Video: Centimetry od tragédie. Kamera zachytila neuvěřitelné štěstí řidiče na přejezdu

Na přejezdu u Nových Zámků jen s velkým štěstím nedošlo k tragédii. Foto: Polícia Slovenskej republikyNa přejezdu u Nových Zámků jen s velkým štěstím nedošlo k tragédii. Foto: Polícia Slovenskej republiky

Řidič začal zmatkovat poté, co uvízl mezi závorami.

Odebírat
Upozornit na
guest
243 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Hans

A jak za to toho řidiče potrestají? Zase nijak? Nebo jen pár tisíc korun pokuty? To je šeredně málo! Takovým, co něco takového udělají by měli dát DOŽIVOTNÍ ZÁKAZ řízení z důvodu nespolehlivostí ( dokázána ztráta spolehlivostí je důvodem k odebrání řidičského oprávnění) a k tomu okamžitě toho řidiče eskortovat do vyšetřováci vazby a udělit minimálně 5 let natvrdo za vážně obecné ohrožení!

Michal Štěpán

Podstatné je, že řidič totálně selhal. Pokud udělal chybu, že vjel na železniční přejezd, měl sešlápnout plný plyn a okamžitě zmizet z kolejiště. I za cenu poškození závory na odjezdové straně. Ta ale v tomto případě instalována nebyla, takže situace byla ještě o dost jednodušší.

Rušňovodič Peter

to je kolohnát 🙂

v

Prostě de.. il. 5 let za trestný čín obecného ohrožení ve stádiu pokusu a polovina z nich zkrotne

Rudolf 33

To jste ovšem napsal naprosou blbost. Bez úmyslu neexistuje pokus, vy krotiteli.

Hans

Naopak, to napsal zcela správně! Úmysl spáchat trestný čin byl dokázán tím, že vjel na přejezd v okamžiku, kdy je to vysloveně zakázáno! A na to, že si něčeho nevšiml nebo to přehlídku, se nelze vymlouvat!

vagonář

To jsou zase debaty. Svítí červená, nejedu. Tak jednoduché to je.

roman

Bohužel někteří držitele ŘP nerozeznají barvičky na semaforu.

Filip Jirsák

A někteří strojvedoucí také ne. Podle vaší logiky.

Filip Jirsák

To, že závory mohou jít částečně nahoru a pak zpět, je prostě špatně. Popírá to smysl závor. Jenže se ukazuje, že závory smysl mají a tohle vytváří past na řidiče.
A ano, vím že formálně je to chyba řidiče. A proč to tak je a že vyřešit to znamená dražší přejezd. Ale zakládat bezpečnost na něčem, co jde proti přirozenosti, to prostě nikdy nebude fungovat.

Ale co si sliboval od toho otáčení mezi závorami, to teda fakt nechápu.

Martin

Zavora je jen doplnkove zarizeni, dulezita jsou svetla… a ty zakazovali jizdu…
At udelate cokoliv, vzdycky muze nastat situace, kdy zavory pujdou nahoru a hned dolu, souvisi to s polohou vlaku a aktivaci obsazeneho useku, jeden ho opusti a druhy do nej vjede treba za par sekund…
Stejne tak i kdyz budete vice resit dalsi a dalsi zabezpeceni, stejne to ridici budou porusovat… je to proste o ridicich a dodrzovani pravidel, tech par sekund nebo minut nikoho nezabije aby pockal na volny prujezd…

Filip Jirsák

Ne, z hlediska vnímání lidského mozku je podstatně důležitější závora. Ostatně proto se na přejezdy instaluje. Kdyby nebyla důležitější, nedávalo by smysl ji ke světlům přidávat.
Samozřejmě možné udělat to tak, že závory půjdou nahoru jedině v případně, že mohou doběhnout až nahoru a pak může začít standardní předzváněcí doba. A pokud by na to celé nebyl dostatečný čas, zůstanou dole.

To o dodržování pravidel můžete úplně stejně prohlásit o strojvedoucích a výpravčích. Stačí, že budou strojvedoucí a výpravčí dodržovat pravidla a není potřeba žádný zabezpečovač. Jenže lidé holt nejsou neomylní.

Dominik

Tak pak ty závory můžeme zrovna nechat trvale dole, co kdyby náhodou. Za současného stavu, asi nelze úplně vyloučit situaci, že půjdou nahoru a hned dolů.

Stráťa

A proto je současný stav potřeba změnit. Jak jednoduché to je.

Dominik

A vy máte zařízení, které to zvládne?
Zatím jste navrhoval jen řešení, které akorát prodlouží dobu uzavření přejezdu.

Filip Jirsák

Takové zařízení mají třeba v Německu nebo Rakousku. A popisoval jsem ho v jiném komentáři.
Jediné, co je potřeba, je dozvědět se o přijíždějícím vlaku dřív, aby se závora ani nezačala zvedat. Tedy je potřeba doplnit k současným detekčním místům ještě jedno vzdálenější (pro každou kolej a provozovaný směr).

Martin

A jak to chcete udelat, stejne i kdyz zavedete dalsi detekci o kus dal nebo ji posunete, muze dojit ke stejne situaci, jen se prodlouzi cas…
I v Nemecku muze dojit k tomu, ze se zavora zvedne a hned v zapeti jde dolu.

Filip Jirsák

Ježišmarjá nechcete se nad tím nejdřív zamyslet, než začnete psát ty nesmysly? Dobře, malá exkurze do toho, jak funguje přejezd se závorami. Chceme, aby nějakou dobu před průjezdem vlaku byly závory dole. Sklápění závor nějakou dobu trvá, dále řidič potřebuje informaci, že se závory budou sklápět, aby stihl zastavit. Takže před spuštěním závor musí ještě nějakou dobu blikat červená světla. Takže máme celkový čas – rozblikají se světla, po určitém pevně daném čase se začnou sklápět závory, ty se sklápějí určitou pevně danou dobu. Když jsou dole, běží čas rezervy, a po jeho uplynutí může přejezdem projet vlak. Takže máme… Číst vice »

Filip Jirsák

V tomto případě se to tedy bude chovat tak, že po jedné koleji přijíždí vlak, vstoupí do přibližovacího úseku, světla se rozblikají, závory jdou dolů a dokud je vlak v přibližovacím úseku, závory zůstávají dole. Když mezi tím vstoupí do přibližovacího úseku vlak na druhé koleji, drží také ten závory dole. Takže první vlak ze svého přibližovacího úseku sice vyjede, ale druhý vlak je stále ve svém přibližovacím úseku a drží závory dole. Teprve až z něj vyjede i on, závory jdou nahoru. Teď ale může nastat jiný případ – ten, který jsme viděli na videu. První vlak opustí svůj přibližovací… Číst vice »

Filip Jirsák

Takhle to nyní funguje v ČR a SR. No ale jaký by byl žádoucí stav? Problém dělá to částečné zvednutí závor a zase jejich spuštění. Kdyby ty závory po celou dobu zůstaly dole, žádný problém nenastane. Celková doba uzavření přejezdu zůstane ve všech případech stejná, ale nebude tam ta chvíle otvírání závor, kdy se přejezd řidičům jeví jako otevřený (přestože dle zákona je kvůli blikajícím světlům zavřený). Takž e bychom potřebovali, aby se závora nezačala zvedat, pokud se k přibližovacímu úseku blíží vlak, který do něj vstoupí v době, kdy závora půjde teprve nahoru. To je ale přece problém, který… Číst vice »

Filip Jirsák

Ano, tak, jak jsou přejezdy v ČR konstruované, to vyloučit nejde. DOkonce nejde vyloučit ani to, že ani nedoběhnou nahoru a půjdou zpět dolů. Což je vidět na videu.

Ale lze přejezdy konstruovat tak, aby k tomu nedocházelo. Akorát k tomu je potřeba vědět o blížícím se vlaku dřív, takže by to znamenalo přidat další kolejový obvod (pokud by se neměla prodloužit doba, po kterou jsou závory dole, když jede jeden vlak).

Dominik

A co případ, že v tom úseku před přibližovacím máte ještě třeba zastávku, jak je zmiňováno už níže? V tu chvíli ten přejezd bude zbytečně uzavřen déle než je nutno, protože ty obvody neví, že ten vlak v zastávce bude zastavovat.

Filip Jirsák

To je úplně stejný problém, jako když je zastávka v přibližovacím úseku.

