Vagony po Českých drahách zamířily do služby v Mauretánii

Vagon s koženkovými sedadly. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářVagon s koženkovými sedadly. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Mezi Českou republikou a západoafrickou Mauretánií se udál ojedinělý železniční obchod. Do Afriky zamířily tři vyřazené osobní vagony 2. třídy

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alex, Havířov

Je to samozřejmě dobré, že se pomůže chudé Africe. Jakákoliv pomoc je dobrá a mnohem lepší než šrot. Tam lidé nejsou tak rozmazlení jak u nás a spokojí se i s 8 místnými kupáky. Jen by mne zajímalo, zda ta cena za dopravu nebyla vyšší než cena 3 mizerných vagónů.

To

Je zajímavé, že když nám sem západ nacpe ojetinu, je z toho oheň na střeše… když to samé děláme s Afrikou, je to záslužný počin. Zde se ukazuje základ globální ekonomiky – přesun levné pracovní síly a toho, co už nepotřebuji do chudších zemí, kde jim to ještě dlouho poslouží a zvedne úroveň. Možná v Africe bude za to vděčných víc lidí než věčných brblalů u nás. Zkrátka nejsme a nikdy nebudeme bohatí jako západní Evropa, už se s tím jednou smiřte.

venkov4ever

Ale zcela určitě a už to nebude dlouho trvat, budeme drazí jako západní Evropa. Tuzemské ceny všeho možného i nemožného, abychom si rozuměli.

Alex, Havířov

To už je prakticky dnes….
V příhraničních oblastech (např. České Velenice) se běžně chodí nakupovat potraviny do nedalekého rakouského Gmundu. Podobně i na hranicích s Německem – základní potraviny – mléko, máslo apod.
Před 25 léty něco nemyslitelného, když k nám v neděli zajeli obyvatelé z Německa jen tak na oběd, a třeba jeli i několik desítek kilometrů. Tehdy jsme na ně (i na Poláky) v obchodech nadávali, že nás vykupují…..

Jiří Mazal

Co si matně vzpomínám, tak tam nejen že dosud neprovozují osobní dopravu, ale místní se rádi vozí na nákladních vagonech (pochopitelně zadarmo)

K.S.

Nejen místní, dráhu jsem si googlil a je to poměrně oblíbené i u cestovatelů/dobrodruhů, ten vlak jede v průměru 38km/h, dle Open railway map je maximálka 50km/h, asi 7 stanic na štrece, hádám 5 na křižování, být tam tak se taky svezu. Ovšem v čem je rozdíl je že vagony mají šroubovku a nákladní vlaky autospřáhlo. Buď to nějak předělají, nebo posílí existující turistické vlaky, které tam občas jezdí.

K.S.

Tak ať ještě dlouho v Mauretánii jezdí. Je to myslím velmi dobrý a logický krok, jednak se tím získá nějaká suma pro modernizace/nákup novějšího a jednak se tak pomůže rozvojovému světu zvýšit životní úroveň netrasnferovou záležitostí a tím dojde, doufejme, k menšímu tlaku na to migrovat do Evropy a navíc to bude stimul pro místní ekonomiku díky zvýšení mobility obyvatelstva v rámci země. Až odezní války v Iráku a Sýrii, mohly by se i tyto země uplatnit jako odběratelé starších vozů a lokomotiv, eventuálně dalšího materiálu, který by jinak zbytečně končil v hutích. Z tohoto pohledu by bylo dobré kdyby… Číst vice »

Ondřej

No netuším jakou cenu má takovýto vyřazovaný vagón, ale moc to nebude. Odhaduji 100-200 tisíc. To nijak nákupy nezachrání.

Nečekejte, že po ukončení konfliktu v Iráku/Sýrii tam bude klid. To je nejneklidnější oblast na světě.

Souhlasím, že jim to tam pomůže. Určitě.

Bery

Urcite lepsi, nez tam posilat penize, nebo rovnou zbrane.

K.S.

Rozhodně tam bude dost klid na to aby se dalo o nějakém obnovení železniční dopravy mluvit, koleje tam, minimálně co se týká Mezopotámie jsou, mezi Ammánem a Damaškem jezdí dva páry týdně, nebo jezdily, takže nějaké posílení a rozvoj by se čekat snad daly, o cosi se snaží, ale pořád jim do toho leze válka. Mimochodem tam mají nějaké Čmeláky a další stroje z ČKD. Takže by to mohlo být zajímavé pro jednu nejmenovanou firmu aby se jim ozvala s možností modernizace.

Radek Janata

V Sýrii vlaky celkem jezdily. Na hlavních tratích expresy 5x denně vedené moderními motorovými jednotkami.
https://www.seat61.com/Syria.htm

To

Kdyby to mělo hodnotu 100 000, je lepší to dát u nás na smeťák – za železo je něco kolem 2,50/kg…

Alex, Havířov

Nesouhlasím. Stále lepší jak to slouží někomu skromnějšímu (i třeba zdarma) než to sešrotovat. A mnohem lepší než tam posílat vojáky nebo zbraně.

Pasažér

No, nevím, zda bude mít Írák a Sýrie zájem o naše „šroty“. Obě země vlastní diesel jednotky s Vmax 160 km/h. V Sýrii se po většině tratí nejezdí. Aktuálně snad Tartus/Latákie-Homs, pak náklady fosfátů někde u Palmyry a výletní parní vlaky z Damašku směr Libanon. Vozidel tedy budou mít dost, otázka je v jakém stavu. Infrastrukturu budou muset vybudovat kompletně znovu a je otázka, zda to obnoví tak, aby tam jezdili 60 km/h. se šrotem, nebo rovnou velkoryse např. s Vmax 160. K tomu si mohou pořídit jednotky z Číny nebo Íránu.