Video: Mezi Liberec a Jablonec se po třech letech vrací tramvaje, první již projely
Svařování kolejí u Nového Světa. Foto: Jan Sůra
Na trati probíhají dokončovací práce, příští týden má dojít ke kolaudaci.
Na trati probíhají dokončovací práce, příští týden má dojít ke kolaudaci.
Škoda jen, že se v Jablonci nepodařilo dotáhnout trať k bus terminálu.
Mě by spíš zajímalo, jaký význam má použití žlábkových kolejnic na otevřeném svršku…
Které produkují tolik hluku…
Žlábkové kolejnice jsou použity pouze v některých obloucích.Má to opodstatnění…
Jaký význam má Vaše ,mírně řečeno,ujetá otázka..???
Dopravní Správa mírného pokroku, místy i v mezích zákona…
je to zajímavé, podle reakcí v diskusi bych řekl, že ti, co rozhodují o tramvaji v tomto regionu důvody nepotřebují, oni si je vyrobí aby pak ve finále mohli popřít své vlastní, které dlouhodobě jinak u dopravy jako takové zastávají jako je ekonomičnost provozu nebo doba dojezdu.
Aspoň v Liberci se dá s tramvají dostat do centra (kéž by se to povedlo i v Jablonci ), hustší zastávky, častější spoje.
asi by jste neměl blouznit.
Tady blouzní někdo úplně jinej…
Co by ne…co není může být…
Nová trať už konečně je, …teď ještě nové tramvaje.
Hm a za co ? Zdá se, některým v Liberci na radnici šlo spíše o vlastní blaho a blaho Syneru než o město a jeho obyvatele.
Dole jsem se od pana Jindry dočetl, že celá tramvajová síť v Liberci se rekonstruovala a rozchod z metru na 1435 měnil proto, že na původní rozchod nebyla k dispozici žádná nová vozidla. Teď je konečně i tato meziměstská trať prudce moderní, takže by nové tramvaje jejím pojížděním nemusely nijak trpět.
Pokud se ovšem místní dopravní podnik shlédl ve funkci regionální sběrny osvědčeného modelu T3, pak nebylo nutné měnit rozchod.
No jo, ale kde na ty tramvaje vzít? V minulých letech byly v Liberci jiné priority: nová aréna, mistrovství světa v lyžování. Každodenní život obyvatel Liberce konšele nezajímá. O tramvaji do Rochlice ani nemluvím.
Odpověď na váš povzdech je velice jednoduchá. Pan náměstek
primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek se ohledně dalšího nezbytného prvku MHD v Liberci, vyjádřil, že: „Zázemí horní a dolní stanice, stejně tak kabina lanovky, by měly podle mého názoru odpovídat kvalitě 21. století a vizuálně a funkčně navázat na kvalitu a jedinečnost stavby století, Ještědu.“ Takže předpokládám, že by bylo vůči cestujícím velice surové, kdyby na takový zázrak odpovídající kvalitě 21. století navazoval mnoha desetiletími prověřený stávající vozový park poplatný druhé polovině 20. stol.
A uz tam nepasujou ty veterani,pri vyrocnich jizdach…
A ted na jak dlouho,nez to zase rozkopou a podojej rozpocet…
Třeba Pesy, ať jsou v Liberci světoví…
zajímavá otázka, který si šotouši z DPMLJ nikdy nepoložili.
Smysl tramvaje je udělat jí z Fígnerky do Vraťáku. Dál už je to nesmysl.
Kolejová doprava, tedy tramvaje nejsou tak levné, aby jezdili přes řídce osídlené předměstí.
Čili tramvaje mají smysl v husté zástavbě nikoliv v rozvolněné. To vše se platí.
Těch 30 minut tramvaje a 20 minut vlaku taky nepřipadá blbé, ale protože mínění v dopravním podniku je taženo slintali po tramvajích z 50. let, kdy byli dlouhé 7 m a nyní je 30m není jim blbé ještě chtít to valit dál do města.
to co píšete, tomu sám nevěříte?
metrový rozchod měl smysl na tramvaje, které byly 5-7m dlouhé v 50. letech.
V 50.letech 19.století, kdy tyhle věci ještě leckde nebyly ujasněné…
To myslíte 1850?