Akorát četností případů to bude daleko menší problém, protože ten předpřibližovací úsek se použije jedině v případě, kdy jeden vlak projede přejezd a zrovna v tom okamžiku je druhý vlak v tom předpřibližovacím úseku.

none

A nejde nejak sledovat polohu vlaku? Dneska to treba zvlada kazdy mobil. Tak snad u lokomotivy za miliony by to taky mohlo jit. I kdyz treba jako doplnek k soucasnemu stavu. A nebo zapojit vsudypritomnou „AI“ 😀

Filip Jirsák

Sledování polohy vlaku řeší vyšší úrovně ETCS. Pro ovládání přejezdu potřebujete něco spolehlivého, běžnému mobilu ani generativní AI to fakt svěřit nechcete. A pro to nezvedání závor není nic takového potřeba, stačí to, co běžně ovládá přejezdy, jenom tam je potřeba ten další „předpřibližovací“ úsek navíc.

Hans

Tak to by se musely přejezdy zrušit všechny a budovat nákladná mimoúrovňová křížení. V Británii se již o něčem takovém uvažovalo. Ale u nás je to těžké provést, protože jsme hornatá země a zatáček na silnicích a oblouků v tratích je u nás příliš mnoho. Bylo by složité je nahradit nadjezdy. Ale jeden právní rozdíl tady přece jen je proti Británií! Když je tam někdo vyfocen nebo dokonce nafilmován,je to prostě DŮKAZ a obviněný proti němu v podstatě NESMÍ protestovat! Vysloužil by si tím akorát podstatně tvrdší trest, protože žádnými argumenty by fotodokumentace nevyvrátil. Viděl jsem na příklad, kdy dvě… Číst vice »

Hans

To není proti přirozenosti. Poslechněte si na YouTube dokument z roku 1967, kde je to vysvětleno. Technicky to na vicekolejnych tratích nelze udělat jinak, než na úsek tzv.priblizovaci, když se jen rozsvítí výstražná světla, ale nespustí závory, aby ti, co již jsou na přejezdu, mohli odjet. Pak se v úseku tzv. zajišťovacím spustí závory, a projede vlak. Jenže po zdvižení závor již v přibližovacím úseku může být další vlak, a ten sepne výstražná světla znova, pak samozřejmě přijde další spuštění zavoz, ale nemůžete vědět, za jak dlouho, protože není jasné, jak dlouho je ten další vlak v přibližovacím úseku!!! PROTO:… Číst vice »

L.

A proč by to nešlo udělat tak, že pokud jsou závory dole a v přibližovacím úseku je vlak tak by se prostě nezvedly?

Filip Jirsák

Tak to dnes funguje. Ta situace zobrazená na videu nastane, když se závory začnou zvedat a teprve pak vjede vlak na druhé koleji do přibližovacího úseku. Nahoře jsem to ve třech navazujících komentářích podrobně vysvětloval.

Filip Jirsák

Je to proti přirozenosti. Ty závory se na přejezd instalují proto, že řidiči signalizují daleko silněji než světla, zda na přejezd může vjet nebo ne. Pak se nelze divit, že se řidič řídí právě tím daleko silnějším signálem. Představte si, že jdete do nějakého střeženého prostoru a strážce na vás zakřičí „stůjte“ a namíří na vás zbraň. Vy se pak prokážete a strážce sklopí zbraň a pokyne s ní, ať jdete. Co uděláte? Půjdete. Nebudete čekat, až vám dá ještě slovní pokyn, protože tím vás přece také zastavil. Řídíte se tím silnějším a očekáváte, že jsou oba pokyny v souladu.… Číst vice »

v.sp

Všude je spousta zpráv o takovýchto nehodách… ale už jste někdy viděli zprávu, že někdo tu zázvoru opravdu přerazil? Nebo to není dost zajímavá zpráva pro noviny?

mefin

přerazí ji pouze nákladní vozidlo, osobní ji zvedne kapotou

M 474 003

To je zase debata. Tak nejjednodušší je dát na každý přejezd 4 závory. Pokud se závory budou zavírat, tak se zavřou nejdříve „vjezdové“ a po nějaké chvíli „odjezdové“ . Na většině přejezdů je to z neznámého důvodu obráceně. Zavřou se všechny 4, a při otvírání jdou nejdřív „odjezdové“ a pak „vjezdové“. Jinak bílé světlo začne blikat, až když vlak opustí vzdalovací úsek.

Dejf

A když se tam nějakej lumen nakýbluje protisměrem tou odjezdovou, protože si bude myslet, že to stihne? To prostě nemá řešení, naštěstí u sebevrahů funguje pořekadlo čím víc, tím míň…

Adam Ř

Ta zvedací sekvence dává smysl pro případné vozy s majáky (IZS), kterým to umožňuje předjet celou frontu.

Martin

Vozy IZS musi dodrzovat stejna pravidla na prejezdu jako ostatni vozidla, tudiz nesmi vjet na prejezd i kdyby celou kolonu predjelo vozidlo IZS, tak u prejezdu pro nej plati svetla…

Tomáš

Smysl to nedává, protože vozy IZS mají přednost ze zákona, takže v případě modročerveně blikajícího vozu (čekajícího v protisměru) u závor se po jejích zvednutí nesmí ostatní auta ani rozjet.
Sekvenční zvedání závor vidím jako prachsprostou buzeraci a brnkání na nervy řidičů.
Samozřejmě sekvenční sklápění závor je krok správným směrem.

none

Kdo nema nervy na zavory, bude sledovat blikajici svetlo 😀

Martin

ma to maly duvod, a celkem logicky, pri zvedani prijezdovych byste mel volny usek jen na prejezd a nemohl pokracovat dal, dokud se nezvedne za prejezdem – to je nebezpecna situace,… proto jde vjezdova nahoru az po odjezdove…

Dusmor

No a teď ještě, aby to stejně fungovalo i při spouštění dolů, tj. napřed jdou dolů vjezdové závory a až pak odjezdové. A to jak při normálním spouštění tak i při přerušeném zvedání.

Martin

Ano, to je mozne, sekvencni sklapei u nas i bylo, ale ridici zzavory proklickovavali… a myslim, ze se opet zas nekde zavadi…

Filip Jirsák

Ne, nejjednoduší je vůbec neblokovat závorami odjezdový směr. Ani dělenými závorami, ani dlouhými závorami.

Když někdo vjede na přejezd protisměrem, dělá to úmyslně. Když někdo vjede na přejezd při zvedání závor, dělá to neúmyslně, protože ho nikdo neupozornil, že se přejezd chová takhle neintuitivně, je tam takováhle past na řidiče a musí si na ni dávat pozor.

To blokování odjezdového směru znamená, že ohrožujeme životy řidičů a jejich posádek, kteří udělali neúmyslnou chybu a chytili se do posti, která je na ně na přejezdu přichystaná – a to proto, abychom ochránili řidiče, kteří zcela vědomě vjedou na závorami zavřený přejezd.

Dominik

Nebo to prostě dělá úmyslně, protože to je spěchal, kterého těch 10 vteřin navíc zabije. Když jsou řidiči schopni vjíždět před blížící se vlak na přejezdu s kříži, či ignorovat blikače, protože to přeci stihnou, tak promiňte, ale opravdu nevěřím, že většina případů bude neúmyslného vjetí, neříkám, že nebude žádný, jistě se najde omyl, kdy si to dotyčný neuvědomí a rozjede se, ale troufám si tvrdit, že většina bude úmyslných specialistů, kteří přeci nebudou těch pár vteřin navíc čekat, viz. Případy, kdy první stojí, a další za ním troubí, co nejede. V tom případě to je buďto spěchal, nebo v… Číst vice »

Dominik

O nadřazenosti světel.

Filip Jirsák

Zrovna v tomhle případě si myslím, že je to ve většině případů neúmyslné, protože ta česká právní úprava a technické řešení je velmi protiintuitivní. Což je špatně.

Michal

A přesně kvůli těmto lidem se cpou peníze do zvýšení zabezpečení přejezdů, přitom je tu hromada přejezdů, které mají zabezpečení 0.

Dejf

Každý přejezd je zabezpečený. Že některý jen křížem už je jiná věc.

Marek Janík

Sorry jako, terminus technicus je sice jasný… ale z hlediska běžné mluvy není kříž žádné zabezpečení, pro uživatele je takový přejezd „nezabezpečený“

Filip Jirsák

A i kdyby tam ten kříž nebyl, tak je ten přejezd také zabezpečený, protože přece vidím koleje, ne.

Trvat v běžném hovoru na tom, že přejezd s křížem je zabezpečený, nedává žádný smysl.

