Doprava ve městě Tramvaje Zprávy

VIDEO: Neskákej mi pod kola! V Praze začala jezdit tramvaj s lebkou a obrysy mrtvých

Preventivní tramvaj. Autor: Jan Freitag, ROPID
Preventivní tramvaj. Autor: Jan Freitag, ROPID

V Praze v posledních třech letech výrazně přibylo srážek tramvaje s chodcem. Loni se takových nehod událo 104, o život při nich přišlo rekordních osm lidí. BESIP proto ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP), policií, Ropidem a městem připravil varovnou kampaň „Neskákej mi pod kola!“.

„Zatímco u střetů chodce s automobilem je ve většině případů viníkem řidič, právě u střetů s tramvajemi bohužel fatálně chybují sami chodci,“ řekl šéf BESIPu Tomáš Neřold. Připomněl, že brzdná dráha nezatížené tramvaje T3 z 50 km/h činí 42 metrů, při zatížené ještě více. Osobní vůz stejnou rychlost ubrzdí na necelých 13 metrech.

Nejviditelnější částí kampaně je ode dneška tramvaj T3 se žlutočerným polepem. Přední část tramvaje nese motiv lebky, na bocích jsou siluety obětí, které jejich nepozornost stála život. V zadní části je umístěn slogan „Pomoz mi nezabíjet!“.

„Tramvaj bude cestujícím dennodenně připomínat, že nepozornost v silničním provozu je může stát život,“ doplnil předseda dozorčí rady DPP a pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Podle něj je hlavním smyslem akce udržet pražské cestující v bdělosti a snížit počet střetů tramvají s chodci. Kampaň si klade za cíl odradit chodce od zbytečného riskování.

V Praze od podzimu 2017 jezdí rovněž tramvaj Vymlouvačka, která má odradit cestující od jízdy na černo.

Nejčastější chyby chodců ve vztahu k tramvajím:
– Nedání přednosti tramvaji na přechodu pro chodce,
– Přecházení těsně před tramvají (řidič vás často nemá šanci zahlédnout),
– Nahlížení před tramvaj ve snaze přeběhnout na chodník (z protisměru může vyjet míjející tramvaj),
– Vstoupení do cesty rozjíždějící tramvaji (dochází k nesprávnému odhadu brzdné dráhy tramvaje).
Samostatnou kapitolou jsou také chodci se sluchátky na uších, kvůli kterým neslyší přijíždějící tramvaj a nedokáží tak včas zareagovat na blížící se nebezpečí.
Pramen: BESIP

VIDEO:

Autor: Ondřej Kubala

Srážky tramvaje s chodcem v Praze

ROK SRÁŽKY ÚMRTÍ
2013 82 6
2014 90 4
2015 99 4
2016 75 2
2017 111 3
2018 104 8

Pramen: BESIP (statistika zahrnuje pouze úmrtí do 24 hodin po nehodě)

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Xxy

mňa by skôr zaujímalo koľko majú odjazdene vodiči električiek ktoré zrazili chodcov, keďže sa akosi ťažko verí že ľudia z roka na rok osprosteli alebo že ich chodí viac alebo že premáva viac električiek, zato nedostatok vodičov a že berú absolútne všetko je všeobecne známy, ale holý typický DPP, mlzit a mlzit… za vzájomné zrážky medzi elektrickami tiež môžu chodci alebo vám príde že ich počet nenarastol? škoda že sa zatiaľ nenašlo jedno jediné médium ktoré by sa na tieto fakty DPP spýtalo, nech uvedú priemerné odjazdene roky účastníka kolízie za posledné roky nech si to môžeme porovnať

Y.K.

Hlavním důvodem nárůstu může být rozšiřování sluchátek s „noise cancellingem“, vymazání okolního ruchu není zrovna ideální. Zbylé případy bych odhadoval na tradiční nepozornost a zmatené či smyslově slabší důchodce.

X 1

Xxy
Hledáš příčinu tam, kde není.

