Varšavské naděje: Škoda čeká na rozhodnutí o metru, u tramvají se řeší odvolání

Tramvaj Škoda ForCity Plus, Bratislava, foto: Zdopravy.cz/Josef PetrákTramvaj Škoda ForCity Plus, Bratislava, foto: Zdopravy.cz/Josef Petrák

Strojírna Škoda Transportation zatím nemá jistotu, pokud jde o dvě velké zakázky na dodávku vozidel pro Varšavu. Firma je na

Strojírna Škoda Transportation zatím nemá jistotu, pokud jde o dvě velké zakázky na dodávku vozidel pro Varšavu. Firma je na čele pelotonu ve výběrovém řízení na nové vlaky metra, kde nabídla nejnižší cenu. To se stalo už na podzim, o zakázce ale není ještě rozhodnuto. Škoda nyní čeká na výzvu k předložení dokumentace pro druhé kolo.

„Oficiálně jsme předložili nabídku s nejnižší cenou a v současné době čekáme na další postup zadavatele. Nabídli jsme vysoce kvalitní produkt, chceme poskytnout Varšavě moderní vlaky. Jsme také ochotni spolupracovat s mnoha polskými společnostmi jako subdodavateli,“ uvedl šéf Škody Tomáš Ignačák v rozhovoru pro polský portál TransportPubliczny.

Podle dřívějších informací listu Gazeta Wyborcza nabídla česká firma 45 souprav za částku 1,6 miliardy zlotých (9,7 miliardy korun). „Kdyby rozhodovala výlučně cena, lukrativní největší kontrakt v historii varšavského metra by získala česká Škoda Transportation,“ napsal na svém webu na podzim polský list. Škoda tak podle něj nabídla nižší cenu než vítězové předchozích tendrů Alstom a Siemens.

Výrazně vzdálenější je ale pro Škodu zakázka na dodání až 213 tramvají v předpokládané hodnotě 17 miliard korun. Škoda nebyla nejlevnější, její nabídka byla ale vyhodnocena jako nejvýhodnější, i díky nízké spotřebě energie. Tendr byla ale zrušen. „V současnosti probíhají jednání ve věci odvolání na KIO, což je soud pro rozhodování o veřejných zakázkách. Poté co soud projedná veškeré námitky stran, bude moci zadavatel opětovně vypsat tendr,“ uvedl mluvčí firmy Michal Tobrman. KIO (Krajowa Izba Odwoławcza) na popud konkurentů posuzuje, zda je nabídka Škody realistická.

Tagy Škoda Transportation varšava
Žádné komentáře