Leinad

Jo smysl závor splněn, udělaly překážku kterou řidič neprojel. 🙂
Sekvenční sklápění by dávalo smysl. A nezvesat závory, když už je druhej vlak v přibližovacím oddíle, tomu brání paragraf jedna.

Dominik

Pokud už je vlak v přibližovacím úseku, tak se závory samozřejmě už nezvedají, tato situace, že se zvedají a hned spadnou, nastane v případě, že vlak vjede do anulačního úseku dřív, než vlak proti do přibližovacího.

B.W.B.

A co předzváněcí doba? Ta tam jako není? Protože buď je, a tedy ty závory chvilku nahoře vydrží i s blikající výstrahou, a nebo se to zvedá v době, kdy už by měla předzváněcí doba běžet…

Dominik

A proč by tam byla? Když nezhasla červená světla, tak přeci na přejezdu nikdo být nesmí, tudíž předzváněcí doba není potřeba.

Martin

Predzvaneci doba funguje jen pokud je na prejezd umozneno vjet ci vejit, pak vlak aktivuje cervena svetla a odpocitava se cas na opusteni prejezdu – doba zavisi na delce prejezdu, pak jdou dolu zavory… Pokud na prejezd je zakazan vjezd, tak si zavor nevsimate, pokud vlak projede, zvedaji se zavory, a dokud nejsou zvednute a neprestanou blikat svetla nesmite tam vjet. Pokud by do useku vjel dalsi vlak, ihned jdou dolu… Jina situace nastane, kdy vlak opusti usek a zavory se zvednou, svetla prestanou blikat a vjedete na prejezd a vzapeti se rozblikaji. Pak uz plati opet predzvaneci doba, nebot… Číst vice »

NightmareFreddy

Zase spousta chytrých lidí „kterým by se to nikdy nestalo“. Stačí chvilka nepozornosti (například myslet na, co jste prodělali v práci) a neštěstí je na světě. Přitom by stačilo, aby závory padaly se zpožděním, ale nahoru se dávaly až ve chvíli, kdy přestanou světla blikat.

berka496

Pořád se vymlouváte na závory, ale řidič se má řídit podle výstražných světel! Né podle závor!

berka496

A ve finále ty závory můžou třeba jalový, makový nebo stříbrný …

mgr.pavel

Ano, má se řídit dle světel. Ale vzhledem k frekvenci takovýchto případů, spousta lidí se holt řídí ne světly, ale závorami. Chcete předělat lidi? Není jednodušší předělat systém zvedání závor?

Ojedinělá lidská chyba je chyba daného jedince. Jestliže k té chybě dochází opakovaně, je to chyba systému. A mně jako cestujícímu ve vlaku či občanovi platícím daně na stavbu přejezdů může být jedno, proč si někdo vymyslel jiná pravidla pro světla a jiná pro závory.

Martin

Ano, lidi se musi zmenit, protoze timto porusuji predpisy, ohrozuji zivoty sve i jinych, je to proste spatne, na krizovatkach taky nejezdite na cervenou, a pokud nekdo jo, musi zmenit sve chovani jinak nema na silnici co delat,…
Samozrejme, ze se muze stat chyba, nebo nekdo udela osudovou chybu, ale takovych pripadu je tolik, ze to neni zdaleka nepozornost, ale ignorovani predpisu, proste nechteji cekat a riskuji…

Stráťa

Na silnici se už roky snažíme stavět tak aby značení vlastně nebylo potřeba a řidič poznal jestli je na vedlejší nebo hlavní pokud možno podvědomně jenom podle toho jak křižovatka vypadá… A na železnici se snaží potlačit lidské instinkty předpisem. Přístup jak z 19. století ve kterém se podle všeho dráha opravdu zasekla.

Dominik

Protože ŘP vlastní, kde který ňouma, co má hlavu na krku, a místo aby se zpřísnily podmínky pro získání a držení ŘP, tak těmto ňoumům zametáme cestičku, protože někteří žijí v přesvědčení, že řídit je nějaké základní lidské právo.

Dominik

Instinkty?
Červenou na přejezdu projede, ale za pár metrů na křižovatce na červenou zastaví?l, proč?

Filip Jirsák

Protože na té křižovatce nejsou závory. Kdyby tam byly závory, bude se také řídit závorami a ne semaforem.

Tomáš

Na křižovatce na červenou zastaví každý, protože ví, že v jiném směru mají zelenou, tudíž vjetí do křižovatky=jasná kolize.
Při blikajících dvou červených na přejezdu ví, že (minimálně) pár desítek sekund nic nepojede. A tudíž předpokládá, že to stihne.

Martin

Ty pravidla jsou jasna pro svetla a zavory, maji svuj duvod, jedna se zdvojene doplnkove bezpecnosti zarizeni, na 1 miste jsou svetla, ktera zakazou vjezd na prejezd, pak mate cas prejezd opustit, a pak jsou zavory dolu, to je moment, kdy vam druhe bezpecnostni zarizeni dava najevo, ze na prejezdu uz nemate co delat, v tu chvili je vlak velmi blizko… musite v takovem pripade, pokud jste udelal chybu, okamzite opustit prejezd…
Po prujezdu vlaku, se nejprve zvedaji zavory a jakmile jsou nahore, vam svetla umozni opet prujezd… ne drive…

Dominik

Spíš zpřísnit podmínky pro získání a udržení ŘP, tedy pravidelné přezkušování po x letech, včetně jízd.
Holt se lidé musí naučit, že řídit není žádné základní lidské právo.

Jiří

Chvilka nepozornosti abych se ocitl mezi závorami – budiž. Ale pak se proberu a mažu z kolejí pryč. To už není o nepozornosti.

Michal Bartoníček

Ano, nestalo. Na rozdíl od těch, co to nepřežili, já žiju. A řidič nemá co myslet, má se řídit zákonem a soustředit se na dopravní situaci okolo sebe. Nikoho nezajímá, jestli při porušení zákona dělal tohle nebo myslel na tamto. Tyhle výmluvy jsou totiž v krizové situaci k ničemu.

Patolízal

Blb, co místo odření kapoty od proražení závor riskuje sešrotování celého auta vlakem, není způsobilý k ovládání skoro dvoutunového vozidla. Zabavit řidičák.

Tom Matto

Navic zavora nebyla ani pres cely vedlejsi pruh.

standa

myslím si že kdyby ve veřejnoprávním prostoru kolem oběda nebo večer ve zprávách odvysílali jak a proč je konstruovaná závora tak by všichni čuměli jak mentálci s otevřenou hubou a řekli si s tím blbým výrazem ve tváři a hlasem mentála eeehhaaaha ???!!! jakože ta závora je ze dřeva?????!! eeeeehhhhllllll?????

Dusmor

A přitom stačilo dat ty závory o kousek kratší, aby nezasahovaly do odjezdového pruhu a nebyl důvod zmatkovat.

berka496

I kdyby tam závory nebyly tak ten točvolant nebo-li idi-t tam nemá co dělat! Protože blikala výstražná světla. To Vás v autoškole neučili?

Leinad

Alibisticky to je pravda. A co jako, má se nehodám předcházet nebo střílet do viníků?

duda72

A víte proč se přestaly poloviční závory používat? Protože to mnohé svádí k objíždění….

Kebab

Aha, “oni by…”.

Martin

Ze stejneho duvodu se opustilo pravidlo sekvenciho spousteni zavor, kvuli velmi castemu projizdeni v protismeru a klicnovani na prejezdu…
Dnes je to tema opet k diskusi, zda sekvenci neobnovit kvuli uviznutivozidel na prejezdu – ty tam ale nemaji co delat, pac svetla funguji s dostatecnym predstihem..

Michal Bartoníček

Ti vinici se ale střílí sami.

VýpravčíXY

Tak to dříve většinou bylo. Ale jelikož někteří řidiči ty závory objížděli, tak se montují delší, aby ti „neposlušní“ nevjížděli pod vlak. 😂😂😂

Dusmor

A výsledek je, že když tam závory zavřou zmatkaře, tak to obvykle končí smrtí a trať několik hodin mimo provoz. Opravdu zlepšení.

Jan Z.

Já bych se teda strašně bál kdybych tam uvízl a okamžitě bych to prorazil. Ale já bych tam ani nevjel.

berka496

Tomu de—tovi sebrat řidičák min. na 10 let a nasolit mastnou pokutu. Nad některými exoti fakt žasnu a tento není vyjímkou.

lvy

Jeden by řekl, že kamera nemůže zaznamenat lidskou blbost a zde je jasně vidět, že to jde i když v tomto případě je navíc téměř nekonečná.

