V Ostravě začínají vozit cestující v MHD váleční uprchlíci z Ukrajiny

Řidič autobusu. Pramen: DPOŘidič autobusu. Pramen: DPO

V září otevře ostravský dopravní podnik kurz pro řidiče a řidičky tramvají z Ukrajiny.

Cestující v ostravské MHD začal v srpnu vozit ukrajinský řidič autobusu, který uprchl před ruskou agresí. Jurij Blynstov má řidičský průkaz skupiny D a v Česku získal průkaz profesní způsobilosti. Na Ukrajině má za sebou 40 let praxe jako řidič.

„Žil jsem ve městě Mykolajiv na jihu Ukrajiny v blízkosti Oděsy. V Česku jsem od poloviny června. Po práci řidiče se mi stýskalo, takže se na návrat za volant těším,“ uvedl Blynstov, kterého nyní čeká (stejně jako každého nově nastupujícího řidiče) měsíc ježdění s cestujícími pod dozorem seniorního řidiče. Poté bude moci jezdit samostatně.

Ještě v srpnu nastoupí do provozu v Ostravě další dva řidiči z Ukrajiny, v září pak DPO otevře kurz pro řidiče a řidičky tramvají z Ukrajiny (celkem šest lidí). Nástup zahájí pětitýdenním kurzem technické češtiny a následovat bude tříměsíční kurz pro získání průkazu způsobilosti k řízení drážních vozidel. Při výuce budou mít řidiči k dispozici také překladatelku.

„Je to vlastně pomoc pro obě strany. V DPO, stejně jako v ostatních dopravních podnicích, řešíme obsazení volných pracovních míst kvalifikovanými zaměstnanci,“ uvedl šéf DPO Daniel Morys.

Nedostatek řidičů řeší městské dopravní podniky po celé republice. Jak spočítalo profesní Sdružení dopravních podniků ČR, provozovatelům městské hromadné dopravy v České republice chybí po návratu k předcovidovým jízdním řádům na 500 řidičů. Některé podniky už musely omezit jízdní řády.

Tagy DPO nedostatek řidičů řidiči z Ukrajiny
72 komentářů