V Ostravě vyjely elektrobusy s rychlým dobíjením, pět minut vystačí na hodinu jízdy

Ostravský elektrobus EKOVA Electron při dobíjení. Autor: DPOOstravský elektrobus EKOVA Electron při dobíjení. Autor: DPO

Dopravní podnik Ostrava (DPO) zahájil v pátek provoz dvou elektrobusů s technologií velmi rychlého dobíjení, takzvané opportunity charging. Nové elektrobusy

Dopravní podnik Ostrava (DPO) zahájil v pátek provoz dvou elektrobusů s technologií velmi rychlého dobíjení, takzvané opportunity charging. Nové elektrobusy EKOVA Electron začaly vozit cestující na lince číslo 64 ze Svinova do Klimkovic. Podnik je zřejmě první v republice, který využívá tento způsob dobíjení.

Nová technologie umožňuje ve speciální dobíjecí stanici na zastávce Svinov mosty-dolní zastávka nabít vozidlo za pět minut na jednu hodinu provozu. Dobíjení s výkonem 450 kW probíhá pomocí ramena a pohyblivého mechanismu, který se k elektrobusu připojí přes střešní ližiny. DPO počítá s tím, že se elektrobus denně takto dobije až patnáctkrát, což představuje dojezd 350 kilometrů.

Elektrobus EKOVA Electron v Ostravě.
Autor: DPOZařízení pro ultrarychlé dobíjení elektrobusů EKOVA v Ostravě.
Autor: DPOOstravský elektrobus EKOVA Electron při dobíjení.
Autor: DPO

„Považuji to za další velký úspěch celého DPO. Naším cestujícím jsme slíbili nejmodernější veřejnou dopravu v zemi a zároveň vozový park bez dieselových motorů do konce roku 2020. Tímto krokem jsme ke splnění obou slibů zase o něco blíž,“ uvedl šéf DPO Daniel Morys.

Elektrobusy EKOVA Electron, vyrobené společností EKOVA ELECTRIC jsou 12 metrů dlouhé, nízkopodlažní, klimatizované, s kapacitou až 86 cestujících včetně dvou míst pro invalidní vozíky. Nabíjení v režimu opportunity charging garantuje nepřetržitý provoz 24 hodin denně. „Opportunity charging neboli OppCharge je otevřený systém dobíjení, což v praxi znamená, že se k nabíjecí stanici bude moci v budoucnu připojit jakékoli další vozidlo splňující její standardy,“ doplnil předseda představenstva EKOVA ELECTRIC Tomáš Pittermann. EKOVA ELECTRIC je dceřinou společností DPO.

Tagy DPO Ekova elektrobusy MHD ostrava
8 komentářů