umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Informační technologie Logistika Silnice Silniční nákladní doprava

V novém mýtu je po týdnu zaregistrováno 38 tisíc vozidel, malí dopravci vyčkávají

Kamiony Volvo z flotily C.S. Cargo. Autor: C.S. Cargo
Kamiony Volvo z flotily C.S. Cargo. Autor: C.S. Cargo

V prvním týdnu po spuštění registrací do nového satelitního mýtného systému společnosti CzechToll bylo zaevidováno přibližně 38 tisíc vozidel od čtyř tisíc dopravců. Vydána nebo odeslána dopravcům byla prozatím tisícovka palubních jednotek. CzechToll to dnes uvedl v tiskové zprávě.

„Jen minimum vozidel do systému registrovali menší dopravci, kteří chybně čekají na konec právních sporů kolem mýtného,“ uvedla firma. Skoro 90 procent vozidel prozatím do systému zaregistrovali vydavatelé tankovacích karet a společnosti, které řeší dopravcům mýto na klíč.

Největší komplikace očekává CzechToll u menších dopravců, kteří po rozhodnutí ÚOHS z minulého týdne registrace takřka zastavili. Antimonopolní úřad v první instanci zakázal plnění smlouvy s ročním odkladem. “Stav právní nejistoty kolem budoucnosti mýtného systému v Česku nám neprospívá. Namísto registrací řešíme dotazy dopravců, zda bude satelitní mýtný systém opravdu spuštěn a zda se mají registrovat. Rádi bychom ujistili dopravce stejně, jako to udělalo již ministerstvo dopravy, že systém bude spuštěn podle plánu k 1. prosinci 2019 a co nejčasnější registrace je proto nutná,” uvedl šéf CzechTollu Matej Okáli.

Registrace do nového systému odstartovaly v neděli 22. září 2019. Prozatím nejvíce registrací bylo provedeno online, jde o nejjednodušší cestu, jak vozidlo do systému zapsat. Obchodní místa na čerpacích stanicích jsou prozatím využívána jen minimálně, takže se netvoří žádné fronty.

Dopravci, kteří chtějí nadále jezdit na zpoplatněných komunikacích, se musejí registrovat se do nového systému a vybavit vozidla palubními jednotkami nejpozději do dne startu nového mýtného systému, tedy do 1. prosince 2019. Podmínkou pro vyzvednutí či zaslání nové palubní jednotky je kromě registrace také složení vratné zálohy za palubní jednotku ve výši 2 468 korun.

Veškeré informace naleznou dopravci ve zvláštní sekci deníku Zdopravy.cz.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Sova

Registrovat se můžou, otázka je ale jestli to k něčemu bude. Schyluje se totiž k národnímu průseru s bývalým provozovatelem mýta. Možná už se po tajnu zadává rezerva do tiskárny, aby mohly chrlit známky i nad 3,5t.