Video: Tramvaj Škoda jezdila po depu v Tampere bez řidiče
Testování autonomního vedení tramvaje Škoda Smart Artic X34 ve vozovně v Tampere. Pramen: Škoda Group
V rámci demonstrace ve vozovně dopravního podniku Tampereen Ratikka plnila tramvaj úkoly zadávané na dálku prostřednictvím aplikace.
Po Praze už tramvaj bez řidiče jela před pár lety taky 🙂
Něco podobného už mají ve Vídni kde se autonomně otáčejí jednotky U-bahn. Funguje to tak že řidič na konečné vystoupí a pomocí dálkového ovládání pošle jednotku do úvrati a dálkovým ovládáním na druhé straně nástupiště si ji přivolá . Ona samočinně přepne směr pojezdu a pomalu krokem přijede. Pokud tomu nevěříte stačí se podívat na YouTube kde je to na videu.
A pokud tomu nevěříte ani na videu, dá se na něco takového podívat třeba v metru na Dejvické (teda jestli tam bezobslužný obrat pořád provozují).
Neprovozují.
Jaj, škoda. No už je to dávno, co jsem na Dejvickou jezdíval. Tak pardon pane Hlaváčku, už si to tam neprohlédnete.
A proč vlastně už ne? Protože tam už skoro nic nekončí?
A stalo se s tou technologií něco dál? To dělalo AŽD?
To už je let, co jsem o tom četl…
To je hezké, v depu skutečně vzdálené/autonomní řízení smysl dává.
Ale spojovat posun v kontrolovaném prostředí depa s autonomním provozem ve městě s cestujími samozřejmě nelze, jde jen o marketingový žvást. Jde o diametrálně odlišné problémy, a ten druhý zatím nemá ani náznak řešení. Řešení nebude mít ani v dohledné době, a dokud lidé mají svobodu pohybu po ulicích, možná to nebude mít řešení nikdy. V první řadě jde o problém, který je uměle vytvořený, a řešit ani není třeba.
takéto reči by mali aj v stredoveku, keby im niekto predstavoval víziu mobilných telefónov …
ja to vidím ako dva kroky, úspech prvého je nutnosť pre druhý. Samozrejme v tom druhom bude oveľa viac problémov, ale riešia sa len tie dodatočné. Možno projekt zlyhá, možno bude úspešný, možno dokonca i prospešný, ale pokiaľ sa doň nikto nepustí, nemá zmysel splietať takéto komentáre
Ano, a „takové řeči“ měli i ti, kteří v průběhu 20. století opakovaně říkali, že kvůli triviálním fyzikálním důvodům rozhodně brzy nebudou „létající auta“, a dost možná nebudou nikdy. A měli pravdu.
Ně každý nápad je dobrý. Mnoho nápadů je tak špatných, že si nezaslouží ani počáteční investici.
Abych upřesnil, autonomní řízení je nápad, který si počáteční investici do výkumu zasloužil, ale výsledky výzkumu měly jasně vést k pochopení, že investici do praktické implementace si už nezaslouží.
To by ale lidé nesměli jít na ruku „tech start-up“ investičním podvodům.
Tady jde spíš o to, že na automatické ježdění po depu stačí desítky let stará technologie na úrovni modelových železnic. Autonomní jízda po městě, kde nemáte prostředí pod kontrolou a dokonale předem zmapované je úplně jiný, mnohem složitější úkol. A to říkám jako velký proponent autonomního řízení, tohle prostě není nic světoborného.
> desítky let stará technologie na úrovni modelových železnic
Ona ta desítky let stará technologie automaticky zastaví před překážkou na trati?
Může to taky ušetřit nějaké minuty ze směny řidiče, kdy řidič po přijetí z linky pošle tramvaj do vozovny (kde se předpokládá pohyb poučených osob) v automatickém režimu a může jít domů. Obdobně při výjezdu na linku.
