Video: RegioJet ukázal, jak mohl národní zabezpečovač zabránit srážce v Pardubicích

Srážka vlaků v Pardubicích. Foto: Drážní inspekceSrážka vlaků v Pardubicích. Foto: Drážní inspekce

Cílem této demonstrace není popřít lidskou chybu našeho strojvedoucího, říká Radim Jančura.

Odebírat
Upozornit na
guest
392 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Mojam

Nemůže někdo napsat co mu svítilo při odjezdu? 100 km zelený pás a výstraha? Proč tam svítil zelený pás když bude mít na stůj?

asdfasdfasdf

zelený pás nejspíše svítil na vyloučené koleji, po které ten den neměl jet.

Jana

Jasně že Jančura hledá na koho to hodit,jinak to ani neumí. Dřív žádné ETCS nebylo, a nepamatujj, že by bylo tolik nehod. Jančura se řídí heslem…Já nic, já muzikant. Stát mu jde na ruku, ale kdyby věděl……..fuj hnus!!!!!!

Detepak

To je blbost, jasně, že červená je zeď, to nikdo nezpochybňuje, ale on píše o prevenci, která tam byla odstraněna. Mě se naopak líbí, že se to snaží nenechat jenom na tom chudákovi strojvedoucím, protože je to i o systému, který je tu nastavený špatně. Nejde nikdy se jen spoléhat na jednotlivce. To si nedovolí ani v Německu. Naši strojvedoucí nejsou ani lepší, ani horší, než ti němečtí. Jen tam si uvědomují více to riziko.

Y.K.

To si pamatujete špatně.

ondra

pustte si to video ještě jednou,pak to už pochopíte

Jan

Pan Jancura si neuvedomuje, ze Mirel odstreli jen toho, kdo v dane dobe jede pod 40.
Zrychleni nad 47 ztresta.
Zastavenim.
Ten, kdo jede 160, tomu staci jeden Enter, aby zdůvodnil sve chovani a pak muze nerusene pokracovat do mista stretu.

Tak takhle to funguje.
Neberu Vam iluze.
Takhle to je.

Detepak

A proč by to dělal? Už kdyby viděl na opakovači červenou, upozornilo by ho to, že je něco špatně.

Jiří

Naprostá klasika. Hledá se na koho svalit vinu i když to bylo jednoznačně selhání strojvedoucího. Pokud by autobus projel na červenou a v následné srážce zemřeli 4 cestující nikdo by tím se nezabýval, Jistě jde o peníze. Nevím jakým způsobem Ragiojet školí strojvedoucí, že dokážou udělat takovou chybu.

Y.K.

A jak školí strojvedoucí ČD, když dělají úplně stejnou chybu? Naposledy to je kolem měsíce.

Nehledá se na koho svalit vinu, ale jak zabránit podobným karambolům systémově, což není prohlášení „ten a ten by něco měl nebo něco musí“, ale opatření, aby to nestálo jen na jedněch očích (bez ohledu na barvu dopravce).

Alex

Už jen ten Váš „RagioJet“ o něčem svědčí…

Osoba odborně nezpůsobilá

Bohužel Vaše intelektuální limity Vám neumožní pochopit komplexitu děje vedoucího k zásahu do chráněného zájmu.
Zůstaňte u bedny Bráníku a poslechu poprockové hrůzy typu Škwor. Děkujeme.

Detepak

Líbí se mi, že Jančura se snaží nalézat příčiny toho, co se stalo v Pardubicích. Projetí návěstidla už je jenom následek. Je velkou chybou, že si předpisy o tom, jak se má po kolejích jezdit, vydává sama Správa železnic. Nezřídka je v nich totiž věc, která vyviňuje tento podnik z něčeho, co měla dávno zajistit, ale zaštiťuje se nedostatkem peněz. A tak se na síti SŽ ve 21. století setkáváme ještě s mechanickými návěstidly, závorami spouštěnými klikou, a nebo samovolně padajícími sloupy trolejového vedení. Pokud by předpisy vytvářel nezávislý orgán, donutil by více investovat do tratí a jejich zabezpečení, místo… Číst vice »

Radomil

co říká národní implementační plán ERTMS: Současně s ohledem na požadavky právních předpisů České republiky, zejména vyhlášky č. 173/1995 Sb., ve
znění pozdějších předpisů, je pro jízdy vlaků rychlostí vyšší než 100 km/h potřebný provoz vlakového
zabezpečovacího zařízení, resp. přenos návěstí návěstidel zabezpečovacího zařízení na vlak. Případné vypnutí
traťové části národního vlakového zabezpečovače bez současného zavedení výhradního provozu vlaků pod
dohledem systému ETCS by významným způsobem ovlivnilo celkovou bezpečnost provozování dráhy a v případě
osobní dopravy také jízdní doby vlaků.

Radomil

Co říká národní implementační plán ERTMS na straně 15: Současně s ohledem na požadavky právních předpisů České republiky, zejména vyhlášky č. 173/1995 Sb., ve
znění pozdějších předpisů, je pro jízdy vlaků rychlostí vyšší než 100 km/h potřebný provoz vlakového
zabezpečovacího zařízení, resp. přenos návěstí návěstidel zabezpečovacího zařízení na vlak. Případné vypnutí
traťové části národního vlakového zabezpečovače bez současného zavedení výhradního provozu vlaků pod
dohledem systému ETCS by významným způsobem ovlivnilo celkovou bezpečnost provozování dráhy a v případě
osobní dopravy také jízdní doby vlaků.

Franta Chcípák

Když Rakouské císařství v roce 1866 prohrálo válku s Pruskem, vydal dvůr pokyn k přísnému vyšetření příčin této tragédie …a současně s ním putoval na kompetentní místa seznam jmen, jichž se vyšetřování v žádném případě nesmí dotknout. Do jednoho to byli všichni viníci porážky.

Něco mi říká, že v případě pardubické havárie nás čeká nějaká ta soft repríza popisované události.

patology_chef

Moc dobré přirovnání.
Já zase slyšel, že tahle píár aktivita Jančury připomíná důchodce, který sice doma nemá lednici, ale vyčítá řezníkovi, že mu z jeho masa bylo zle.

Suchdolák

Pokud tohle Jančura skuteččně dotáhne až do konce, pak mu nelze než poděkovat, protože podle toho, co předvádí zatím ta „squadra kompetentních“ v čele s Kupkou není možné nic pro budoucnost skutečně prospěšného čekat. Těm čtyřem ženám to sice už život nevrátí a hlavní vinu ze strojvedoucího nesmaže, ale mohlonby to aspoň přispět k všeobecnému uvědomění faktu, že jakékoli fungující ZZ je lepší než žádné nebo neaktivované.
Jančuru nemám rád minimálně (ale nejen) pro jeho „velkohubost“, ale v tomto případě mu rozhodně fandím.

Kolemletící

Dovolím si jednu poznámku. Pohybuji se trochu v oblasti EU dotací a pokud je pravda, že instalace/provoz liniového zabezpečovače v Pardubicích nebyla možná kvůli dotaci na EUCS, chyba nebude (jen) na naší straně. Brusel je v tomto neúprosný a pravidel se striktně drží (i když jsou mnohdy nelogická) a u nás si žádný úředník nedovolí ohrozit dotaci ve výši několik mld. Ty EU prostředky jsou navíc většinou vypláceny zpětně (ad hoc). Kritika by tedy měla jít nejen na MD nebo SŽDC, ale také do Bruselu.

Suchdolák

Tak jednoduché, jak to popisujete, to ovšem samozřejmě jistě není: i kdyby byla dotace vázána na nahrazení dosavadního (národního) systému zabezpečení novým rádoby „jednotným“ evropským systémem, šlo by o stav požadovaný až po (úplném) dokončení stavby – a proč tedy k „oficiálnímu zakončení stavby“ došlo před už tím, než byl nový zabezpečovací systém spuštěn do regulérního provozu, když minimálně jeho výstavba nebyla ještě fakticky dokončena, a dosavadní systém zabezpečení byl vypnut de facto „v předstihu“, o tom určitě nerozhodoval Brusel.

troglj

To je logické. I když se to nezdá, tak rozpočet EU je velmi malý, jen cca 1% HDP (národní jsou v nižších desítkách). Proto má z EU smysl platit jen to, co je opravdu sjednocující.

Suchdolák

To nerozporuji, ale smysl má platit to až ve chvíli, kdy to skutečně bude uvedeno do provozu – a co tam budeme provozovat do té doby, po tom je i Bruselu …
Problém je v tom, že se bombasticky oficiálně do provozu uvedena nehotová stavba, ale nikdo (SŽ, MD) to nechce veřejně přiznat a všichni jen mlží.

troglj

Však Bruselu je do toho velké nic a taky do toho vlastně kromě financí nemluví. Ale ty finance směřuje to, co má přeshraniční („Evropskou“) dimenzi. A to národní zabezpečovač není.

Kolemletící

Bez znalosti situace se domnívám, že dotace mohla jít nikoli na zabezpečení EUCS, ale celkově na rekonstrukci žel. stanice v Pardubicích a toho se týkalo také „oficiální zakončení stavby“. Možná podmínky této dotace neřeší, zda je nový systém uveden do provozu, ale jen „zkolaudován“. Ale je možné, že se pletu (a byl bych za to rád), konkrétní podmínky neznám.

melm

A ono k nějakému „oficiálnímu zakončení stavby“ došlo? Kolaudace, předání stavby, prrotokol?

Leinad

Došlo ke slavnostnímu otevření papaláši. Měli snad na Sprželi a ministerstvu takový hlad na chlebíčky, že to slavili dopredu?

patology_chef

Tak to je střelba mimo terč. Chceme-li dotace, musíme přijmout podmínky. No other way. To jen my si myslíme, že umíme ohnout všechno, co se nám nelíbí.

Suchdolák

A je podmínkou pouze vybudovat, nebo také uvést do provozu a minimálně po nějakou dobu (5 let = ?) v něm udržovat? A v čem by vadilo udržovat v provozu „národní zabezpečovač“ aý do doby, než bude ten rádoby jednotný „evropský“ skutečně spuštěn, když KO tam sstejně jsou a šlo by jen o jejich využití pro nadstavbu v minimálně 2 + 2 staničních kolejích, na nichž se odehrává naprostá většina dopravy stanici jen tranzitující – což jsme z valné většiny stejně už zaplatili i bez dotací „ze svého“? Ty KO tam zjevně stejně jsou, chybí jen přenos návěstí = kódování,… Číst vice »

dolf

Včera jsem dostal informaci, že kodování bylo vybudováno, přezkoušenona makety, ale nesmělo se aktivovat, proč, to se mi nepodařilo zjistit a asi už nezjistím.