Slouží dopravní obslužnosti. Stejně jako když mezi centrem Prahy a dejme tomu Hloubětínem můžete jet vlakem, tramvají i metrem. Každý typ dopravy má jiného zákazníka.
jenže ten zakopaný pes je v hustotě urbanizace, která mezi Vratislavicemi a JBC rozhodně není.
Hustota osídlení na jednu linku tramvaje je OK.. od Jbc přijíždějí oba vozy zaplněné
to není zásluhou úseku z Vratislavic do JBC.
na to aby to jelo 30 minut, když se honí každá minuta je popření sebe samých. VÁM SE ZKRÁTKA LÍBÍ TRAMVAJE, TAK SE Z NICH MŮŽETE ZNEČISTIT. Tramvaj je zbytečná a mnohem lépe by funfgovala jako poslední dva roky kloubákem.
Tak pokud byste tou tramvají jezdil, zbytečné by Vám to nepřipadalo.
Hmm…na kolik T3 za hodinu by to bylo?
Lépe to obsluhuje sídla, hlavně sídliště na okraji Liberce i Jablonce, stejně jako Vratislavice. V Liberci to vede přímo do centra a na terminál MHD, v Jablonci zatím bohužel ne. Každopádně tramvaj po 10 minutách jezdí slušně využitá a ten vlak (dvojice RS1 po 30 minutách), který je zase rychlejší, rovněž.
Linka 11 jezdí po 15 minutách
a má víc zastávek po cestě než jednu
k tomu není třeba tramvaje. Stačí ten kloubák, co tam jezdil teď dva roky. Navíc to z JBC DO LBC DAL ZA 20 MINUT.
Myšleno z Vratislavic asi. To tramvaj dá také.
do Vratislavic z JBC to trvá kloubákem 12 minut
A vetsinou v nem nejezdi neprizpusobive socky..jako v tramvaji…
Prakticky nová stavba tramvaje mezi dvěma městy za 700 mil. Super. To dává smysl. A v Brně? Lanovka mezi dvěma zastavkami na stejné páteřní trolejbusove lince, konkrétně 25, a to pouze za jedinou miliardu…..
Novostavba to byla až z Vratislavic, výhybny do Jablonce, což je cca polovina celé trati. Zbylý úsek z Fügnerovy do Vratislavic byl částečně splítka a částečně úzký rozchod s přípravou na změnu rozchodu.
Zbylý úsek z Fügnerovy do Vratislavic se do těch 700 M nepočítá.
ani od Vratislavic do Jablonce to zdaleka nebyla všude novostavba
nemáte pravdu
Až na úsek Měnírna -> Brandl to novostavba je
nesmysl, ale záleží co berete novostavbou, novostavbu považuju komplet spodek+svršek..a to je na na poměrně malém úseku, zbytek je jen výměna svršku třeba s částečnou úpravou/opravou spodku, ale do novostavby to má fakt daleko
novostavba je tak na 1/10 celé trasy, to by totiž jinak nebylo 700M
Skoro jste to trefil tak 9/10 :-). Téměř nic z původní stavby tam nezůstalo. výškově i směrově se měnila niveleta.
velice vtipné, vím co sem tam dělalo docela podrobně a na polovině trasy se nešáhlo vůbec na nic, tak to asi těžko může být 9/10..reko začalo až za vratislavicema
Plácáte nesmysly. Mezi točnou ve Vratislavicích a Zeleným údolí se do trasy šáhlo v takovém rozsahu, který odpovídá novostavbě. Dělal jsem se spodek, svršek, trakce, zdi, svahy, nový most v Zeleném údolí. odtěžení skály u Dinexu. Nové umístění zastávek. Úprava komunakací např. ulice U Šamotky. Předělání úseku proseč nádraží. Jste úplně mimo a vůbec tomu nerozumíte.
