Cestovní ruch Doprava ve městě Infrastruktura Vodní doprava Zprávy

Velké hotelové lodě až do centra. Na miliardové vylepšení Vltavy přispěje unie

Vltava v Praze. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Vltava v Praze. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Ředitelství vodních cest může spustit miliardovou sérii projektů, které zlepší parametry vodní cesty mezi Prahou a Mělníkem. Podařilo se mu získat evropské financování ve výši téměř 300 milionů korun z nástroje CEF (Connecting Europe Facility).

Celkem si úsek vyžádá do roku 2020 téměř 1,7 miliardy korun. Z toho miliarda poputuje na zvednutí desítky mostů na Vraňansko-hořínském plavebním kanálu a Podbabském kanálu v Praze. Podjezdná výška se tak zvýší ze 4,5 metru na sedm metrů.

ŘVC zároveň řeku prohloubí na ponor 2,2 metru z dnešních 1,8 metru. Tím umožní vplutí velkých hotelových lodí až do centra Prahy. Dnes je třeba těmto lodím kvůli proplutí odmontovat prvky na horní palubě, větší plavidla pak končí v Mělníku a jejich pasažéři se do Prahy dopravují autobusy.

Ředitelství vodních cest přitom mluví i o zatraktivnění nákladní dopravy, do budoucna navíc počítá s přepravou kontejnerů po řece. „Těším se, že se tak podaří část těžké kamionové dopravy dostat ze silnic na lodě a snížit zatížení historických center měst těžkými auty s odpadem a stavebním materiálem,“ uvedl šéf ŘVC Lubomír Fojtů. ŘVC argumentuje i tím, že mosty (vesměs na místních komunikacích) jsou za svou životností, některé fungují jen provizorně.

Součástí série několika tendrů, které chce stát vypsat na přelomu roku, jsou i úpravy plavebních komor Hořín a Štvanice, vzniknou například bezpečná čekací stání pro lodě. Právě úpravy komor uznala Evropská unie za hodna příspěvku. Soutěže na zhotovitele chce ŘVC uzavřít v prvním pololetí příštího roku, poté by se mělo začít stavět.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Skeptik

Zatímco ve vnitrozemí se investují stovky milionů do rekreační plavby, Labe pod Ústím zůstává velkou část roku nesjízdné pro větší lodě. Smutné…

Václav Novotný

Bohužel s vámi musím souhlasit

Vít Jůza

Jak znám z Prahy od vidění velké hotelové lodě, asi je to víc než 7 metrů výšky. A jak a proč by měly jít ještě více do centra, toť otázka.

Vít Jůza

Hotelové lodě Admirál a Albatros evidentně v Praze byly, a vypadají nad hladinou vyšší než 7 metrů.