Leinad

Dotace na trať s ETCS nezakazují dát tam navíc barvičkovač.
V Německu se při opravách dělá i PZB.

Jiří

Řekl bych, že dotace z EU je na ETCS. Barvičkovač bychom si museli zaplatit sami a to se asi nikomu nechtělo.

marek hudec

vypnute ETCS na zcela novem nadrazi, neexistujici LVZ na koridoru Pha Smichov-Berouh……..a pan ridici organizace spravujici dopravni cestu jeste stale sedi na sve zidli? – – hele. lidi, tak presne TOHLE je to co by se (snad) na Zapade nestalo

Jmeno

Vypoved řidiče autobusu: měl bych mít v buse systém automatického nouzového brzdění ale pred pulrokem.mi ho vymontovali a já o tom věděl.ale byl jsem na něj zvyklej a tak jsem.moc nedával bacha protože vždycky zabrzdil bus když jsem někam vjel na červenou. A teď když jsem omylem vjel 2x na červenou do jednosmerneho tunelu tak jsem si to uvedomil a zastavil jsem..tak se nezlobte že do mě vpalil náklaďák který v tom tunelu jel proti mě…..co kdyby se takhle hájil nějaký autobusak? Tak bude tady lyncovan- ale fira udělal to samý a to je ta příčina tě srazky- ne že… Číst vice »

Vojtěch

Cíleně vynecháváte základní rozdíl mezi vlakem a autobusem. Řidič autobusu jezdí vždy na rozhled, strojvedoucí vlaku vzhledem k jeho dynamickým vlastnostem nikoliv. Laskavě si tedy svoje kecy nechte.

Jiří

Fíra tedy nekouká z vlaku a nějaká červená ho nezajímá? Já beru prachy a ostatní ať se starají.

Dan

A navíc na silnici lze snadno poznat, že se jede v protisměru. Na dráze nikoliv.

Igor Mauricio

Vina je samozrejme na strojvedoucim, ale je zajimave sledovat, kolik problemu se v souvislosti s touto nehodou najednou objevilo.

MartinS.

Lžete. Fíra neprojel 2x návěstidlo se signálem STŮJ. Od nástupiště byl vypraven, tam neměl STŮJ. A vaše analogie s autobusem taky pokulhává. V jednosměrných tunelech řízených semaforem bývají vyhýbací místa. Navíc tyhle tunely bývají někdy i neřízené. Vjedu na kraj tunelu, vidím v něm světla v protisměru, nejedu. Nevidím světla, jedu. Když už jedu a zahlédnu v protisměru světla, blikám. Buď to ten naproti pochopí a vycouvá nebo zajedu do nejbližšího rozšířeného místa. Dost jsem se takovým jednosměrným tunelem najezdil a k nehodám v něm nedochází. A jinak nikdo (ani RJ) nezpochybňuje, že vina je na straně fíry. Pouze se… Číst vice »

Jozo_cz

Brzděte, strojvedoucí minul 2 návěstidla a ani u jednoho neuposlechl návěštěný pokyn.

Y.K.

Co tedy neuposlechl na tom prvním?

Jozo_cz

Že by rychlost?
Když už tu hledáte viníka za strojvedoucího, co takhle označit i Jančuru? S tím vyhrožováním SŽ právníky za „zdržování“ jeho vlaků k nehodě v Pardubicích také pěkně umetl cestičku. A ta dvoudenka také nebyla z hlavy EU, SŽ nebo ministerstva dopravy.

Y.K.

Myslíte politicky…

Já nikoho neobhajuji. Nikoho ani neodsuzuji. Čistě se zajímám o fakta. Právníci nějak rozhodují o bezpečnostních standardech na železnici? To je mi novinka.

To že porušil rychlost je potvrzený fakt? Co měl na cesťáku návěštěno a kolik tedy jel?

MartinS.

Nikdo přece nehledá viníka za strojvedoucího. To, že to zavinil nezpochybňuje nikdo. Spíše se hledají důvody, proč vůbec mohlo k takovému pomýlení dojít? A zda tomu nešlo zabránit. A ono šlo, jen se nechtělo.

Baraba

Ano, ale stůj bylo pouze na jednom….

V každém případě, nikdo tady ani oficiálně nevyviňuje strojvedoucího. Strojvedoucí i majitel solečnosti a i další říkají, že je to vina strojvedoucího.

Pouze se upozorňuje na to, že následky nehody NEMUSELY být tak vážné, pokud by fungovalo vše jak má (v projektu a schválené dokumentaci národní zabezpečovač byl).

Největší problém je v tom, že stejně jako u ostatních nehod se SŽ automaticky schovává za pedpis a mává cárem papíru. Navíc v tomto případě naprosto neeticky ministr vypouští jednosměrně zaujaté úryvky a doměnky z vyšetřování.

MartinS.

Nebudu brzdit. Pokud je napsáno, že projel 2x návěstidlo STŮJ, je to lež, nic jiného. To jestli na prvním návěstidle uposlechl návěštěný pokyn je otázkou, na kterou neznám odpověď, ale „červená“ tam prostě nebyla.
To je totiž to nejhorší, když se fakta začnou míchat s dojmy a následně jsou dojmy předkládány jako nezpochybnitelná fakta. A „lidové soudy“ mají hned o všem jasno.

PeDazOl

On byl vypraven 2 x na volno a k tomu říznul výměnu? To myslíte vážně?

MartinS.

Chápání psaného textu Vám dělá problémy. Tak to zkusím jinak. Semafor pro chodce má u nás jen dvě barvy: červenou a zelenou. Návěstidla na železnici používají těch barev víc. Pokud tedy napíšu, že na prvním návěstidle neprojel „červenou“, neznamená to automaticky, že měl „zelenou“. Neměl. Ale není pravdou, že 2x projel STŮJ. To prostě pravda není. Sám píšete, že byl vypraven. Vypravuje se snad na návěst STŮJ?

Jiří

Pokud měl na 2 semaforu červenou, tak měl na prvním žlutou, tedy obdoba červené na silnici, protože musí být schopný na dalším semaforu zastavit. Takže ignoroval dva semafory, které mu přikazovaly zastavit vlak.

Y.K.

Semafory neexistují. Nepodíváte se jak to funguje, ale napíšete kravinu. Drážní návěsti nemají logikou nic společného se silničními signály.

A co dalšího měl na tom prvním návěstidle? Protože jen jedna žlutá tam zřejmě nebyla (a rozhodně to není ekvivalent žluté na silnici). A které z těch žlutých věcí svítily? Žlutá dole? Žlutá nahoře? Dohromady? Nebo zelená dole, žlutá nahoře? Žlutý proužek? Žlutá číslice? Spousta možných informací, všechny normálně povolující jízdu.

troglj

Základy analýzy rizik. Vždy se hodnotí 1. riziko průšvihu a 2. dopady průšvihu. Dá se to samozřejmě rozdělit na podrizika.
Každopádně riziko projetí návěstidla je jistě nižší než u červené na semaforu, ale potenciální průšvih daleko větší mj. i kvůli delší brzdné vzdálenosti vlaku.
Nejde to úplně srovnat.

Y.K.

Jenže i řidiči autobusu věci sem tam přehlíží a pomotají. Dělá to každý. Rozdíl je v tom, že jedna se křižovatky se semafory a předností projíždí malou rychlostí a je tam spousta zjevných doplňujících indikací (jiná zastavující auta, auta jedoucí v jiných směrech). Na dráze nic takového není, prostě světýlko, ale žádná zjevná překážka ani jiný provoz poblíž. Dále jsou to brzdné dráhy. U autobus když po projetí někam ka neměl spatří kolizní potenciál a dupne na to, tak to pravděpodobně zastaví. Vlak to nezastaví, ten pojede ještě stovky metrů (kolem návěstidel se jezdí až 160 km/h, to máme brzdnou… Číst vice »

Dan

Jsem taky železniční laik jako vy. Od nástupiště (je tam cestové návěstidlo) odjet mohl (děje se to tam takto zřejmě dnes a denně – sám jsem to zažil jako cestující minulou sobotu, kdy jsme odjeli od peronu a zastavili se před odjezdovým návěstidlem). Možná si ale poté cestou k odjezdovému návěstidlu spletl návěstidla a protože viděl zelenou, tak začal zrychlovat (nevím ale, jestli je to možné, aby se na odjezdovém rozsvítilo volno ještě dřív, než k němu takto dojede). Takže projel pouze jedno (odjezdové) návěstidlo a protože nejspíše říznutí výhybky nepoznáte, tak ani neměl jak zjistit, že udělal chybu a… Číst vice »

Suchdolák

Je až neskutečné, jak se Kupka snaží hloupě mlžit – a je docela problém, že mu v tom média pomáhají a snaží se servilně zcela „oblbnout“ laickou část veřejnosti, která logicky tvoří většinu.

MartinS.

Jen otázka pro znalé. Chápu, že se v Pardubicích po rekonstrukci osadilo ETCS, ale zatím nezprovoznilo. Asi bych nějak ekonomicky dokázal pochopit, že se tam jiný zabezpečovač nedal, protože se šetří náklady za něco, co by fungovalo půl roku. Ale nebyl by alespoň drobný krůček, kdyby byl v Pardubicích po dobu toho půl roku živý výpravčí, který by třeba fírovi řekl, že ho sice pouští od nástupiště, ale na odjezdu má stůj, protože proti němu CDP pustilo náklad. Pak si myslím, že by fíra k tomu odjezdovému návěstidlu dojel krokem. Ano, není to neprůstřelné, stálo by to možná víc než… Číst vice »

Frantík

Lidská síla je vždycky problém. Tak jako při výpadku semaforů se nenahánějí policajti na řešení…

MartinS.

Třeba na Pavláku se při výpadku semaforů policajti naháněj. Stojí tam 2, každý u jedné větve magistrály, protože kdyby tam nebyli, tak z Ječné neprojede jediná tramvaj. Je to zvláštní pohled, ale už jsem to zažil.