i kdyby se to dělalo od vratislavic až po konečnou v jablonci, nikdy to nedá 9/10 trasy linky 11, o tom tu je řeč a jinak ani tam to nebylo tak horké jak prezentujete, první úprava byla až v oblouku před kyselkou, pak zvětšená výhybna (z poloviny na původním telěse), dále to šlo po původním tělese, novostavba byl až most přes nisu, dále opět původní těleso až po opuštění původní trasy přes prosečí poštou, tam byla přeložka a i kdyby sme hodně fantazírovali a odsud to až po zelené údolí brali jako novostavbu tak se dostaneme tak max na 2/10,… Číst vice »
Nezlobte se,ale jste,jak se říká mimo mísu.Z Fugnerovky do Vratislavic výhybna je zcela nová trať,včetně zdvoukolejnění do stanice Lékárna a prodloužené výhybny…..
ano, ale to už se dělalo před lety a nebylo to součástí této akce a této částky, v téhle částce která se tu řeší, není ani přerozchodování do vratislavic, to bylo taky jako extra akce. Úsek Liberec-Vratislavice se opravoval cca od roku 2000, první byl úsek U Lomu – Nová Ruda
V Brně potřebují někde vydělat na ten kokain.
Aby madam primátorka neměla vlivem abstinence příliš reálný pohled na svět…
Na pohled je to pěkné, tak snad to bude i dobře fungovat. Jen se tím přerozchodovnáním Liberec zcela zbytečně připravil o raritu v rámci ČR: když se tenkrát Jindrovi Berounskému a jeho klanu nepodařilo uspět s prosazováním systému vlakotramvaje, mohlo se to vše ještě aspoň v poslední chvíli zastavit, vrátit celý provoz tramvají zpět na metrový rozchod a ušetřené finanční prostředky využít raději k jeho rozšíření – dnes by mohli být s rozvojem sítě tratí mnohem dál. Ale ne nadarmo se říká, že po bitvě je každý kaprál generálem – když tedy teď mají, co chtěli, tak ať si toho… Číst vice »
Prosím Vás,zanechte v diskuzích na tomto webu bláboly po vyhozených penězích za změnu rozchodu.Vaše nostalgické vzlykání je hodně mimo realitu.
V mém názoru (který nemám důvod měnit) opravdu nehraje hlavní roli nostalgie, ale kritika nesprávně a zbytečně navíc vynaložených finančních prostředků. A propos: přinesla ta změna rozchodu aspoň zvýšení NTR na té meziměstské trati, aby potřebu změny rozchodu bylo možno zdůvodnit aspoň tím, když ke vzniku té bájné vlakotramvaje ještě v době životnosti nyní právě zrekonstruované TT zjevně (byť možná bohužel) nedojde?
A ještě k té nostalgii: nejde naopak z vaší strany o snahu za každou cenu obhájit zbytečnosti odváděním pozornosti a zdůrazňováním druhořadých faktorů té záležitosti, když ji lze regulérními argumenty zdůvodnit jen obtížně?
Ach jo, tak už asi popětadevadesáté: Na počátku 90. let existovaly jen dvě možnosti: buď tramvajovou dopravu přerozchodovat, nebo zcela zrušit. Tramvajová síť se totiž na většině míst prakticky rozpadala a vyžadovala tak jako tak kompletní rekonstrukci, takže ty prachy se do ní musely dát tak jako tak. Byl obrovský problém sehnat vozidla, protože ČKD Tatra dávno předtím skončilo s výrobou tramvají T3 a neexistoval žádný jiný cenově dostupný výrobce vozidel na metrový rozchod. Totéž platí pro servisní věci – podbíječku na 1435 mm seženete na dva telefonáty, podbíječku na 1000 mm musíte objednat dva roky předem. Nemluvě o tom,… Číst vice »
Díka za perfektní ,doslova „po lopatě“ ,vysvětlení.Snad to pochopí i odpůrci změny rozchodu.
