Dopravci Železnice Železniční průmysl

Video: Jak vznikal polep lokomotivy Siemens Vectron v barvách VUZ

Polep lokomotivy Siemens Vectron. Foto: VUZ
Polep lokomotivy Siemens Vectron. Foto: VUZ

První lokomotiva Siemens Vectron bude jezdit v čele vlaků Českých drah s logem Výzkumného ústavu železničního (VUZ). V časosběrném videu VUZ představuje, jak polep lokomotivy vznikal.

Čtyřsystémovou lokomotivu o výkonu 6,4 MW koupily České dráhy, podle dohody bude zhruba 20 % kapacity využito na železničním a zkušebním okruhu ve Velimi. Je možné ji použít i ke zkouškám v tažném i brzdném módu, kdy slouží jako zátěž pro jiná kolejová vozidla.

Lokomotiva je čtyřsystémová, takže ji můžeme využívat i při testování vozidel na napájení 1500 V používané v Nizozemí nebo ve Francii. Pro rychlé testy na okruhu ve Velimi má zvýšenou maximální rychlost na 210 km/h a je vybavena nejvyšší úrovní zabezpečovače ETCS dle specifikace Baseline 3, což vyhovuje při testování systému ERTMS/ETCS,“ řekl Martin Bělčík, generální ředitel VUZ.

26 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vašek

Je to machrovina ty polepy. Já jsem doma u tapet vystříkl po pár minutách a musela si to dělat manželka sama. (to tapetování).

IGCT

Mě se teda vůbec nelíbí.

Martin

Na první pohled jsem myslel, že na bílou lokomotivu pouze nalepili grafiku, ale až na videu je vidět, že jde o celopolep, tedy u boku skříní …

Dave

V jednoduchosti je síla, hezký motiv. Mohl být ale ještě dokonalejší, kdyby…
Nápis „VUZ“ patrně vychází z grafického manuálu, ale už ten je zřejmě špatně. Písmeno „V“ je nejtučnější, písmeno „U“ působí jako tenké a větší, protože jeho oblouk je pod úrovní základní roviny písmena „Z“. Připomíná mi to samo-domo výrobu logotypů začínajících podnikatelů v 90. letech, s využitím nejzákladnějších úprav písma ve Wordu.

Josef Král

Podle řadového označení 193 se jedná o stejnosměrnou lokomotivu. Pokud vím, označení vícesystémových lokomotiv začíná na „3“.

dizgrafyq

193 je německé značení.

Míla

To je označení německé, možná někdo vysvětlí, proč tam zůstává…

Krysa350

DÚ přidělil Vectronům ČD a ČDC řadu 383, tak pokud to bude / je majetek ČD, měla by to být tahle řada.

Vagon

Dnes se již lokomotivy nepřečíslovávají, zůstává jim číslo, které obdržely u prvního majitele. Taurusy odkoupené z Rakouska mají také řadu 1216.

Kulík

Tak takto to již pár let nefunguje…
Pokud drážní vozidlo je ve stavu schváleném pro provoz v původní zemi je označení vozidla původní tedy v tomto případě 91 80 6 193 902-4. K přeznačení by došlo, pokud by se vozidlo podrobilo úpravám, které nejsou schváleny v zemi první registrace a to není tento případ.

Krysa350

Ok, dík za poučení.

Jan

Koukám, že mají také na boku regiatraci D-ČD…

XXXD

Měl jsem pocit, že i na velkém okruhu se jezdí maximálně 200 km/h, vyšší rychlostí (230 km/h) tam můžou jezdit jen vlaky s naklápěcí vozovou skříňí.

_Pavel_

Není tak dávno, kdy byla maximální rychlost zvýšena 🙂

Pitrys

Rychlostníky jsou pořád na 200. Na kolik že byla zvýšena?

_Pavel_

230 km/h klopidla, 210 km/h ostatní

Krysa350

Hezký jednoduchý polep a ten koncept střídavého využívání se mi také zamlouvá. Ať slouží k užitku.

Vagon

Škoda, že když už si nějaký dopravce zvolí barevné schéma, není aplikováno konzistentně. V případě VUZ to je kombinace modré, červené a bílé, jako má třeba 124, ta jejich bangle, effishunter…

Kubrt

Ten nátěr na 124 už v době sveho vzniku (kolem 2004) působil dost balkánsky, takže je fajn, že se s Vectronem firma posunula designove dál. Zavedení nějakého nátěru u firmy neznamená, že se bude aplikovat na věky.

Travegoist

Ona všechna zkušební vozidla “východního bloku” měla odjakživa pestrobarevný design. A nevypadalo to vůbec zle.

Jiří Kocurek

Buďte rád. Taky tehdá mohli udělat Papouška v černé barvě a byl by z něho Havran. Naštestí se toho nedrželi.

Alibaba
Josef Král

Zde je velká šance pro plzeňskou Škodu.

Vagon

Co? Škoda zatím další lokomotivy vyrábět nechce a neplánuje, nebude rozjíždět linku kvůli jediné lokomotivě. Leda by odkoupili stroj od ČD.

Alda

třeba je to v těch 80%tech započteno.

Jerry

V jednoduchosti je síla