Osoba odborně nezpůsobilá

Frantík – No, teď jste se chytil do pasti vlastní nevědomosti – v řízení silniční dopravy se naopak jedná o jev zcela běžný, zažito nesčetněkrát na vlastní kůži. Martin S. – výborně, ano, např. dočasné zavedení výpravy vlaku výpravčím namísto pouhou návěstí hlavního návěstidla by jistě bylo vhodným způsobem usměrnění nebezpečí, nejsmutnější na tom je to, že k tomu dojde diskutující na zdejším webu, zatímco nejmenovaný zástupce úřednictva z nábřeží s nulovou provozní praxí nevymyslí kromě omílání, kulantně řečeno, marketingových sousloví a polopravd, nic. Je načase začít řešit, zda některé bezpečnostně relevantní funkce ve státě neobsazovat ve vazbě na skutečnou… Číst vice »

Kuzma Kuzmič

Ta Vámi zmiňovaná skupina na MD ani nemá technické vzdělání. Jsou to takoví eurohujeři a rozhodují ve stylu „poručíme větru, dešti“.

Jiří Kocurek

V Brně na Kolišti běžná věc, možná někde v neokresním městě to nechají plavat.
Jenže Pardubice nejsou vesnické nádraží!

pacicka

Ono je otázkou, co by ten peroňák měl za info z kapličky (CDP). Obávám se, že nulové…

Osoba odborně nezpůsobilá

A proč? Náhodou Centrum dělání potíží umí fungovat dobře, stačí jim nastavit smysluplná technologická pravidla. Vůbec se neobávám toho, že by to nefungovalo, když to v sobotu o prázdninách zvládne dirigující dispečer v Tanvaldě v jeden moment s pěti vlaky včetně přeshraničního na dirigované trati, tak si tito trénovaní borci sjednají řád.

Petr

Možná by stačilo při „užnefungujícím“ národním zabezpečovači a „ještěnefungujícím“ ETCS důsledně uplatňovat PLNOU boční ochranu vlakové cesty…

Kuzma Kuzmič

Doplnit obvody kódování do obnovených KOA by stálo určitě méně než 2 miliony.

Ale jak tady správně poznamenal Y.K., ten problém je mnohem širší. Tratí zcela bez kódování je na naší síti většina. Je na nich sice omezena rychlost na 100 km/h, ale povolena jednomužná obsluha.

Příčiny tohoto stavu sahají daleko do minulosti. Prof. Poupě si kdysi přes FMD prosadil svůj LVZ. Ten ale ke své funkci vyžaduje kolejové obvody, které však na většině tratí nejsou. Pokud by se použil i bodový VZ navrhovaný Ing. Suchánkem (něco na způsob PZB), mohly se oba systémy vhodně doplňovat. Kdyby…

Suchdolák

Na tom je sakramentsky hodně pravdy, bohužel …
A propos: počítače náprav pamatuji už ze zhruba poloviny 70. let minulého století ze staničního ZZ v žet. Višňová (ve Frýdlantském výběžku), kde byl tehdy nainstalován jakýsi prototyp něčeho jako „zjednodušené RZZ“, samozřejmě bez elektrických přestavníků (s výměnami ručně obsluhovanými a závislostmi přes klíče a EZ). A možná to tam funguje dodnes, jen ty výhybkáře asi už asi nahradily skutečné elektrické přestavníky.

MartinS.

Máte pravdu, že tratí bez kódování je u nás většina. Jenže v Pardubicích před rekonstrukcí zabezpečení bylo. Nějaké 4 roky se to nádraží opravovalo, stálo to skoro 7 miliard a výsledek je, že zabezpečení jedné z nejdůležitějších stanic v ČR je na úrovni 19. století. Tudíž bych očekával, že správce dráhy vyvine nějakou iniciativu, aby se pokusil tento nedostatek aspoň z části eliminovat. Aby to nestálo moc peněz a přitom to bezpečnost na koridoru alespoň trochu pozvedlo. Tenhle přístup Správy železnic – „Je to podle předpisu.“ – se ukázal jako cesta do pekel.

Kuzma Kuzmič

„Je to podle předpisu.“ – Tento přístup ke zvýšení bezpečnosti opravdu nevede.

Uvidíme, jaká nastane změna v nehodovosti po zavedení ETCS. Na hlavních tratích určitě k lepšímu. Jestli se ale v dohledné době nezavede ETCS i na zbytku sítě, tak to bude špatné, protože tam zůstane velké NIC, v lepším případě VNPN.

Pavel Skládaný

To by bylo hezké, kdyby takový zabezpečovací bod byl v Bohumíně u odjezdového návěstidla z prvního perónu 27.6.2022, měli bychom teď o jedno pendolino víc (vlak by včas zabrzdil). Takhle jsme si jen přečetli ve zprávě „generální stop nebylo účelné dávat, protože výpravčí měl již od vedoucího posunu zprávu, že se vlaky srazily“.

Ludva

Vážený pane Martine. Ano máte pravdu, ale proč to dělat tak složitě a draze, když by se to dalo udělat jednoduše a úplně zadarmo. Proč znovu zavádět živého výpravčího který by vypravoval vlaky. Stačilo udělat jen jednu ze dvou věcí. 1. vypravit vlak od peronu postavením cestového návěstidla teprve až bude postavený i odjezd. 2. zavolat vysílačkou strojvedoucímu, že bude mimořádně zastavený u odjezdového návěstidla. To jsou naprosto logické věci, když výpravčí ví, že není funkční kódování a strojvedoucí nemá zabezpečení. To by byl nějaký problém, toto dodržovat po dobu než bude aktivní ETCS ? Že k situacím jaká byla… Číst vice »

Ema N.

Přesně. Když vím (v tomto případě: strojvedoucí ve vlaku, výpravčí na místě, dispečer u monitoru), že je na několik měsíců taková situace, se přizpůsobím: předvídám a hlavně komunikuju. To se z žádného předpisu vyčíst nedá, vždy je to o spolupráci. Není chyba pouze na strojvedoucím. Když už to projel, kdy byl zastaven?

Suchdolák

No, a v tom je „jádro pudla“: kdyby ten („černý“) výpravčí sloužil v DK přímo v Pardubicích a ne v sále na 100 km vzdálené Balabence, tak by to možná udělal, protože by (psychologicky) byl v centru dění a ne jen nějakým hráčem „Bohumína“ nebo jiného podobného simulátoru, který lze kdykoli zresetovat. Možná se tento názor nebude líbit těm, kdo svoji práci dělají odpovědně, ale psychologie je mrcha a nebrat ji v úvahu při tvorbě koncepce řízení (čehokoli) se může zle vymstít: ono stačí chtít řídit dopravu v horách, kde fičí vítr a je metr sněhu, odněkud z nížiny, kde… Číst vice »

MartinS.

Jasně, já jsem to bral z laického pohledu a ten výpravčí na nástupišti mi přišel dobrý v tom, že když fíra vidí na perónu na koridoru červenou brigadýrku, je to první signál, kdy ho trkne, že asi něco není tak, jak by mělo být. Máte pravdu, že vypravit vlak od nástupiště a zastavit ho po pár stovkách metrů bylo asi zbytečné a mohlo se počkat. Ale bojím se, že na trati od Přelouče už čekaly na vjezd do Pardubic další vlaky a při výluce části kolejiště v tu noc, je nebylo kam poslat. A protože SŽ přece „nechce“ způsobovat zpoždění,… Číst vice »

Pavel Skládaný

Zlatá slova.

Jiří

Pokud má Ragiojet firy, kteří jezdí na červenou, tak může do kabiny dosadit hlídače , který na to bude upozorňovat.

Petr

Pěkné, ale celé nesmysl.
Když bude strojvedoucímu takto vřískat Mirel, tak nepojede.
V Pardubicích je do odbočky minimálně 50, tj. na Mirelu provedu změnu na následující vyšší hodnotu, což je ale 60 km/h.
Těch 59 jel místo 50 jak? Na vjezdu měl co, co cesťák? Takže nedával vůbec pozor… *facepalm*
PS: Přes Pardubice jsem jel nevím kolikrát, s Mirelem, LS06, LS…

Petr

Komentář se týkal videa, tj. přenos kódu.
V Pardubicích není, na Mirelu je nastavená pouze maximální rychlost a mačkáte bdělost.
Dále platí výše napsané, musíte o to víc dávat pozor.

Dálkový cestující

Tady je vidět, kam vede státní monopol, lenost úředníků – bude jednou evropské řešení (něják často se nám to opakuje u čehokoliv), takže si můžu jít lehnout, řešit to bude někdo jiný. Tady vůbec nejde o nějaké kalkulace, to je jim plně jedno – prostě můžete problém odlifrovat někam pryč, tak to uděláte. A stejnak koleje jiného vlastníka nejsou, takže všem ostatním stejně nezbyde než je používat, když budou muset, ať je situace jaká je. ETCS je prostě každému jasné, že to je zcela nesmyslně drahé řešení a má snad smysl na rychlotratě a vybrané mezinárodní koridory – prostě ta… Číst vice »

Jiří Kocurek

„a má snad smysl na rychlotratě a vybrané mezinárodní koridory“

Pardubice jsou na nejzatíženějším koridoru v ČR. Jaký zabezpečovač* byste tam dal vy?

*) Vybírejte z existujících. Vymyslet teď nahonem nějaký nový za víkend … a dopadne to jako javascript – neopravitelná věc.

Petr

Pardubice jsou na nejzatíženějším koridoru v ČR????????

TAK PROČ TAM TEĎ KU*VA NENÍ ŽÁDNÝ ZABEZPEČOVAČ???

(červen 2024, po OFICIÁLNÍM oznámení ukončení rekonstrukce)

MartinS.

Protože se jezdí podle předpisu a to přece správci dráhy stačí…:(

Miro

Tady hlavne se snazi Jancura a jeho parta odvratit pozornost od prosteho faktu – kdyby nejezdil s totalnim srotem napatlanym barvickou zlute kvalitky,tak i po lidske chybe by nedoslo k umrti nevinnych lidi
O prispevku SZ k bezpecnosti po slavnem otevreni noveho bezpecnejsiho nadrazi v zst Pardubice a schvaleni do provozu srotu na ceske koleje ani netreba mluvit

Projektak

Já vám nevím, ale co je definice šrotu?

HLN

Fakt chcete obhajovat stav vozového parku RJ?

David

Tak šrot je např. všechno, čím u nás jezdí Arriva = vyřazené jednotky z Německa. To samé RegioJet – kromě Aster všechno.

Jiří Kocurek

Tak nám vysvětlete, proč ČD tak strašně stály o ty ojetiny, když podle vás jsou to všecko šroty na vyřazení.

https://zdopravy.cz/seznamzpravy-ceskym-draham-hrozi-obri-pokuta-za-domlouvani-s-obb-chtely-odstavit-regiojet-od-nakupu-vozu-43835/

Holík

Protože ČD SI JE UMI OPRAVIT a to i dělají. Ne jen je napaplat na žluto i to někdy ne a hurá ať vydělávají

bkv

A jak tedy ČD u těchto vozů opravily jejich rám?

