dpp

V Trutnově začal provoz městské vlakové linky, vznikla z obav z nárůstu silničního provozu

Motorový vůz 843 a jednotka Regionova. Foto: České dráhyMotorový vůz 843 a jednotka Regionova. Foto: České dráhy

Linka jezdí v pracovní dny, nabídne osm párů spojů denně.

České dráhy včera na objednávku města Trutnova spustily provoz nové městské vlakové linky. Propojuje hlavní nádraží s Libčí. Linka bude v provozu jen v pracovní dny. Osm párů spojů denně má být alternativou k individuální automobilové dopravě.

Cestující mohou na lince využít všechny platné tarify v kraji včetně IREDO a časového jízdného MHD Trutnov. Během dne bude na lince provozováno osm párů vlaků, tři dopoledne a pět odpoledne. Průměrná jízdní doba vlaku je 12 minut a kromě hlavního nádraží v Trutnově a zastávky Libeč obsluhuje ještě stanici Trutnov střed.
Na městské vlakové lince jsou nasazena vozidla řady 843 a nízkopodlažní jednotky 814.

O vzniku linky rozhodli zastupitelé loni v září. Důvodem byly obavy z velkého nárůstu silničního provozu poté, co Polsko dokončí rychlostní silnici S3 na českou hranici u Královce. „Vlaky se stanou nedílnou součástí MHD v Trutnově a významně se tak rozšíří nabídka spojů, a tím i atraktivita hromadné dopravy,” popisuje novinku starosta města Michal Rosa.

Město má letos za provoz vlaků zaplatit 225 tisíc korun, část bude financovat Královéhradecký kraj. Smlouva platí do konce letošního jízdního řádu.

Pro obyvatele města může být velkou výhodou, že ve vlacích bude platit časová jízdenka na MHD. ”Cestující ze zastávky Trutnov–Staré Město bude moci na svůj časový kupón zakoupený pro MHD Trutnov dojet vlakem na vlakové nádraží a poté přesednout na autobusovou linku MHD směřující například do obchodní zóny. A to bez toho, že by si musel ve vlaku zakoupit zvláštní jízdenku,” uvádí jednu z mnoha možných kombinací vlaků a autobusů místostarosta Tomáš Hendrych. Podobný přestup ale nebude možný při použití jednorázových jízdenek, neproběhla ještě tarifní integrace.

Tagy České dráhy městská železniční linka MHD Trutnov rychlostní silnice S3 Trutnov
45 komentářů