Velká tramvajová zakázka těsně za hranicemi. 30 tramvají do Drážďan dodá Bombardier

Tramvaj Flexity na vizualizaci v historickém centru Drážďan. Foto: BombardierTramvaj Flexity na vizualizaci v historickém centru Drážďan. Foto: Bombardier

Drážďanský dopravní podnik Dresdner Verkehrsbetriebe (DVB) výrazně zmodernizuje svůj tramvajový park. Od společnosti Bombardier nakoupí třicet nových velkokapacitních tramvajích Flexity.

Drážďanský dopravní podnik Dresdner Verkehrsbetriebe (DVB) výrazně zmodernizuje svůj tramvajový park. Od společnosti Bombardier nakoupí třicet nových velkokapacitních tramvajích Flexity.

Za dodávku včetně servisu na 24 let zaplatí drážďanská firma 197 milionů euro, tedy zhruba pět miliard korun. Samotná tramvaj bez servisu vychází na 4,2 milionů eur. Dopravnímu podniku přispěje výrazně Evropská unie, dotace je celkem 102,8 milionů eur.

Nákup nových tramvají oznámily Bombardier i DVB v tiskové zprávě. Součástí smlouvy je i opce na dodávku dalších deseti tramvají i prodloužení servisu o dalších osm měsíců. Vozidla budou vybavena novými asistenčními systémy pro zvýšení bezpečnosti, například detektorem překážek.

V Drážďanech už jezdí starší generace tramvají Flexity, nové budou zhruba o desetinu větší, přepraví až 290 lidí. Budou nízkopodlažní, sezení bude v uspořádání 2+2. Větší mají být oproti stávají generaci také okna. Dodávky mají začít v roce 2021, poslední ze zakázky má Bombardier dodat v roce 2023. Firma počítá s tím, že je bude vyrábět ve svých závodech v Sasku: ke svařování karoserie dojde v Görlitz, k finální montáži v Budyšíně.

Interiér nové tramvaje Flexity pro Drážďany. Foto: Bombardier

Interiér nové tramvaje Flexity pro Drážďany. Foto: Bombardier

„Nutně potřebujeme nové tramvaje s větší kapacitou, abychom uspokojili rychle rostoucí poptávku našich cestujících,“ řekl člen představenstva DVB Andreas Hemmersbach. DVB neuvedl, kdo další se do soutěže přihlásil, Bombardier ale podle zprávy nabídl nejlepší podmínky.

Objednaná nová vozidla nesou typové označení NGT DX DD. NGT je zkratka pro nízkopodlažní kloubový železniční vůz, DX pro podvozky s deseti nápravami a DD pro Drážďany.

Tramvaj bude dlouhá 45 metrů, na šířku bude mít 2,65 metrů, o 35 centimetrů více než stávající generace. Podle výrobce ale nebude nutné kvůli tomu upravit zastávky. Výrazně větší jsou nástupní dveře i samotný prostor mezi sedačkami. Tramvaj bude plně klimatizována, vybavena zásuvkami pro dobíjení elektroniky či wi-fi připojením. Osvětlení interiéru bude pomocí LED, bude se měnit podle intenzity světla během dne.

Tagy bombardier Drážďany Dresdner Verkerhsbetriebe DVB Flexity Top tramvaje v Drážďanech
16 komentářů