Petr

nejsem z oboru, ale jak ČD opravují zkorodované rámy vozů?

MartinS.

Zato B249, Bdmtee275 a 810 šroty nejsou, protože nikdy nebyly vyřazené?
Ani humanizace z koženky neudělá z 50 (35) let starého šrotu nový vůz.

Jiří Kocurek

„kdyby nejezdil s totalnim srotem“

Tytéž vozy pořídily i ČD. Nabervenám na modro se konstrukční vada rámu neopraví.

Holík

Kde velmi zvědav na „PRAVNI BITVU“ A ARGUMENTY , které vytáhne RJ ,při soudním projednávání tohoto případu kterého se určitě dočkáme, co vše bylo ze strany SŽ ,MD atd špatné a kdo za to může, přece za to nenese vinu RJ , to bude určitě velmi zajímavé a Radim je známý tím, že se velmi rád soudí, odvolává atd, přece mu všichni hází klacky pod nohy….

Baraba

Nevšiml jsem si, že by říkal, že to není vina strojvedoucího.

A právní bitvu povede nejen Jančura, ale s velkou pravděpodobností i rodiny pozůstalých a raněných, stejně jako by ji vedl každý další neČD dopravce, protože jakákoliv snaha ze strany SŽ by dost pravděpodobně alespoň snížila následdky nehody.

A co se týče „šrotu“… RJ má jistě, stejně jako ČD, dokumentaci, která jednoznačně říká, že vozy jsou/byly způsobilé provozu.

MartinS.

Poukázat na to, že k fatální chybě nemuselo dojít v případě, že by všechny strany fungovaly v zájmu bezpečného provozu na železnici, na tom přece není nic špatného. K té nehodě došlo, vina je na strojvedoucím, který nerespektoval návěstidla, to je nesporný fakt. Ale když se chyba stane, měli bychom se z ní poučit a ne to hodit za hlavu. Protože to by se za týden, měsíc, rok mohla stát nehoda ze stejných příčin. Ostatně, začne se s rekonstrukcí České Třebové. Určitě nikdo nechce, aby se něco podobného opakovalo i tam.

Roman Svačina

Se nemůžu zbavit pocitu, že pro tyhle události (kdy někdo projede stůj) existuje Generální Stop, na síti GSM-R teda G Stop. A i třeba v menších stanicích po rekonstrukci existuje VNPN. Prostě to po projetí stůj dá všem v okolí generální stop. V Pardubicích to asi nemají…

Martin Procházka

To mě také zaráží. Za mě je vnpn geniální funkce, která by měla být bezpodmínečně všude. Totéž nějaké radiove nebo GSM spojení. Tím se zajistí vysoký stupeň bezpečnosti, a pak si můžeme hrát s etcs

O Ž

Dle mých informací byl g-stop použit, ale v tu dobu již došlo k nárazu.

Suchdolák

Výpravčí (dispečer) pro Pardubice údajně už sedí na CDP na Balabence, a on i ten přenos informací na těch 100 km vzdálenosti + doba reakce dispečera na něco nečekaného asi nějaké desetiny sekundy trvá.
Tím nechci tvrdit, že kdyby výpravčí seděl pořád ještě v DK v Pardubicích, musel by nutně reagovat rychleji, ale ten přenos informací by asi o malinko bystřejsí byl.

bkv

Opravdu si myslíte, že odstranění prodlevy v délce třeba 200 μs by nehodě zabránilo?

Aaabbb

Ano, to ještě nikdo nezmínil, ale VPNP samozřejmě reaguje rychleji, než vypravčí manuálně s generálním stopem.

soumar

Z pohledu železničního konzumenta a laika:

Semafor na silnici stačí, protože se jezdí na zábrzdnou vzdálenost a dá se i vyhnout mimo trasu.

Semafor (návěstidlo) na železnici je nedostatečný kvůli nemožnosti výše uvedených řešení a provoz na trati bez jiného zabezpečení by měl být možný pouze jako bezkolizní, i za cenu snížení kapacity.

A teď mě kamenujte.

Draculacz

Neviděl jsem na silnicí moc řidičů, kteří jezdí na zabrzdnou vzdálenost. Nebo na dálnici stačí 10 metrů???

Jiří Kocurek

A proto je před každou křižovatkou řetězovka…

Petr

Na dráze vždy bude za normálních okolností návěst zakazující jízdu předvěstěna výstrahou. Normálně nikdy nemáte hned stůj.

Martin

Tak zalezi na zabezpecovaci ne? Muzete mit pohyblive useky, kdy mezi sebou si informace o vzdalenosti a rychlosti predavaji i vlaky, tudiz usek je cokoli mezi dvema soupravami na stejne koleji a navesti nepotrebujete,…

Petr

U klasických návěstidel je za normálních okolností návěst vždy předvěstěna. Vždy.
Vy zmiňujete cosi z L3, což je zatím úplná teorie.
Při jízdě pod ETCS vám informace poskytuje displej. Návěstidla nejsou potřeba.

Pavel

Každá lidská práce má chyby. Tady je ale bohužel systémová příčina té srážky, někdo musel vědomě rozhodnout, že ten úsek půjde do provozu.

Martin

Ten nekdo ale ma predpisy, ktere to povoluji…

Petr

Jasně že má takové předpisy, když si je sám napsal
🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Jiří Kocurek

… aniž by na něm to ETCS zapnul.

Jmeno

Systémová příčina je to že fira projel 2x navestidlo s nastavením STOP!!

MartinS.

Ne. Ten vlak byl od perónu vypraven. Tudíž tam nemohlo být návěštěno Stůj.

Okoloidúci

Stále sa nedokážem zbaviť dojmu, že je to len lacné PR a damage control, aj keď sa mi Jančura snaží nahovoriť opak.

Karl vB.

To je ale pouze váš problém.

HLN

Však pán má pravdu, doteď ho to nijak nezajimalo

Jiří Kocurek

Áno, všichni to věděli předem, ale nějak se jim nechtělo tam to ETCS zapnout.

Okoloidúci

Aha. Jančura si zrazu magicky práve teraz zmyslel, že by pri svojom vozovom parku mal myslieť aj na bezpečnosť.

Fuh, to je náhoda.

Jiří Kocurek

ETCS v mašině měl. Není jeho chyba, že na trati bylo ve výluce.

Laďas

Strojvedoucí projel červenou. Tečka. To je základní zabezpečení na železnici už dloooouhá léta.

roman

Zabezpečení má chránit před lidskou chybou. To návěst stůj nedělá.

KVážný

Právě že ne. On se rozjel na výstrahu, ale popletl si asi návěstidlo, které je na jeho postavené trati. A myslel, že už dostal zelenou, tak nebrzdil. A uvědomil si to, až když kolem něj projel, což je pozdě. Na dráze musíte být krok až dva napřed kvůli setrvačnosti.

Älex.D

Já bych tipoval že červenou přehlédl a uvědomil si to až řízl výměnu, na výstrahu přeci zpomalil a stihl před srážkou svou soupravu zastavit.

Y.K.

A strojvedoucí odjakživa vzácně stůj projedou. Takže žádná tečka. Základní zabezpečení patří do 19. století, dobré zabezpečení s vlakovým zabezpečovačem do 20. století. Teď máme čtvrtinu 21. století.

Frantík

Souhlas, podívejte se kolik autistů projede na červenou semafor, a zas tolik bouraček se nestává. Maximálně ohrožování chodců nebo odbočování vlevo, ale to je i na zelenou. Na dráze je ale toto problematičtější.

Jiří Kocurek

Víte že za volantem v autě může sedět i strojvedoucí?

Pavel

Zkuste tohle říci v Německu. Budete pro smích. Již 100 let zabezpečovač PZB. Při rozjezdu dovolí projet navestidlo max. 25 km/h. U návěstidla vás odbouchne.

Jiří Kocurek

PZB 90
INDUSI 54

To opravdu není z roku 1924, ale jinak máte pravdu.

Karl vB.

No, zabezpečovací zařízení musí něco ZABEZPEČIT, když k tomu úkonu z jakéhokoliv důvodu nedojde „manuálně“ člověkem.
Z tohoto pohledu je pouhé návěstidlo, které není nijak technicky provázané na lokomotivu, pouhým vizuálním INFORMAČNÍM zařízením, nic víc.
Stejně to je na přechodu pro chodce.
– zelená: měl bych přejít bez kolize s vozidlem
Pokud ovšem na přechod vjede řidič, který semafor přehlédne, nebo vědomě ignoruje, pokud nestihnu uskočit, tak mi moc nepomůže, že jsem byl v právu a šel na zelenou.

Holík

Projel DOKONCE 2 návěstí na stůj a to ještě vyšší rychlosti,jak je povoleno,dnes oficielní vyjádření min.Kupky

Y.K.

Kušnír, ředitel drážního odoboru MD (ne ministr), prohlásil, že „projel dvě návěsti“. Ne dvě stůj. Strojvedoucí podle této logiky z Prahy projel několik set návěstí. Jel na návěst určující nějakou rychlost (nevím jakou) a zároveň tam byla výstraha (tedy stromeček světel) a to je normální povolující návěst, tedy ji neprojel, ale jel „na tuto návěst“.

Holík

První příspěvek v teto diskuzi hovoří jasně ministr dopravy Kupka, tak Asi jen interpretoval zprávu pana Kušníre, , nebudeme slovickarit zda projel nebo jel na navést…já jsem za “ kniplem“ LOCOMOTION NEJAKY ROK SEDĚL A NĚKOLIK SET TISIC KILOMETRŮ po našich kolejích ujel, nebudu opakovat že navést stůj je proto aby se před ní zastavilo……

Y.K.

To rozhodně je je a to nikdo nerozporuje. Vy jste ale napsal, že projel dvě stůj, což není pravda.

Jet na návěst a projet stůj jsou dost odlišné věci, to fakt není slovíčkaření.

***** Petr

Zatáčce můžeš říkat oblouk ale červené zabezpečení určitě ne. A pokud to na matce dráze takto funguje běžně tak se nelze divit , že to vlastně nefunguje a platící cestující rozhodně nejsou sebevrazi

Martin Procházka

Červená, respektive stůj není zeď, a chyboval je lidská vlastnost, proto existují různá zabezpečení. Musí však být vůle je zavádět, nikoliv po každé nehodě žvanit, že bude ETCS.

MartinS.

Výklad slova zabezpečení je: „provést opatření proti nežádoucím, nechtěným jevům“. Toto základní zabezpečení na železnici je tedy velmi slabé, protože to není vlastně opatření, které by něčemu zabránilo, ale informace pro strojvedoucího a zabezpečení provozu je v konečném důsledku na něm.

