V Praze od ledna nastoupí noví dopravci pro handicapované, obslouží i okolní obce
Speciální vozidla poslouží i občanům vybraných obcí v okolí hlavního města, například Říčan, Jesenice, Černošic nebo Hostivice.
V Praze 1. ledna nastoupí dva noví dopravci pro přepravu zdravotně znevýhodněných cestujících. Po příštích sedm let je budou vozit firmy Vega Tour a Lutan, které vyhrály jarní tendr organizace ROPID. Vystřídají tak nynější provozovatele, kterými jsou Societa v.p.s. a Handicap-Transport. ROPID navíc oznámil, že na základě dohody pražských a středočeských radních budou speciální vozidla sloužit i občanům vybraných obcí v okolí hlavního města, například Říčan, Jesenice, Černošic nebo Hostivice. Kompletní seznam je na webu Bezba.cz. Všichni Středočeši s trvalým bydlištěm kdekoli ve Středočeském kraji budou tuto službu nově moci využít na území Prahy.
„Mluvíme-li o odstraňování bariér v dopravě, není vhodné, aby bariérou byla i správní hranice Prahy, a to obzvlášť tehdy, když se na území hlavního města nachází celá řada cílů cest pro obyvatele obcí, které nově budou službou Bezba obsluhovány,“ uvedl pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr.
Noví dopravci budou provozovat 35 speciálně upravených vozidel, která bude obsluhovat vyškolený personál. Z 35 vozidel bude 25 mikrobusů pro přepravu 3 až 4 cestujících a 10 pro přepravu jednoho pasažéra. Každé vozidlo musí umožňovat přepravu alespoň jednoho cestujícího na vozíku. Dosud bylo v rámci dopravy na objednání provozováno 27 vozidel.
Služba přitom pro cestující od ledna podraží, což odpovídá obecnému zdražení pražské MHD. Zatímco dnes činí nástupní sazba 10 korun a cena za jízdu po Praze pro dospělého 32 korun, nově bude jednotlivá jízda stát 40 korun. Nástupní sazba zůstane stejná. Při cestě z Prahy do obcí v okolí (nebo nově při cestě z obcí v okolí do Prahy i mezi nimi navzájem) vyjde jedna jízda dospělého na 60 korun (dosud 32 korun) plus nástupní sazba 10 korun. Většinu nákladů nicméně hradí město, nově přispěje i kraj. „V případě finančních možností do budoucna nevylučuji také rozšíření do dalších obcí,“ doplnil středočeský radní pro dopravu Petr Borecký.
Služby na zavolání jsou trendem v přepravě znevýhodněných cestujících. Služba funguje operativně na zavolání přes dispečink (nově i přes web či aplikaci) i na základě předem daného plánu (například pro denní stacionáře). Na základě objednávky ROPIDu ale v Praze stále funguje i poslední pravidelná linka pro handicapované H1, která spojuje Chodov s náměstím Republiky. Jde o poslední takto zaměřenou linku, ostatní byly s poukazem na rozmáhající se bezbariérovost běžných linek zrušeny (v Praze už jsou všechny autobusy bezbariérové). I linka H1 (která už byla zkrácena) vykazuje neustále klesající počet cestujících.
Dopravu pro handicapované je možné objednat prostřednictvím formuláře na webu www.bezba.cz či e-mailem na bezbadoprava@ropid.cz, případně telefonicky na čísle 234 704 572.