Dovedu si představit, že dispečer na vozovně bude mít i možnost jednotlivé tramvaje poslat třeba na myčku, případně na údržbu. V takovém případě už nebudou ušetřeny jen nějaké minuty…
„Zajetí vozu do vozovny“ by bylo providitelné, ale výjezd je složitější, už z toho že při výjezdu řidič musí udělat kontrolu vozu zda vše funguje. př. depo při zatažení udělá kontrolu a vše funguje, ráno se vůz nahodí a třeba praskne žárovka. Vozy nemají detekci prasklé žárovky, zářivky, nebo nemusí vůbec správně naběhnout OS a co pak? Od toho je tam právě řidič který zavolá depo a to pokud je možné časově to stihnout to opraví/ vymění vůz.
Takže pro zatažení, údržbu, mytí, manipulace zajímavý systém, ale pro výjezd to je zatím složitější.
A to tu kontrolu nemůže u všech tramvají provést pracovník depa? A také proč by vozy neměly mít detekci prasklé žárovky?
Třeba vozy 15T systém kontroly žárovky nemají, samozřejmě kontrolu vozu co přijede z tratě „depáci“ vždy provedou, ale výjezd je práce řidiče i z důvodu, že si vůz „převezme“ tak ho kontroluje. Pokud vůz vyjede „za vrata“ je to problém řidiče pokud se na voze najde poškození.
Dík za vysvětlení.
Léta se o tom hovorí a hovorí, že to už už bude, ale reálně se do autonomního smíšeného provozu nikdo nehrne. Jde hlavně o otázku odpovědnosti – když tam sedí řidič, může za všechno, když tam bude automat, může to jít za výrobcem.
Bych tak řekl, že vyřešení otázky odpovědnosti za provoz vozidla, které nebude mít nějaký trvalý dohled, bude větší problém jak samotné technické řešení vozidla.
Odpovědnost se nastaví výší pojištění vozidla. Ale reálně to bude levnější hned jak stroj ukáže, že má menší nehodovost než živý řidič a hlavně cena za autonomního řidiče se vrátí na ušetřených mzdách už za rok nebo dva.
„Nižší nehodovost“ je klasický argumentační faul. Nehody nejsou redukovatelné na číslo počtu nehod. Autonomní vozidla končí v úplně nových typech nehod, způsobených chybnou detekcí prostředí. To se v současném konceptu automie s použitím řetězce algoritmů strojového učení bude dít VŽDY, není možné se tomu vyhnout. Jinými slovy, ta vaše milovaná flotila autonomních vozidel udělá za 30 let nula nehod, a pak jednou jedno z nich projede davem lidí. Podle vás je tohle zjevně ultra bezpečné, protože jenom jedna nehoda za 30 let…
Významná část je řešitelná třeba tím, že kromě samoučící se AI bude do řizení sahat i determinovaný algoritmus. (Nikdy nejet do překážky, dneska lidar/radar/kamera vidí pevný objekt. Nikdy nepřekročit povolenou rychlost umí omezovač. …)
Ano, byla nehoda, kdy Tesla nabořila kamion jedoucí z vedlejší (nedání přednosti ale byl prostor ubrzdit to, bylo to bílé auto proti Slunci, s nějakou pravděpodobností by to přehlédl i řidič) – pokud by kromě kamery ve viditelném spektru „čuměl“ třeba radar, tak to vidí.
Jinak občas přes dav projíždí i řízené auto.
Autonomní vlaky už zkoušejí i jednotlivý dopravci. Bohužel zatím spíše nechtěně, ale vcelku se daří průjezdy stanic, bohužel bez zastávek ve stanicích (viz. vagon Regiojetu z Malešic přes Libeň či některé vlaky ČD).
Tolik vět a vlastně jste nic nenapsal.
Je možné robiť ATO cez ETCS, prípadne aj automatický posun cez ETCS, napr. že cudzí vlak si načíta info z balízy a vedel by vykonať samostatný pohyb v cudzom zoraďovacom nádraží?
Současné ETCS vůbec neřeší posun – maximálně umí brzdit po opuštění povoleného prostoru(stanice)
Pche. Dnes na D11 v rychlym pruhu 90 km/h take Skoda bez ridice (pravy pruh prazdny). Teda takhle, za volantem sedela nejaka pani, co blila do telefonu ale neridila, to je jisty…
To ale není srovnatelný příklad. Srovnatelný příklad by byl, kdyby ta paní poslala svoje auto po té D11 prázdné a sama by zůstala sedět doma.
Mozna by to tak bylo lepsi…