Pavel

Pokud zkolabuje strojvedoucí, srdeční selhání, mozková příhoda … tak je Vám cervena k ničemu, proto je potřeba zabezpečovač, jinak je to průšvih.

Jiří Kocurek

Přesně to se stalo u Velvět. Naštěstí to narval do stojícího nákladu a ne do osobáku … s přivěšenými vozy lehké stavby na konci. Z 810/010 by byla harmonika.

Jiří Kocurek

První vlak v Brně 7. července 1839 dopoledne
První nehoda 7. července 1839 odpoledne

Příčina? Jel rychleji než podle předpisu měl.

Pavel Skládaný

Tohle by bylo asi v zahraničí označeno za naprostý primitivismus bezpečnostní kultury a ignoranci reálných provozních rizik.

Pavel

Za tuto nehodu mohou úředníci Ministerstva dopravy, kteří v rámci své spořivosti rozhodli o tom, že národní zabezpečovač nebude instalován. Vyhasly 4 lidské životy. Utrpěla pověst železnice. Jak se asi úředníkům bude žít. Byt jimi, nemám klidné spaní.

Jan Pytela

Čtu tady samý whataboutismus, ale žádný důkaz, že by to dopadlo jinak.

P.S. Kdyby mi to chtěl někdo vytknout, já tím Jančurovým šrotem jezdím jen když není jiná volba

Konyas

Pro neznalé jedince je v článku video, kde názorná ukázka, co by se stalo, kdyby překročil rychlost 40(47)km/h.

Jaroslav Bartoš

Omlouvám se všem diskutujícím, ale jak se bude jezdit i nadále na tratích bez ETCS? Strojvedoucí, kteří tam jezdí, mají v sobě zakódované určité automatismy. Na návěst „Výstraha“ sjedou z výkonu a začnou brzdit. Vědí , že vše mají ve svých rukách. Je to o soutředenosti, o profesních návycích a hlavně o praktickém dohledu jejich strojvedoucích instruktorů. I přes všemožné rozbory a podobné analýzy lze konstatovat, že zde fatálně zklamal strojvedoucí RJ. A to musí být důvod k „zemětřesení“ ve vrcholných provozních funkcí RJ. Jinak se nelze podobným prohřeškům vyvarovat, resp. odstranit.

noerf

Celkem je ročně projeto 130 návěstí zakazující jízdu. Reálně se toto pochybení stane ročně v každé společnosti minimálně jednou. U větších dopravců častěji s ohledem na větší množství výkonů. Pokud by vás názor, aby se vyměnili vedoucí provozu, tak by většina společností za tři roky neměla kvalifikovaný personál na těchto pozicích.

George 1116

Firu vyhodi nebo už je vyhozen, u soudu se obhájí. Jančura teď bude ubrecenec ukazovat, jak za to můžou všichni jiní, jen ne on! Bohužel toto je projeti, které nemůže ututlat! A to, že kupuje šrot dobře věděl, jistě měl kolem sebe plno chytrých a posudky. Ano ETCS by tomu jistě pomohlo, ale to by se jezdilo v Pardubicích až od 1.1 2025! Prakticky na 2/3 trati v ČR se jezdí na oko, tak o čem?!

Stráťa

A právě ta poslední věta vašeho příspěvku je špatně. Už desítky let není problém provoz zabezpečit tak aby se na oko nejezdilo a proto není přijatelné aby bezpečnost závisela na tom že někdo neuděá chybu.

Baraba

Ano koupil ojeté vozy (stejně jako je kupují nebo provozují jiní), ale tyto vozy mají dle předpisu platné schválení provozu.

Petr

„Podle rozborů a podobných analýz lze konstatovat, že minimálně 130x za rok fatálně zklamali strojvedoucí. A to musí být důvod k „zemětřesení“ ve vrcholných provozních funkcí dopravců. Jinak se nelze podobným prohřeškům vyvarovat, resp. odstranit.

…avšak půjde-li to takhle dál, nebudou mít dopravci po čase do vrcholných funkcí lidi… 🙂

Miloš

Čd mají téměř všude mirel nebo ls06

***** Petr

Tak proč bourají ?

O Ž

Protože Mirel ani LS06 nejsou zabepečovače, které vzdy zastaví vlak po projetí navestidla na stuj.

karel.f

To zní jako že nehody do budoucna na železnici nebudou?

mgr.pavel

Chybná dedukce.

Ti zní, že nehodám jako je tahle by šlo nejspíš předejít. O jiných typech nehody vám video neřekne nic.

Objektivně

Určitě jí šlo předejít nejezdenim na červenou. Ale to je dle.marketingu vedlejší….

Y.K.

A to ráčíte zajistit jak?

Laďas

To je základní povinnost strojvedoucího. Nejet na červenou…

Y.K.

É.. ehm. OK, to je pěkně byrokratická hláška.

Ptám se jak to na 100 % zajistíte, ne kdo má jakou povinnost.

George 1116

Víte, vy možná jste zvyklý v kanclu/ škole vytvořit zmetek na p.c., jde o prd, ale my musíme a jinak to ani nelze, než na 100%. Pak je tento pru….r!

Stráťa

Ale statistiky ukazují že toho nejste schopni…

A teď vážně. Žádný člověk není bezchybný. Lidé chyby dělali, dělají a dělat budou a právě proto je ten vlakový zabezpečovač nutně potřeba.

Petr

Tak proč ho vypínají?

Y.K.

To je stále prohlášení, že musíte, ale víme, že se to neděje. Před dvěma týdny Elefant na hlaváku, teď Pardubice, před tím zase něco. Takže otázka trvá. Jak to zajistíte, aby to bylo na 100 % dodržované, když není. To je prostě iluze, že lidi něco dokážou na 100 %. Nedokážou. Nikdo nefunguje na 100 % a je nebezpečné si myslet, že někdo ano. Většina vjemových lapsů naštěstí nemá fatální následky, nastanou ve chvíli kdy o nic nejde, další dopadnou dobře (takové to „z prdele klika“), možná to ubrzdí, možná projeté stůj bez následků, ale někdy se klika nekoná a… Číst vice »

Baraba

Tak proč dle informací DU platí těch 100% jen na dva po sobě jdoucí dny?

Každý třetí den dojde k projetí…..

KVážný

Není, četrvená třeba na trati není absolutní stůj, ale vyčkat a jet na rozhled.

Ale jeho chyba byla, ne to, že jel na červenou, ale že se rozjel nad rychlost povolenou předchozím návěstidlem a neočekával stůj. Respektive se asi přehlédl a myslel, že už dostal zelenou na dalším návěstidle (zřejmě se spletl, které návěstidlo bylo k jeho koleji). A tak zrychloval a na červenou už nedokázal zastavit (setvračnost vlaku).

Jiří Kocurek

Strojvedoucích je v ČRpřes 9000.
To máme nějaké 4 miliony člověkohodin ročně, že?

Jiří Kocurek

Pardon, je to přes 15 milionů člověkohodin. (9000 x 160 x 12)

Jenom totální … neználek si může myslet, že ta 15.000.000 člověkohodin nedojde k omylu.

Petr

Vy jste strojvedoucí? Že tak dobře znáte jeho povinnost…

Pavel Skládaný

Stejně, jako je základní povinnost řidiče jezdit vpravo. Ještě že k přejetí do protisměru a k nehodám z tohoto titulu nikdy nedochází. Máme zabezpečeno, vše je v pořádku.

Okoloidúci

Stačí otvoriť oči?

Y.K.

Ale, ale, fascinuje mě, jak si lidi myslí, že jsou neomylní. Ne nejsou. I vy sem tam něco zapomente, přehlédnete, zvoráte. Ne každý ale má za sebou 14 vozů s lidmi. To je jediný rozdíl. Následky.

Tomáš Záruba

Možná je čas si říct, že ve stanicích s hustotou provozu větší než „něco“ (měřeno třeba stupněm obsazení zhlaví) nebude bez VZ dovoleno jezdit 100 km/h, nýbrž například 50 km/h.

Zavedení VZ (nově tedy v podobě ETCS) pak aspoň bude mít i jiné spočitatelné benefity než jen obecně chápanou „bezpečnost“.

asdfasdfasdf

při nehodě jel 60. Rozdíl mezi 50 vs 60 není zas tak velký. Podle mě by to byla zbytečná komplikace předpisů.

Tomáš Záruba

A při nějaké jiné nehodě by jel 80 třeba. A někdy jindy by to nebyl rychlík s R+Mg, nýbrž náklad s 55 % a/nebo v G.

A i rozdíl mezi 50*50 a 60*60 už je skoro polovina. 🙂

Leinad

Na těch místech by mohl být plechový rychlostník.

Petr

Ale kulový… Při nehodě STÁL (ten RJ)

Ale zajímalo by mě (bože, ale fakt bych to nechtěl) jak by vypadala ta nehoda při „využití předpisu SŽ naplno“
(bez VZ možno jet až 100 km/h tj. nárazová rychlost 200 km/h)

Ghv

A co tam instalovat VNPN? Esa to umí, trska tam je.

Tomáš Záruba

To ale nejde udělat „rázem“ a i kdyby, tak právě bez omezené počáteční rychlosti to je takové řešení hodně o náhodě.

George 1116

Dávno se jezdí v gsm-r, nikdo se přelaďovat nebude!

Peeetr

Pro mamlasy, kteří tady pořád dokola opakují, že za to může strojvedoucí.
My tady nediskutujeme o trestu pro strojvedoucího, ale o bezpečnostní situaci na železnici. A o tom jak sí můžou dovolit i po slavnostním dokončením rekonstrukce důležitého uzlu tam mít vypnuté zabezpečení, neplánovat ho zapnout ještě dalšího půl roku i při plném provozu a vysokých rychlostech. A kolikrát se s takovým přístupem může podobná nehoda opakovat všude tam, kde budou pomalu zavádět ETCS, a před tím tam na dlouhé měsíce, bez zvýšení lidské kontroly či zpomalení provozu, takto hazardérsky vyřadí stávající zabezpečení.

Objektivně

A kdy se prosimte ma ETCS zapnout? Kdy je ta vhodná chvíle? Když si koupím novou televizi, tak hlavní je zapojit ji do zásuvky ještě v krabici? Ona je přece funkční už v té krabici, stačí dodat šťávu. Co na tom, ze mi držák na zeď ještě nedorazil.