No, když bůhvíproč používáte takové argumentační fauly a ještě je podporujete poukazem na jejich násobné opakování připomínající výrok jistého německého ideologa, nezbývá mi než vznést dotaz: kolik tramvají, které buď vůbec nebyly dostupné i ve variantě pro metrový rozchod nebo nebyly pro ten rozchod ani rekonstruovatelné (= existovaly výhradně pro rozchod větší než 1000 mm), si DPMLJ za posledních cca 26 roků (od kdy má aspoň někde TT s normálním rozchodem) pořídil nebo je jinak získal či aspoň objednal, když ani v poslední možné chvíli nerozhodl o návratu zpět k metrovému rozchodu, když teď právě možnost nákupu výhradně takových vozidel… Číst vice »
Ještě mě napadá, že pokud se má zmínit nostalgie, tak já bych ji viděl spíše u vás, a to v boji za tramvaje v Liberci obecně, bez ohledu na rozchod kolejí: podle mě města velikosti a charakteru Liberce totiž už hodně dlouho nemají nárok na kolejovou MHD, ale optimální elektrickou dopravou jsou pro ně trolejbusy (pochopitelně hybridní) – a jen fakt, že někde v takovém městě byl tramvajový systém vybudován už v dávnější minulosti, může být důvodem zachovat v něm tramvajovou dopravu i do dalších let, byť aktuálně vyžaduje třeba rekonstrukci sítě. A to je v podstatě i případ Liberce,… Číst vice »
A bude hůř…
Zajímavé je, že tento typ kolejí bez pražců umožňuje dát i kolej pro 1 000 mm :-). Těžko říci zda se to třeba za patnáct let upraví, kdy budou promlčené dotace 🙂
Pražce tam jsou.
Neupraví, i kdyby se chtělo. Tříkolejné pražce jsou jen okolo Brandlu, kde se to rekonstruovalo už před 10 lety.
Jsem hlavně zvědavý na údržbu té trati.. a trochu je i škoda těch zbouraných č.p. kolem trati. Člověk si na ně mohl z tramvaje pomalu sáhnout..
Teď už jen vymyslet, jak, kde a kolik platit. Protože ty nepřehledný tarify+výměna opus za idol mě zpolehlivě znechutily cestování veřejnou dopravou mimo Liberec, ale tak co by člověk pro děti neudělal..
Všechno bude. Třeba na dopravu vnoučat…
Po třech letech intenzivní stavební činnosti to pořád končí jenom v jakémsi podivném parčíku na okraji Jablonce. 👎
To jako tam kde končí video fakt končí i trať?
Smyčka Jablonec je zhruba v půlce videa, pak to jede zase zpět.
Video je od Kyselky po Kyselku (zhruba) s otočkou v Jbci někde uprostřed
Protože pár zakomplexovaných hokynářů a kavárníků v Jablonci se bojí, že by jim tramvaj odradila zákazníky.
Ví někdo proč je přejezd v čase videa 16:45 obourozchodný? To jako vzpomínka?
Když se před několika lety opravovalo kolejové těleso,tak udělaly přejezd a ještě netušili jestli budou oba rozchody
Tento přejezd je v Jablonci už přes 10 let, tehdy tedy příprava, kdy bylo nutné ponechat i rozchod 1000 mm.
A protože je to rušná ulice, tak to nyní netrhali.
A za chvíli z toho bude státem chráněná technická památka 🙂
Vidím to na vyleptání pamětního nápisu do kolejnice uprostřed v duchu „tudy kdysi jezdívala..“ 😀
Vida, a pak ze Liberecky kraj nema jedinou elektrifikovanou trat…
Bude…nová…rychlá…možná…někdy…🙄
Jojo…30. února 2030 se bude otevírat elektrifikovaná trať od Turnova… 😀 😀 😀
Krásná,vlastně nově postavená trať se správným rozhodnutím o změně rozchodu na standard.Jakékoliv nostalgické výlevy o výhodách metrovky patří do oblasti historie.Jediným záporem je,že se nepodařilo trať protáhnout do centra Jablonce k dopravnímu terminálu a dotace byla vrácena,respektive nebyla vyčerpána.Díky za krásné video a dle spousty fotek od nadšenců Boveraklubu lze konstatovat, že pražské soupravě 351 + 1202 to moc sluší.Tak nezbývá než podještědským tramvajkám a všem,co se o ně starají,popřát hodně štěstí do dalšího provozu nejen na této nejkrásnější tram.trati v Česku.
