Cestovní ruch Dopravci Železnice Zprávy

V Praze a okolí zavoní dým parní lokomotivy, do služby se vrací Čtyřkolák

Parní lokomotiva 434.2186 (Čtyřkolák). Pramen: ROPID
Parní lokomotiva 434.2186 (Čtyřkolák). Pramen: ROPID
Soupravu doplní historické osobní vozy a chybět nebude ani restaurační vůz s občerstvením.

V Praze a okolí se o nastávajícím víkendu letos poprvé rozjedou parní vlaky Českých drah. Půjde o jízdy do Posázaví a po Pražském Semmeringu. Vlaky budou taženy parní lokomotivou 434.2186 přezdívanou Čtyřkolák, která se loni na podzim po dvou letech oprav vrátila do domovského vršovického depa.

„Soupravu doplní historické osobní vozy a chybět nebude ani restaurační vůz s občerstvením,“ uvedl ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Praze Jakub Goliáš. Jízdy jsou naplánovány vždy na jeden víkend v měsíci, a to od června do října. Jízdenky lze koupit v předprodeji na všech pokladnách a nově také v e-shopu Českých drah.

Vlak „Párou Posázavím“ vyjede poprvé v sobotu 12. června na okružní výlet do oblasti dolního Posázaví po takzvaném Posázavském pacifiku. Cestující budou mít mimo jiné možnost prohlédnout si město Týnec nad Sázavou.

V neděli 13. června se mohou zájemci prvně vydat „Párou Prahou“. Vlak vyjede z pražského Smíchovského nádraží, bude pokračovat přes Zličín do Hostivice a zpět po stejné trase do stanice Praha-Smíchov. Z provozních důvodů pojede vlak po Pražském Semmeringu hned dvakrát. V následujících termínech již bude trasa tohoto vlaku opět okružní s jízdou Prokopským údolím.

Nejde ale o jediné nostalgické vlaky, které o víkendu vyjedou. I v letošním roce se koná akce Léto na Bechyňce, v jejímž rámci budou po trati Tábor – Bechyně jezdit o víkendech a svátcích od 12. června do 12. září historické vlaky s lokomotivou Bobinkou v čele.

Podrobné informace o nostalgických jízdách jsou na stránkách www.cdnostalgie.cz.

Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš

Dneska „Velkého Bejček“ kolem Olomouce. Tolik rozářených dětských tváří.
A tady taková skepse.

Stano

Vitaj v službe 4342186

Ladislav

To je pořád keců o ekologii,zákazu topení uhlím,vjezdu starých aut do center měst,a tohle nikomu nevadí???? Za jednu jízdu tahle obluda vyprodukuje tolik škodlivin,že jich tolik nevyleze z průměrného auta za celou životnost… Možná by se někdo měl trochu zamyslet…

stanik

Užijte si tento nezapomenutelný zážitek ! Rok 2030 se blíží, a po něm bude po parních strojích veta. Ekologie ale není jen a pouze uhlí, po uhlí příjde na konec i ropa,druhý největší znečištovatel.

Ladislav

Ano,jako odstrašující příklad doby minulé je to jistě nezapomenutelný zážitek,ale myslím že daleko prospěšnější a přínosnější,by bylo dětem i dospělým prezentovat moderní ekologické stroje.

Jarouš

Co myslíte tou ekologií, doufám, že ne stroje poháněné baterimi ?

Vašek

Pane, vy jste ale vů………….bec nejlepší.

Martin

Ano, ano, a pak konečně budeme mít krásný nový svět bez ropy a uhlí, prozářený sluncem, pod vedením moudrých hlav z EU.

Zrzek

Hurá až se skončí s ropou, nebudou plasty a to se potom všichni po….u, že nemají obaly, hračky, zkrátka plno věcí najednou nebude.

Vašek

Vylezete zpátky na stromy. Já už ne.

Gwann

inu, jak za čínské kulturní revoluce. vše staré spalime a dáme do smelcu. ať ziji světle zítřky…

to už tu bylo.

a ne, nechci.

PS: nikdo tohle nechce provozovat v denním provozu…co proboha resite?

Gwann

PS: pokud vám tak vadí spalování uhlí, tak se laskavě 10hodin denně odpojte zcela od sítě. ona elektřina je totiž uhelná.

Petr Šťástka

Přesně tak, mělo by se to zakázat tyhle „kratochvíle“.
Parní lokomotivy jedině jako neprovozni exponát v NTM a jeho depozitáři.
Tohle je prostě výsměch všem nám poctivým ekologům, co bojujeme za krásnou modrou planetu!

Vašek

Doufám, že neprdíte. Je to totiž skleníkový plyn.

Vladimír

Prý zavoní dým…
Vzpomínám si, jak okolo nás jezdily občas parní lokomotivy na nákladové nádraží Žižkov a že by jejich dým voněl, bych neřekl.
Smrděly, jak psí kšíry.

Karl vB.

Exotika holt „voní“, ale pokud by ta atrakce vtrhla plnou parou se všemi jejími doprovodnými účinky (hlučnost, špína) nadšencům do jejich všedního života, to by byl řev.

Martin

Proč by měl být řev….jen kvuli špíně a práci?

Vašek

Právě jste přiznal, že jste v životě psí kšíry necítil.