Autobusy Doprava ve městě Tramvaje

V Liberci po 18 letech zruší povinný nástup předními dveřmi, zůstane jen od půlnoci do čtyř ráno

Tramvaj T2R před poslední otočkou do Vratislavic na terminálu Fügnerova. Foto: Jan Sůra
Tramvaj T2R před poslední otočkou do Vratislavic na terminálu Fügnerova. Foto: Jan Sůra

Cestování libereckou městskou hromadnou dopravou by mělo být od prosince jednodušší. Po osmnácti letech Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) ruší pro cestující povinnost nastupovat po 20. hodině do autobusů a tramvají pouze předními dveřmi.

Konec oznámil DPMLJ v tiskové zprávě, podle kterého tuto povinnost dopravce ruší na základě zjištění a dlouhodobých průzkumů na některých frekventovaných spojích městské dopravy. Kromě pohodlnějšího nástupu pro cestující si od zrušení této povinnosti slibuje DPMLJ eliminaci zpoždění a lepší návaznost spojů.

Problémy jsme evidovali převážně ve večerních hodinách na spojích zajíždějících do průmyslové zóny. Hromadný nástup cestujících končících ve směnách způsoboval zpoždění autobusů, které se přenášelo do návaznosti dalších spojů městské dopravy s odjezdem z Fügnerovy ulice,“ vysvětlil místopředseda představenstva Martin Pabiška. Do 30. listopadu 2019 budou cestující stále ještě nastupovat do autobusů a tramvají po 20:00 hodině pouze předními dveřmi. Povinný nástup předními dveřmi zůstane jen u spojů od půlnoci do 4:00.

K omezení nástupu na jedny dveře u řidiče bylo historicky přistoupeno od roku 2001. Tehdy byla jako první linka s upraveným nástupem předními dveřmi tramvajová linka číslo 11 mezi Libercem a a Jabloncem nad Nisou. Důvodem opatření byl neustálý nárůst cestujících bez platného dokladu. Postupně pak do roku 2005 se nástup do vozidel pouze dveřmi rozšířil také na ostatní linky MHD provozované dopravním podnikem. Omezení mělo zabránil v nástupu nejen černým pasažérům, ale hlavně osobám obtěžujícím svým chováním ostatní cestující nebo vozidlo poškozující a znečišťující.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Riki
Host
Riki

Dnes je moderní retro, lidi jsou z věcí retro-dávných skoro v orgasmu, takže proč to neudělat i v MHD.
Hezky za kovovou dvacku do kasičky a nástup celodenně předními dveřmi.
Bude pokoj od socek co jezdí neustále načerno, od vožralů a od smradlavejch bezďáků co se jen tak ohřevaj atd.
To by se vyčistil Augiášův chlév.
Mne jako běžného cestujícího by to naopak potěšilo. To by se zvedla kultůůra cestování.
Kdysi dávno platilo, nemáš nebo jsi se sám znemožnil k přepravě, tak jsi prostě nejel a šel jsi co, pěškobusem.

A.R.
Host
A.R.

Jsem běžný cestující a nic takového by mě nepotěšilo. Zvlášť v zimě čekat ve frontě, až všichni nastoupí. Nehledě na to, že to celý systém zabíjí.

liberal shark
Host
liberal shark

Není správné zatěžovat řidiče autobusu ještě kontrolou jízdenek. Ať si MHD najme průvodčího nebo víc revizorů.

Jenda
Host
Jenda

Je trpce úsměvné jak se v liberecké MHD řeší primárně dílčí problémy, které se dají marketingově „prodat“, místo opravdu důležitých koncepčních věcí. Nic proti nástupu všemi dveřmi od 20. hodiny, ale raději bych řešil nespolehlivost autobusů v dopravní špičce atd.

pája
Host
pája

To ale není problém dopravního podniku, to je problém radnice a magistrátu, že nejsou schopni udělal nějákou dopravní koncepci.

Juraj
Host
Juraj

Super

AFO
Host
AFO

Pár poznámek – omezení platí ve večerních hodinách, tedy v době menší přepravní špičky. Ve frekventovaných stanicích (resp. stanici – Fügnerova s tím jízdní doby počítají) – problém nastává v dopravě zaměstnanců průmyslové zóny, ať už před desátou směrem do, nebo po desáté směrem z – problém také nastává při hromadných akcích (hokej v aréně, koncerty, plesy v Lidových sadech apod.). V těchto případech řidič buď beztak otevírá dveře všechny, nebo poctivě kontroluje, čímž vznikají zpoždění, klidně i 10 minut – naposledy zažito cca týden zpátky, koncert Scooter v aréně – kontrola ze stran řidičů je leckdy nedůsledná, dají se… Číst vice »

Sitgestravel
Host
Sitgestravel

Jako cestujici liberecke MHD si dovolim vyjadrit, nebot, jak koukam, se tu vyjadruje kde kdo, ale libereckou MHD cestuji jen ja a pan Sura. Prednimi dvermi se nastupuje jen od 20 hod. do ukonceni provozu. V te dobe vsichni sporadani obcane jsou jiz doma se svymi drahymi polovickami, takze jezdi takova zvlastni individua. Je super, kdyz projdou nejdrive filtrem rodice, ktery proveri mimo jine jejich schopnost uhradit jizdne. Zdrzeni je tak 5 vterin navic oproti normalnimu casu pri nastupu a vystupu zadnim parem dveri pri vecernim provozu. Myslim, pokud to skutecne nejake linky zpozdovalo, ze by bylo vhodnejsi povolit nastup… Číst vice »

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Takže kdo jede z odpolední směny není spořádaný občan? No vy jste ale moralista.

pája
Host
pája

Ne, přečtěte si to ještě jednou.

xyz
Host
xyz

Dalším (dosud zde nezmíněným) aspektem je, že v situaci, kdy tramvaje v Liberci (ale i např. mostě a Litvínově) jsou max. jen částečně nízkopodlažní (s tím, že přední dveře – tzn. ty u řidiče – jsou v takové situaci se schody), dochází při povinném nástupu předními dveřmi i k omezení pro občany s (ať už trvalým či jen dočasným) pohybovým omezením.

