Vídeň propojí nabídku dopravního podniku a sdílená kola

Vídeňský radní pro MHD Pete Hanke a ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl představují WienMobil Rad. Pramen: Wiener Linien/Tobias HolzerVídeňský radní pro MHD Pete Hanke a ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl představují WienMobil Rad. Pramen: Wiener Linien/Tobias Holzer

V ulicích rakouské metropole se má do roka objevit 3 000 nových kol v barvách dopravního podniku Wiener Linien.

Vídeň, podobně jako Praha, propojí nabídku dopravního podniku a sdílená kola. V ulicích rakouské metropole se má do roka objevit 3 000 nových kol, která budou trvale jezdit v barvách dopravního podniku Wiener Linien. Držitelé předplacených kuponů si kola půjčí za poloviční tarif, 30 minut je vyjde na 30 centů, tedy asi osm korun.

Stávající městský systém CityBike bude nahrazen systémem Wiener Linien, a to pod značkou WienMobil Rad. „Nový koncept bikesharingu přinese v budoucnu dvojnásobný počet kol, mnoho nových stanovišť, a to ve všech 23 městských obvodech,“ uvedl městský radní pro MHD Peter Hanke.

Na základě veřejné soutěže se provozovatelem stane společnost Nextbike, která provozuje sdílená kola mimo jiné i v Praze. Vedle zřízení stanic bude firma ve Vídni zajišťovat i rozmísťování a běžný provoz kol včetně servisu. První stanice a tisícovku kol slibuje radnice od dubna 2022, do podzimu má počet kol narůst na 3 000. Souběžně s tím budou postupně nahrazovány stanice a kola stávajícího systému Citybike, který se ve Vídni stane minulostí.

Město si od proměny systému slibuje, že se sdílená kola dostanou i do rozlehlých čtvrtí na periférii, kde doposud nabídka chyběla. Ve stávajících oblastech se počet stanic zvýší. Dohromady ve Vídni vyroste 185 klasických výpůjčních stanic označených červeným sloupkem. Tyto stojany budou sloužit výhradně pro sdílená kola. Dále Vídeň plánuje 50 digitálních stanovišť a podle potřeby je chce zřizovat i na dočasném principu, například pro velké akce. Takové stojany budou moci využít i ostatní cyklisté.

Kola WienMobil Rad budou vybavena GPS, účtování poběží po půlhodinách. Standardní tarif vyjde na 60 eurocentů za 30 minut, držitelé předplacených jízdenek budou platit polovic. Obsluhu WienMobil Rad zajistí stávající aplikace WienMobil. Tu provozuje dopravní podnik a kromě tradičního vyhledávání cest a elektronické jízdenky nabízí možnost přivolat taxi nebo zapůjčit sdílený vůz či elektrickou koloběžku od firem, které s Wiener Linien spolupracují.

Tagy sdílená kola Vídeň Wiener Linien
Žádné komentáře