Tady ale nejde o to, jestli má metrovka nějaké výhody nebo nevýhody, ale o to, jestli to přerozchodování sítě stálo za ty extra investice u DP, který se zrovna netopí v penězích. A jestli to přineslo objektivně nějaké zlepšení. Protože provozovat síť metrového rochodu není žádný problém, moderní i seconhand vozidla na ten rozchod jsou. A Liberec si mohl ušetřit dekády přechodného stavu s velkými náklady navíc. To rozhodnutí už dávno nikdo nezmění, ale za správné jej nepovažuji – a není to kvůli nostlagii nad metrovým rozchodem. Byl to jen důsledek socialistické univerzalizace, kvůli zatuhlosti průmyslu. To že se podařilo… Číst vice »
No právě, Bratislava se taky rozhodovala a nakonec u toho metru zůstala. Akorát se jim prodražil ten obourozchodný most do Petržalky. Ale teď radši nakupují nové tramvaje místo aby pracně měnili rozchod v celé síti, zatímco Liberec zůstává u T3 s generální opravou.
Až na to, že Liberec sice přerozchodovával, ale ve stavu, kdy stejně ty tratě byly ve stavu na zastavení provozu.
A měl objednaný z ČKD LT36..
Když ty nevyšly a nevyšel ani pokus s RT6xx, tak od 2005 nakupovali aspoň wany.
Bratislava udržuje metr a první NP vozidla měla až 2015 . A to mají podstatně vtší finanční možnosti.
No právě, rekonstrukce potřeba byly, ale nebylo nezbytné si vše komplikovat změnou rozchodu. To totiž vyústilo votřebu speciálních BKV panelů, bylo třeba více kolejiva, složitější výhybky, dvourozchodová vozovna, rozštěpený vozový park…
Jenže změna rozchodu byl právě jeden z hlavních důvodů, který přiměl politiky investovat do obnovy kolejové sítě. DP Liberec měl zároveň objednáno i 6 kusů tramvají LT36.
…které nikdy nevznikly. A jsme opět u problému s ČKD.
A vy jste vlastníkem funkční křištálové koule ? Měl jste jim tehdy říct, že to nemá smysl. Moc jiných voleb nebylo.
V tehdejším Československu byly už jen 2 1000mm provozy a Bratislava taky (tehdy) řešila přechod na normální rozchod.
Navíc plánovaný to bylo už před převratem
To nemám, nicméně pochybnosti jsem měl od začátku. Realizace totiž začla až víceméně po revoluci, kdy začalo být jasné, že podmínky se změnily, výlevy typu Regiotram Nisa působily trochu halucinativně. A nešlo si nevšimnout jak to podnik finančně vysiluje.
Kdy že začal projekt Regiotram Nisa ?? POkud vím, tak 200-2001 .. To už bylo přerozchodování dávno v plným proudu.
2000/08 – Projekt „Regiotram Nisa“ součást integrovaného dopravního systému Lbc a Jbc – Předkládá prarcovní skupina Regiotram Nisa
2000/10 – nám. primát. ing. Jiří Veselka – oslovuje jménem pracovní skupiny RgTramN starosty dotčených obcí o podpisu „Memoranda o spolupráci při řešení dopr. obslužnosti v Lbc-Jbc aglomeraci“
2001/10 – Studie proveditelnosti RgTramN
V té době už několik let vedla trať s oběma rozchody k Viaduktu.
Přečtěte si noviny z poloviny devadesátek, kdy se v Lbc řešily nové vozy, peníze na ně, rekonstrukce dožitých tratí na zavření atd. Pak už podobné úvahy psát nebudete.
V kostce: na zahraniční vozy peníze nebyly (extrémně drahé), fungující ČKD sliboval nové a relativně dostupné tramvaje ale pouze na normálním rozchodu. První z nich byť poruchový prototyp byl dokonce pořízen.
Tak proč ale stejně i teď jezdí v Liberci stále jen to, co tam jezdilo už v té polovině devadesátek?
Prázdná městská kasa nemá souvislost s rozchodem kolejí, ale s dluhy po Katce (MS2009), Aréně atd. viz nahoře. Snaha byla už v devadesátkách, kdy město koupilo od ČKD vůz Tatra RT6S. Bohužel na dlouho jediný nový stroj.
Tak na Slovensku funguje myšlení trochu jinak. Loni jsem postřehl úřednici pro dopravu jistého kraje se chlubit, že v příměstské dopravě už mají celých 20 % NP autobusů.
Dvourozchodová trať z centra do Petržalky byla podmínkou dotace, kdy dotační výzva předpokládala přípravu vlakotramvaje směrem dál do Rakouska.
