obrazok-zdopravy

Video: Hasiči ukázali, jak mohlo vypadat vykolejení nákladního vlaku s benzenem

Animace vykolejení vlaku u Hustopečí. Foto: Hasiči České republikyAnimace vykolejení vlaku u Hustopečí. Foto: Hasiči České republiky

Jednalo se o největší popsanou mimořádnou událost s benzenem v Evropě a zřejmě i na celém světě, uvádí hasiči.

Necelé tři měsíce po vykolejení nákladního vlaku s cisternami plnými benzenu u Hustopečí nad Bečvou zveřejnil Hasičský záchranný sbor animaci toho, jak nehoda mohla probíhat. Svým rozsahem už nyní začíná být jisté, že půjde o jednu z největších nehod na české železnic podle rozsahu škod.

Animace nemusí znázorňovat přesný děj, na to ještě chybí kompletní data, která by měla být předmětem závěrečné zprávy od Drážní inspekce. Dává ale jasnější představu, jak nehoda mohla probíhat.

Hasiči video zveřejnili v rámci detailnějšího přehledu toho, co na místě od 28. února provedli. Video zachycuje, jak lokomotiva se sedmnácti cisternami vjíždí na výhybku více než dvakrát vyšší rychlostí, než bylo povoleno (94,7 km/h místo 40 km/h). Vzápětí dojde k utržení první cisterny, vykolejení, požáru a výbuchům. Po nedávném výslechu strojvedoucích je už také známo, že na stanovišti strojvedoucího byli dva lidé.

Detailně působení hasičů na místě popisuje tisková zpráva. Při nehodě bylo poškozeno 15 ze 17 cisteren. Každá převážela 60 tun benzenu. Podle hasičů šlo o největší dosud popsanou mimořádnou událost s benzenem v Evropě, možná i ve světě.

Hasiči důkladně rozebírají i to, proč hasili vodou. Tento postup se stal terčem kritiky zejména u řady samozvaných odborníků na podobné katastrofy na sociálních sítích. „Standardně v chemických podnicích se k hašení benzenu používají pěnotvorné roztoky, jenže pěnidla obsahují tenzidy, které snižují povrchové napětí vody a zároveň zvyšují rozpustnost benzenu. Vzniká tak emulze, která může do půdy vnikat rychleji a snáz, a pronikne i do spodních vod. Z tohoto důvodu hasiči použili pěnidlo jen ve velmi omezeném rozsahu,“ uvedli hasiči.

Policie vyslechla strojvedoucí havarovaného vlaku z Hustopečí. V lokomotivě jeli dva

K obnovení provozu po trati z Hranic na Moravě do Valašského Meziříčí by mohlo dojít v červnu. Jen náklady na odstraňování škod jsou v tuto chvíli v řádu stovek milionů korun.

Veškeré zpravodajství o této nehodě najdete pod tagem Hustopeče nad Bečvou.

Tagy Hasičský záchranný sbor Hustopeče nad Bečvou
15 komentářů