Petr

Každá závora má lámaci zónu, ten konec tam kvůli tomu je, ale hodně lidí to neví nebo na to zapomíná

Ondra

Z psychologického hlediska je zajímavé, že většina řidičů dodržuje červenou na semaforech. Ale u přejezdu jak jde o blikající červenou, spousta má nutkání tam projet. Navíc u místa které je milionkrát více nebezpečné. Opravdu nechápu, co se jim honí hlavou

Kebab

Možná zkušenosti. Červená na semaforech netrvá dlouhé minuty a neskončí po tom, co nic neprojelo. Pokud by to byla pravda, pak je to jasná stopka pro radarové semafory, které snižují váhu červené.

soundman73

Vítr

Filip Jirsák

Zrovna v takovémto případě je to psychologicky jasné. Ty závory jsou tam proto, že jsou pro řidiče daleko výraznější překážkou, než světla. Logicky když jdou závory nahoru, řidič se řídí jimi a nenapadne ho, že signalizace závor a světel bude v rozporu.

Ano, zákon sice říká něco jiného, ale zákon, který jde proti přirozenému lidskému jednání, není dobrý zákon.

Dominik

Já tedy závory bral spíš jako prvek proti hazardérům, kteří se snaží projet na poslední chvíli.
Logicky pokud se řidič řídí instinktem a ne pravidly, nemá za volantem co dělat m řídit není žádné základní lidské právo.

Stráťa

To by se na světě nepohlo ani kolo. A nejen na silnici ale ani na dráze protože lidé se instinkty budou řídit vždy bez ohledu na co to zrovna ovládají.

Dominik

Jasně, takže strojvedoucí vidí padající závory a bez ohledu na tom, co je na návěstidle se běžně rozjíždí, protože přeci to bude pro něj, že?

Filip Jirsák

Nechci vám kazit radost, ale v ČR se závory přes železniční trať nepoužívají. Takže strojvedoucí určitě neuvidí před sebou padající závory přes koleje. A kdyby je viděl, tak se do nich určitě nebude rozjíždět, protože závora je instinktivně vnímána jako zábrana. Instinkt vám řekne, že byste tu závoru musel prorazit, musel byste se s ní střetnout, abyste skrz ní projel – a tomu se instinktivně snažíme vyhnout. Proto také už mechanická návěstidla tvořila pomyslnou překážku na trati, aby působila i na instinkt. Proto se „stůj“ návěstí červenou barvou, protože instinktivně vnímáme červenou jako nebezpečí. Vy jste asi myslel závory na komunikaci… Číst vice »

Dominik

Myslel jsem situaci, že vidí padat závory na silnici, tudíž instinktivně tuší, že mu bude postavena vlaková cesta, a také se nerozjíždí, ale čeká až se mu přestaví návěstidlo na návěst dovolující jízdu.

Filip Jirsák

Instinkt neví vůbec nic o stavění vlakové cesty. Instinkt se vyvíjel v dobách, kdy jsme žili na stromech nebo v jeskyních, a tenkrát se žádné vlakové cesty nestavěly.

Filip Jirsák

Všichni se řídí především instinkty. Protože část mozku, která má na starosti instinkty, reaguje daleko rychleji, než rozumové části, které znají ta pravidla.

Proto červená barva na semaforu znamená stůj, protože nám instinkt říká, že červená znamená nebezpečí.

Dominik

A v čem je jiná červená na křižovatce a na přejezdu, že před jednou řidič stojí a čeká, a druhou klidně projede?

Filip Jirsák

Například v tom, že před červenou na křižovatce předchází oranžová, takže řidič má čas zastavit. Takže instinktivně ví, že jet na červenou je špatně. Zatímco červenou na přejezdu musí někdy normálně projet, protože mu fyzikální zákony neumožňují před ní zastavit. A „někdy projet, někdy ne“ není něco, s čím by si instinkt dokázal poradit. Zároveň na křižovatce obvykle když padne červená, vyrazí auta z kolizního směru. Což zase instinkt velice dobře chápe jako hrozbu. Takže je tam instinktivní spojení „červená = s vysokou pravděpodobností hned začnou jezdit auta v kolizním směru, se kterými bych se srazil“. Naproti tomu na přejezdu… Číst vice »

Samo

Mňa stále najviac fascinuje ako môže byť niekto tak neuveriteľne blbý že zostane stáť na prejazde, riskujúc svoj život a totálku auta, len aby si neoškrel rak pri prejdení cez zavretú závoru.

Lukáš F.

Neznám to tam, ale od pohledu tam možná i bylo místo to projet protisměrem, ta závora nebyla přes celou silnici.

franta

No jo no české a slovenské závory jsou inteligentní asi jako slepice. A to se do nich narvaly neuvěřitelné prachy. To že se závory otevřou a zavřou po nedododržení jakékoliv aspoň trochu standardní doby pro opuštění… O detektorech ani nemluvim.
K tomu, když závora vyjede nahoru, tak pak klidně i 3 sekundy bliká jak blbá. A to je pro východní mentalitu ještě více matoucí.

Horal

Ne celý problém je v tom, že vy nemáte základní technické znalosti, a vyhodnocujete něco, čemu Ale absolutně nerozumíte. Je to sice zbytečné vám to vysvětlit, ale pokusím se o to a to velmi zjednodušeně protože složitější výklad by vám nic neřekl . Závory jdou nahoru proto, protože vlak opustil předmětný úsek. Jenže do něj mezitím stačil vjet pár vteřin po 1 vlaku druhý vlak a tím pochopitelně aktivuje zabezpečovací zařízení přejezdu a závody jdou dolů, právě proto je v dopravních předpisech že se na přejezd nesmí, ještě jednou Opakuji nesmí vyjíždět Kdy svítí červená světla. Člověk s průměrnou inteligencí… Číst vice »

franta

Pokud do oddílu vjel, 1s po té co se začalo zvedat, druhý vlak.. Stále zde má být velmi bohatý čas na opuštění přejezdu chodcem! Natož autem. To je třeba i 30 sekund. Pak teprv má jít závora přece dolů. Tento čas lze jistě odečíst od času zvedání závory. I kdyby ne, nic by se nestalo nejspíš. A pak zbývá další čas minimálně cca 15-20 sekund než přijede vlak. I víc. Času je tam milion. V těch novějších to nedělají procesorem? Tomu nevěřim. Nehledě k tomu, že by tam měli být dneska detektory. A vlak už být dávno zastavený v takovém… Číst vice »

Dominik

Další čas minimálně 15 – 20 vteřin? Vlak může být na přejezdu od sklopení břeven klidně do 10 vteřin, pokud pojede traťovou rychlostí.
A detektory, by určitě ten vlak nestihly zastavit před přejezdem z maximální rychlosti, vzhledem k času.

Horal

Ještě jednou svítí-li červená světla je zakázáno na přejezd vjíždět. Ostatní jsou jen hloupé kecy. Mě se nikdy nestalo že bych na takový přejezd vjel. Ani jednokolejný. Je to prostě o kazni a disciplíně. A to mám najety statisíce a to nejsem řidič z povolání.

Filip Jirsák

Když je lidský zákon a přírodní zákon v rozporu, vyhrává holt často přírodní zákon. A to, že se řidič řídí závorami a ne světly, je psychologicky jasné. Proto tam ty závory jsou.

franta

Zakazovat můžete co chce, papír snese všechno. Ale ty přejezdy by měli být dělány jako blbovzdorné. A systém by se neměl chovat jako past.

Kebab

Vy děláte na železnici, viďte? Tam jsou mistři v rádoby seriózním okecávání zjevných nesmyslů. Teď zkuste vysvětlit, klidně ještě stručněji, proč je tohle stupidní chování přejezdů k vidění pouze u nás a ne na západě?

Horal

Ne nedělám a nikdy nedělal. Jen používám mozek. Zkus to to také.

Kebab

A vysvětlení pochopitelně nikde, protože byste se střelil do nohy a dokázal železniční alibismus.

Michal Bartoníček

Závora si může dělat, co chce. Máte zákonnou povinnost nevjíždět na přejezd ve výstraze. Je to vaše východní mentalita schopna pobrat?

percula

Chudáku, ty urážky myslíš opravdu vážně? To na tom musíš být psychicky fakt blbě.
Jinak nebylo by lepší vyresit úpravu prejezdu tak aby závory v tomto případě zůstaly těch pár vteřin dole? Ono to vazne muze zmast.

petrogar

Horal Vám odpověděl velice přesně proč je Váš požadavek nesmyslný.

