Informační technologie Infrastruktura Silnice Silniční nákladní doprava

V mýtném je zaregistrováno přes 80 tisíc aut, zaostávají malí dopravci a Poláci

Kamion, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Kamion, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Dopravci zaevidovali za čtyři týdny od spuštění registrací do nového mýtného systému 82 tisíc vozidel. Uvedl to dnes nastupující provozovatel mýtného, firma CzechToll. Disciplinovanější jsou přitom velké dopravní firmy, které vesměs platí na fakturu až dodatečně (post-paid). Z nich se registrovala už polovina. U malých dopravců využívajících předplatného (pre-paid) tak učinilo jen pět procent z celkového očekávaného množství. Celkem se počítá se zhruba 450 tisíci palubních jednotek.

Obavy z nedostatečného zájmu o registraci má CzechToll zejména u dopravců z Polska. Ti mají aktuálně ve svých vozidlech přibližně 117 tisíc tuzemských palubních jednotek, které fungují v současném mikrovlnném systému firmy Kapsch. Do nového satelitního systému přitom Poláci zaregistrovali zatím jen 15 tisíc vozidel.

„Systém registrací na obchodních místech je jednoduchý a rychlý. I proto apeluji na dopravce, aby déle nečekali a zajistili si nové palubní jednotky co nejdříve. S podobnou výzvou se obrátím v tomto týdnu na ministry dopravy v zemích, kde mají prozatím dopravci o registrace jen minimální zájem,“ uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík, který si dnes cvičně v centrále Hospodářské komory registroval kamion a vyzvedl palubní jednotku.

Šéf CzechTollu Matej Okáli dopravce varoval před frontami, které se mohou v případě otálení na přelomu listopadu a prosince na výdejních místech tvořit. Všechny informace k novému systému jsou k nalezení i v mýtné sekci deníku Zdopravy.cz.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
dopravák

Obavám z nedostatku registrovaných Poláků nějak nerozumím: čím méně jich sem bude jezdit, tím méně bude problémů s nimi. Jen bude třeba omezit nějak možnosti využívání jiných než mýtu podřízených hraničních přechodů zejména pro těžká vozidla a důsledně tam kontrolovat, co přes ně jezdí a nepouštět do ČR to, co přes ně nebude smět projíždět.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast