obrazok-zdopravy

Video: Delfín se vrací. Legendární jednotka známá z Vindobony a Karlexu opět vyjela vlastní silou

První jízda jednotky 18.16 vlastní silou po rozsáhlé opravě. Foto: SVT GörlitzPrvní jízda jednotky 18.16 vlastní silou po rozsáhlé opravě. Foto: SVT Görlitz

Ve druhé polovině září má jednotka dorazit do Česka.

Spolku železničních nadšenců SVT Görlitz se v těchto dnech podařilo dosáhnout zásadního posunu v návratu legendární jednotky VT 18.16 DR přezdívané Delfín do provozu. Poprvé po několika desítkách let odstavení se rozjela vlastní silou.

Historický vlak vyrobený v tehdejší NDR jezdil v minulosti i do Česka na mezinárodních expresech Vindobona a Karlex. Skupina fanoušků ho dává několik let do původního stavu a nyní jejich úsilí pokročilo do fáze, kdy už se jednotka rozjela vlastní silou.

Finální práce probíhají v dílnách v Halberstadtu ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Na stejném místě jednotku z roku 1963 představí poprvé i veřejnosti 21. června. Součástí bude i první jízda pro veřejnost do Drážďan a zpět. Restaurátorské práce na jednotce v tuto chvíli finišují.

Mezi železničními fanoušky v Německu je o jízdy velký zájem. Spolek se spojil s cestovní kanceláří Maertens na organizaci speciálních jízd už nyní jsou některé termíny na podzim zcela vyprodané. V druhé polovině září má jednotka zavítat i do Česka.

Renovace jednotky vyšla na více než sedm milionů eur, na část přispěl stát. Další náklady pokryly dary, členové spolku odpracovali na této akci přes 80 tisíc hodin.

Delfín jezdil na Vindoboně (Berlín – Praha – Tábor – Vídeň) v 70. letech, až do začátku 80. let se objevoval i na vlacích Karlex (Berlín – Vojtanov – Karlovy Vary) a Karola (Lipsko – Vojtanov – Karlovy Vary). V Československu se stal symbolem elegantních dálkových expresů, kouzlo mu dodávaly cesty za železnou oponu.

Delfíni jezdili také například do Kodaně či Malmö, jednotky zvládaly rychlost až 160 km/h. Výkon dvojice motorů byl 2 000 koní. V jednotce bylo možné dle sezóny a poptávky měnit počet vozů, nabízely 160 až 300 míst včetně jídelního vozu. Vindobona byla v té době povinně místenková a v příhraničních oblastech byla vnitrostátní přeprava omezena. Vlak poskytoval velký komfort.

Netradiční bylo například řešení 2. třídy v motorových vozech ve velkoprostorovém oddíle se sedačkami v leteckém uspořádání za sebou s možností otáčení podle směru jízdy. Neobvyklý tvar motorové jednotky s výrazným „nosem“, který ji odlišil od všech ostatních vlaků, a jízda za železnou oponu vytvořily z Vindobony jednu z největších železničních legend nejen u nás, ale v celé střední Evropě.

Tagy Karlex SVT Görlitz Vindobona VT 18.16
23 komentářů