Video: Delfín se vrací. Legendární jednotka známá z Vindobony a Karlexu opět vyjela vlastní silou

První jízda jednotky 18.16 vlastní silou po rozsáhlé opravě. Foto: SVT GörlitzPrvní jízda jednotky 18.16 vlastní silou po rozsáhlé opravě. Foto: SVT Görlitz

Ve druhé polovině září má jednotka dorazit do Česka.

94 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mluno

Je zajímavé, že za železnou oponu toho jezdilo víc. Skoro víc než dneska, kdy máme volný pohyb po EU. Kde třeba je konec vlakům do Paříže (ještě když jsem v roce 95 začínal dojíždět tak jsem Paris (kromě toho Sofia, Aachen a na další bych musel vzpomínat) na ceduli vídával). Takže cesta skrz železnou oponu určitě nemohlo být jediné kritérium. To spíš ten neobvyklý tvar vlaku.

🦃 Krocan

Možná už je vše zde v diskusi, ale přesto bych chtěl upozornit, že stojí za to si prolistovat stránky o renovaci Delfína a plánech s ním. Už zde stránky posunul Karl vB. Jsou také komplet v češtině. Je tam například napsáno o podpoře z Lužné u Rakovníka asi hlavně v úrovni reklamy?, o domontovani zabezpečovacího zařízení (myšleno asi ETCS?) o snaze o spolupráci s Čechy, Rakušany a Dány. A je tam také číslo účtu, na který se dá poslat finanční podpora. Já to mám někde v nepoužívaných záložkách, to ještě byly v češtině jenom nadpisy. A rozhodl jsem se teď,… Číst vice »

Christian Kazmirowski

Dobrý den všem,
jen aby nedošlo k nedorozumění: Na Den otevřených dveří 21.6. se sice „Delfín“ (pravděpodobně v čtyřdílné sestavě) poprvé představí širší veřejnosti, do Drážďan ale nepojede. Zvláštní vlak z Drážďan do Halberstadtu a zpět vypraví spolek Bw Halle P e.V. Pojedou rychlíkové vozy DR tažené dieselovou lokomotivou BR 132 („Ludmilla“)

Petr

Já jsem v té době pracoval jako mlaďoch u ČSD, a jezdil jsem Praha Karlovy Vary za rodinou. Pro mě to byl vlak plně místenkový do kterého jsem neměl přístup. Ale jednou jsem to risknul a odhodlal se do něj nastoupit řekl jsem si, přinejhorším ně v Ústí vyhodí, myslím že díky režijce a mému mládí se průvodčí slitoval a nechal mě dojet K.V. Nezapomenutelný zážitek. Ještě dnes mu děkuji.

vbb

Jenže delfíni na žádném rychlíku z Prahy do Varů nejezdili, jezdili na Vindoboně (Vídeň – Praha – Ústí – Berlín) nebo pak na Karole a Karlexu (Karlovy Vary – Vojtanov – Lipsko / Berlín).

Lupa8

fakt ne – to byly Ganzy .. jezdily z Prahy střed – přes Ústí do Varů
a taky přes Slaný a Chomutov..

Anděl Karel

Jako strojvedoucí – pilot – jsem měl tu čest, radost a nadšení doprovázet kolegy z NDR z Děčína do Gmundu a zpět… byly to vzrušující a nezapomenutelné okamžiky!

Alík

Dotaz pro znalé:

Je tato jednotka nějakou evolucí předválečných jednotek Köln nebo to nemá s nimi vůbec nic společného?

Děkuji, kdož ví a poví.

Petr Šimral

Dá se říci, že je a není.

Předválečné motorové expresní vozy byly vylehčené konstrukce, zpravidla s podvozky mezi skříněmi, s motory uloženými v podvozcích.

Nic z toho Delfín nemá. Je luxusní, s motory ve strojovně. Každý vůz má samostatné dva podvozky a vozy v jednotce jsou lehce oddělitelné.

Spíše se dají přirovnat ke svým téměř současníkům, tedy motorovým jednotkám DB TEE, například řady VT 11.5, později 601:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Motorov%C3%A1_jednotka_DB_%C5%99ada_VT_11.5

Skoro by se dalo říci, že to byla východoněmecká kopie těchto jednotek.