Nikdy k tomu nedošlo, takže další úsek v Petržalce už se opět buduje jen na 1000 mm.
Nicméně Bratislava nikdy seriózně o přerozchodování tramvají neuvažovala.
Dlužno dodat, že Metro stavět začali, dokonce se koplo do země, ale zůstalo u stavebních jam. A tak je tam památka pro urbexery.
Už nie je. Depo Janíkov dvor sa zbúralo minulý rok a dnes v jeho mieste vznikla nová hala a konečná električiek. Snáď budúci rok sa aj prevezieme celou Petržalkou….
AD uvažování o přerozchodování v Bratislavě – v 80. letech se trať do Dúbravky rekonsruovala a použily se 3. drážkové panely 1000/1435mm. (toto zmizelo po rekonstrukci 202x)
Myslím že i v rekonstruované trati v Ružinově byly přejezdy připraveny na přerozchodování.
tohle je ale hloupost: „Nicméně Bratislava nikdy seriózně o přerozchodování tramvají neuvažovala.“.
Byla splítka na TT do Ružinova, na ulici Račianská, tam jsou dokonce pozůstatky dodnes. Možná ještě někde splítka byla, ale vše se už úspěšně odstranilo.
Takže o přerozchodování uvažovali neseriózně… tak proto to nedopadlo 🙂
Kolik km tratí má Bratislava? V Lbc vč. mezi města je to proti Blavě zanedbatelně krátké.
Hlavně ten poměr části která se musela udělat znovu vůči té která „mohla zůstat“ je výrazně jiný pro obě města…
Jaká asi byla socialistická univerzálizace v německém Stuttgartu…Část tratí se přesunula pod zem ,ale proč nemodernizovali stávající metrovku,mohli ušetřit?
TEĎ na ten metr existují vozidla. Jenže o přerozchodování se rozhodlo před více než 30 lety, kdy česká vozidla neexistovala a zahraniční byla pomalu o řád dražší.
A kdo tvrdí, že za dalších 30 let vozidla na 1 m rozchod pořád ještě budou…
Reálně, pro provoz velikosti Bratislavy se za peníze vždycky „něco“ vytvoří… Pokud by stejné (úroveň změn naprosto minimální, platí to LBC vs. BA?) mohl používat i LBC tak nějaké fungování by měli jakžtakž zajištěné, ale pro BA by se výroba určitě organizovala v cyklech, ne průběžně, takže LBC by některé roky mohl nakoupit vcelku bez problémů, jiné roky smolík (nebo hodně draze malou sérii)…
Prostě bylo by to házení kostkou, letos máme prachy, jestlipak půjde něco koupit, a za kolik??
Nic moc.
A přitom Liberec pořád i teď stejně jezdí (a zjevně i ještě dlouho jezdit bude) v tomtéž, v čem jezdil po metrovém rozchodu – tak k čemu tedy vůbec ta změna byla?
Dopraváci chtěli nové a moderní tramvaje. Město jim na ně nedalo peníze…
Tak kdyby zůstal i metr na městě, tak dnes nic nebrání metr nechat.. .Viz Blava.
Bohužel se v 90. Rozhodlo, že bude všude klasika a tak byla blbost pro tak malý provoz držet dva rozchody….
Ale aby to s tím metrovým rozchodem v Bratislavě nebylo jako s levo/pravostranným provozem v Československu…
Jindro, už se s tím alkoholem prosím kroť, meleš nesmysly.
Na rozdíl od Tebe,já se z alkoholového opojení vyspím,ale Tobě ten ubohý mozek zůstane.
