cargo

V Toulouse poprvé vzlétl poslední vyrobený Airbus A380, zamíří k Emirates

Poslední vyrobený Airbus A380. Foto: AirbusPoslední vyrobený Airbus A380. Foto: Airbus

Výroba končí po patnácti letech. Emirates budou posledním zákazníkem.

Airbus finišuje s výrobou největšího osobního letadla na světě. V Toulouse dnes vzlétl na svůj první testovací let Airbus A380, který bude posledním vyrobeným kusem v relativně krátké výrobní historii „superjumba“.

Letadlo s výrobním číslem MSN272 po pozemních testech odletělo z Toulouse do Hamburku, kde bude probíhat kompletace interiéru, letoun musí dostat ještě finální lak Emirates.

Letadlo je vybaveno čtyřmi motory Rolls-Royce Trent 972. Emirates mají objednáno celkem 123 A380, část nejstarších letounů dopravce současně vyřadil. V letadle bude nová třída Premium Economy, kterou dopravce představil v závěru loňského roku. Emirates jsou největším zákazníkem tohoto typu.

Většina provozovatelů A380 je dlouhodobě odstavila kvůli propadu poptávky. I před koronavirovou krizí od nich aerolinky začínaly odstupovat a postupně přechází na modernější a úspornější letouny typu A350 či Boeing 787.

Výroba A380 končí po 15 letech od vzletu prvního letadla. Airbus zatím dodal zákazníkům 234 letadel A380. Airbus původně počítal s výrobou podstatně déle, aerolinky ale o letoun ztratily zájem.

Zpráva přichází v době, kdy aerolinky přichází s různými plány ohledně budoucnosti těchto strojů. Lufthansa například posílá další stroj na dlouhodobé odstavení do Španělska, příliš nadějí k návratu těchto letadel nedávají ani Etihad Airways. Šéf British Airways naopak oznámil, že počítá s návratem těchto letadel do flotily.

Tagy A380 Airbus Airbus A380 emirates seznam
32 komentářů