Alík

Díky za fundovanou odpověď.

kanafasik

Jako kluk jsem ho viděl na konci sedmdesátek na karlovarském nádraží, když jsem se vraceli z výletu do K. Varů. tehdy jsme ho obhlíželi s padlou pusou jako kosmickou loď z budoucnostti.

Gablenz

Já si ho pamatuju ze stejné doby z Plesné, taky jako kluk 🙂

Manus

Už se těším, snad se s ní půjde svézt, když se spojili s cestovní kanceláří! 🙂

Petr Frýdlant

Pamatuji si její rozloučení v podobě poslední jízdy v roce 2003 kdy zavítala do Prahy, tolik lidí kolem kolejí sem snad nikdy neviděl, jen aby viděli tento stroj. Pak odstavení v Berlíně. Nikdo nevěřil, že se někdy dostane zpět na koleje. A když před lety začala její renovace, nevěřil sem, že to dotáhnou. Tímto smekám, protože tohle je mistrovský kousek a to co se nadšencům v Německu povedlo je absolutní bomba. Popravdě těším se jak malý kluk, až se tím svezu. Nasát tu atmosféru tehdejší doby, kdy se tyhle jednotky proháněly u nás nebo ve východním Německu.

Štefan

V článku se píše, že tato jednotka má přijet do Česka. Neví někdo přesný dátum příjezdu?

Karl vB.

Freitag, 03. Oktober 2025
geplante Sonderfahrt 2025 – Von Chemnitz nach Prag :: Charterfahrten
https://svt-görlitz.de/de/aktuelles/kalender.html

MPE

Na (v clanku odkazovanych) strankach Maertens Reisen je pro zmenu uvaden termin 25.-28. 9., ale s poznamkou, ze je program zatim v jednani. Tak uvidime.

Petr Frýdlant

Ano to by měli přijet na parní festival do Benešova u Prahy.

Výhleďák

To bude nejspíš souviset s nějakou oslavou Dne železničářů …

🦃 Krocan

Myslím, že business plan bude jezdit do CZ častěji. Tady má Delfín 🐬 mnoho příznivců a i dráha celkově.

Karl vB.

Myslím, že business plan Spolku železničních nadšenců „SVT Görlitz“ bude jezdit především tam, kde to spolku přinese peníze. Renovace Vindobony stála v přepočtu 175 mil. Kč.
Jen tak pro představu, to je přibližně cena jednoho nového Regiopantera.

🦃 Krocan

To se podle mého nevylučuje. Ale je pravda, že je to jenom moje domněnka.

Zdeněk

krásný stroj, určitě se na něj přijdu podívat

Radek Liška

Ano, souhlasím, pěkný stroj, jel jsem s ním jako malý s dědou a mamkou z KV do Lipska.

Jaaa

Jede k nám? A má ETCS?

dispečer

Z Děčína do Prahy ho nepotřebuje, stejně tak pokud by přijel přes Vojtanov ..

Karl vB.

Nemá, ale bylo by s podivem, kdyby neuvažovali EZCS v budoucnu kvůli nostalgickým jízdám nedoplnit.
Sice to není levná záležitost, ale pokud si podají žádost o dotaci, tak si myslím, že by s Vindobonou mohli být úspěšní. Obzvláště za situace, pokud by žádost podepřeli senzačním sdělením, že v Praze se ETCS instaluje i do starého Kredence.
https://zdopravy.cz/546-kc-za-kilometr-praha-resi-zasadni-zdrazeni-prazskeho-motoracku-238237/

Ondřej Wagner

Jojo, v osmdesátych letech jsem s ní jel první služební cestu do Vídně.

Průvodce původní Aleš

To těžko. Od roku 1980 (nebo možná již od roku 1979?) jezdily na Vindoboně klasické soupravy lokomotiva + vagóny.

stan

Někdy v roce 1962 hořela v Třeboni, od té doby ji nahradil běžný rychlík. V 80. letech jsem nejméně jednou měsíčně Vindobonou jezdil z Prahy odpoledne, byl to normální vlak, který stavěl jen v Táboře, ve Veselí a v Třeboni.

fous55

V letech 1974-79 jsme ji v poledním rychlíku z Prahy do ČB pravidelně míjeli někde u Benešova.

