Video: Hasiči ukázali, jak mohlo vypadat vykolejení nákladního vlaku s benzenem
Animace vykolejení vlaku u Hustopečí. Foto: Hasiči České republiky

Jednalo se o největší popsanou mimořádnou událost s benzenem v Evropě a zřejmě i na celém světě, uvádí hasiči.
Nehoda v Lac-Mégantic byla ještě mnohem vážnější, a taky tam byl v hlavní úloze benzen. https://en.wikipedia.org/wiki/Lac-M%C3%A9gantic_rail_disaster
Tam nebyl benzen, ale ropa. Ale jinak máte pravdu, nesrovnatelně větší následky.
Hm, zdá se že jednou z příčin vážných důsledků té nehody bylo i používání zastaralých železničních cisternových vozů pro přepravu nebezpečných látek, jakpak je to u nás máme vozy kvalitní, nebo ještě „ze socializmu“?
https://en.wikipedia.org/wiki/DOT-111_tank_car
Takováto animace, která nerespektuje ani základní parametry (počet vagonů) a výsledek (všichni jsme viděli záběry nedotčeného konce vlaku, který ani nevykolejil ani nezačal hořet) je přesně na tři věci ….
Neoficiálně se tuší, že šlo o terorismus. Pokud někdo přelepil spojení žlutou černou kobercovou, tak to projedete 95 úplně v pohodě, i přes 2 Fíry na stanovišti. Jasně měl fungovat opakovač návěstí… fungoval? Kolik stovek USD stačilo na to, aby nějaký Jouda vylezl na návěstidlo? Na to, aby šel koupit 2 kanystry benzínu a pokusil se zapálit vozovnu na Klíčově byl prý honorář 3000 USD. Tady je zničený jeden ze 3hlavních koridorů východ – západ v ČR, kudy můžete na vlak naložit tanky či další podobnou výzbroj. A jen jako bonus zničená voda v Bečvě (kyanid asi nestačil😧), pitná voda… Číst vice »
Kromě toho ještě vylezli Myškin s Čepigou na poslední návěstidlo autobloku, zalepili pomalu blikající žlutou lepicí páskou a ruční svítilnou se zeleným světlem návěstili očekávejte rychlost 100 km/h…. Kluci jedni mazaní.
Aniž bych chtěl jakkoli zlehčovat možnost sabotáže, tak „neoficiálně se tuší“ působí jako těžce nedostatečný zdroj. Z pravidel:
3) Názory čtenářů (včetně kritických) jsou vítány. Fakta v diskusích musejí být podložená, lež není názor.
A jeje. Ty uz jsi jejich…. Tak snad zustanes jen u te klavesnice.
Nečekal jsem, že to bylo takto dramatické. Ještě že tam nebyl další – osobní vlak.
Osobní vlak by stál u nástupiště, které je mimo místo nehody, tudíž by se nic horšího nestalo.
Tady je hezký článek od samozvaných odborníků.
https://www.securitymagazin.cz/security/hasici-hustopece-benzen-vlak-vrtulnik-kritika-1404073139.html
Bohužel v poslední době je trendem nepřiznat chybu, ale ze všeho se vylhat.
Podle těch „odborníků“ ze Security magazínu bylo zásadní chybou, že k požáru byli zavoláni zavolali hasiči. Protože hasiči přijeli a hasili. Asi měli zavolat požárníky, ti by požár udržovali do doby, až by chytly úplně všechny cisterny.
Napsal další samozvaný odborník.
Ne, nikde netvrdím, že jsem odborník v oblasti hašení / podporování hoření.
Cením snahu, ale taková animovaná pohádka snad nebyla potřeba 🙂 zvlášť když existuje třeba video z vykolejení u Mariánských Lázních 🙂
A Vy jste nějaké reálné video z Hustopečí viděl?
Zdravím, reálné video z Hustopečí jsem samozřejmě neviděl. K čemu ale dělat nějakou přibližnou vizuální animaci, která je dobrá jen pro efekt a už z podstaty nemůže odpovídat reálnému průběhu. Už vidím tu argumentaci u soudu, že přeci na animaci HZS je něco jiného než se vyšetřilo, tak to vyšetřování bude vadné, účelové atd. Doma mám vláček Lego Duplo, který mi pro názornou představu o průběhu vykolejení úplně stačí 🙂
?
