VIDEO: Brno má další „metro“. Novým tunelem v Žabovřeské poprvé projela tramvaj

Budování tramvajového tunelu v Žabovřeské, stav v lednu 2023. Foto: DPMBBudování tramvajového tunelu v Žabovřeské, stav v lednu 2023. Foto: DPMB

Pravidelný provoz má začít 1. května.

Tramvajová síť v Brně se rozrostla o další tunel. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokročilo se stavbou další části Velkého městského okruhu (VMO) v Žabovřeské ulici a umožnilo tento týden zahájení zkušebního provozu Dopravnímu podniku města Brna (DPMB) v novém tramvajovém tunelu.

Tunel je v úseku Pisárky – Komín, nahradí původní povrchovou trať, která ustoupila budování kapacitní silnice. „Připravujeme podklady pro hlavní tunelovou prohlídku a přejímky,“ popsal aktuální stav ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala. 1. května by tunelem měli projet už i cestující. Do té doby poběží zkušební provoz. „Postupně vyzkoušíme v tunelu všechny typy tramvají. Včera jela tunelem první,“ potvrdila mluvčí DPMB Barbora Doležalová.

Necelých půl kilometru dlouhý tunel je zhruba o sto metrů kratší než nový tunel, který DPMB otevřel loni na trati ke Kampusu Bohunice. Nahradil trať, která musela ustoupit budování nové silnice. Tramvaje v tomto úseku nejezdí přes dva roky. Tunel bude otevřen se zpožděním zhruba čtyři měsíce. Důvodem pozdějšího otevření je mimo jiné požadavek na nové zabezpečení tunelu.

Stavba silnice je zatím už v druhé polovině. „1. srpna by se měl zprovoznit úsek v silniční galerii, začne stavba druhé části čtyřpruhu, která je blíže řece. Zahájíme úpravy nábřeží,“ nastínil Fiala. Celou stavbu zprovozní v roce 2024. Práce na druhé části okruhu v Žabovřeské začaly v prosinci 2020, vyjdou na více než dvě miliardy korun.

Zprovoznění tunelu bude pro podnik i cestující provozní úlevou. Nyní je velká část zátěže směřována přes Žabovřesky a přes Českou a podnik musí různě kombinovat soupravy, aby vyhověl poptávce cestujících. Navíc se po více než dvou letech výrazně zjednoduší cesta z Komína na Mendlovo náměstí.

Budování tramvajového tunelu v Žabovřeské, stav v lednu 2023. Foto: DPMBBudování tramvajového tunelu v Žabovřeské, stav v lednu 2023. Foto: DPMBBudování tramvajového tunelu v Žabovřeské, stav v lednu 2023. Foto: DPMBBudování tramvajového tunelu v Žabovřeské, stav v lednu 2023. Foto: DPMBBudování tramvajového tunelu v Žabovřeské, stav v lednu 2023. Foto: DPMBBudování tramvajového tunelu v Žabovřeské, stav v lednu 2023. Foto: DPMBBudování tramvajového tunelu v Žabovřeské, stav v lednu 2023. Foto: DPMBStavba tramvajového tunelu v Brně v Žabovřeské. Foto: ŘSDTrasa II.etapy VMO Žabovřeská
Tagy Dopravní podnik města Brna DPMB I/42 VMO Žabovřeská Ředitelství silnic a dálnic ŘSD tramvajový tunel tramvajový tunel Žabovřeská
79 komentářů