egoe-plus
Infrastruktura Silnice Stavebnictví Tramvaje

V Žabovřeské ulici v Brně začaly první odstřely skály kvůli ražbě tunelu

Výstavba VMO Brno na Žabovřeské, příprava na odstřel. Pramen: ŔSD
Výstavba VMO Brno na Žabovřeské, příprava na odstřel. Pramen: ŔSD
Tramvajový tunel na Žabovřeské bude tvořit jedna tunelová trouba. Délka ražené části bude 334 metrů.

V brněnské Žabovřeské ulici začaly tento týden odstřely skály pod Wilsonovým lesem, které umožní ražbu tramvajového tunelu. Proti původnímu plánu o více než měsíc později, některá místa bylo totiž možné rozpojit mechanicky. Tím se předešlo desítkám dopravních omezení a ani první pondělní odstřel je nevyžadoval. Doprava jezdí odklonem po nově zbudované provizorní silnici, která vede kolem staveniště u Kamenomlýnského mostu. Na větší omezení se musí řidiči připravit v červnu, řekl novinářům zástupce ředitele výstavby Václav Dohnálek.

Sto kilogramů trhaviny v 56 vrtech vybuchlo krátce po 18:30. Stavba velkého městského okruhu, pro kterou je tramvajový tunel důležitý, se tak posunula do další fáze. Dělníci se v nejbližších dnech budou pohybovat u portálu skály. „Předpokládáme, že zhruba za dva až tři týdny přistoupíme k ražbě tunelu a odstřely budou vyžadovat výraznější dopravní omezení, zatím jsme díky použití technologického postupu do dopravy vůbec nemuseli zasahovat,“ sdělil ředitel Závodu Brno Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Stavba má stanovené pásmo ovlivnění, v lese je do této části zamezený vstup. Zahájení ostrých odstřelů přecházelo i měření pomocí seismických čidel umístěných v budovách, pod kterými půl kilometru dlouhý tunel povede. „Po vyhodnocení jsme zjistili, že trhací práce máme nastaveny dobře a jsme v limitu, aby se objekty nepoškodily. Lidé se nemusejí obávat, měření prokázalo, že ovlivnění je minimální,“ uvedl Dohnálek. Dodal, že i když je práce tohoto typu rutinou, v intravilánu je vždy třeba dbát větší bezpečnosti. Především hluk může být výrazný.

Další odstřely budou záviset od pokračování prací. Dohnálek plánuje kombinaci trhaviny s rozpojováním masivu mechanicky. Odstřely budou v přesně stanovených časových intervalech. V pracovních dnech půjde o rozmezí mezi 11:00 až 13:00 a 18:30 až 20:30. O víkendech s ohledem na nižší intenzitu dopravy jsou v plánu tři časové intervaly, a to dopolední 9:00 až 11:00, odpolední 13:00 až 15:00 a podvečerní 17:00 až 19:00.

Tramvajový tunel s únikovou štolou bude tvořit jedna tunelová trouba. Délka jižní přesypané části je tři metry, délka ražené části je 334 metrů a délka severní přesypané části je 164 metrů. S přeložením tramvajové trati do tunelu je spojená dvouletá výluka tramvají linky 1, nutná k tomu, aby stavba skončila dříve. Tunel má být hotový na přelo letošního a příštího roku. Přeložení tramvajové tratě umožní rozšíření silnice na čtyřpruhové uspořádání, čímž se odstraní úzké hrdlo snižující plynulost a tedy i bezpečnost dopravy. Dostavba velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici potrvá zhruba do poloviny roku 2024. Náklady činí 2,03 miliardy korun. Zhotovitelem je sdružení firem Eurovia, Hochtief a Subterra.

ČTK

Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojta

Je zajímavé, že v souvislosti se zahájením odstřelů byl upraven jízdní řád expresní linky E56, která tudy jezdí – v době mezi 11. a 13. hodinou se prodloužil interval z 30 na 60 minut – tj. zrušily se dva páry spojů. Asi se očekává, že touto dobou nebude linka moc expresní a bude stejně lepší jet jinudy.

M H

Otázka je, jak ty dva páry spojů bývaly vytížené…jestli to nejsou jen úspory. Myslím, že v ranní špičce chytne i větší zpoždění, než při odstřelu v dopravním sedle.

Gwann

konečně…o 20 let později než měli začít…(a to nejméně)

Jaaa

Tak ještě tu byla varianta zavrtat tu silnici a z poříčí udělat odpočinkovou zónu.

M19

Poříčí, to je trochu jinde ne…

Jiří Kocurek

Nejenom. A zavrtané to už je pisáreckým tunelem. Ale taková odpočinková zóna na železniční vlečce do BVV, to je nápad!

Gwann

a na chodnících budou rozestavěna lehátka pro šotouše, aby sledovali bardotky a jiné skvosty, jak se promenádují z dolního do areálu výstaviště a zpět. pivo bude do výčepů na této promenádě pak vozit pak tramvajová loko Caroline se zapřaženým pivním vozem přímo z areálu pivovaru, kam bude opět protažena vlečka.

Jaaa

Poříčí a poříčí není totéž…

M19

jo vy jste jen nezapomněl napsat velké písmeno… tak to jo…

Jaaa

OK, další zjištění: Někteří čtenáři zdopravy.cz netuši, co je obecný význam slova „poříčí“. A to tak moc, že raději obviní autora z toho, že neví, co píše, a že ta ulice se jmenuje Žabovřeská – zvlášť když je to hned v první větě článku.

No tak jo…

M19

On vás někdo obvinil? To bude asi nějaké nedorozumění… 😉