Laďas

Ano, televize je funkční. Ale chybí vám tam programy – tj. vybavení všech vozidel. Víte vůbec, kolik stojí ETCS na jednu lokomotivu?

***** Petr

Lidský život nezaplatíš. Ať je to PZB nebo ETCS všude. Kde není zabezpečení nechť jezdí pouze jeden vlak.

George 1116

Jste fakt mimo!

Petr

To bys asi koukal, kdyby správa radiokomunikací při přechodu z analogu na DVB-T nebo následně na DVB-T2 předchozí systém VYPNULA a pak následně (možná za půl roku, možná za dva) postupně ten nový zapínala… S tím, že celkové spuštění je naplánováno na „leden 20XX“

A TO NEJDE O BEZPEČNOST, jen TV vysílání

Ghv

Jo ale i po zapnutí bude ještě výjimka 5let nez zavedou výhradní provoz.

Suchdolák

„mít vypnuté zabezpečení, neplánovat ho zapnout ještě dalšího půl roku i při plném provozu a vysokých rychlostech“
A k tomu se hodí ještě zdůraznit (hlavně pro ty, kdo pořád žvaní o tom, že jinde přece žádné zabezpečení také není), že tady to zabezpečení BYLO a i při rekonstrukci kolejiště byly vytvořeny všechny předpoklady pro jeho další fungování (takže jsme je vlastně stejně zaplatili), ale pouze nebylo vědomě a cíleně opět uvedeno do provozu.

Jan

Že bych udělal video co má udělat strojvedoucí, když mu svítí červená a aby nebylo krátké tak by před tou červenou svítila ještě jiná barva, která ho upozorňuje na možnost té červené

JackBrno

Ano pane neomylný, udělejte 😉 Tvl. to ví každý, že na červenou se nejezdí, ale každý psycholog ti řekne, že neexistuje žádný člověk, který by se dokázal nepřetržitě soustředit na 100% po dobu několika hodin. Prostě neexistuje, protože kdyby existovali takoví lidé, nemusely by existovat vlakové zabezpečovače, ani spousta dalších pomocných a bezpečnostních systémů v mnoha oborech, kde člověk dělá nějakou zodpovědnou práci.

Pohádkár

Ale Pardubice jsou na té trati snad jediná stanice, kde kód není.

Tomáš Záruba

Praha hl.n., komplet Ostrava mezi Odrou a Ostravicí…

Johanes

..
Jo pane Jacku za nasich let,nekdy pred 6o lety neexistovalo projeti navestidka,tehdy firi jezdili na Albatrosech rychliky ma .12o,viditelnost taka jaka byla,meli perfektni znalost trate a nez se na takovy post dostal ubehlo hodne vody v rece.Byli proste spolehlivi,neznali vyjde nevyjde a nemeli jsme psychlogy,ti chlapi meli svou profesionalni cest.Vase generace je schopna vsechno zduvodnovat jenom proto,ze jedete o 4o vic.schazi ta profi cest.Fira fakt musi byt absolutne spolehlivy,jestli to nechapete nediskutujte…je to zbyte cne…

MartinS.

A jaký byl před těmi 60 lety na hlavních tazích provoz? Jaké byly jízdní doby? A ano, fíra musí být spolehlivý, ale vždy je to jen člověk, který je prostě omylný (viz Stéblová 1960)😕

parmezano

V SJŘ 501 Č. Třebová-Praha v GVD 1986/87 je cca. 500 listů TJŘ

Hans N.

1986 ovšem není stav před 60 lety.

A mimochodem v té půlce osmdesátek stály výše zmíněné Albatrosy už málem deset let v kopřivách.

Karl von Bahnhof

Tehdy byla taková cest, že hned první vlak u Vranovic v 19.stoleti – a nehoda.

Jeffer

A ja, že to bolo tak, že sa návestidel prešla hromada, ale zabezpečovacie zariadenie záznam nemalo. Takže to vedel výpravca, možno signalista a čata. Takže sa išlo ďalej a keď išla čata cez stanicu nabudúce, tak výpravca dostal fľašku.

A je len na spomienky pamätníkov, či keď sa po prejdení návestidla ešte rezala výhybka, či stačili ešte ďalšie fľašky pre traťovku, alebo ako presne sa to vyriešilo.

George 1116

Jo, byli tam 4 oči a nikdo mu furt netelefonoval, nebyl tablet atd. Apropo ETCS je pro firu jen čučení do displeje! Ale ví kam až je postavený a jak rychle jet! Jen si nevšimne, že třeba někdo mu tam skočil!

Martin Procházka

Neexistovalo, protože se všechno ututlalo, aby si soudruzi nenarušili plnění plánů. Ven se to dostalo, až když udělali opravdový průser viz Říkonín, Stéblová, Bylnice…Většina lidí, co tu dobu zažila, s nadšením vypráví o bujarých chlastačkách v pracovní době, jak tamhletoho nemohli vzbudit, a jak tamhletomu ujel přes noc motorák a on ho šel ráno hledat pod klesání. Zejména podle statistik v počtu mrtvých ta vámi zmiňovaná éra nebyla žádná sláva. Naše generace je stejná, tak jako každá jiná v lidské historii, jen to prostředí a možnosti se mění, a dnes by málokdo čekal několik let, než by se dostal na… Číst vice »

Petr

Stačí se podívat na YT na dokument „Jeden stačí“ co všechno fírům naslibovali, když se porouchá ( nebude dostupný) LVZ…
Okamžitě nastupoval „dvoumužná“ obsluha lokomotivy

Frantík

Perfektní znalost tratě. No a to je taky problém, na silnici se dneska projektuje tak, že minimálně mimo vnitřní město (ok tam nejsou semafory…) můžete jet poprvé a vyznáte se.

Filda

No jooooo, už je to tady. To byla ještě dráha dráhou! To byli ještě strojvedoucí a né ty dnešní rychlokvašky… S Bobinou do Čopu, Dukla, 16 kočárů… Tyhle pohádky, jak tenkrát byl fíra někdo, ty mi chybí. Akorát že vůbec. Průsery se děly úplně stejně a kolikrát mnohonásobně horší. Jen se to díky nemožnosti nebo velmi omezené možnosti „nabonzování“ od zabezpečovacího zařízení nikdo nedozvěděl. Kolik bylo těch projetých návěstidel, co se řešily flaškou, co? Těch projetých mechanik, co se řešily stylem „pohled zpátky, až se rameno zvedne“? A kolik že bylo těch hromad, po fatálních chybách strojvedoucích nebo výpravčích? Fakt,… Číst vice »

Petr

Ještě bych přidal, jak se sháněly „bokem“ háky do (řízlejch) výměn…

Petr

Zapoměl si dodat, ty chytrolíne, že si tam měl topiče, který měl TAKY POVINNOST sledovat návěstidla a kdyžtak tě probudit… popřípadě ten vlak zastavit uměl topič taky

Hans N.

Nemáte pravdu. Na netu byl a možná stále je dostupný materiál shrnující mimořádné události na železnici od padesátých let. A to jako opis hlášení zasílaných pro byro ÚV KSČ. A že jich tam je každoročně požehnaně! A paradoxně ani na UV to nebylo komplet. Třeba z naší oblasti jsem jich hned několik nenašel, přestože ve staničních kronikách se o nich píše např. havárii vlaku převážejícího cirkus.

Btw. právě staniční kroniky jsou dobrý pramen

Jan

je super že to ví každý ale malinko mi připadá že p. Jančura zapoměl před půl rokem zaplatit pojistku a tak nějak chce aby to za něj zátahl někdo jiný – ideálně stát SZDC

Ghv

Ale on zastavil aby mohli lide vystoupit pak se rozjel na navest výstraha takže musel vědět že na odjezdu bude stůj. Trochu jiné než když jedete průjezd přez stanici, navíc věděl že v PCE nefunguje VZ.

Jan

A ještě bych dodal že můj příspěvek nebyl rozhodně proti strojvedoucimu, kterých si za jejich práci vážím a nezávidím jim – nehody se stávají u všech dopravců a u ČD asi nejčastěji vzhledem k počtu vlaků .
Můj příspěvek je proti tomu jak se zaměstnavatel p. strojvedoucího chová a má potřebu to hodit na všechny okolo a ještě do toho investuje peníze

mgr.pavel

Víte, proč je v letecké dopravě tak málo neštěstí? Protože po každé nehodě se analyzují příčiny a kde to jde, pozmění se předpisy a regule v *systému* tak, aby systém takové chybě příště zabránil. Byla to chyba lidského faktoru? OK, přidáme udělátko které bude člověka kontrolovat a zabrání mu tu chybu udělat. Byla to chyba součástky? Zdvojí se, ztrojí se, aby při chybné elektronce E13 z Katody Holomóc stejnou funkci zastala druhá elektronka. Byl nejednoznačný předpis komunikace? Vylepší se, aby nedošlo ke zmatení. Tak, a teď se podívejte, jak po nehodách reaguje Správa Železnic. A hádejte, proč se jí posměšně… Číst vice »

George 1116

Myslíte si, že toto nebude dopodrobna vyšetřeno?! A budou tam psána i doporučení!

Bobik

Ale jo, vyšetřeno bude, i s doporučeními. A to (jako obvykle) bude tak všechno, bohužel. K jejich naplnění (jako obvykle) už z různých příčin nedojde.

George 1116

Jo! Dej to na you tube! 😄😄😄

Petr

Jasně, ale udělej to návěstidlo v husté mlze nebo dešti a za zatáčkou (ok, tak za obloukem)
Nebo na trati nesmí být mlha? Nebo sněžit? Má na to SŽ nějaký předpis, který mlhu zakazuje?

Pavel Skládaný

Nebo video, jak vyšlechtit nadčlověka, který nebude dělat chyby.

Ketchup1970

A co na to Správa železnic ( a DC) . ? Nemělo by to být spíše její parketa

HLN

Radime, tu tvojí zanedbanou údržbu stejně nezakecáš

aaabbb

Teď by se měl vyjádřit pan ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář, obdobně jako se vyjadřoval minulý týden na tiskové konferenci.

horst

Opravdu byste to rád četl? Nedělejte si iluze, že by ještě nepřitvrdil.

Pavel

Je mi špatně z toho, že že svých daní platím člověka, jehož jediný názor je, že se na červenou nejezdí. To je hodně málo… samozřejmě to ví každý. Ovšem lidské selhání. Osobní, zdravotní, financí problémy, chvilkova ztráta pozornosti, „chycen se“ jiného návěstidla a malér je na světě. S národnímm zabezpečovačem by se to nestalo. Respektive vlak by byl ve 47 km/h nouzově zastaven.

asdfasdfasdf

A hlavně by mu tam na panelu svítilo červené světýlko, což by ho pravděpodobně donutilo přemýšlet jestli ta zelená v dáli je skutečně pro něho

vladki

A ona tam v dali nejaka zelena byla? Jestli ten nakladak sneroval krizem pres cele nadrazi tak nemohl mit zelenou nikdo.