Neználek

A zase se stačí poohlédnout v zahraničí, kde už vědí, že ne každý chodec je tak předpisově uvědomnělý, aby pochopil toto schizofrenní pravidlo přednosti na přechodu pro chodce. Třeba v Drážďanech jsou takovéto přechody opatřeny signalizací, která zakazuje chodcům přechod před blížící se tramvají. Ale u nás se vraždí vesele dál..

J.L.

… snad SEBEVRAŽDÍ

R.L.m.

Článek fajn 👍, trochu škoda, že nejsou vypsány všechny texty „nalepené“ na opěradlech sedadel. Jsou dost dobré / úderné a asi se ne každém „podaří“ je všechny přečíst. Ď. 😉

A.R.

Svého času jsem u ČD viděl takový varovný plakát s textem: Zkracuješ si cestu? Pozor, ať si nezkrátíš život. Tohle by mělo platit u všeho. I u tramvají.

Poudy

Docela drsný, například to: „neuhlídali ho“, a u toho ten medvídek. Ještě lepší je to skóre, to mi přijde velice mile morbidní. Ne že bych někomu takové neštěstí přál, ale díky lidské blbosti bohužel další oběti co nevidět budou a pak by bylo dobré co nejrychleji, ideálně ještě za tepla (pardon) skóre upravovat. Třeba se pak v lidech něco konečně stane a přestanou se chovat jako supermani.

Stepan

Myslím, že neposlušnost lidí na tom skóre má velký podíl, ale to zrušení cinkaní při odjezdu je hodně nešťastné. Zkuste si přejít třeba na Florenci na přechodu směrem do Sokolovské. Jestli má tramvaj zavřené dveře a bude se rozjíždět nepoznáte. Pokud někdo přechází k metru přešel už silnici a koleje směrem do centra. Najednou se z boku bez varování rozjede tramvaj. Už jsem to několikrát viděl. První co člověk udělá je, že se zastaví a to už oblečením čistí čelo tramvaje. Zvlášť když má třeba sníženou pohyblivost. A je to tak skoro všude.

Stepan

Nevim jestli jsem si toho vsimnul jen ja, ale tramvaje pri rozjezdu ze zastavky uz necinkaji.
To mi prijde samo osobe dost nestastne, protoze vetsinou pred sebou maji prechod. Pak se neni cemu divit, ze je vic a vic srazek z chodcem. Na muj dotaz z lonska mi DPP neodpovedel.

DavidV

Nejste jediný kdo si toho všiml, také by mě zajímalo co za tím stojí

Miroslav

brusel

AAA

putin

Libor

Ne Brusel, ale místní co bydlí u zastávek. Stěžovali si na hluk.

X 1

V Olomouci u nádraží stále cinkají.

Martin Šubrt

Stojí za tím opakované stížnosti lidí bydlících v okolí zastávek na hluk. Na tomto základě bylo před časem nutné od tohoto zvyku upustit. Stejně se řešila potřeba vypínat klapání křižovatek pro nevidomé, které si mohou aktivovat až svým VPN přístrojem.

V rámci této tramvaje je na nezvonění v připravených letácích a také v textech na sedačkách ve voze rovněž upozorněno.

Igor

Martin od bezpečnostního prvků zodpovědný manager neustoupí.Toto,či píšete je šílené.Zvlašte přes den!

R.L.m.

Dobrý den. Díky za vysvětlující informaci.
Nevím proč tramvaje nemají dva typy „zvonků“ jeden stávajcí „CRRRRRrrrrrrrrrr“ (varovný) a druhý „Cink – Cink“ („informativní“ s nižší „hlučností“ na úrovni třeba akustického varování zavírajících se dveří)??? (Ano, něco by to stálo.)

Igi

Necingaju a u zastavek kde cestující vstupují do vozovky min.ridicu dává v předstihu směrovku.Specialita DPP…

Xxy

holt ďalšie geni(t)álne riešenie DPP, asi ako čakať od ľudí ovesanych nákupmi či cestujúcich s detmi, nedajbože staršie osoby, že sa budú trepať cez pol tramvaje zvoniť na zastávku keď budú všetky na znamenie