VIDEO: Jak se ocitl boeing Smartwings v Moskvě mimo dráhu
Vyjetí Boeingu 737-900 OK-TSM z dráhy v Moskvě 13. ledna 2019
Nedělní incident společnosti Smartwings na moskevském letišti Šeremetěvo je zachycen i na videu a ukazuje, že letadlo se ocitlo mimo
to je jasný sjetý letní gumy a nenasadil řetězy…. 🙂
Jak se nasazují řetězy letadlu, když nemůže couvat 😉 ? A co ty motory? Ty taky mají řetězy 😁…
Jednoznačně chyba pilota.
Namrzlé lopatky, neudělal run up. Asi proto že mu to klouzalo, to ale neznamená že to odpalím….
Tak to jsme rádi, že někdo ví co se PŘESNĚ stalo, kdo za to může a jak se to mělo dělat, ještě dříve než vyšetřovatelé sesbírali všechny údaje. A určitě by to udělal lépe, oh wait… 😀
Kulhán … no, spíše ulhán …
Třeba jsem mluvil s členem posádky, tŕeba mám přístup k interním informacím…
Vypadá to, že najížděl od terminálu F po TWY14, tedy neměl před sebou celou délku RWY 24C, ale asi 2,5km. To je víc než dostatečné. Dráha byla asi kluzká, letadlo bylo lehké a cestující si mohli posedat všelijak, takže i vyvážení mohlo být hodně zadní – na přední podvozek nemusela být dostatečná zátěž. Generál po bitvě by řekl, že měl vyrovnat letadlo do osy, zastavit, na brzdách postupně najet třeba ve dvou schodcích otáčky motorů, pak dát teprve vzletový výkon a odbrzdit. Třeba ze 70%N1 je náběh otáček hodně rychlý a k výraznější nesymetrii tahu by nejspíš nedošlo. Jestli dal… Číst vice »
Mě přijde, že už od první chvíli, kdy je vidět jak letadlo směřuje mimo osu dráhy, tak jsou zadní kola v mírném smyku.
No ještě že to skončilo jen zajetím mimo dráhu, nechci domyslet co by se stalo kdyby ten motor přestal táhnout ve 3/4 dráhy, těsně před změnou úhlu náběhu kdy by už nebyl prostor ani čas na přerušení vzletu, ne nadarmo se říká že vzlet je nejnebezpečnější fází letu 🙂
Ve škole nás učili, že je letadlo nejbezpečnější prostředek páč se nikdy nestalo že by letadlo zůstalo ve vzduchu :-)))
Ve 3/4 dráhy by se to stát nemohlo, jednak neletěl dálkovku (= po špunty), jednak byl poloprázdný, jednak je to „malé“ letadlo. A oni mají definovanou rychlost rozhodnutí, kdy musí buď do vzduchu, nebo přerušit vzlet (V1). S jedním motorem se letět dá, pravda vzlet na jeden motor je těžký, ale učí se to. Řešit se to dá, ale jinak. Mě přijde, že tady prostě z opatrnosti nenasadil krajní prostředky. Doufám, že se někde objeví nějaká lepší zpráva, nezkreslená médii. Ale to video ukazuje, že to žádné velké drama nebylo.
Paradoxně je situace při vyšší rychlosti lepší, protože už účinkuje směrovka, takže lze nesymetrycký tah řídit stejně jako za letu kontra směrovkou. Při stání a nízké rychlosti kormidla neúčinkují, takže malá adheze příďového podvozku vedla ke stržení letounu mimo dráhu.
Tak to je mnohem méně dobrodružné, než se všude psalo. Docela by mě zajímalo, jestli už odmáčknul start, nebo ne. Prostě cítil, že mu ten jeden motor netáhne, tak to stáhnul a ono to pochopitelně má značnou setrvačnost, proto skončil, kde skončil. Navíc díky povrchu asi nechtěl riskovat agresivnější brzdění. Tak to vytáhnuli, zkontrolovaly se motory, podvozek a bude to OK.
Tam se nemačká start, dají se motory na plný výkon – 100%, ale je tam i možnost dát mimořádně 120%, odbrzdi se, a při určité rychlosti se přitáhne knypl, a je to 🙂
měl jsem na mysli TOGA, nechci zabíhat do detailů, odborník nejsem.
Motory se ani zdaleka na 100% nedava.
Pocita se a nastavuje takovy vykon, ktery je kompromisem mezi delkou rozjezdu (s ohledem na delku drahy, nutnost pripadneho rto, vetru, vysky atd) a opotrebenim motoru
Letící pilot ručně nastaví, nevím kolik u této 737, ale bývá to kolem 40 % N2 a když jsou motory stabilizované, tak se zadá vzletový (vypočtěný) TOGA výkon. Pokud jeden v tomto náběhu selže, tak je asymetrie v okamžiku obrovská.
Ale nesymetrický náběh motorů to mohl stále být.
jako laik to chápu tak, že špatně táhnul motor, letadlo se začalo přetáčet a kapitán prostě nebyl schopen s tím nic udělat a dost možná zazmatkoval.. opravdu buďme rádi, že takto duchapřítomný pilot musel „řešit“ problém na zemi, nikoliv ve vzduchu…
Jste si laik, ale schopnosti pilota posoudit zvládnete. Klobouk dolů…
já jsem spíše, než v sarkastický komentář doufal v to, že mi někdo napíše.. špatný náběh jednoho z motorů nemá vliv na trajektorii během vzletu protože xyz…
Tak on samozrejme vliv ma. Pokud nastane a uz je pozde na preruseni (a nebo se stane kdykoli jindy, treba za letu nebo pri pristani), tak je potreba toto kompenzovat jinymi prostredky.
Má pochopitelně obrovský vliv, zejména v této fázi, kdy ještě směrovka nemá žádnou účinnost a tak je to na adhezi příďáku. Navíc motory mají obrovskou setrvačnost, nabíhají sekundy a decelerují také sekundy, takže i včasné zpozorvání nemusí být dost na udržení kontroly na kluzké ranveji vtéto počáteční fázi, kdy je letadlo odkázané pouze na podvozek a jeho adhezi. Za letu je to něco jiného.