Pan Bartoníček rozhodně nikoho neuráží. V jeho textu není jediná urážka.

Koho může zmást zvedající se břevno, když stále bliká světelná výstraha, kterou se má dle předpisů řidič řídit?

Michal Bartoníček

Jednak tam urážky nejsou a jednak to myslím stejně vážně jako ten, na kterého odpovídám.
O moji psychiku se nestarej, je na tom daleko líp než ten zmatený řidič mezi závorami.
Možná bylo, možná nebylo. To ale není otázka na mě. Vybízím k dodržování platných předpisů.

franta

Moje jo, ale ostatním to evidentně dělá problém.

petrogar

Co je to standartní doba pro opuštění? Prosím předpis a výpočet. Pak zjistíte, že melete úplné kraviny.
Definujte prosím východní mentalitu… kde je to dělení? Co je pro ni typické?

MiG

Výpočet vyklizovací a předzváněcí doby určuje ČSN 34 2650 – https://nahledy.normy.biz/n.php?i=84528. V úvahu se bere min. rychlost silničního vozidla, jeho max. délka, šířka přejezdu (tedy délka ve smyslu směru pozemní komunikace), max. rychlost vlaku plus časová rezerva. Vysvětlení pro neznalé najdete např. na https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle/10467/97137/F6-BP-2021-Zarcky-Jan-Bakalarska_Prace.pdf?sequence=-1&isAllowed=y

jirka

Muze mi nekdo jako laikovi vysvetlit, proc ty zavory zvedaji? Proc necekaji zavory dole, dokud neprestane blikat svetlo, stejne jako ma cekat ridic.

(znam pravidla, vzdycky cekam, az doblikaji svetla, ale stejne mi to prijde matouci)

Dominik

Z důvodu zkrácení uzavření doby přejezdu.

Leinad

O kolik se zkrátí?

dany

Světla nemůžou přestat blikat dřív, než jsou závory zvednuty a zajištěny v bezpečné polozey aby to někoho nepraštilo po palici. Ke zobrazené situaci: Ten přejezd v tu chvíli neví, že se k němu blíží jiný vlak (ještě není v jeho přibližovacím úseku). První vlak opustil obvod přejezdu a ten se tedy začne otevírat. Přesně v tu chvíli však vstoupí to přibližovacího úseku přejezdu ve vedlejší koleji jiný vlak a přejezd se tudíž ihned uzavře pro jeho jízdu. Jelikož po celou dobu zvedání závor je vjezd na přejezd zakázán (červená světla) není potřeba s opětovným spuštěním závor čekat na vyklizovací dobu,… Číst vice »

Dachs

Naprosto běžná situace na nechvalně známém přejezdu P261 v Praze-Chuchli (čtyřkolejka). Naštěstí řešeno tak, že se zvedají nejprve protilehlá ramena, další vlak vstoupí do přibližovacího úseku většinou již v tuto fázi. Ale i tak mnozí mají tendenci hned startovat, nejčastěji motocyklisté a cyklisté, bohužel i chodci, přestože stále je v činnosti světelná výstraha. Závory padají zpět ale celkem rychle, že případné spěchálisty zarazí. Ale kdyby si chtěl někdo posvítit na starty motocyklistů, cyklistů a chodců ještě na blikající červenou, je to tip pro dohledové orgány. (Hlášeno x-krát.)

jirka

Dekuju za vysvetleni.

Leinad

V Německu hlavně při schvalování přejezdu bylo myšleno na bezpečnost, alibismus „řidič nesmí (ani když mu schválně naznačujeme opak) = řidič nikdy neudělá“ nestačil.

Dominik

Kdo mu naznačuje opak?
Jestli někdo bere zvedání závor jako náznak, že může jet, tak by měl vrátit papíry.
Jo to slavné Německo, co si takto od nich vzít příklad a zpožděné vlaky na jednokolejce rušit, než řešit křižování, atd
…?

Filip Jirsák

Protože se ušetří za dvojici dalších „detektorů vlaku“ v každé koleji. Kdyby se závory neměly zvedat, musel by se přejezd dozvědět o blížícím se vlaku dřív, než se to dozví dnes – dříve, než je začne zvedat. Tedy by musela na trati být (při obousměrném provozu) detekce vlaku ještě dřív, než tam, kde je dnes. (Nebo by se ta současná mohla posunout, pak by se zase ale světla rozsvěcela zbytečně brzo a řidiči by pak projížděli přejezd ve výstraze, protože to přece začíná blikat zbytečně brzo.)

Liposh

Tyvogo, vždyť tu spadlou zázvoru snad i šlo objet.

Horal

Také mi to tak přijde.

Michal Bartoníček

Přesto to člověk, který má za sebou školení, výcvik, zkoušky a hodiny ovládání vozidla, nezvládl.

Petr

To jo, místa tam bylo dost

tarten

Taky mám ten dojem, ale určitě je to jen klam z úhlu kamery.

Martin

Taky me to napadlo, z tohohle uhlu to muze dost klamat…

Tomáš

Co se děje na našich (i tedy slovenských) silnicích je už mnohdy neúnosné. Neznalost pravidel, vyhlášky, řidičák dostane každý snad za úsměv a pak vůbec netuší, co má té silnici má dělat, nestíhá číst značky.. K tomu všemu bezohlednost( bohužel už i k majákům) a mnohdy agrese. Nejlepší lék? Snížit věkovou hranici pro pořízení řidičáku. 🤦. Přijde mi, že už ani instruktoři v autoškolách neučí to co mají (jinak si nedovedu vysvětlit, proč jezdí veškeré školící vozy po městě 20 km/h, i když je volná cesta ), hlavně však, že přitečou peníze. Mě instruktor pomalu škrtil, když jsem nejel po… Číst vice »

tomash

Je to až trapné, že v 21. století na tak frekventované trati stále vystavují řidiče hře o život – zvedneme závory a za pár sekund je zas dáme dolů, abyste uvízl. Takovým nebezpečným situacím se má předcházet, ne je vytvářet.

Péťa

Červené blikající světlo? Nic?
Závory můžou klidně mávat jak na 1. Máje ale dokud bliká červená tak stojím.
Vždyť je to úplně jednoduché.

Filip Jirsák

Říkáte „ty závory jsou tam pro řidiče úplně zbytečné“. Jenže ony se tam dávají právě proto, že zbytečné nejsou – že jim věnuje řidič mnohem větší pozornost, než světlům. No a pak se někteří diví, že jim fakt věnuje daleko větší pozornost.

petrogar

A jakou nebezpečnou situaci to vytvořilo? Jako řidič máte sedět na prdeli do doby zhasnutí světel a nemáte se ani hnout. Jediný, kdo vytvořil v tomto případě nebezpečnou situaci byl řidič osobního vozidla.
Ani ty břevna se neotevřela naplno, ale jen z části.

Stráťa

Jako fíra nemáte projíždět stůj, jako výpravčí stavět kolizní vlakové cesty…

František Plášek

Jakou kolizní situaci výpravčí v tomto případě vytvořil? Že nechal jezdit vlaky podle jízdního řádu?

petrogar

Za projetí fírou snad může ta návěst stůj? Za postavení kolizní cesty snad může to PC které výpravčí obsluhuje?
NE.
Stejně jako zabezpečení přejezdů nemůže za to, že ho lidi projíždí na zákaz.
Pán se pohoršoval na zabezpečením, které ale fungovalo normálně a řádně. Jen ten debil v autě asi musel spěchat.

Jeffer

Ako často sa to tomu fírovi stane, keď stojí na mieste, odkiaľ má dobrý výhľad na návestidlo a nehrozí zámena s iným návestidlom?

Patrik Čech

Když to u nás v Poděbradech jak včera. Ve 22:11 projíždí Os do Kolína a závory zůstávají dole až do 22:17, kdy projíždí náklad do Kolína. To tam taky tak mohli udělat.

Dominik

V Poděbradech je PZZ zapojené do SZZ, tam má výpravčí možnost podržet uzavřený přejezd, resp. postavením vlakové cesty dojde i k uzavření přejezdu, nevím jestli ta samá možnost je i u PZZ v trati, které je ovládané počítači náprav, nějak ten přejezd podržet uzavřený.

dany

Zpravidla je možnost si podržet tlačítkem i PZZ na trati (ale nemusí být vždy, třeba na JOP se u některých traťových přejezdů povel vůbec UZ nezřizuje).