Petr Šimral

V roce 1962 VT 18.16 ještě nebyla vyrobena. Byl to ale GANZ M495.0003 ČSD dne 2.5.1961.
A nenahradil jí žádný běžný rychlík, motorové jednotky zůstaly na Vindoboně i nadále až do roku 1979.

stan

Zkušební jízda Vindabony se pro vedoucí drážní činitele a pro novináře uskutečnila 6. ledna 1957. Pravidelný provoz Vindobony pro veřejnost začal s novým jízdním řádem 2. června 1957. Začaly na ní jezdit předválečné expresní motorové jednotky Německých říšských drah, označené jako SVT 137 ( Hamburg a Köln). Jezdili se na ní jako na atrakci dívat lidé i z velkých dálek, mnozí se divili, že cestující za okny vlaku (převážně diplomaté a obchodníci cestující ze Skandinavie do Vídně) vypadají jako normální lidé. Vnitrostátní doprava byla až do konce 70. let vyloučena.

Karl vB.

U pojmu „Vidnobona“ je dobré rozlišovat dvě možnosti výkladu:
a) obecný: vlakové spojení Berlína s Vídní
b) konkrétní: přezdívka pro motorovou jednotku Německých říšských drah VT 18.16.
Článek (i diskuse) je „b)“, tedy o motorové jednotce VT 18.16, která získala přezdívku podle stejnojmenného vlaku na kterém se nejvíce proslavila, nebo také „Delfín“, podle tvaru.
Více informací k tomuto tématu: „Vědeckotechnický sborník Správy železnic č. 8/2023“
https://www.spravazeleznic.cz/documents/50004227/158066345/60+let+%E2%80%9Ev%C3%BDchodoevropsk%C3%A9ho+TEE%E2%80%9C.pdf/306abc94-59cc-4461-9c10-0b1dee5a99f6

Cedník

26. 5. 1979 jel mezinárodní rychlík Vindobona naposledy jako motorová jednotka. Poté nahrazen klasikou.

Karl vB.
🦃 Krocan

Tímto Delfínem 🐬 se určitě svezu.Pro mne je to jedna z cca. deseti železničních ikon. A vůbec; mám hrozně rád ten německý kraj okolo našich hranic a území bývalé NDR. A je to na měsíční dovolenou, navštívit místa, která bych chtěl vidět. Jen namátkou: Stölln-kde přistálo IL62 na poli za lesem, vedené cpt. H.-D. Kallbachem, který později přepral za letu teroristu. Muzea K.Maye, Letectví a Kosmonautiky (kde občas prováděl nedávno zesnulý kosmonaut Sigmund Jahn), Tento Delfín, Mittelbau Dora, Služebna V.Putina, galerie Zwinger, Pivovar Radeberger a spousta dalších. Mám popsaný A5 ve dvou sloupcích. Teď jsem jel po patnácti letech Vojtanovem… Číst vice »

PPP

Naprosto přesně si tento vlak pamatuju. Speciálně na něj, jsme se s dědou chodili kolem poledne na nádraží v Děčíně dívat. Bylo to jak když jede vlak z budoucnosti. Když odjel, šli jsme spolu přes ulici do Severu naproti nádraží na svíčkovou, kterou dodnes miluju. Nemělo to chybu. Oba jsou již jenom krásnou vzpomínkou.

čenda

I mě teď vzala nostalgie na Vindobonu a parní lokomotivy na děčínském nádraží.

Radek Liška

Mám to úplně stejné, Vy s dědou v Děčíně a já s dědou v Královském Poříčí, krásné a nezapomenutelné vzpomínky…..

Petr Šimral

A ja na kole vzdy jezdil mavat do Chodova na nadrazi a pozdeji na most na spojce za plotem. Jednou jsem uspel a svezli me za volantem z KV do Vojtanova 🙂

Radek Liška

Tak to máte fajn vzpomínku, byly to krásné stroje. Děda mluvil jen německy a většinou věděl , kdy pojede.
A stará trať kolem Jehličné byla také pěkná, ale to Vy jistě víte, neboť jsem mladší než Vy. Každopádně krásné vzpomínky na mládí……

Petr Šimral

Když se v roce 1980 přepínala přeložka, jel jsem se z Chodova do Sokolova a zpět projet vlakem. Do Sokolova po nové přes nové Nové Sedlo a Královské Poříčí a ze Sokolova domů ještě po staré přes Jehličnou a staré Nové Sedlo.