Amper77

autoblok na trati

Petr

Jestli ten náklaďák šněroval křížem přes celé nádraží tak neměli povolit tomu RJ ani odjezd od nástupiště… A navíc neměl mít postavenou cestu do kolize. Říká se tomu ÚPLNÁ BOČNÍ OCHRANA VLAKOVÉ CESTY (toho NEXu)… A to by tam kde není v provozu žádný zabezpečovač měla být základ bezpečnosti

Kuzma Kuzmič

Mám stejný názor. Je to jeden z faktorů, který k té nehodě přispěl. Ačkoliv zcela v souladu s pravidly.

Co tím chtěli časově ušetřit? Vyhnat RJ pár set metrů dál od nástupiště?

Franta Pepa Jednička

Vždyť VC nebyla postavena do kolize (toho RJ), vlaková cesta končila odjezdovým návěstidlem. A podívejte se na plánek stanice, a řekněte mi jak podle vás měla být zajištěná přímá boční ochrana jízdní cesty, když ten NEx potřebovali vzít do licha, takže prostě přes kříž musel.

O Ž

Úvaha: natočil by Regiojet video jak by mohlo ETCS zabránit takové to nehodě, která by se stala např. ve stanici Česká Třebová, která také nemá přenos kódu, ale již má funkční ETCS úrovně L2, ale, dle informací z minulých článků, lokomotiva Regiojetu ETCS neměla, i když jezdí po tratích, kde je mnoho km pod ETCS.

Y.K.

Já tedy vyrozuměl že TRAXX RegioJetu ETCS má, ale v tzv. swtich off módu, jen s národním zabezpečovačem, OBU ETCS ještě není schválená, proces běží.

O Ž

Z článku ze 6.6.2024 Po miliardové……

Výhradní provoz pod ETCS začne v souladu s národním implementačním plánem na našich nejvytíženějších tratích platit od 1. 1. 2025. Správa železnic instaluje traťovou část systému ETCS, v tuto chvíli máme systém instalovaný na cca 1000 km tratí. Vše pokračuje podle nastaveného harmonogramu.

Pro úplnost dodáváme, že vlak podle vyjádření majitele společnosti zabezpečovačem vybaven nebyl.

Ketchup1970

Quelle surprie ? 😉

Y.K.

To je předpokládám citace prohlášení Spržel.

Jestli to staví takhle, že co není aktivní a dosud schválené neexistuje, tak ani Pardubice vlakovým zabezpečovačem nejsou vybavené a jsou na to úplně stejně.

Y.K.

Berte to tak, že nové TRAXX3 MS ETCS OBU mají (Ebicab či Atlas), nikdo teď nepořídí ani neleasne novou lokomotivu bez, to nedává smysl.

Ghv

Jo ale už schválili výjimku 5let takže tam budou jezdit i mašiny bez ETCS hold mnoho dopravců má stre mašiny a instalace stojí 10mega.

Y.K.

To je všechno pěkné, ale co zbylá většina tratí, na kterých národní vlakový zabezpečovač není a nikdy nebyl? Tady se řeší jediné místo na České železnici, které tak jako tak za chvíli bude pod ETCS a snad jej zapnou dříve, než má být spuštěn výhradní provoz, tedy se problém v příštích měsících „sám“ vyřeší, ale co ty další tratě bez kódování, bez ETCS a někdy i bez moderního traťového zabzař (třeba Radotín – Beroun, že jo) a také s nemalým provozem. Třeba z Liberce do Prahy. Žádné kódování, kromě asi nového spojení z Libně na hlavák. Z Liberce do Pardubic.… Číst vice »

Kuzma Kuzmič

Souhlasím. Pouze bych k tomu rád dodal, že tento neutěšený stav (nízké pokrytí tratí kódem LVZ a zároveň dosud ne zcela funkční ETCS) má širší souvislosti, které je třeba hledat v desítkách let staré minulosti. Na konci 80. let 20. století se vážně uvažovalo o doplnění našeho LVZ o bodový přenos informací pomocí balíz. Mělo to fungovat jako takový náš „ETCS L1 s in-fill funkcí pomocí kódu LVZ“. Začátkem 90. let 20. století se ale tato iniciativa, v porevolučním nadšení, celá zařízla s odůvodněním, že: „Již brzy budeme mít ETCS, který bude mnohem lepší než náš VZ a díky konkurenci… Číst vice »

Kuzma Kuzmič

Pardon. Aktuálně to čekání na Gogota trvá 34 let. 35 let to bude od 1. 1. 2025, tedy od termínu spuštění výhradního provozu ETCS.

ETCS tady měl být už dávno, na tom se snad všichni shodneme. Ale trvá to neskutečně dlouho. A ta cena je také neskutečná. Jenom OBU je téměř o 2 řády dražší než mobilka Mirelu nebo LS, je naprosto absurdní. Neuvěřitelné…

Pavel

Podekujme minulému režimu, kdy ve funkcích byli soudruzi typu Kolář, jejichž jedinym vzděláním jsou pokuty pro strojvedoucí, buzerace a názory typu: na červenou se nejezdí. Nicméně Pardubice leží na železniční D1. Pravděpodobnost nehody je zde mnohem větší kvůli obrovskému provozu.

Kuzma Kuzmič

No, náš národní VZ mohl vypadat lépe a měl být nasazený nejlépe všude. To je pravda. Ale nelze všechno svádět jen na komunisty. Zavádět ETCS v Evropě téměř 4 desetiletí, mj. neustále měnit funkční a systémové specifikace, plácat se po zádech, že „už to bude“ a nakonec vytvořit systém, který je mnohem dražší než kterýkoli národní VZ – tak neschopná snad nebyla ani RVHP.

Jirka 1963

Někdo objevil Ameriku.To je jasný bez tiskové konference.Nebo se teprve nyní Jančula obeznámil,jak to funguje?

Viki

Hlavně by se s tím měl seznámit Kolář, zbytečně by se pak neztrapňoval.

DCHDC

Radim se to snaží hodit na všechny okolo … Zabezpečení tratě, konstrukční závadu vozu, atd.

Tonda Sehnal

Přičemž má z velké části pravdu.

Miloš M

Za tu nehodu může jenom jeho Fíra a Jančurák jenom kope kolem sebe

Jméno.m

Nemá. Ani z malé části.

Ares

Vždyť nepopírá, že to byla chyba strojvedoucího. Ale ukazuje slabinu železnice v ČR. Osobně mi vadí, že životy stovek lidí závisí jen na člověku, kterému nepomáhá technika i když by mohla a to velice snadno. Vám to nevadí? Mě to docela děsí.

Objektivně

Jak jen lidé před 100 lety mohli jezdit vlakem….

Peeetr

V řídící kabině v dvojnásobném množství a prostě celkově vícenásobné kontrole než dnes na reálně nezabezpečených modernějších tratích. To jsme to dopracovali. A to v minulosti musela většina lidí pracovat v zemědělství,aby jsme se vůbec uživili, ale největší nedostatek lidí je prý dnes, asi že dnes většina lidí dělá zbytečné hovadiny, a pak nemůžou být na mašině ani na nezabezpečeném hlavním uzlu dva.

Bram

To jsou otřesné bláboly. Běžte radši vyprávět dětem pohádky, bude to tak lepší pro všechny.

Ares

Říká se tomu pokrok. Jestli vám nevadí jednou za čas hromadu šrotu a mrtvých, tak vaše věc. Stávalo se to a bez zabezpečení stávat bude Jsou to ale zbytečné životy.

Objektivně

Jasně a v letadle by měli být preventivně 3 piloti. Pro případ, že by jeden šel na WC a druhý byl pošuk co se zamkne a rozhodne letět do skály, ne? Nebo 4 piloti? Přecejen, 2 se naráz nezblázní a mají větší šanci toho co mu jebne, přeprat. Jinak pokud to nevíte, ale i bez toho moderního zabezpečení máte ve vlacích statisticky větší šanci přežít, než při chůzi na ulici, jízdě na kole, natož v autě, na motorce atd. Ale pokračujte v objevování Ameriky a tvařte se dál, jak doteď byla železnice nebezpečná. Jak to budete dělat na vedlejších tratích?… Číst vice »

Jeffer

A presne pre túto „nehodu“ už pilot nemôže na WC bez toho, aby ho prišiel niekto zo stewardov (najčastejšie asi purser – šéf kabíny) vystriedať. Len preto, aby v kabíne nikdy nezostával len jeden človek.

Ten rozdiel je, že letectvo sa poučilo a pravidlo sa zaviedlo a aj sa dodržuje. Železnica sa drží svojho „človek urobil chybu, systém je v poriadku, drž hubu a plávaj“.

MartinS.

Bez ETCS to jde, ale se zabezpečovačem je to bezpečnější… to je jádro sdělení…

Petr

Kecáš… Bez ETCS TO JDE a ještě půl roku to půjde, říkal to Kupka a ten poskok ze SŽ… Pak to zase najednou nepůjde…
😀

SMMS

Před 100 lety jel vlak jednou za dvě hodiny. Dnes i jednou za pár minut. Před 100 lety (i před 50 lety) se za směnu odjely 1, maximálně 2 obraty, a to už byla špatná směna. Dnes 7 obratů není problém.

Obrat kdysi? Hodina málo. Dnes? Pět minut, a ještě se hledá, co a jak se dá udělat za kratší čas. 😉

Kdysi? 12ti hodinové směny, většinou den/noc/72h volna. Dnes? Dvoudenka s počtem obratu jako výše za 14 hodin, spánek přes den, a tak podobně.

Je vidět rozdíl? 😉

Objektivně

Také bylo mnohem více jednokolejek, ty vlaky i přes menší provoz, jezdily mnohem častěji proti sobě. Ale to vuuuuuubec nebylo rizikové, to se zvládlo na pohodku.

Roman

Bez jakékoliv ironie, amen!

Frantík

Co je přesně za problém s obratem? Jakože se řidič musí stěhovat? Pokud projede tu samou trať vícekrát tak bude líp navyklý ne?

Problém by asi byl v té čisté době řízení…

Michal

Jasně, připomínáme si 185 let o příjezdu 1. vlaku na naše území a budeme ve 21. století jezdit se stejně primitivním systémem zabezpečení jako v 19. století. To je pokrok!

