z prahy

V Plzni začíná stavba nové tramvajové tratě. Hotovo bude koncem roku 2020

Plzeňské dopravní podniky mají ve flotile celkem 114 tramvají. Foto: PMDP.Plzeňské dopravní podniky mají ve flotile celkem 114 tramvají. Foto: PMDP.

V Plzni se po dlouhých letech přiblížila stavba nové tramvajové tratě do bouřlivě se rozvíjející oblasti Borských polí. Město podepsalo

Zpět na článek
26 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel Procházka

Neměla by u takovéhoto článku být mapka tak, aby neznalý pochopil co se tím myslí? Jinak jsem svědkem toho, že zastávky bývají nevhodně umístěné. Reálná vzdálenost pro seniory je do 30, vyjimečně do 50 metrů od vstupu do konkrétní budovy, areálu. 100 metrů už je opravdu horní hranice. Často vídám vzdálenost až 250 metrů, a to už je úplně špatně. Stejně je tomu u každého přestupu. Autory projektů bývá často generace do 30 let, která sama často veřejnou dopravu sama nevyužívá, nebo jen minimálně na krátké vzdálenosti. Realizace v praxi pak vypadá podle toho. Při přestupech se tyto vzdálenosti samozřejmě… Číst vice »

To

„Reálná vzdálenost pro seniory je do 30, vyjimečně do 50 metrů od vstupu do konkrétní budovy, areálu.“

To by musely vzniknout zastávky ob jeden dům, aby to měl senior do 30 m… zastávku chtějí do 30m a poté v obchoďáku naběhají kilometry – dobrej vtip!

železničář v důchodu

Karel Procházka: Konečně někdo další napsal to, o čem já jsem přesvědčen už dávno – takže díky, že nejsem sám … To? „To by musely vzniknout zastávky ob jeden dům, aby to měl senior do 30 m… zastávku chtějí do 30m a poté v obchoďáku naběhají kilometry – dobrej vtip!“ Zjevně jste dost nechápavý (nebo možná spíše zlomyslný): nejde o zastávku 30 metrů od bydliště (to si každý musí umět „pořešit“ sám), ale o zastávky u těch institucí, kam ti občané (senioři) převážně nechtěně občas zajít musejí – a tam patří nejen lékař či místní úřad, ale konec konců i… Číst vice »

Johnny Gomezz

železničář: … a co je na tom špatně??? Ti co přijedou autem koupí větší nákup a rozhodně by neskousli aby museli tahat ten těžký vozík po té zámkovce jenom proto aby to chudina měla blízko na autobus…. Mimochodem – pochopil jsem správně že se jedná o LIDL Horoměřice?? Pakliže ano – jedná se o předěstskou vilovou zástavbu, kde má každý auto a kde opravdu není nikdo zvědavý na chudinu z autobusu.. Slovy klasika „sorry jako“ Co se týče úřadů, je nově vytvořená naprosto aplikace/webovka , kde každý kdo má občanku s čipem, si může všecko nebo téměř všecko zařídit z… Číst vice »

Vašek

Přeji Vám, aby Vaše zdraví sloužilo až do smrti, a abyste bez problémů zvládal všechny přicházející problémy a technologické novinky i ve vysokém věku.

Tento styl vyjadřování JÁ a nikdo jiný mě nezajímá, žene tuto zem do míst nepříliš osvětlených.

a8n

>si může všecko nebo téměř všecko zařídit

V reálu téměř až vůbec nic. Nesmíte našim představitelům všechno žrát na první dobrou.

Marek

pokud budou i nadále jezdit busy, tak jak jezdí (což by měly – minimálně 30), tak tou tramvají z Bor (kde bydlí většina studentů) nepojede až na pár lidí z FAV nikdo, protože ta zastávka i trať budou daleko…

železničář v důchodu

A neměl raději na lince č. 30 (už dávno) místo autobusů jezdit trolejbus (a prodloužení tramvaje klidně odloženo na neurčito)?

Romanek

Je informace o zastávce před úřadem práce pravdivá? Dle dostupných informací tomu tak není……nebo jo?

kakov

ano, dle info na webu města, u úřadu práce žádná zastávka nebude

železničář v důchodu

Není ta věta „Nová 1,3 kilometru dlouhá trať bude vybudována od křižovatky Klatovská – Kaplířova – U Borského parku po ulici U Letiště,“ trochu zavádějící (minimálně pro osoby skutečnosti neznalé), když „po ulici U Letiště“ ta trať ve skutečnosti nepovede? Nemělo by tam být spíše „k ulici U Letiště, před níž skončí“?

Jirka P.

I mě vadí zrušení současné smyčky Bory, mohla zůstat zachována a po trase mohly být provozovány proloženě 2 linky, stávající 4 Bory – Košutka s dvojnásobným intervalem a nová linka 3 Borská pole – centrum s ukončením buď na Mikulášském náměstí, Palackého a nebo smyčce Mozartova

VRT

Tři volební období příprav, délka 1,5 km, 479,8+170 milionů. Konečná nesmyslně na okraji kampusu, průmyslová zóna neobsloužena.
Tolik plánování v ČR v kostce.

mgr.pavel

„Prodloužení tramvajové trati jsme připravovali tři volební období.“ – tato věta mluví za vše.