Radek Liška

Jojo, také jsme stávali u staré trati poblíž statku Bernard.

M 262

Vzpomínám si, že když jsme na dětském vodáckém táboře splouvali Ohři, nečekaně se nad námi tento vlak vynořil. Vypadalo to jako nějaký přízrak…..(cca 1969)

Petr Šimral

To pasuje. Rok 1969 byl prvním nasazením Delfínů na Karlex Ex 147/148 Berlín – KV – Berlín.
Zveřejněná Karola Ex 380/381 nakonec nevyjela.

Petr Šimral

Já sice zrovna plusy a mínusy neřeším. Ale může mi ten „mínusář“ říci, za co?

🦃 Krocan

To je tu folklór. Působí zde jeden, možná i více lidí, kteří z nějakého důvodu mínusují i příspěvky, které absolutně nemohou být vnímány negativně. S tím se smiřte a neklaďte na to důraz.

MaPe

Doplnil bych redakci, že se objevovala tato jednotka v 70. letech i na expresu KAROLA v relaci Karlovy Vary-Vojtanov-Lipsko a zpět.

dispečer

..v článku, co jsem četl já, je o ní zmínka..

Sáček

Pamatuje někdo na komedii, kdy SŽ vozila po republice velmi staré TGV, aby propagovala počátek výstavby Vrt v Česku? Pořád začátek Vrt nikde.

Krtek

A co to s tím má společného? Nebo to byla nějaká náhodná slovní ejakulace?

Sáček

Zajímavé rozdíly při srovnání obou akcí. Delfínem se budou moct povozit lidé. Stará Tgv byla jen pro pohled. Ale máte svou uzavřenou mysl a svou pravdu, tak mi promiňte.

krtek

Tak jste to možná měl rozvést hned a Váš komentář by nepůsobil jako nesouvisející žehrání na neexistenci VRT v ČR. A jakou svou pravdu prosím chovám ve své uzavřené mysli?

vbb

S tím TGV byste chtěl u nás jezdit jak?
Delfín tu jezdil, takže schválený pro provoz tu byl, TGV tu nikdy nejezdilo, takže schválené není.
I technicky by to byl problém, byť (za peníze) řešitelný.

Výhleďák

TGV bylo v ČR presentováno poprvé dávno před tím, než nějaká SŽ(DC) vůbec vznikla – v režii SŽ to už byla jen nepůvodní repríza, ale zato s (vědomě) předhlášeně už „historickým“ vozidlem.

Zrzek

To je toho naše vindobony jsou dodnes v provozu, dostaly jen nový motor a zmodernizované řízení.

Výhleďák

Až na to, že ty opravdu „naše“ nebyly jednotky, ale jednotlivé vozy, a na nich už je hodně úprav, že s původní podobou mnoho společného už nemají. A i „Ganzy“ dojezdily už v jiném stavu než původním.

Petr Šimral

A na Vindoboně si zajezdily pouze v letech 1969 – 1972 a to ještě se zpožděním nasazení.

Výhleďák

V nasazování vozebních náležitostí se původně měly střídat postupně všechny zúčastněné železnice vždy po dvou obdobích platnosti GVD (kvůli vyrovnání vlkm), ale brzy to začalo „haprovat“, a to právě z „technických“ (výrobních) důvodů (= požadovaná vozidla nebyla vždy k dispozici včas). A později už bylo přistoupeno raději ke „klasice“.

