Letecké společnosti Letectví

Velká letecká fúze padla. Air Canada nekoupí svého rivala Air Transat

Airbus A220-300 společnosti Air Canada v retro nátěru Trans-Canada Air Lines. Foto: Air Canada
Airbus A220-300 společnosti Air Canada v retro nátěru Trans-Canada Air Lines. Foto: Air Canada
Podle Air Canada je zřejmé, že by ke spojení nedala souhlas Evropská komise.

Největší kanadská letecká společnost Air Canada po téměř dvou letech jednání odstoupila od plánů koupit svého konkurenta, společnost Transat, pod kterou patří i letecká společnost Air Transat.

Překvapivou zprávu oznámil dopravce dnes v tiskové zprávě. Jako důvod uvádí podmínky, kterými souhlas s fúzí podmiňovala Evropská komise. Vzhledem k tomu, že obě firmy mají výrazný podíl na letech mezi Evropskou unií a Kanadou, vyžadovala transakce podle platné legislativy souhlas úřadů i v Evropě.

„Abychom splnili hlavní podmínky spojení, nabídli jsme různá opatření, která šla za hranu ekonomické návratnosti. Šlo o opatření, která byla dříve u podobných fúzí běžně akceptována. Z posledních jednání s Evropskou komisí je ale zřejmé, že Evropská komise za této situace spojení neschválí,“ uvedla letecká společnost Air Canada v prohlášení. O jaká opatření a ústupky mělo jít, není jasné.

Proto se Air Canada rozhodla od plánů na spojení zcela odstoupit. Podle dopravce by ústupky ohrozily konkurenceschopnost aerolinek, zvláště pak za současné situace pomalého obnovování poptávky po pandemii covid-19.

Air Canada zaplatí Air Transat poplatek 12,5 milionů kanadských dolarů. Zatímco Air Canada je více klasickou aerolinkou, celá skupina Transat kromě letadel podniká výrazněji v cestovním ruchu. Kdyby došlo k fúzi, Air Canada by převzaly například i hotely a resorty v Karibiku, které skupina Transat vlastní.

 

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr 78

O takových a podobných věcech by měl rozhodovat pouze trh a ne nesmyslně regulační orgány.

Tomas

trh je fajn … ale monopol (ke kteremu vesmes kazdy trh smeruje) zrovna nic uzitecneho neprinasi.

Petr 78

Tak zrovna v transatlantických letech monopol nehrozí a nenapadá mě žádný jiný obor, ve kterém by hrozil a od kterého by nás tyto zbytečné úřady zachránili.

Viťa

Když mohli fúzovat KLM a Air France, Iberia a British Airways, Lufthansa požrala aerolinky že sousedních států, Airbus převzal C series, tak to nevadilo?!

Martin Csabo

Korean Asianu :))) taky by mě zajimalo co jim vadilo

Martin Csabo

Docela by mě zajimalo jestli tedy ještě bude možnost vidět krásné livery Air Transat na nebi

Petr

Pokud nekrachují, není důvod nevidět.