Tak to jsi už minimálně čtvrt století nespal, nebo spíš se z deliria ještě nevyspal. Tvůj problém je v tom, že místo aby sis něco nastudoval o technice a ekonomice, žiješ v jakýchsi zbožných ideálech aneb tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou. Ono mne tvé okolí kdysi před tebou varovalo, já si nedal říct a nabil jsem si nos, ale životní zkušenosti nejsou vždy jen pozitivní. Naštěstí jsem procitl poměrně brzo a teď se bavím. Nedávno jsem byl u toho, když jsi vypravoval své teorie. Ty jsi netušil, že tam jsem a já se musel hodně držet, abych se nepotrhal… Číst vice »
Nevím,kde jsme se mohli potkat,do restaurací na pivo chdím jednou za tři týdny.A nejsem řečník,který by své teorie rozvíjel před publikem.Ano,pracoval jsem v dopravě,ale nikoli v odvětví silnic a kolejí.Pravděpodobně jsi žvanil s nízkou mozkovou kapacitou..Tak jen tak dál…
Zjevně vás považuje za Jindřicha Berounského. 🙂
Pro mne je Distribuce primitiv ,bez ohledu na skutečnost, že si mne s někým plete.
Neplete.
A plusování vlastních výplodů máš za jedna!
S primitivem bez mozkové kapacity jako jsi Ty nemá význam diskutovat.
Ještě otázka,jaké teorie ,respektive na jaké théma jsem je vyprávěl
.?
Prodloužení trati v Jablonci odmítli obchodníci s tím, že o dobu výstavby zkrachují a pak tam bude málo parkovacích míst
Zpětně vzato, bylo přerozchodování vzhledem k nákladům krok rozumným směrem? Vím, že v Jablonci se uvažovalo v rámci této přestavby prodloužit tramavaj směrem k autobusovému nádraží a kvůli poloměru zatáčení jim na náměstí navrovali celkem nehezkou „šikanu“ přitom užší rozchod by nevyžadoval takový rádius. Rovněž náklady jen na přebudování spojky Lberec-Jablonec by jim umožnil například zakoupit nějakých deset až jedenáct tramvají ForCity Plus 30T. A to vůbec neuvažuji náklady na předozchodování v rámci Liberce.
Mám pocit, že přerozchodování spolklo jen menší část prostředků na rekonstrukci, která byla potřeba vzhledem k opotřebení. Ale někdo znalejší jistě doplní/opraví. Jinak video jsem si užil, ale přiznám se, že jsem musel stáhnout zvuk.
Teď už by to chtělo, aby se v Jablonci probudili a navázali na pokračování…..
To je letitá otázka. V Liberci argumentují, že na 1435 se prostě lépe shání technika, jako např. podpovrchové soustruhy atd.
Nicméně po světě je spousta provozů 1000 mm, kde fungují naprosto v pohodě, pořizují moderní vozidla a nijak zvlášť je to nelimituje.
V Liberci to bylo politické rozhodnutí a pak už své udělal pocit utopených nákladů.
A platilo to i v době, kdy se o tom rozhodovalo? tedy začátkem 90. let ?
Už tehdy existovaly metrové tramvajové provozy na západ i na východ od nás.
Úzkorozchodné tramvajové provozy sice byly, ovšem, ve východním bloku se vůbec nepočítalo s vývojem další generace tramvají pro úzký rozchod. Začátkem devadesátek tak mohla být reálně dostupná tak maximálně zastaralá a nekvalitně vyrobená T6.
A co jezdí v Liberci teď? A to už aspoň ve městě mají i normální rozchod minimálně 25 roků!
A byly peníze na zahraniční vozidla + na rekonstrukci tratí, které byly v žalostném stavu?
V Liberci evidentně peníze byly i na pozlacenou zahraniční tramvaj s vodotryskem, když byly peníze na přerozchodování celé sítě.
To samotné přerozchodování není tak nákladná záležitost. Ano, když kladete třetí kolej, je to víc železa, ale jinak, když už rekonstruujete trať, tak jestli jí děláte na 1000 nebo 1435 mm není zásadní rozdíl. A dělalo se to celkem dlouho, takže se ty náklady rozkládají do delšího období.
těch nákladů na přerozchodování bylo hodně, samozřejmě přestavba byla potřeba tak jako tak, ale náklady na přerozchodování byly o dost zvýšené než samotná reko, minimálně polovina vozového parku by za to byla nová, ne-li úplně kompletní obnova, to je prostě holý fakt, který se nedá moc okecat. Samozřejmě je to poplatné době, z dnešního pohledu se na to kouká jinak, ale peníze to stálo o dost navíc, nejde se tvářit že nikoliv
Když už kopete do země a předěláváte vedení, stojí to pro 1000 mm úplně stejné peníze jako pro 1435 mm. Jediné náklady navíc byly v té třetí kolejnici.