Milivoj Niklíček

Velká paráda!

frank

na svou dobu krásný vlak, kamarád jednou jel služebně z Berlína do Tábora velmi společensky unaven a vzbudila ho údajně až pasová kontrola v době když se už nějak bližili k rakouské hranici, už si to jeho vyprávění moc nepamatuju ale skončil snad v Českých Velenicích s pokutou či doplatkem na peronu a ještě na něj přišlo do práce hlášení, že je podezřelej s pokusu o překročení státní hranice…

Karl von Bahnhof

To musela být spíš náhoda, protože OPK a celníci nastupovali již v Táboře; je možné, že když jela zdvojená souprava plná lidí a dostali se k němu (nebo jej vzbudili) až za Třeboní. Jinak by byl vysazen dříve (samozřejmě doplatek jízdného s přirážkou).

frank

je to možné, osobně jsem to nezažil, ale dodnes mám v hlavě ten jeho příběh a to jak se bál, že už služebně do NDR nebude moc jezdit…

Miroslav

Ne ve všech grafikonech Ex70/71 zastavovala v Třeboni. Dokonce bych řekl, že tam začala zastavovat, až když na něm jezdila rakouská/československá souprava, ale to si již jist nejsem. Ale určitě byly grafikony, kdy jezdila VT-18, kdy se v Třeboni nezastavovalo.

Petr Šimral

V letech 1958, 1969 a 1975 nezastavovala. V roce 1989 zastavovala.

Více toho nejsem schopen ověřit.

Karl vB.

Nejsem si jistý, jestli v dobách reálného socialismu byl na vlak do Vídně takový nával, že by musela jezdit Vindobona zdvojená. Spíš to bylo na straně personálu.
Mně se v 80. letech 20. stol. stalo něco podobného, ale u vlaku do Vídně, který tenkrát odjížděl v 0:15 z 1. nástupiště. Byly k němu připojeny dvě Baiky do CB, které ve VNL odpojovali. Protože maďarské vozy tradičně netopily, vlezl jsem si do kupáků, usnul a zaspal. Pasováci mně také vyhodili až v CV.

Výhleďák

A nebyla ta souprava na Vindoboně třeba delší než jen čtyřvozová? Mně už se to nějak z paměti úplně vykouřilo.

Karl vB.

Přiznám se, že z osobnho pozorování jsem měl dojem, že byla pětivozová. Na wagonWEBu je ale uveden počet vozů takto:
Řazení vlaku Ex 54/ 55 „Vindobona“ 1.6.1969 – 30.5.1970 – 6 vagonů
https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php?zeme=%C4%8CSD&kategorie=&cislo=55&nazev=Vindobona&rok=1970
1973 – 74: 5 vagonů
1975 – 79: 4 vagony
Důvodem zkracování asi byl nedostatek náhradních (atypických) vagonů v průběhu času. Podobně jako u nás u elektrických příměstských jednotek (Žabotlamy, Tornáda).
Zajímavé je, že na Wikipedii je k tomuto vlaku nejobsáhlejší informace v ruské jazykové verzi.

MPE

Je to opacne – nezkracovala se, ale naopak prodluzovala. Zakladni „verze“ byla ta ctyrvozova, ale k osmi temto jednotkam byly navic vyrobeny dva nahradni hnaci vozy a sest vlozenych, dle potreby se tak daly vytvaret i peti- a sestivozove soupravy. Dalsi dva vozy navic pak jeste pribyly po havarii jedne ze souprav. Viz nemecka wiki.

Petr Šimral

Vindobona nejezdila zdvojená v celé trase Berlín – Vídeň.
Někdy jezdila pětivozová, někdy čtyřvozová, ale nikdy zdvojeně.

Karl vB.

Jsem rád, že potvrzujete moje domněnky.

dispečer

..přesně tak, soudruzi si to velice dobře hlídali..

M474003

Soudruhům v NDR se povedlo vyrobit vlak na 160. Věřím, že by dnes dokázal splnit většinu parametrů, kromě Wifi a zásuvek. I když na umývárnách zásuvky měl. Předcházel tomu dlouhý vývoj, podobné jednotky se vyráběly od 30tých let, 160 uměly taky. Pořád ta jednotka nevypadá nijak historicky.

frank

jo pěkný vlak, na záchodech asi se nějak předpokládalo, že se tam lidé budou holit strojkem Charkiv 🙂

Karl von Bahnhof

Nemusel to být Charkiv, ale cokoli. V době uvedení a až do konce byly využívány často cestujícími ze Skandinávie (ceny letenek byly tehdy cca třetinové proti 1. třídě vlaku) a tak se po noci na trajektu jen ráno v Berlíně přeskočilo z Neptunu na Vindu. Do roku 1970 byly jen pro mezinárodní přepravu. V době vývoje již jezdily TEE,ty byly vlastně inspirací, DDR potřebovala prestižní mezinárodní prezentaci kvůli uznání.

frank

mě napadl jen ten charkiv, žádný jiný přenosný elektropotřebič jsem v té době neměl, ženy možná fén ? 🙂

dispečer

..ten, co měla moje maminka, zabral půlku kufru ..🤣

Výhleďák

Já jsem měl už tehdy parádního Brauna a mám jej někde dodnes, ale uiž dávno na něj nelze sehnat navou planchšetu, takže už je to, bohužel, jen nijak nepoužitelná pamázka na mladá léta.