Tak je potvrzeno, že ODOS Cargo měl pojistku jenom na směšných 50 milionů korun…takže pokud se nestane zázrak, budou se ty stovky milionů skutečných škod platit ze státního. A to se vyplatí!
Dokážete si vůbec představit kolik stojí taková pojístka? Žádná firma na světě se nikdy nepojistí na maximální částku kterou může způsobit.
Co to je za blbost? Na blbém osobním autě je běžné mít pojistku 100/100 mil.
Ono by bylo fajn si uvědomit, že ani jaderné elektrárny nejsou pojištěné na maximální možnou škodu, která může v případě havárie vzniknout na nich, natož v jejich bezprostředním okolí.
Stejně jako většina dopravců není pojištěna na takovýto krajní případ, kdy šance, že k takové nehodě dojde se skoro hodně blíží nule.
Kdyby se všechno muselo pojistit tak, aby to krylo teoretickou maximální škodu, tak se ve výsledku nedoplatí koncový zákazník.
Jaderné elektrárny mají zákonem omezenou odpovědnost na 8 miliard korun (§ 35 písm. a) z. č. 18/1997 Sb.).
Provozovatelé musí mít pojistku nejmíň na 2 miliardy (§ 36/3).
Stát se zákonem zaručil poškozeným za škodu přes dvě miliardy do 8 miliard; co je nad 8 miliard nehradí nikdo (§ 37/1); pokud tedy předpokládáme, že po havárii provozovatel JE zkrachuje.
Dopravci žádné takové zákonné omezení odpovědnosti nemají.
A 50 milionů je opravdu výsměch, ne?
Proč do toho motáte jaderné elektrárny, ke kterým se v pojišťovnictví přistupuje dost specificky, a iracionálně?
U vlaku se šance, že dojde k podobné nehodě, rozhodně neblíží k nule, podobných nehod je celkem dost.
A vzhledem k tomu, že v ekonomice nedominují škody z nehod, naopak ekonomika pořád roste a dá se říct, že i hodnota statků v ní, tak by se i pří pojištění na všechny škody zákazník normálně doplatil. Chápu, že tam musí být limit, ale 50 mega je opravdu výsměch.
Neboli, je to „celý“ dvojnásobek limitu povinného pojištění odpovědnosti za jedno jediné auto do 3,5t.
Kromě toho se všude uvádí jak je doprava po železnici bezpečná tak by taková pojistka na 250Mega neměla být drahá…
Je potřeba ale dodat, že pojistka s limitem 100 mega na vlak by byla mnohem dražší, než pojistka s limitem 100 mega na auto (a to i relativně v porovnání s nižšími limity).
Why?
No, když jsem začínal s podnikáním na železnici v roce 2003, tak pojistka byla na 10 mega a stála u České spořitelny 10 tisíc korun českých.
Tak teď jste mě vážně pobavil, dobrý muži…
Společnost, ve které pracuju, má odpovědnostní pojistku na 250 milionů dolarů:-D
Koukám, že jsem co do výše plnění na celoročním cestovním pojištění lépe pojištěn než slovutná firma. 😀
50M jsou fakt drobáky.
…platit ze státního, které se budou následně po dopravci ODOS vymáhat, ČDC ani Budamar to sanovat nebude tak zbývá jen prodej majetku a likvidace firmy.
Zase tady neširte bludy.
Jenom pokud bude ODOS viník.
20% podiel v ODOSe ma CD Cargo
A co? Z toho nic neplyne.
Ano, podle mého laického názoru, pokud firma způsobí větší škodu, než na kterou je pojištěná, bude se zbytek hradit z majetku firmy. Otázkou spíš je, kdo to uhradí, pokud na to majetek firmy nebude stačit.
Nikdo.
Stát, minimálně za hašení, dekontaminaci, novou trať…
Ale hudba teda jak v nějakém válečném velkofilmu nebo v Hrách o trůny. 😀
Hudebne podbarveno jak v kine 😁 jeste mohli dat titulky..v hlavni roli..jeste nevime, ale asi vsichni. Pro neuspech a naklady s dvojkou zatime nepocitame.
Kobra11 na trati;)
Nechápu, že takové toxické substance se nevozí ve speciálních pancéřovaných cisternách, co přežijí a vysypání z vlaku. I za cenu o něco nižší kapacity.
