egoe-plus
Autobusy

V Ústeckém kraji lze platit nově v autobusech kartou. Zdaleka ne ve všech

Nové autobusy Scania Citywide pro Dopravní společnost Ústeckého kraje. Foto: Doprava Ústeckého kraje
Nové autobusy Scania Citywide pro Dopravní společnost Ústeckého kraje. Foto: Doprava Ústeckého kraje

Cestující na vybraných autobusových linkách v Ústeckém kraji mohou v autobusech nově platit bezkontaktní platební kartou. Vyrazit bez hotovosti a jízdenky lze ale jen v části kraje. Tam, kde jezdí nové autobusy Scania.

Rozšíření možnosti bezhotovostního placení oznámil Ústecký kraj na svých stránkách. „Kartou bude možno uhradit pouze jednotlivé jízdné, síťovou jízdenku, jízdenku Labe-Elbe, nikoliv časové kupóny. Cestující nahlásí řidiči cílovou stanici a následně na jeho pokyn přiloží bezkontaktní bankovní kartu k odbavovacímu zařízení,“ popisuje kraj na stránkách změnu v možném odbavení. Cestující potom obdrží papírový jízdní doklad. Linkové autobusy, kde půjde platit kartou, budou označeny samolepkou s logem příslušné karetní asociace.

Proč nejde platit kartou ve všech autobusech? Podle mluvčí Ústeckého kraje Magdaleny Fraňkové to umožňuje pouze moderní odbavovací systém zakoupený spolu s novými autobusy pro DSÚK. Konkrétně jde o autobusy Scania, kterých Dopravní společnost Ústeckého kraje nakoupila 71. Dopravce chtěl koupit dalších 90 vozů Iveco, to ale již zakázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Pokud by tedy ÚOHS nezakázal nákup dalších autobusů, mohlo být toto vybavení součástí všech autobusů DSÚK. V tuto chvíli to některé autobusy umožňují a přijde nám škoda takovou možnost cestujícím nenabídnout, byť se na ni bohužel nemohou vždy spolehnout,“ vysvětlila Fraňková. Autobusy Scania jsou nasazovány hlavně na linky z Ústí nad Labem, Bíliny nebo Litoměřic.

V rámci Dopravy Ústeckého kraje lze platit kartou ještě v MHD v Chomutově, Děčíně a Ústí nad Labem a u většiny drážních dopravců.

Platba kartou v autobusech je běžná v řadě jiných krajů, zdaleka ale ještě ne samozřejmostí.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Trögl

Hlavně už by bylo potřeba zavést prodej všech jízdenek u všech zapojených dopravců. Když jedu z Teplic do ÚL, můžu si koupit lístek podle tarifu DÚK v autobuse. Nazpět ho ale v Ústecké MHD neumí prodat (až na nádraží), takže je cesta dražší. Podobně v Mostě a asi i jinde.

Tomáš Záruba

No vida. Proč nejde tisknout ty lístky i v Ostravě…?

provokatér

Jak prosté, Watsone: protože někdo chtěl být Bohem, ačkoli není ani Klausem …

M H

V souvislosti s autobusy pro Ústecký kraj by mě velmi zajímal finální účet za chybějících 90 busů od Iveca. Tedy jestli ono slavné rozhodnutí ÚOHS povede k ušetření či naopak k navýšení prostředků z rozpočtu kraje. Bohužel pokud dojde k navýšení, nikdo příslušný úřad nepožene k odpovědnosti. Kraj zbytečně utratí prostředky navíc a cestují budou trpět v nouzovém dočasném řešení, přestože mohli jezdit v novými moderními vozidly. Nabízí se snad jediná otázka: „Komu tím prospějete?!“

David

„… Cestující nahlásí řidiči cílovou stanici a následně na jeho pokyn přiloží bezkontaktní bankovní kartu k odbavovacímu zařízení …“
Další z mnoha příkladů, že platit kartou v dopravním prostředku jde. Ale pro společnost Arriva vlaky je to nepřekonatelný problém.

PetrB

V autobusech GW bus (Jihotrans) v Jihočeském kraji také lze platit kartou, jen o této možnosti se dozvíte pouze z jedné pidivěty v jízdním řádu na zastávce… Nikdo nikdo to jinak nepropagoval… od kraje přes JIKORD až po dopravce…

Zbyněk

Bodeť, vždyť JIKORD je mini systém, který je drahý, nulová informovanost cestujících, minimální výhody pro cestující, nepřehledný o nabídce spojů nemluvě.

Kajman

Jikord přece není žádný systém. Jikord je odkladiště pitomců.

HRPE

Ono to ani propagovat nejde. Na poradě nám bylo řečeno, abychom platby bankovní kartou nenabízeli jelikož se za každou transakci platí bance poplatek a je to drahé.

Mirvald

To snad nemyslíte vážně, pane Jikorde

Bdtax Fan

Jestli tento komentář není záměrný trolling, tak jsem znechucen. S takovým přístupem se ale bohužel ve sféře veřejné dopravy setkávám téměř každý den.

pozorovatel

A co myslíte, proč tedy nelze platební kartou zaplatit třeba pivo v nějaké (nejen) venkovské hospodě? Má snad tamní hospodský jen tak „mýrnyx-týrnyx“ platit zbytečně nějaká procenta (až 3 !!!) z tržeb kartovým centrům bank, která navíc ty kartové transakce zdržují občas i několik dní, takže on své (navíc snížené) tržby dostává na účet až opožděně?