Ve Varšavě poprvé vyjely korejské tramvaje Hyundai v pravidelném provozu

Nová tramvaj od Hyundai Rotem pro Varšavu. R. Motyl / Warszawa.plNová tramvaj od Hyundai Rotem pro Varšavu. R. Motyl / Warszawa.pl

Obyvatelé polské metropole si pro nové tramvaje vybrali název Warsolino.

Varšavský dopravní podnik Tramwaje Warszawskie zahájil provoz nových tramvají od korejského výrobce Hyundai Rotem. Zatím jezdí na jedné z nejdelších linek v polské metropoli: 17. Zahájení provozu oznámil dopravní podnik na svých stránkách a sociálních sítích. Dodávka má zhruba pět měsíců zpoždění.

Do provozu se tramvaje dostaly tři roky po vítězství Hyundai ve velké zakázce na dodávku celkem 123 tramvají s opcí na dalších 90. V tendru byla i Škoda Transportation. Nová tramvaj nese výrobní označení 140N, v anketě pak občané vybrali jméno Warsolino. Jde o zatím nejdelší tramvaje, které ve Varšavě dosud jezdily.

Ve Varšavě je již sedm nových tramvají, letos by se měl objevit na kolejích ještě další vůz. Postupně se mají dodávky rozjet až na 6-8 nových tramvají měsíčně. Pro Hyundai jde o první velkou zakázku na tramvaje v Evropské unii. Vyrábí se v Jižní Koreji, do Polska jedou lodí. Tramvaj je ale z velké části polská. Varšava v tiskové zprávě uvedla, že až 60 % dílů je z Polska a zemí EU.

Zakázka má být dokončena do roku 2023. Varšava si tramvaje objednala ve třech verzích: 85 obousměrných a 18 jednosměrných o délce 33 metrů, 20 jednosměrných o délce 24 metrů. Do nejdelších se vejde 240 cestujících.  Průměrná spotřeba elektrické energie tramvaje Hyundai na cestujícího na kilometr je cca o 29 % nižší než u jednoho z novějších nízkopodlažních vozů zakoupených před několika lety. Je i nejtišší, při měření dosahovala hlučnosti 74 decibelů.

Hodnota zakázky je 1,85 miliardy zlotých (zhruba 11 miliard korun).

Nová tramvaj od Hyundai Rotem pro Varšavu. Foto: Tramwaje WarszawskieNová tramvaj od Hyundai Rotem pro Varšavu. R. Motyl / Warszawa.plNová tramvaj od Hyundai Rotem pro Varšavu. R. Motyl / Warszawa.pl

Tagy Hyundai Rotem Tramwaje Warszawskie varšava Warsolino
1 komentář