No ale my v Brně si nemáme na co stěžovat. Prodloužení tramvaje na Lesné, k fakultní nemocnici v Bohunicích nebo v Bystrci na Kamechy, to jsou takové evergreeny stále bez řešení. O ŽUBu ani nemluvě..

Radost pro budoucnost

Ale třeba to jednou dopadne a budeme se moct veselit a tetelit 🙂

a8n

Kentus už se soutěží, Lesnou bojkotuje MČ Sever, akorát u Kamech je míč na straně města.

MichalS

Výstavba každé tramvajové tratě je chvályhodný počin, ALE … Jak už zaznělo v článku jedná se o poměrně starý projekt, dokonce starší, jak primátor připouští a z toho plyne, že byl připravován 20 let a od té doby se podmínky výrazně změnily. Jednak se provede ODSun funkčního dopravního terminálu a současné tramvajové smyčky z centra dění na Borech u škol, institucí, domova důchodců a velmi navštěvovaného parku, kamsi do polí. Původní území u dnešní smyčky bude v podstatě bez obsluhy MHD, nový terminál bude v území nikoho za věznicí a vedle 4 pruhového přivaděče, tak že tam ani v budoucnu… Číst vice »

Bob

Naprostý souhlas. Nesmyslně projektovaná stavba, která vůbec neřeší obsluhu největší průmyslové zóny v republice. Překvapuje mě, že trať povede kolem univerzity, ale podle článku u ní nebude zastávka. Zrušení točny na Borech je také nesmysl – tuto zastávku u střední školy, městského úřadu a největšího plzeňského parku využije daleko víc lidí než ty budoucí zastávky u úřadu práce a někde v polích. Je nesmysl, aby úřad práce a Decathlon obsluhovaly tramvaje v tříminutovém intervalu v ranní špičce, kdy je onen Decathlon dokonce ještě zavřený. Trať by měla smysl pouze, pokud by se postavila skrz celou průmyslovou zónu až na Novou… Číst vice »

kakov

a všiml jste si, že u úřadu práce ve skutečnosti také nebude zastávka??

viz zde: https://www.plzen.eu/obcan/aktuality/aktuality-z-mesta/trat-na-borska-pole-ma-zelenou-zastupitele-kyvli-na-smlouvu-se-zhotovitelem.aspx

je tam mapka, trať je prostě paskvil, bohužel je to důsledek skutečnosti, že o tom rozhodují lidé, kteří všude jezdí autem a cestujících se nezeptají…

Jindra

Čili jen usnadní cestu studentům, ale následnou průmyslovou zónu Borská pole neřeší. Ta je navíc obsluhovaná zcela přeplněnými a často autobusy/trolejbusy s malou kapacitou. Kocourkov po Plzeňsku

Martin

Ani těm studentům… Zastávka bude u budovy Fakulty Aplikovaných Věd (FAV), takže jedině těm, všechny ostatní fakulty to budou mít nějaký 7 minut chůze (na FEL, která má dnes zastávku autobusu doslova přededveřmi), FUD a FST to taky budou mít dále… Koukněte na mapu.

Jindra

Mapu jsem bohužel viděl a celé to, hlavně díky mostu přes dálniční přivaděč, působí jako zcela zbytečná a megalomanská stavba. Utratíme mega peníze a postavíme trať někam do polí. Jedině snad úprava nepřehledné křižovatky u Borského parku dává smysl.
Ale jako celek je to k ničemu. Trať až třeba k zastávce Borská pole by krásně obsloužila celou průmyslovou zónu. Třeba takový trolejbus 15 je ve špičce nacpaný už v centru, že často na dalších zastávkách ani nepobere další cestující. Tady si právě myslím, že by prodloužení 4ky věc řešilo. Každopádně pár papalášů bude mít svůj pomníček za svoje „zásluhy“

Johnny Gomez

Ackoliv nejsem mistnak – tak obecne kazdy kousek je dobry. Vzdycky se da v budoucnu prodlouzit a doplnit nove zastavky… Mistni doskutujici si neubedomuji ze stavba toho mostu je VELMI draha zalezitost… Takze pro zacatek dobry. Zaroven se studenti osvobodi od precpanych aotobusu plnych makacu – mistnich i pristehovalcu – z mistnich fabrik – coz je velmi potrebny krok..!

Jindra

Místní si bohužel uvědomují, že stavba mostu je VELMI drahá, vlastně k cena k nezaplacení pro trať, která končí v polích daleko od ničeho (tedy krom části univerzity, protože zbytek vezme pěkným obloukem a bez zastávky). A ano, každý kousek dobrý, ale ne takto. Celé by to mělo smysl jen za předpokladu tažení dál. No uvidíme co za další 3 nebo 4 volební období přijde za novinky…

KL

Čtu o té trati léta, sleduji ten projekt, ať už ve zpravodajských portálech, nebo u šotoušů. A většinou samé nářky, jak je to strašně potřebné a že se to zase odložilo.
Všechny ty faktické námitky, jak je ta trasa strašně nedomyšlená vidím až dnes v této diskuzi. Neumím to posoudit, nejsem tam místní. Ale z této diskuze to vypadá, že se to mělo nechat zrát ještě déle (?)