Objektivně

To jsem nevěděl, že v 19. století dodavaly navestidlum informace počítače a provoz na tratích byl vidět komplet za celou síť na monitorech. Hustý, co už tehdy existovalo.

MartinS.

A k čemu to v tomto případě pomohlo, že to bylo vidět na monitoru dispečera?

Jeffer

Ale fíra má stále len toľko informácií, ako dobre si vyleští vo východzej stanici okno.

mgr.pavel

Jezdilo se o dost méně, často pomaleji, s více nehodami.

Chcete takový stav? Já ne.

Kuzma Kuzmič

To má být jako nějaký argument? Mimochodem, před 100 lety si návěsti navzájem potvrzovali fíra s topičem. A přizvukoval jim ještě vlakvedoucí.

Dvoumužná jízda se odbourala právě až po zavedení LVZ. Jednomužnou jízdou bez jakéhokoli VZ se vracíme někam hodně do minulosti, do dob R.-U. monarchie.

Petr

Doporučuji shlédnout na YT dokument „Jeden stačí“, o přechodu na Jednomužnou obsluhu… A také o podmínkách jednomužné obsluhy a slibech co se stane při „výpadku LVZ“

Kuzma Kuzmič

Díky. Kouknu na to.

Karel

V Pardubicích by ta pomoc techniky přišla hodně draha. Udělat zabezpečení s přenosem kódu na hlací vozidlo není jako namazal kluzné stoličky výměn. Muselo by se dělat prakticky celé nové, když staré bylo odstraněno.

Kuzma Kuzmič

A ty KOA se tam tedy znovu zprovozňovaly proč, když nyní už nepřenášejí kód??

Kuzma Kuzmič

Tak hlavně, že ETCS bude za hubičku. 😉
Je přece třeba hospodařit „s péčí dobrého hospodáře“. Na tuhle floskuli už začínám být alergický.

Tak s „péčí dobrého hospodáře“ se někomu povedlo vyrobit hromadu šrotu a 4 mrtvé k tomu.

Petr

S péčí „řádného hospodáře“ bychom měli odmítnout ETCS jako příliš drahé. Vždyť přece stačí „nejezdit na červenou“
(míněno ironicky)

Akorát mě zaráží, že na to nepřišel nikdo ze SŽ, napsali by na to nějaký Předpis… a naplánované ušetřené peníze by si rozdělili na odměnách
Třeba to ještě doženou

Kuzma Kuzmič

ETCS je potřeba zavést. Už dlouho není cesty zpět.

Ale proč si dopředu zhoršovat již tak mizerné pokrytí kódem LVZ?

Objektivně

Samozřejmě, ale jeho snahu mlžit a rozptýlit vinu jeho fanoušci budou zapírat až za hrob. 🙂

Objektivně

Když mluvim s běžnými lidmi, tak bohužel většina opravdu tomuhle RJ marketingu věří. Nemůže za to RJ a jeho fira, ale pry zabezpeceni.

Objektivně

Chybejici

horst

Rozhodně chybějící. Skandálně, nepochopitelně

Objektivně

A kde jste byl poslednich 180 let? 🙂

Bobik

Lidi věří i tomu, co se píše v Blesku. Je to chyba Blesku, nebo lidí?
Pokud Jančura jasně říká, že cílem demonstrace není popřít lidskou chybu fíry, jak může ovlivnit, jak to lidi pochopí a co přesně si z toho vezmou?

Objektivně

A cílem firem jako Coca-Cola nebo PepsiCo zase není vydělávat na nezdravém životním stylu, oni svými nápoji chtějí lidem jen zpestřit život, nikoho nenutí pít to po litrech a 2l balení vyrábí, aby bylo méně plastů. Tak jasně… když se v marketingu řekne, že cílem není odvést pozornost, tak markeťák, ten nikdy nelže. 😃

Bobik

Jste svéprávný? Jste. Nutí vás někdo tu kolu pít? Nenutí. Stejně jako všechny ostatní. Pijí to dobrovolně a negativa též dobrovolně ignorují, ač se dají snadno zjistit. Tak o čem je řeč?

Samozřejmě že marketing se snaží využít lidské hlouposti, ovšem celé to je právě o té lidské hlouposti, lenosti, pohodlnosti, atd. Když lidi nebudou líní (hlavně myslet), markeťáci se můžou třeba rozkrájet a nebude jim to k ničemu.

Navíc tohle je o něčem jiném, Jančura chybu nepopírá, ani nezamlčuje. A ani se nesnaží něco „prodat“, nebo mi nějak není jasné co, takže tam ten marketing nějak nevidím.

Objektivně

Super, tak povolme rovnou i kokain, heroin a perník. On se s tím zdravotní systém nějak popere. Kdo je sveprávný, sám ví zda to chce či ne. Proč to regulovat. Hele a dovolíte mi jako daňovému poplatnikovi jezdit na kole po dálnici? Jsem svépravny a sklon dálnic se mi zdá lepší než u běžných silnic a věřím, že v menším provozu to zvládnu bez nehody. A cítím se omezen, že nemohu přejít dálnici napříč, když nic nejede nebo vidím auta daleko a musím to obcházet. Věřím, že zdravým rozumem dokážu sám poznat kdy je bezpečné ji přejít a kdy ne.… Číst vice »

Petr

Tobě hráblo? :-O

Bobik

Takže všichni jsme nesvéprávní chudáci, zcela pod vlivem (zlých) markeťáků a bez možnosti tomu vlivu nepodléhat? Nebo jak teda?

Avlaky

Vsak řekl ze to je lidská chyba, co chcete?

Zveřejnit jeho adresu ….?

Objektivně

Přiznat chybu, vyplatit odškodné lidem, nahradit skody ktere jeho firma zpusobila ostatnim dopravcum a na infrastruktuře (z pojistky nebo z firemnich zdroju, to je jeho věc), pak mlčet a zpytovat svědomí. To co by udělala slušná firma. A ne se z toho snažit vytriskat ještě marketingový potenciál a tvářit se, že bez Jančury by pomalu ETCS nebylo vymyšlené, natož aby ho někdy někdo zapnul.

Ladislav

Jen mi chybí ujištění, že to video nenatáčeli v ostrém provozu s vlakem plným lidí.

Kokrhel

No nevim, mezi navestidly je vzdálenost 440 m, kde by vzal tech dalších 500 m?

Zdenek

Na většině trati lvz není. Tady se řeší, proč půl roku nebyl lvz. Co tam bylo v době rekonstrukce? Tady se měl dělat lvz kvůli půl roku a nebylo by lepší ho udělat na trati, kde bude fungovat déle?

IGCT

Je, ale to místním „odborníkům“ v čele s mr Sůrou nevysvětlíte….

Stanislav Herman

Súra je odborník, který mě blokoval již před léty. Vyhodili ho z I Dnes asi za moc nestojí. Sere se do dopravy, kdysi mudrování do zemědělství.

Ketchup1970

Myslím , ze pan Sůra přes všechny nedokonalosti si vase výtky nezaslouží . Ale klidně si založte svůj web, lepší , ctivejší etc.

Trumway

Hele, až si zavedete obdobný portál řekněte. Kdo koho odkud a kvůli čemu vyhodil nás (mě tedy určitě ne ) nezajímá a navíc Bůh ví co je na tom pravdy. Tomuhle by se dalo říkat pavlačová kultura. Lidi toho napovídají (mimochodem někde tady okolo je příspěvek kde se píše: „Lidi věří i tomu, co se píše v Blesku. Je to chyba Blesku, nebo lidí?“ “ který mě blokoval již před léty“ Pche. Co to jako má být? Myslíte si, že jste byl jediný kdo byl z nějakého důvodu zablokovaný? Já byl taky zablokovaný a co jako? Je vidět, že jste… Číst vice »

Jméno.m

Teď abyste se toho moudra i sám držel.

Trumway

Však to dělám. Nebo jste snad někdy u mě viděl, že bych např při názorové neshodě s konkrétním člověkem měl tendence sklouzávat k urážkám? Myslím, si, že ne.
Naopak. Budu se snažit si svůj názor obhájit argumenty. Ovšem jen do doby než zjistím, že začalo platit moudro jiné: „Víru a přesvědčení své braň, ale pamatuj; v bludu setrvává pouze hloupé hovádko u cesty.“

Jan Sůra

Z Mafry jsem dal výpověď sám, vyhozen jsem nebyl. Co tam máte dál?

Trumway

“ místním „odborníkům“ v čele s mr Sůrou“
Pak se vůbec divím, že tady trávíte čas.

Jan Sůra

A vy jste jaký odborník, že se nepodepisete ?

M152

A Pardubice vůbec kodovaly před rekonstrukcí? Jsem si jen jistý že skrz stanici byla rychlost 100km/h.

Petr Šimral

Ano, Pardubice před rekonstrukcí na kolejích 1 – 4 kódovaly.

M152

Dík.

Trumway

„Tady se řeší, proč půl roku nebyl lvz.“
Pardubice leží na koridoru, ne? Z toho plyne, že Pardubce nejsou žádná Horní Dolní něškde na lokálce v polích kde projede 810 dvakrát za den.

Urban

Jak se jezdi ze Schony do Decina? To je pomerne vytizeny koridor a vazne nevim, kdo tam jede pod zabezpecenim.

matejsediv

Dám vám tady příklady významných stanic, kde také neni (né, že by být neměl):
Praha-Smíchov
Hradec Králové
Chomutov
Domažlice
Strakonice
Jindřichův Hradec

Takže to že je něco koridor, neznamená automaticky, že je tam LVZ

Y.K.

LVZ ale není ani třeba v celém úseku Praha-Smíchov (včetně), Beroun. To je mezinárodní tranzitní koridor a Os tam jezdí po 15 minutách (pokud to není rozhašené výlukami).

Další příklady uvedli nadřečníci.

Radekr

Trochu mi připadne, že se Jančura snaží celou dobu svést pozornost jinam.

hroch.obojzivelny

Trochu mi připadne, že Slunce ráno vychází na východě a večer zapadá na západě.

Já se fakt nestačím divit, o čem se tu dokážou vést polemiky či dokonce spory. Stal se obrovský průser, který někdo může pěkně odskákat. Ten, na koho je namířený prst, si musí připravit účinnou obhajobu, trochu rozptýlit pozornost a v případě vhodné situace přejít do protiútoku. Pokud byste v dané situaci dělali něco jiného, tak jste sebevrazi.

Jméno.m

Návod pro psychopata od psychopata

hroch.obojzivelny

Ne. Racionální zhodnocení situace.