Zatím je to 1:1, zase Děčín a Hracholusky šly bez problému.

Červená perspektivu nemá a ani nemá tak silnou podporu jako Výtoň. Po převedení na ten nesmyslný spolek (mimoni bez peněz, kteří to časem rozpustí) se most rozpadne a Povodí ho odstraní jako havarijní zásah, časem pak i pilíře.

Výtoň je taky v řešení, jen to je zbytečné zdržení…

bkv

Zrovna Hracholusky nebourači považují za špatnou rekonstrukci…

Alibaba

A víte co si můžou v případě tohoto mostu? 🙂

Michal M

👍

Nový most

Takový libeňský most by taky mohl vyprávět… A tanečky kolem výšky mostů nad hladinou Labe, o tom se taky jednou budou vyprávět legendy…

Jaaa

Vážně? Toto je jediný most, o který se vede spor, a to jen proto, že SŽ se chová jako mocipáni.

Michal M

No tak se konečně přestaňte chovat jako mocipáni, nevím, proč to děláte…

Libor

Trapné nejsou tyto narážky, trapné je, že vzhled panorama vítězí nad bezpečností a požadavky provozu.

Jaaa

Bezpečnost je lichý argument (vlaky stále jezdí bezpečně) a “požadavky provozu” nejsou jediný validní argument, který má 100% ultimátní převahu a nic ho nemůže jakkoli oslabit (zásadní problém zdejších diskutujících toto vůbec vzít v potaz, natož pochopit). Hlavní řídicí argument jsou urbanistické potřeby města (kde je dopravní potřeba jen část). “Požadavky provozu” jsou sluha, který řeší urbanistické potřeby města, kraje a státu (a to ty konkrétní _potřeby_ dopravy), nikoli pán, kterému se má všechno podřizovat. Město, kraj i stát mají celou řadu dalších potřeb, včetně kulturního prostředí (což je část životního prostředí člověka, jemuž je doprava taktéž podřízena – dá… Číst vice »

Michal M

Nejedná se jen o potřeby železniční, minulý čtvrtek ráno zase nějaké hovado strhlo tramvajovou trolej…

Pája

Bezpečnost je naopak argument zcela zásadní. Ono už pár mostů ve světě spadlo a bezpečné byly ještě den předtím.
Požadavky provozu jsou zase požadavky lidí, kteří železnici používají. Až už jako cestující, nebo zákazník Cargo.
No nic moc čtení při pondělku teda…

Jaaa

Ne, je to váš zástupný argument, který se snažíte hloupě používat jako ultimátní kladivo úplně na všechno.

Ale ono tomu tak prostě není. Stav mostu je hlídaný a pokud se něco stane, bude to ostuda SŽ a nikoho jiného.

“Požadavky provozu jsou zase požadavky lidí, kteří železnici používají.”
Ne pane, požadavky provozu vždycky byly a jsou požadavky konkrétní zvolené dopravní technologie. Je možné zvolit X jiných technologií, které mají Y jiných požadavků, a přesto mohou naplňovat dopravní potřeby cestujících nebo CARGO.

Ani jeden z těchto vašich konkrétních argumentů není nijak nadřazen nějakým jiným.

Alibaba

Možná to bude ostuda SŽ, ale není se za co stydět, když vám hází klacky pod nohy památkáři.
Je obecně škoda, že památkáři nebudou trestní za zastavení provozu na mostu (já bych to hrál na sabotáž).

Libor

Zkusím si vzpomenout na to, že se pohybuju „v místě, kde se naplňují i kulturní potřeby“ až zas budu kličkovat mezi hovňajzy na cestě mezi Prahou hlavním a Václavákem.

Most je v první řadě technická stavba a má sloužit svému účelu. A když jsme u těch „kulturních potřeb“, víc se mi líbí panorama s mostem v pořádku, než s rezatou, všelijak flikovanou, stoletou takřka troskou…

Jaaa

Jaké si to prostředí děláte, takové je.

Most tam nelevituje ve vzduchoprázdnu, ale je součástí urbanistického řešení, a zrovna tohle řešení je známé a “ikonické”. Most může dál sloužit svému účelu bez toho, aby se urbanistické řešení měnilo.

“víc se mi líbí panorama s mostem v pořádku, než s rezatou, všelijak flikovanou, stoletou takřka troskou…”
Anekdotický argument nemá validitu.

Alibaba

Právě že nelevituje ve vzduchoprázdnu, ale je součástí liniové infrastruktury, docela důležité. Takže má přednost funkčnost )s tím souvisí bezpečnost) před nějakýma pofiderníma hodnotama estetiky. Estetika mostu je jen sekundární produkt.

Lysimachia

Omlouvám se, příště všechny sarkastické a ironické komentáře opatřím disclaimerem, že názor nevyjadřuje názor redakce, pisatele, prof. Brühwilera, sousedovic kočky a nemusí obsahovat 100% pravdivá tvrzení.

Pája

Hele, ale ten názor sousedovic kočky sem hoďte, bude to možná zajímavé 😉

Jiřik

Bez tuňákové kapsičky ani mňouk!

Alibaba

Taky jsem to nepochopil, ale dá se s tím žít. 🙂