Video: Delfín se vrací. Legendární jednotka známá z Vindobony a Karlexu opět vyjela vlastní silou
První jízda jednotky 18.16 vlastní silou po rozsáhlé opravě. Foto: SVT Görlitz

Ve druhé polovině září má jednotka dorazit do Česka.
Jede k nám? A má ETCS?
Z Děčína do Prahy ho nepotřebuje, stejně tak pokud by přijel přes Vojtanov ..
Jojo, v osmdesátych letech jsem s ní jel první služební cestu do Vídně.
Tímto Delfínem 🐬 se určitě svezu.Pro mne je to jedna z cca. deseti železničních ikon. A vůbec; mám hrozně rád ten německý kraj okolo našich hranic a území bývalé NDR. A je to na měsíční dovolenou, navštívit místa, která bych chtěl vidět. Jen namátkou: Stölln-kde přistálo IL62 na poli za lesem, vedené cpt. H.-D. Kallbachem, který později přepral za letu teroristu. Muzea K.Maye, Letectví a Kosmonautiky (kde občas prováděl nedávno zesnulý kosmonaut Sigmund Jahn), Tento Delfín, Mittelbau Dora, Služebna V.Putina, galerie Zwinger, Pivovar Radeberger a spousta dalších. Mám popsaný A5 ve dvou sloupcích. Teď jsem jel po patnácti letech Vojtanovem… Číst vice »
Naprosto přesně si tento vlak pamatuju. Speciálně na něj, jsme se s dědou chodili kolem poledne na nádraží v Děčíně dívat. Bylo to jak když jede vlak z budoucnosti. Když odjel, šli jsme spolu přes ulici do Severu naproti nádraží na svíčkovou, kterou dodnes miluju. Nemělo to chybu. Oba jsou již jenom krásnou vzpomínkou.
I mě teď vzala nostalgie na Vindobonu a parní lokomotivy na děčínském nádraží.
Vzpomínám si, že když jsme na dětském vodáckém táboře splouvali Ohři, nečekaně se nad námi tento vlak vynořil. Vypadalo to jako nějaký přízrak…..(cca 1969)
Doplnil bych redakci, že se objevovala tato jednotka v 70. letech i na expresu KAROLA v relaci Karlovy Vary-Vojtanov-Lipsko a zpět.
..v článku, co jsem četl já, je o ní zmínka..
Pamatuje někdo na komedii, kdy SŽ vozila po republice velmi staré TGV, aby propagovala počátek výstavby Vrt v Česku? Pořád začátek Vrt nikde.
A co to s tím má společného? Nebo to byla nějaká náhodná slovní ejakulace?
TGV bylo v ČR presentováno poprvé dávno před tím, než nějaká SŽ(DC) vůbec vznikla – v režii SŽ to už byla jen nepůvodní repríza, ale zato s (vědomě) předhlášeně už „historickým“ vozidlem.
To je toho naše vindobony jsou dodnes v provozu, dostaly jen nový motor a zmodernizované řízení.
Velká paráda!
na svou dobu krásný vlak, kamarád jednou jel služebně z Berlína do Tábora velmi společensky unaven a vzbudila ho údajně až pasová kontrola v době když se už nějak bližili k rakouské hranici, už si to jeho vyprávění moc nepamatuju ale skončil snad v Českých Velenicích s pokutou či doplatkem na peronu a ještě na něj přišlo do práce hlášení, že je podezřelej s pokusu o překročení státní hranice…
To musela být spíš náhoda, protože OPK a celníci nastupovali již v Táboře; je možné, že když jela zdvojená souprava plná lidí a dostali se k němu (nebo jej vzbudili) až za Třeboní. Jinak by byl vysazen dříve (samozřejmě doplatek jízdného s přirážkou).
je to možné, osobně jsem to nezažil, ale dodnes mám v hlavě ten jeho příběh a to jak se bál, že už služebně do NDR nebude moc jezdit…
Ne ve všech grafikonech Ex70/71 zastavovala v Třeboni. Dokonce bych řekl, že tam začala zastavovat, až když na něm jezdila rakouská/československá souprava, ale to si již jist nejsem. Ale určitě byly grafikony, kdy jezdila VT-18, kdy se v Třeboni nezastavovalo.
Nejsem si jistý, jestli v dobách reálného socialismu byl na vlak do Vídně takový nával, že by musela jezdit Vindobona zdvojená. Spíš to bylo na straně personálu.
Mně se v 80. letech 20. stol. stalo něco podobného, ale u vlaku do Vídně, který tenkrát odjížděl v 0:15 z 1. nástupiště. Byly k němu připojeny dvě Baiky do CB, které ve VNL odpojovali. Protože maďarské vozy tradičně netopily, vlezl jsem si do kupáků, usnul a zaspal. Pasováci mně také vyhodili až v CV.
..přesně tak, soudruzi si to velice dobře hlídali..
Soudruhům v NDR se povedlo vyrobit vlak na 160. Věřím, že by dnes dokázal splnit většinu parametrů, kromě Wifi a zásuvek. I když na umývárnách zásuvky měl. Předcházel tomu dlouhý vývoj, podobné jednotky se vyráběly od 30tých let, 160 uměly taky. Pořád ta jednotka nevypadá nijak historicky.
jo pěkný vlak, na záchodech asi se nějak předpokládalo, že se tam lidé budou holit strojkem Charkiv 🙂
Nemusel to být Charkiv, ale cokoli. V době uvedení a až do konce byly využívány často cestujícími ze Skandinávie (ceny letenek byly tehdy cca třetinové proti 1. třídě vlaku) a tak se po noci na trajektu jen ráno v Berlíně přeskočilo z Neptunu na Vindu. Do roku 1970 byly jen pro mezinárodní přepravu. V době vývoje již jezdily TEE,ty byly vlastně inspirací, DDR potřebovala prestižní mezinárodní prezentaci kvůli uznání.
mě napadl jen ten charkiv, žádný jiný přenosný elektropotřebič jsem v té době neměl, ženy možná fén ? 🙂
..ten, co měla moje maminka, zabral půlku kufru ..🤣
Samozřejmě s tou cenou jsem to napsal obráceně, letenky v Y stály zhruba trojnásobek toho co vlak 1. třídou.
Inu, jak kam. Praha-Berlin Stadt 1. tř. za, tuším, 103, letenka na Schönefeld za 120. A to ještě na začátku 80. roků.
Praha-Karlovy Vary 1. tř. 63, letenka 60 (do 1980/81).
Krasne vzpominky z utleho detstvi – byly mi tak tri, ctyri roky, kdyz jsme se na projizdejici Vindobonu chodili se starsim brachou divat na dovolene v jihoceske Frahelzi…A pani hradlarka nas obcas nechala tocit klikou u zavor…
BTW si take pamatuji, ze tam jsem tehdy poprve videl fungl novy M152 a prisel nam oproti M131 jako naproste zjeveni z budoucnosti…:-)
Když jsem poprvně nastoupil do M 152, tak jsem si řekl,“to si hezky sednu, už to nebude na dřevěnou lavici“. Ozvala se rána a rozbolelo mně víte co. Od té doby jsem si sedal jako v M131.
Mám ty samé vzpomínky, chodil jsem se na Vindobonu dívat s tetou na nádraží ve Veselí nad Lužnici a moc se mi tam tenkrát líbily i zmenšeniny hradů vedle nádraží. Táta v ní občas i cestoval.