M 474 003

Dají se sehnat planžety, nemůžu to sem napsat, byla by to reklama.

🦃 Krocan

Já jsem zase našel u babičky Remington, asi ho tam měl strejda. Měl na bocích kožené polštářky, aby se dobře držel.

Karl von Bahnhof

Samozřejmě s tou cenou jsem to napsal obráceně, letenky v Y stály zhruba trojnásobek toho co vlak 1. třídou.

Miroslav

Inu, jak kam. Praha-Berlin Stadt 1. tř. za, tuším, 103, letenka na Schönefeld za 120. A to ještě na začátku 80. roků.
Praha-Karlovy Vary 1. tř. 63, letenka 60 (do 1980/81).

🦃 Krocan

V roce 1987 jsme byli čtyři kamarádi na výletě v K.V. Prováděl nás kluk z Chyše, který Vary znal. Tam jsme jeli z Prahy minimálně na 3 přestupy a noc jsme strávili v čekárně na Hlaváku (protože bychom se blbě dostávali na první vlak přes celou Prahu), kde už tehdy byli Somráci a Prostituti. Nejdřív jsme se jich báli a nakonec se před námi předváděli jak malé děti. Ve Varech jsme si vymysleli, že bychom mohli zpět do Prahy letět a neurčitě si pamatuji že letenky prodávali v Čedoku a měli na ten den obsazeno. A cenu letenky si už… Číst vice »

Výhleďák

Ty zásuvky byly určeny i pro napájení vysavačů při úklidu soupravyů

M 474 003

To byly jiné zásuvky. Fungovaly jenom při napájení z vnější sítě.

M 474 003

Ceny letenek byly třetinové? Nebylo to naopak?

A. Mikulka

Nebo Mockba. Charkivy byly obšlehlé Philishavy, zatímco Mockby obšlehlé Brauny.

M 474 003

Dělalo to 220V 50Hz obdélníkový průběh. Holící strojky poháněné kmitačem chodily taky, akorát měly podivný zvuk. Charkiv chodil i na stejnosměrný proud, pokud někdo sloužil na vozidlech s 96V výzbrojí, mohl ho přehodit na 110V a holit se v práci.

MPE

Krasne vzpominky z utleho detstvi – byly mi tak tri, ctyri roky, kdyz jsme se na projizdejici Vindobonu chodili se starsim brachou divat na dovolene v jihoceske Frahelzi…A pani hradlarka nas obcas nechala tocit klikou u zavor…
BTW si take pamatuji, ze tam jsem tehdy poprve videl fungl novy M152 a prisel nam oproti M131 jako naproste zjeveni z budoucnosti…:-)

M474003

Když jsem poprvně nastoupil do M 152, tak jsem si řekl,“to si hezky sednu, už to nebude na dřevěnou lavici“. Ozvala se rána a rozbolelo mně víte co. Od té doby jsem si sedal jako v M131.

Jan

Mám ty samé vzpomínky, chodil jsem se na Vindobonu dívat s tetou na nádraží ve Veselí nad Lužnici a moc se mi tam tenkrát líbily i zmenšeniny hradů vedle nádraží. Táta v ní občas i cestoval.

kajman

Hrady tu máme pořád 😀

Karl vB.

Hrady na nádraží Veselí/L. mají i oficiální značku na mapy.cz, pořád stojí a jsou i dobře udržované. Že by snad neúnavnou péčí SŽ o nádražní objekty? 🙂
https://mapy.com/cs/letecka?q=veseli%20nl&source=muni&id=1129&pid=93516451&newest=0&yaw=1.827&fov=0.366&pitch=0.026&x=14.7161526&y=49.1931344&ds=2&z=20&ovl=8