Problematika vícevrstvého pláště už byla převedena do filmové podoby v tomto poučném dokumentu…
https://youtu.be/7zo9PqubWSg?si=lqLU9LuNxOyXdkpV
Funkčí zabezpečovač.
Tak copak nám zase řeknou zdejší experti kritizující hasiče za použití vody…
Takže to udělali správně a jiná varianta nebyla?
Tedy pokud se někdy stane to stejné, tak se zavře trať na půl roku?
Je to sice menší rozsah, ale oddíl 5, stránka 5.
https://onlinefolders.abra.eu/PLAB/BL_5785_20220803_BENZEN_extra_cisty_GMYD300101.pdf
Vhodná hasiva:
opatření pro hašení požáru
vodní sprcha, pěna odolná vůči alkoholu, suchý hasicí prášek, BC-prášek, oxid uhličitý (CO₂)
Nevhodná hasiva:
vodní proud
Pokyny pro hasiče:
V případě požáru nebo výbuchu nevdechujte dýmy. Nedovolte, aby voda použitá k hašení pronikla do
kanalizací nebo vodních toků. Haste pomocí běžných preventivních opatření z přiměřené vzdálenosti.
Použijte samostatný dýchací přístroj
Fakt mě to jen zajímá …
Co si přečíst článek?
Hasiči důkladně rozebírají i to, proč hasili vodou. Tento postup se stal terčem kritiky zejména u řady samozvaných odborníků na podobné katastrofy na sociálních sítích. „Standardně v chemických podnicích se k hašení benzenu používají pěnotvorné roztoky, jenže pěnidla obsahují tenzidy, které snižují povrchové napětí vody a zároveň zvyšují rozpustnost benzenu. Vzniká tak emulze, která může do půdy vnikat rychleji a snáz, a pronikne i do spodních vod.
To, že byla jiná varianta, neznamená, že ta zvolená varianta nebyla nejlepší. To, že se vám nelíbí zavření tratě na půl roku, neznamená, že následky té nehody je možné řešit rychleji (třeba v případě použití jiného způsobu hašení).
Pokud vás to fakt jen zajímá, měl byste si pro začátek přečíst ten článek, místo kladení sugestivních otázek: „Já bych chtěl, aby to šlo rychleji, tak proč by to rychleji nešlo?“
Pánové děkuji za odpovědi, nicméně dočetli jste můj příspěvek? Já článek četl, ano dočetl jsem se jak se to hasí v chemických podnících a jaká to má specifika. Takže pěna je vysvětlena. Tady je video ze zásahu: https://www.youtube.com/watch?v=uCQCC1juIvg Jako nevhodné hasivo je vodní proud, naopak vhodná je vodní sprcha, ve videu je vidět obojí. Ten bambi vak ve videu mi přijde jako proud vody, místo třeba tohoto https://cs.wikipedia.org/wiki/Bambi_vak#/media/Soubor:Sikorsky_S-70_Black_Hawk_SEMAT_F_3000.jpg Zajímalo mě proč třeba nešli použít ty prášky, to víte? Nebo nebezpečnost varianty, „nechat vyhořet“. Obdivuju všechny borce co tam byli a hasili, někteří i bez masek, tohle nebyla vůbec prdel a… Číst vice »
Já to chápu tak že kdyby začalo pršet, benzen naředěný pěnou skončí v mnohém větší množství v podzemí vodě a následně se dostane do Bečvy.
Jedna věc je hasit lokálně hořící Benzen a druhá věc je hasit hořící Benzen v takovémto rozsahu.
Jak chcete 17 cisteren hasit CO2?
Zamoříte celé okolí nejen Benzenem ale ještě CO2.
Kolik prášku za jakou dobu seženete a kolik ho máte k dispozici při příjezdu na místo?
V Deze mají prášku na to aby zasypali jednu cisternu (jestli vůbec), ne 15.
Nebo měli hasiči počkat až se jim podaří sehnat X tun hasicího prášku nebo speciální pěny a mezitím se dívat jak to pěkně hoří?
Možná by byl výsledek tentýž, pokud by se to nechalo vyhořet. Ale oni samozřejmě nevěděli hned z kterých cisteren to teče a ze kterých ne, které by mohly ještě vybuchnout po zahřátí. A je zcela logické, že prostě začnou hasit, aby odvrátili horší varianty v případě pokrašování požáru. Navíc by to zřejmě vyžadovalo okamžitou evakuaci širokého okolí.