Letectví

Video: Boeing 777X se poprvé rozjel po ranveji, na vzlet musí ale ještě počkat

Boeing ukázal první částečně vyrobený model 777X určený pro statické testování. Foto: Boeing
Boeing ukázal první částečně vyrobený model 777X určený pro statické testování. Foto: Boeing

Nový Boeing 777X má za sebou další důležitý test. Výrobce ukázal nové video, na kterém ukazuje testy z pojíždění po dráze. Ke startu má letadlo ale kvůli problémům s motory ještě daleko.

Video Boeing zveřejnil na svém oficiálním facebookovém profilu. Na ranveji16R na firemním letišti Paine Field se letadlo rozjelo s pomocí motorů a následně zastavilo za pomoci brzd a spoilerů.

Boeing už má dokončena dvě letadla 777X, ve svém závodě v Everettu finišuje s dalšími dvěma. Zatímco první má převzít Lufthansa, další mají být pro Emirates.

Boeing 777X First Taxi Test

Our first #777X flight test airplane made its runway debut! Our teams performed a series of low-speed taxi tests, marking the first time this plane moved on its own power. This is one of many tests before the 777X takes to the skies later this year.

Gepostet von The Boeing Company am Freitag, 21. Juni 2019

Ještě nedávno se mluvilo o tom, že letadlo bude mít za sebou už v červnu první zkušební let, ten je ale odložen na konec letošního roku. Důvodem jsou problémy s novými motory GE9X.

Zpoždění oznámil na pařížském aerosalonu šéf GE Aviation David Joyce. Podle firmy testování motoru ukázalo některé chyby, na jejichž příčinu sice už firma přišla, musí ale znovu motor testovat. Teprve po schválení změn provedou na osmnácti již vyrobených motorech změny. Podle GE bude možné s letadlem poprvé letět na konci letošního roku.

Problém se objevil při finální fázi testování za extrémních podmínek, které nejsou běžné pro provoz letadla, ale nutné pro samotné schvalování. Šlo o nadměrné opotřebení titanových částí statoru. Rychlejší opotřebení dílů by znamenalo pro aerolinky problém: častější opravy motorů. Podobné problémy měl výrobce motorů Rolls-Royce s motory pro dreamlinery. GE už vyvinula odolnější díly, ale musí je znovu testovat.

Emirates mají první 777X převzít přesně za rok, termín ale není už příliš reálný. Obvyklá doba schválení celého letadla je rok od zkušebního letu, po skandálu se 737 MAX se dá očekávat, že úřady budou letadlo schvalovat důkladněji. Boeing uvedl, že stále očekává předání prvního letadla příštího roku. Problém postihne i dodavatele Boeingu, výroba letadla se nemůže rozjet zcela podle původních plánů.

Nový motor GE9X bude největším motorem pro proudová letadla na světě. Vychází z motoru GE90, oproti nim má být ale o deset procent úspornější. Průměr dmychadla je 134 palců (340 cm), nejvíce ze všech motorů. Lopatky jsou z kompozitních materiálů. Jsou lehčí a pevnější, než například z titanu. Lopatek je oproti předchůdci méně: místo 22 celkem 16. Průtok vzduchu přes motor je větší, díky čemuž je i úspornější.

Boeing letadla 777X představí ve dvou verzích: kratší 777-8 a delší 777-9. O tu je podle objednávek zatím výrazně větší zájem. Boeing nabízí podle konfigurace v letadle 349 až 414 sedaček, dolet je 13 940 kilometrů. Firma zvažuje ještě větší verzi 777-10. Letadlo má skládací konce křídel, které mají umožnit využít stávající infrastrukturu letišť a současně za letu využít výhody delšího křídla. Rozpětí bude 72 metrů. Letadlo bude svoji délkou nejdelším osobním letadlem, celkem měří 76,7 metru.

Aerolinky si u Boeingu objednaly zatím 344 kusů tohoto letadla, nejvíce Emirates a Qatar Airways. Prvním zákazníkem bude Lufthansa.

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pampara

„Famfula, jak to létá?“ „No, jezdí to výborně, ale nelítá to.“ „To je u letadla dost podstatná závada, ne?“ 🙂

Poudy

Hlavně to neuspěchat 😃

Martin

Určitě na to bude nějaká kontrolka, ale říkám si, jestli se nemůže stát, že piloti před startem zapomenou koncovky narovnat. Systém je na to určitě upozorní, ale je to stejné, jako když piloti zapomenou před startem vysunout klapky. Taky je na to zpětná kontrola, ale ty případy se stávají.
Stejně tak po přistání, přece jenom takové rozpětí se nevejde všude.

Y.K.

O čem to proboha píšete? A vůbec nechápu co to jsou narovnané koncovky.

Martin

Tak použijte proboha hlavu třeba. Čím je asi toto letadlo jedinečné? Koncema křídel, které se na zemi skládají, protože letadlo má moc velké rozpětí pro letištní infrastrukturu?

Y.K.

Tak to jsem fakt nepochopil, že to měly být sklopné konce křídel. Koncovky, no tvl. Gratuluji k rychlému úsudku.

Jen tak

a pritom stacilo premyslet.

on ne kazdy je letecky expert. 🙂

Y.K.

No jo no, ne každý den se zadaří, že. 🙂

Martin V.

Zjevně myslel skládací konce křídel. Na letadlových lodích běžné, u dopravních letadel novinka.

Y.K.

OK, asi už jsem moc vázaný na terminologii. 🙂 Koncovky znám gramatické, hudebních nástrojů, na kabely atp, tak mě to asi zabránílo si představit vnější sklopný díl křídla jako koncovku.

Martin

Hmm aha, tak pán je expert na terminologii., On takový termín“ konec křídla“ je teda terminus technicus.

Y.K.

Co se vám na tom nezdá? Křídlo má kořen, konec (konce), náběžnou hranu, odtokovou, profil, tloušťku, mechanizaci…

Y.K.

Dík za mínusy! 😀 Můžu vidět alternativní definice křídla, když je to tedy blbě nebo nějak nevhodné? 🙂