A někdy se to i dělá – pokud má výpravčí čas a ví, že se mu budou vlaky takhle potkavat v přejezdu – protože tohle mávnutí závor třeba u AŽD-71 způsobí nouzový stav to nechceš pposlouchat ten zvonek. 😁

Leinad

1) Proč nouzový stav?
2) Když už, tak jenom poslouchat zvonek? Čekal bych zhasnutí přejezdníku, pokud se jede na ETCS tak zpomalí.

Dominik

Pokud někdo neví, že červená blikající světla a zvonek, znamená stůj, neměl by mít papíry.

Michal Bartoníček

Je trapné, že ani po 100 letech souběžné existence železnice a silnice, že ani po výcviku v autoškole není řidič schopen na červeném světle zastavit.

Juraj

Tohle není osoba způsobilá řídit motorové vozidlo, a tomu by měla odpovídat sankce.

Nicméně, koukal jsem teď na pár videí z Caltrainu a všiml si, že tam na přejezdech jdou závory nahoru až ve chvíli, kdy PZZ přestane blikat. Ano, prodlužuje to čekání o pár vteřin, ale zrovna tyhle nepříjemné situace by to vyřešilo. Opakovaně totiž vidíme, že spoléhat na lidi a dodržování pravidel je naprosto k ničemu.

Dominik

Vyřešilo a řidiči budou remcat, že je přejezd uzavřen zbytečně dlouho, a chodci a cyklisté nám budou podlézat zavřené závory.

dany

U nás nelze aplikovat, protože světla můžou zhasnou (tj. dovolit vstup na přejezd) teprve tehdy, jsou-li závory zvednuty a bezpečně zajištěny v horní poloze. Jinak by mohly někoho praštit po hlavě.
Pokud nemá závora horní koncovou polohu (i třeba vlivem ledu, nebo jejího uvolnění silným větrem), musí být přejezd ve výstraze, ačkoliv žádná železniční vozidla nejedou.

Pedro72

A nedají si říc a nedají… Točvolanti 😉

Stepan

Tomu řidičovi sebrat nejen řidičák, ale i občanku.

F. Brabenec

A zbavit svéprávnosti.

tarten

Jenže takových co vystartují na červenou do přejezdu jsou u nás miliony…

Pako

Když už tam vjedu, tak začnu cvičení dopředu-dozadu-dopředu? Nebo si holt poškrábám trochu laku a rychle vypadnu a budu rád, že jsem živej? Tady bych dokonce řekl, že vpravo by se dalo projet bez ztráty kytičky. U kamiónů řidiče vůbec nechápu. Vždyť by snad ani ten šrám od prkýnka na kapotě nenašli. Raději zabijí mašinfíru a rozmetají celý náklad po okolí.
Lidi, ty šraňky už fakt z tenčích párátek udělat nejdou!

none

A kolikrat jsi uz takhle stal mezi zavorama?
Ono se to takhle dobre radi.
Ty zavory jsou proste neco specialniho, co nam brani do nich narazit…. Jinak by normalne projel. A mozna by se vesel na tu travu.
To otaceni tedy nechapu.
Asi by melo byt soucasni autoskoly si par zavor rozlamat…

Tomáš

Co to je za otázku, kolikrát si stál mezi závorama? Ty budeš myslím další z těch, kteří by zasloužili vytáhnout z auta a nakopat do zadele.

tarten

S poslední větou naprostý souhlas, stačí trenažér.

Michal z Prahe

Že na přejezd vjel, bych ještě dokázal nějak pochopit. (Ne, že bych to schvaloval, jen chápu, že pro některé jedince je prostě problém pochopit význam nebo vyčkat na zhasnuti červených světel.) Ale co na tom přejezdu vyváděl, to mně hlava nebere. Možná by trochu pomohlo, kdyby tam místo současných světel byl klasický semafor s červenou, oranžovou a zelenou, aby to bylo jednotné…

David

Kolik asi životů by se dalo zachránit jen tím, že by železnice v Česku a na Slovensku prostě jen upravila PZZ tak aby se prostě závory zvedly až po tom co zhasne výstraha. Ano na železnici se bezpečnost řeší předpisem, ale chudáci ti, kteří z nepozornosti skončily pod koly vlaků. Stát se to může komukoli, nemyslete si.

Igor

Alebo staci davat v autoskole pozor..

Juraj

Očividne nestačí.

David

A ty závory by tam taky možná nemusely být že, stačí přece dávat pozor.

Jiří Voseček

V době kdy by byla zhaslá výstraha a závory jdou nahoru vjede do obvodu přejezdu další vlak a závory jdou dolů a výstraha svítí. Shodneme se, že to je horší varianta než současná?

Co by bylo řešení i pro debily (jako toho ve videu), že by závory šly dolů už když je vlak v oddíle ob jeden od přejezdu. Ale stejně by se různí lemmings pod ten vlak dostali.

David

Ne, v ten moment se začne předzváněcí dobou.

Juraj

Ale pak už s plnou předvzáněcí dobou, zatímco dneska může být ten druhý vlak už docela blízko, protože přejezd je stále ve výstraze.

Kanil83

Zas nadruhou stranu , má byt plné ETCS tak ze toto by v budoucnu měl byt schopen řešit systém – ne mechanicky (protnutím bodu A) ale samotné info od zabezpečovačů vlaku ze se blíží k přejezdu další vlak .

Jeffer

To by sa muselo inštalovať ETCS L3, kde vlak aktívne hlási svoju polohu do RBC a mimo iné má aj zisťovanie svojej celistvosti („som tu a som tu celý, žiadne vozne mi po ceste neodpadli“). ETCS L1 a L2 stále používa „konvenčné“ zisťovanie polohy vlaku pomocou koľajových obvodov, počítadiel náprav, hláskarov a podobne.

Leinad

Dva přibližováky. Pokud je přejezd otevřenej, tak se zavře až když vlak vjíždí do druhého. Pokus už je zavřenej a jinej vlak je v prvním přibližováku, tak se neotevírá.

Dominik

Paráda, už se těším na tu kritiku, jak jsou přejezdy uzavřené zbytečně dlouho.

Leinad

Dpba zavření bude stejná, jenom mezi tóm nedojde k nadzvednutí závor.

Dominik

To se točíme stále kolem toho stejného, co zastávka v obvodu prvního přibližováku (já to nazval předpřibližovák), co vlak jedoucí výrazněji pomaleji než ten první? Ať už z důvodu, že to je náklad co má VMax 80 km/h, na koridoru s VMax 160 km/h, či omezení typu správka, apod….? To prostě prodlouží dobu uzavření přejezdu. Když tu byl ten případ mateřské školy, jak přebíhali přes zavřený přejezd, tak se strašně všichni rozčilovali, že ten přejezd byl zavřený zbytečně dlouho, než jel vlak proti cca 2 minuty, a zde to vadit nebude, i když to bude třeba 4 minuty, protože to… Číst vice »

Leinad

V případě té školky je zásadní detail, že to byl přejezd ve stanici a zároveň vlak stál. Důvod, aby měl postanevo, moc nevidim.
A rozlišit pomalejší vlak – zakazuje norma aby svítilo návěstidlo „rychlost xx a volno“ a prejezd se zavíral podle navěštěné rychlosti? Pokud se nepletu, u vjezdových návěstidel to tak je (rychlost od návěstidla vs od první výhybky).

Dominik

To je jedno, kde to bylo, ale že to přeci bylo strašně dlouho uzavřené. Třeba proto, aby včas odjel ze stanice? Výpravčí musí postavit vlakovou cestu dostatečně včas dopředu, tak aby vlak stihl včas odjet (aby dopravce měl dostatek času pro úkony před odjezdem), to opravdu nestačí začít stavět 30 vteřin před odjezdem. Takže na autobloku, apod…, kdy vlastně návěstidla, přejezdy fungují nezávislé tam hodíme návěstidlo, které bude muset obsluhovat dispečer? Promiňte, ale už vymýšlíte blbosti. A ne, návěštěnou rychlostí musí jet strojvedoucí už od návěstidla, ne od první výhybky (samozřejmě mimo ETCS, tam prostě jede podle toho, co dovoluje… Číst vice »

Michal Bartoníček

Jakou nepozornost? Co je to zase za výmluvu?

troglj

To ale stejně nemá smysl, protože těsně po zvednutí závor by mohl přijet další vlak a zase by musely hned dolů. Navíc by se tím prodloužila doba zavření přejezdu, což na vytížených tratích může znamenat více zavřeno než otevřeno.

