Letecké společnosti Letectví

Více žen do kokpitu. V easyJetu tvoří už 15 % nově přijatých pilotů

Pilotky společnosti easyJet. Foto: easyJet
Pilotky společnosti easyJet. Foto: easyJet

Slyšet v palubním hlášení z kokpitu ženu bude čím dál častější. Přinejmenším u letecké společnosti easyJet, která si před dvěma lety stanovila cíl, aby 20 % všech nově přijatých pilotů byly do roku 2020 ženy.

K hranici se blíží, za poslední finanční rok tvořily ženy mezi nově přijatými letci už 15 %. V absolutním čísle to znamená 50 nových pilotek za poslední rok.

EasyJet oznámil pokoření hranice 15 % v tiskové zprávě. Podle Mezinárodní společnosti pilotek (International Society of Women Airline Pilots) je celosvětově u aerolinek zatím jen 8477 žen na pozici pilota, 5,47 % z celkového počtu. Na hodnost kapitánky se dosud dostalo jen 2407 žen. Překvapivě vysoký podíl žen v kokpitu je v Indii, kde tvoří více jak desetinu všech pilotů.

Letecká společnost easyJet začala s kampaní na přilákání více žen na post pilota v říjnu 2015, kdy ženy tvořily 6 % pilotů.

Pro letecké společnosti je větší orientace na ženy logická: pilotů je nedostatek a chtějí proto rozšířit okruh lidí, kteří by mohli letadlo ovládat. I proto se snaží řada dopravců zvyšovat povědomí o práci pilota už na střední škole.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zdeněk
Host
Zdeněk

Jakékoli kvóty (či jak to nazvat) jsou nesmyslem, stejně jako upřednostňovat jakoukoli skupinu. Při výběru zaměstanců, a to nejen na pozice pilotů by mělo hrát roli jen a jen splnění předepsaných kritérií – odborných i zdravotních.

R.F.
Host
R.F.

Měl bych námět na rozhovor s u Regiojetu jedinou řidičkou autobusu, která musí snášet příkoří od svých homosexuálních šéfů a nadržených kolegů.

R.L.m.
Host
R.L.m.

Absolutně nerozumím tomuto dogmatickému stanovování poměru mezi pohlavími. Tam kde to jde by tento poměr měl být PŘESNĚ mezi 0 (nulou) až 100%, ani o „chlup“ méně či více. :o)))

Gogo
Host
Gogo

Toto stanovování poměru slouží jenom k tomu aby se určitá skupina dostala tam kam by se jinak díky svému vzdělaní nebo schopnostem nedostala. A nemusí se jednat jenom o poměr ženy – muži, v jižní africe mají např. povinné určité procento ve vedení i soukromých společnostech pro osoby černé pleti. Bohužel si za to můžeme sami, ještě dnes je běžné že za stejnou práci berou ženy méně než muži což je samozřejmě špatné.