V Praze začne další výluka, do konce srpna neprojedou tramvaje z jednoho směru na „Kulaťák“
Svatovítská ulice v Praze. Foto: Google Street View

Během výluky vznikne přímé spojení mezi Podbabou a Divokou Šárkou
Během výluky vznikne přímé spojení mezi Podbabou a Divokou Šárkou
Občas si říkám, že by tato rozsáhlá trať (Dědina – Podbaba a v budoucnu – Suchdol), mohla mít alespoň ještě jednu propojku s centrem. Míst kudy trať vést by nebylo málo; podobné výluky, kdy dojde k odříznutí této části nejsou zrovna výjimečné
Je v plánu trať Podbaba – Kobylisy 😉
Jinak mě nic moc smysluplného nenapadá – Dejvická nebo Pelléova? To závisí na osudu Buštěhradské dráhy. A dál?
Spíš bych tipoval něco ve smyslu Dědina, Slánská, Řepy, Zličín, Řeporyje, Holyně…
To asi někdy v budoucnu ano (ačkoliv to území s tím vůbec nepočítá a není tam žádný vhodný koridor), ale Kafro načal konverzaci tématem „propojka s centrem“, což tato západní tangenta úplně nesplňuje 🙂
To ne, to je nesmyslně daleko, mnohem víc by vyhovovalo propojení od vozovny Vokovice přes Petřiny na Vypich – už kvůli délce „jalových“ výjezdů a zatažení na Petřiny a zpět (Bílou Horu v budoucnu pokryje nejspíš mnohem dřív Motol). Dávalo by to smysl i v pravidelném celodenním provozu, ale raději nedomýšlím, jaký povyk by takový návrh vzbudil mezi obyvateli Petřin: nejsou tam zdaleka jen ty velké obytné sídlištní domy (některé ještě možná dokonce cihlové), které stojí podél tramvajové trati. Ale možná by nějaký šikovný urbanista dokázal i pro tu oblast něco smysluplného vymyslet – třeba podjet „buštěhradku“ u Libického rybníku,… Číst vice »
V „pravidelném celodenním provozu“ tuhle relaci pokrývá metro (můžeme si o něm myslet cokoliv, ale už tu je) a bus 191, obávám se, že momentálně už tam je tramvaj neobhajitelná (ač mě osobně by se taková tramvajová tangenta líbila). A samozřejmě – výškově by to bylo na nějakou estakádu.
Vokovice do Petřin se nejspíš neudělá. Petřiny budou daleko pravděpodobněji napojené skrz Vypich spojkou z Motola o které se už dost vážně uvažuje.
Dejvická ulice, dávalo by to smysl. Ale to se bohužel nikdy nestane.
Dejvická ulice by hlavně měla být plnohodnotnou pěší zónou. Tramvaj tam není potřeba neboť je tramvají dobře a rychle obsloužena z obou stran.
Teoreticky by se to mohlo někde od Bořislavky přešplhat na Ořechovku k trati z Petřin po trase pinďabusu, ale to by vedlo rezidenční čtvrtí a nemělo by to jiný význam, než to propojení… Pak by to šlo až dole u Thákurovy nahoru k Vozovně Střešovice, ovšem to už ani není rezidenční čtvrť a efekt opět pouze propojovací… No a skrz ty Dejvice by to asi byla škoda… Ty výluky zas až tak často nejsou a tohle by po opravě mělo nějaký čas vydržet… Leda snad z Letné od tunelu přes Korunovační a Pod Kaštany, tam je to široké dost a… Číst vice »
TT vedené Pevnostní (k vozovně) nebo Starodejvickou (Bořislavka) jsou jednak neprojednatelné (viz „rychlodráha“ na letiště) a hlavně by, krom kolejového propojení, neměly žádný dopravní význam. Krom toho na křižovatce s Gymnasijní bude začínat KES, což ve finále pomůže i těm tramvajím přes kulaťák. Trasa Korunovační-Pod kaštany-ČSA by jako alternativa Svatovítské dávala smysl, ale za bezvýlukového stavu by to bylo tak na jednu linku. Oblast Pod kaštany žádné cestující nevygeneruje (vygeneruje leda lobbystický odpor proti stavbě). Z blokové zástavby Bubenče by ta TT nějaké cestující stáhla (na úkor Vítězného náměstí/Dejvické a Hradčanské), ale nevím, jestli to stačí jako důvod (plus ty… Číst vice »
Takových tratí je v Praze povícero, třeba (dosud) z Výtoně do Libuše, Anděl – Řepy, Anděl – Barrandov…. Tato má aspoň na cestě vozovnu, Barrandov, Libuš a další jsou bez ní. A ve své podstatě, když se kouknete na mapu sítě, tak, je rozsáhlá „jižní“ síť se středem Prahy a druhá „severní“ síť které mají pouze 4 propojky a z toho v centru 3, takže jakmile něco nejede (hlavně Dlážděná), tak je to pak zajímavé když třeba dvě jsou mimo provoz, což se čas od času stane. Tyto problémy možná částečně odstraní plánovaný okruh, ale to je věc na desítky… Číst vice »