David

Nebylo by to hned, je tam určitá předzváněcí doba.

Stráťa

Dá se udělat i oblast ve které se ještě není nutné uzavírat ale pokud tam už PZZ bude aktivní tak se nebude otevírat. Stačí se zbavit zkostnatělého drážního myšlení a všechno jde najednou řešit.

Dominik

Takže značně prodloužíme dobu uzavření přejezdu, protože budeme vytvářet jest před přibližovací úseky.

Stráťa

Neprodloužíme, přečtěte si to ještě jednou.

Trumbera

Naopak, vy se nad tím zamyslete ještě jednou. Pokud ten druhý vlak pojede pomalu, nebo to bude zastávkový osobák a ten předpřibližovák vám vyjde do zastávky, tak zatímco teď se přejezd na chvíli otevře a pak se spustí výstraha s regulerní předzváněcí dobou, s předpřibližovákem bude přejezd zavřený po celou dobu. Na frekventovaných tratích to může ve výsledku znamenat, že ten přejezd bude zavřený skoro pořád. Popravdě musím říct, že současný způsob fungování přejezdů nepovažuji za ideální. Má-li být něco bezpečné, musí to být intuitivní, a to možnost přizvednutí závor a jejich opětovné zavření rozhodně není. Nicméně věčně zavřený přejezd… Číst vice »

Stráťa

Když se ten vlak bude courat jak popisujete tak to bude dlouho zavřené i teď, to není žádná změna.

dzejejc

Jak píšete nahoře – dokud svítí výstraha, jsou závory dole. A je to vyřešené. Jednoduché jak facka.

Dominik

Není, musíte stvořit ještě před přibližovací úsek, dnes pokud se bude vlak courat, tak první projede, zvednou se závory ukončí se výstraha, a nová začne až ve chvíli, kdy se ten courající vlak dostane do přibližovacího úseku. Což klidně můžou být i 3 (4) minuty, obzvláště, pokud tam je zastávka, nebo jede vlak s nějakým rychlostním omezením. S vámi navrhovaným řešením, vlak už je v před přibližovacím úseku a PZZ je zbytečně ve výstraze. Doba uzavření přejezdu prodloužena o onen před přibližovací úsek.

Leinad

Pokud je před prejezdem zastávka, má tam být návěstidlo(přejezdník?)
Os má před zastávkou výstrahu, postaveno bude až při pravidelném odjezdu. Něco rychlejšího může mít postaveno rovnou. Pokud jde o náklad jedoucí jenom 80 na trati s rychlostí 100, tak to jsou drobné.

Dominik

A které zařízení v dnešní době dokáže rozlišovat mezi vlaky zastavujícími a přijíždějícími? Co zastávky na znamení? Co omezení typu 50/20, apod….?
Na takové trati ne, ale na trati s rychlostí 140 (160) km/h, už to rozdíl je.
Navíc se bavíme o teoretickém předpřibližovacím úseku (což by realizovatelné bylo), ne o tom, že je přejezd za zastávkou, tam je to už, teď.

Bavme se prosím v možnostech dnešní doby, a to se můžete zlobit jak chcete, ale prostě to neumíme, rozlišovat.

Leinad

Zastávka na znamení – stále má být trasa postavená (přejezdník se rozsvítit) cca při pravidelném odjezdu, jestli os zastávkou projede pomalu, bude stát jednou dlouho nebo vícekrát popojede to už je jeho věc – ok beru že to čistě automaticky nejde.
Na trati s rychlostí 160 nemusí být moc přejezdů, i tam ale 160-140 je malý rozdíl a nexák se silnější lokomotivou pojede víc než 80.

Trumbera

Možná si úplně nerozumíme. Jde o to, že zatímco teď se přejezd mezi prvním vlakem a tím druhým courajícím/zastávkovým stihne otevřít třeba na minutu, s předpřibližovákem bude uzavřen celou dobu.

Leinad

Proč by se prodloužila?

Dominik

Protože rozdíl mezi odjezdem jednoho vlaku a příjezdem druhého, obzvláště, když ten druhý bude výrazněji pomalejší, bude zastavovat v zastávce v před přibližovacím úseku, úseku, než je traťová VMax.
Sice to budou jednotky minut dejme tomu 2 – 4 minuty, ale je to prodloužení.

Jeffer

Znamená to vyššie investičné náklady na každé priecestie: ďalšie káble a ďalšie počítadlá náprav alebo koľajové obvody vo väčšej vzdialenosti od priecestia na predprihlásenie vlaku.

Leinad

Na trati s autoblokem stejně obvody/počitadla náprav jsou. Zadrátovat to do PZZ a upravit software něco stojí, ale fyzicky není potřeba další obvod.

Jeffer

Pri trati s maximálkou 120 km/h a uvoľňovacej dobe priecestia 35 sekúnd, dobe na sklopenie závor 5 sekúnd a rezerve 5 sekúnd by mal byť aktivačný obvod/počítadlo náprav vo vzdialenosti 1,5 km. Možno nám tam výjde návestidlo autobloku, ale ak nie, musíme použiť samostatnú detekciu, alebo najbližší vzdialenejší oddiel. Ak máme na zdvihnutie závor a zhasnutie výstrahy nejakých 12 sekúnd, znamená to ďalší detekčný obvod o 400 metrov ďalej (a čím rýchlejšie závory zdvíhame, tým bližšie). Ak nám vyšiel traťový oddiel na aktiváciu priecestia, tak rozhodne nebude ďalší o 400 metrov ďalej (1,9 km od priecestia). Na autoblokovej trati môžeme… Číst vice »

Alibaba

A zaplatí si silničáři všechny ta úpravy? Hlavně předělat přibližovací obvody k několika tisícům přejezdů?

Martin

Kolik by asi bylo urvaných závor, které šli teprve nahoru, ale už nesvítila výstraha, takže už se přece může jet… jo vlastně já vezu na střeše rakev / kola / cokoliv..
Fakt je takový problém počkať až zhasne výstraha?

Vašek Havelka

Navrhuji na všech přejezdech odstranit závory, aby se točvolanti řídili výhradně podle světel, k tomu přidat kamery čtoucí značky aut co tam ve výstraze vjedou a pak s každým z nich vést řízení o odebrání řidičáku na dva roky nejméně…

Joe

To nepomůže, někteří debilové by byli schopni jet na červenou jen proto, že zrovna žádný vlak nevidí tak tam přece nebudou čekat než přijede. Situace by tak byla horší, ale ty kamery na přejezdy, jo proč ne.

Martas

Závory ať tam jsou, zároveň tam dávno může být systém, že by vlak zastavil když tam nějaké pako vleze. A tohle je spíš na odebrání občanky, stačí vidět ty videa na twitteru od jednoho nejmenovaného starosty, jak tam lidi lezou a pumpičky ty závory i zvedaj.

Rudla

„…systém, že by vlak zastavil…“ To je naprostý nesmysl. Jednak, ten vlak za vlhka, námrazy a podobně může ve stovce zastavit třeba taky až za více než kilometr (taky klidně stovky metrů za přejezdem), takže toto fakt není řešení. Druhak, dovedete si představit, jak často by se stávalo, že přejde vlak do rychločinného brždění kvůli nějakému pitomci na přejezdu, který z tama zmizí dřív, než tam ten vlak dorazí? Akorát byste ta zranění z přejezdu přesunul do vlaku, na lidi, kteří za nic nemohou (popadaní lidé v soupravě, věci padající z úložných prostorů apod.). Jako bonus, škody na soupravách… Kromě… Číst vice »

Alibaba

Při požadavku „…systém, že by vlak zastavil…“ by se taky nemusel ten přejezd otevřít vůbec (detekce vlaku na velkou vzdálenost a kvůli tomu neotvírání přejezdu), jinak viz Rudla.

Leinad

Tak v Řeporyjích kauza se školkou dopadla tak, že úči říkají, že jim někdo ukázal (a nedá se prokázat opak).
Třeba to Spržel baví, zavírat přejezd protože v zastávce stojí vlak, a při tom nabádat cestující ať klidně jdou – co by závrorař zvedal závory, když může mimo záznam.

Alibaba

SŽ to nebaví, to dělá automat (a dle norem to jinak naprogramovat nejde). A ten zatím neví, že bude vlak v zastávce zastavovat. Až to bude napojený na ETCS a vlak nebude mít prokluzové vzdálenosti zasahující až do přejezdu, tak by se asi přejezd zavírat nemusel.