vy si fakt myslíte, že ty náklady byly fakt jen o třetí kolejnici? Krom toho ono ani ta třetí kolejnice není rozhodně zadarmo, se podívejte kolik km to dá dohromady. Jen 3-4 EVO2 se utopily teď při přerozchodování meziměsta na již připravených úsecích, tzn už i úseky s dřívějšími vícenáklady
EVO2 stojí 38 milionů korun bez daně. Prosím o odkaz, že přešroubování existujících kolejí na již rekonstruovaném úseku Fügnerova-Vratislavice stálo 108 až 152 milionů. 😀
mezi zastávkami u lomu a vratislavice výhybna přerozchodování vyšlo na cca 100 milionů,další peníze stálo přerozchodování již připravených úseků do vratislavic do jbc. tady je odkaz na to přerozchodování od lomu po vratislavice https://zdopravy.cz/po-ctyrech-mesicich-se-vraci-tramvaje-do-vratislavic-uz-po-1435-mm-oprava-trati-do-jablonce-se-jeste-ani-nesoutezi-95752/ od Fügnerky po U Lomu je splítka – opět vyšší náklady, jedině kde to bylo bez dodatečných nákladů bylo Od Kyselky po zelené údolí, pak most v zeleném údolí a pak od křižovatky ulic od Nisy po konečnou. Celkem si jen přerozchodování meziměsta vyžádálo tak 200-250 mil navíc oproti čiště jen opravě, bavíme se i projektových a inženýrských činnostech, ono peníze nestojí jen samotná práce v… Číst vice »
Ano, v roce 2024 opravdu je po světě spousta provozů s pohodovým provozem a moderními vozidly.
Jenže zapomínáte na to, že v roce 1990 byla tramvajová síť v Liberci před rozpadnutím, odepsaná, vyžadovala totální rekonstrukci. Jízdné stálo 1 Kčs a zdražení na 3 Kčs vyvolávalo bouře nevole, západoněmecká marka stála 19 Kčs, americký dolar 50 Kčs, britská libra 65 Kčs a běžná hrubá mzda byla 15 Kčs za hodinu…
Může mi (ne-místnímu a neznámému) vysvětlit, jak funguje zabezpečení těch jednokolejných úseků? Na videu jsou vidět počítače náprav a návěstidla. Je tam nějaká klasická zabezpečovačka z „velké“ železnice? Je to celé automatické (vjezd/výjezd z jednokolejného úseku automaticky hodí stůj/volno) nebo to někdo řídí ručně? Můžou jet v jednokolejném úseku dvě tramvaje zaráz (samozřejmě ve stejném směru)?
Návěstidla,a pokud tramvaj projede červenou, vypne to napájení troleje.
http://tram.webzdarma.cz/predpisy/liberec.htm
Je použita stávající, původní „sverázná“ automatická zabezpečovačka, zapojení z roku 1992, ovládaná pomocí trolejových kontaktů (6ks na jednu výhybnu). Návěstidla jsou čtyřpojmová, drážní. Na internetu k nalezení upřesnění navěstnich pojmů. Na YouTube také video z dispečinku z let zahájení provozu signalizace s kontrolním panelem ( tehdy ještě celá trať jednokolejná),
Dlužno dodat, že tam tu zabezpečovačku zaváděli po několika nehodách, při kterých se srazily tramvaje. Od jejího zavedení srážky na jednokolejce přestaly.
Jsou tyto možnosti:
a) zabezpečovačka funguje
b) tramvajáci jsou bezchybní
c) … a není tam mobilní signál, protože za srážky můžou mobily, jak je nám vtloukáno do hlavy.
To video jsem si neskutečně užil, díky!
Naprostá pecka.
(A těším se na podobné video do Neubistritz, doufám, že bude brzo…)
Pro ujištění… Je myšlena úzkokolejka k rakouským hranicím, nebo nějaké místní lokální sídlo kam se uvažuje s dotažením tramvajové tratě. Jsem ze Südmähren a místní nuance mi mohou unikat. Díky, O.
Je myšlena jižní větev JHMD nebo jak se to teď bude jmenovat.
Díky, O.