Jeffer

Stačí, aby tam bolo hlavné návestidlo a vlaková cesta sa stavala až na „poslednú chvíľu“.

Rejpal

To, aby si ČD nechaly dobře pojistit HV jezdící na Slovensko. I když v ČR se podobných blbců taky najde dost. Dokud nezhasne červená a nezačne blikat bílé světlo, tak stojím a ani se nehnu. A ti za mnou ať se třeba…

Jirka z CB

Tak nevim, u spousty ŽP bych na bílé světlo čekal celou věčnost, když tam prostě neni. Pokud se řídíte jen tim bílým světlem, tak můžete vrátit ŘP taky.

Jirka z CB

P.S. Teď jsem brouzdal po netu a nějak jsem se dostal k nedávné nehodě také tam ( ten bus) a dle citace článku na ŽP údajně blikalo bílé světlo, navíc nedávno kolovalo po netu video, kde nějaký pracovní vlak jede pres ŽP a kmitá bílá taky. Sice byl střežený, ale nejen od té doby dvakrát u nějakých nepřehledných ŽP nevěřím ani té bílé.

Martas

Na novějších přejezdech Vám začne blikat bílé světlo až klidně po několika sekundách. To totiž určuje rychlost jakou můžete přes přejezd jet (bílé světlo 50km/h, nic 30km/h)

Kanil83

Za me , na vsechny koridorech tratě přejezd nepatří .. viz Studénka..

Alibaba

Bohužel vládnoucí točvolantová loby si tohle neuvědomuje a nějaké zlepšení bezpečnosti pro své točvolantové voliče nechce.

Jířa

Pořád se to všem vtlouká do hlavy a stejně je to k ničemu. Dokud blikají červená světla tak tam prostě nesmím vjet za žádných okolností, pokud je přejezd v poruše a bliká i přesto že po něm dlouhé minuty neprojel žádný vlak tak stále čekám. V ojedinělých případech pokud to jde auto otočit a jet přes jiný přejezd nebo podjezd či nadjezd, podle toho co je v okolí. Pokud se otočit nelze nezbývá než čekat. Když už by se nic nestalo tak vám minimálně hrozí ohromná pokuta a sebrání bodů (nevím kolik to teď bodů odečítá). Prostě červená na přejezdu… Číst vice »

David

Ano, pořád se všem vtlouká do hlavy tenhleten drážní nesmysl. Ano, lidé chybují a my namísto toho abychom nějak zvýšili bezpečnost těch přejezdů, třeba tak aby se prostě závory nezačaly zvedat když se blíží druhý vlak, prostě jen řekneme že je to chyba řidiče a je to.

Jira.h

Ty asi nejsi moc chytrý a nechápeš ten princip. Ty závory se začaly zvedat protože v úseku žádný vlak nebyl. Až těsně poté vlek vlak do úseku a závory šli dolů

Dominik

Prodloužíme dobu uzavření přejezdu, vytvoříme před přibližovací úseky, a už se těším na tu kritiku od lidí, že je přejezd uzavřen dlouho, a někteří méně netrpělivý chodci a cyklisté budou podlézat.

Joe

Cyklisté a chodci mají nějaký přejezd totálně v zadeli a běžně do kolejí lezou i když jsou závory ještě dole. A když se jich člověk zeptá jestli jsou normální nebo jestli pro ně ta červená neplatí, tak jsou strašně dotčení.

Dominik

Promiňte, ale nesnáším toto házení určité skupiny do jednoho pytle. Hovada se najdou v každé skupině lidí. A já naopak častěji potkávám řidiče, co nerespektují blikače, či blížící se vlak k přejezdu s kříži, než chodce, co by lezli pod závorami.

trucker

já nevim podle fotký to vypada že ho oslnilo slunko takže asi nevyděl červenou a když tam vjel tak už šly klacky dolu . ale nepochopim proč všichny tam zustavaj stat to dřevo se da vždy nahradit hodnota 500 kč

Jan Tichavský

Přesně tak, když už tam vjedu a vidím závory dole tak odjíždím co nejrychleji pryč a ne tam kličkovat jak blbec.

Dominik

A rádio měl tak nahlas, že neslyšel ani zvonek, že?

Michal Bartoníček

Slunce? Zase nějaká výmluva.

Jenda

Tohle je ale velmi častý úkaz. Stojím první v řadě u dvoukolejného přejezdu, závory se zvedají, ale červená stále bliká. Než se stačí závory úplně zvednout, neurotik za mnou už troubí, proč nejedu. Mám pokaždé chuť vystoupit a jít šířit osvětu, ale pak si říkám, že s těmihle typy by rozumná řeč stejně nebyla.

Joe

Já podobnému expertovi, co jel přes přejezd proti mě v téhle situaci, ukázal že je jednička. Čuměl jak husa do flašky. Zkrátka dokud to svítí červeně, stojím a ostatní ať si třeba škubnou protézou.

Poručík Mazurek

Potvrzuji, mám stejné zážitky. Závora se začne zvedat = debil za mnou začne troubit, proč nejedu.

Michal Bartoníček

Tak zatrubte taky. 😄

Šejdr

Když se řidič za mnou začne chovat jako idiot, není důvod, abych se jako idiot začal chovat i já. A proto nemá smysl troubit, tím se člověk staví na roveň tomu troubícímu dementovi za sebou.

Zapa

To sice ano, nicméně by bylo dobré mu nějakým způsobem sdělit, že je debil, a že pokud bude příště první on a vjede tam, tak také už nemusí vyjet. Ale chápu, že s některými to asi nemá cenu vůbec řešit. Možná na to jít přes to poškrábání laku, než strachem o život.

Michal Bartoníček

To by byl pozdrav. 😄 Ale aspoň bude poznat, jak se tihle psychicky labilní jedinci nechají snadno vytočit.

Alibaba

Spíš by to chtělo nějaký nápis vzadu na skle s textem typu „K.oko.te bliká červená“.

P.S. Mám stejné skušenosti jako Jenda.

Mirek/

To mě i předjel. Škoda slov.

Blume

To samé se mi stalo včera na přejezdu v Tuřanech. Závora se zvedala, nešťastník za mnou nervózní jak právnická, tak mě objel, ale hned pod přejezdem je světelná křižovatka kde byla zrovna červená a tam kupodivu zastavil 🤔

M82

Vytahnout z auta zahodit klice a zavrit do blazince…

Romino

a roztrhať rodný list.

Tomáš

Demence? Ztráta pudu sebezáchovy?

Michal Bartoníček

Předně mě napadá otázka: proč na ten přejezd vjel?

Anonymní alkoholik

Skutečně očekáváte nějaké racionální odůvodnění? 🙂

Michal Bartoníček

Racionální? Ne. Jen čekám, že o sobě řekne, jaký je to trotl. 😄

hradtom

Ale což o to, závory se zvedly, vteřinová nepozornost a prostě tam vjel, ale PROČ K****A NEJEL DÁL A NEVYJEL PRYČ? Vždyť by se tam možná i vešel vedle závory kdyby jel jedním kolem po trávě.

Nose Peak

Šraňky hore – jedu, šraňky dole – stojim. Takhle to vysvětloval ten expert, co rozpáral pendo u Studénky…

Jiří Voseček

Protože není debil a ovce, aby čekal a nejel tam kam může jet. To jest nepřekáží mu sloupek pri parkování či závory na silnici.

Jan Tichavský

Protože myslel závora hore = můžu jet. Spíš mám otázku proč hned neodjel pryč?

Pako

Taky jsem nepochopil to cvičení dopředu-dozadu. To mělo být co?

none

Sedni do auta, nech se takhle zavrit a pak dej vedet jak jsi premyslel.
Proste zmatkoval.
Spis se divim, ze mu nezvedli tu zavoru hned. Kdyz uz tam stali. Ale treba mu rikali at to projede, kdo vi.

none

Budes se divit, ale nekde projede vlak, zvednou se zavory a dalsi vlak jede za hodinu. A pak treba poprve zivote potkas tohle… Coz neznamena, ze tam mel vjet.
Jen jsem se pokusil dat priklad. Ja treba tyhle padajici zavory videl poprve na koridoru. U nas se proste po projeti vlaku zvednou a treba za pet sekund zase zacnou blikat. Asi je to jiny druh zabezpeceni, nevim.

Michal Bartoníček

Budu se divit, já totiž na červenou nejezdím, i když jsou závory nahoře.

none

Ani ja ne. Jen popisu zvyk z mista, kde ty zavory dolu nespadnou uz principu.