Namísto toho, aby mohli bez problémů a „okolků“ nastoupit do těch dveří, které jsou s ohledem na jejich situaci nejpřijatelnější.

PetrB
Host
PetrB

Most a Litvinov uvazuji, ze nastup prednymi dvermi do tramvaji zavedou a to celotydenne v dobe od 19 do 4 hod.

A.R.
Host
A.R.

Tím tu tragédii nevylepší.

Jindra
Host
Jindra

V Chomutově když cestující požádá o jízdenku kamkoliv v rámci IDS UK,tak řidič ji pracně v odbavovacím a poruchovém systému
najde a prodá.První zdržení,pak několik cestujících kteří i po mnoha letech se neumí nebo nechce odbavit.A toto třeba při velkém
počtu cestujících – zpoždění několik minut.A toto pak je dokonalý odpuzovač cestujících.Inu ČSAD……

A.R.
Host
A.R.

Nastup prednimi dvermi ve frekventovanem provozu MHD je ta nejvetsi pitomost, jaka se kdy mohla objevit. A Opava, Havirov nebo Chomutov na toto idiotske opatreni proste dojizdeji. Kazdym rokem klesa pocet prepravenych cestujicich niz a niz. A ti diletanti na meste bud nevi proc, nebo je to nezajima.

Georg
Host
Georg

totez prazske primestske linky…

Speedy
Host
Speedy

Přesně tak, je to nesmysl. MHD bývá tradičně napěchovaná k prasknutí, tímto nesmyslem ještě cestu dále cestujícím ztrpčují.

Pepa z depa
Host
Pepa z depa

Cheb, Sokolov, Karlovy Vary a vsechna mala mesta, kde jezdi MHD jen ve stredu a v dubnu to maji takto zavedene. Neni na revizory a tak tim jezdi jen duchodci, kteri uz nemuzou chodit, protoze jinak jste vsude rychleji i pesky…

A.R.
Host
A.R.

A co Trutnov? Tam se nastupuje všemi dveřmi. Jak je možné, že krajské město Karlovy Vary je na tom hůř a cestující pouští předem?
Nebo Tábor? Ten jen taky menší než Havířov nebo Karlovy Vary.

MMM
Host
MMM

A například v takovém Rennes ve Francii, které má 250 000 obyvatel a kde mají dokonce i provoz metra, se musí v autobusu nastupovat předními dveřmi úplně na všech linkách po celý den. Šílenost.

A.R.
Host
A.R.

Zažil jsem to v Hamburgu. Do autobusu se mělo nastupovat předními dveřmi, ale všichni na to srali. Tedy jak cestující, tak řidiči.

R2R2
Host
R2R2

Veta: „Postupně pak do roku 2005 se nástup do vozidel pouze dveřmi rozšířil“ ma sve kouzlo, skoro to vypada, ze do te doby bylo mozno nastupovat treba i oknem. Jinak doufam, ze se zmena osvedci a vydrzi, protoze nastup jen jednemi dvermi, oznacovani, nakupovani listku u ridice dost zdrzuje pobyt v zastavkach a z meho pohledu je stani v zastavkach jedna z nejotravnejsich veci na hromadne doprave.

A.R.
Host
A.R.

Jednoznacne souhlas.

Robert
Host
Robert

Nechci to nějak rozporovat, ale zrovna nákup jízdenky u řidiče nástup všemi dveřmi nevyřeší. Leda by ti, co si dosud tyto jízdenky kupovali, začali jezdit načerno. Což zrovna pokrok není.

R2R2
Host
R2R2

Pokud je jedina moznost porizeni jizdenky nakup u ridice daneho spoje, tak samozrejme ne, ale spousta dopravnich podniku a predpokladam, ze tak je tomu i v Liberci, prodava jizdenky, ktere plati pro nekolik spoju nebo na delsi casove obdobi a prodava jizdenky i jinde nez u ridice. V takovem pripade mohou lide, kteri maji jizdenku porizenou jinym zpusobem nebo v jinem spoji, ze ktereho prestupuji, nastoupit ostatnimi dvermi.

Panoramix
Host
Panoramix

Jj, v Liberci mají ve vozech MHD jak moderní elektronické strojky na platbu jízdného kartou, tak i poměrnou raritu, a to téměř plnohodnotný automat na jízdenky, jaké jsou běžně na zastávkách. A stejně tam vídám při svých návštěvách lidi, jak si kupují jízdenky u řidiče. Nepochopitelné.

Martin
Host
Martin

Ty strojky na platbu kartou jsou ale bohužel stále jen v tramvajích 🙁

Karel
Host
Karel

Komunikace s řidičem dodává cestování ten hřejivý lidský rozměr. Když jdete k holiči, sednete si radši do křesla k živému kadeřníkovi nebo kadeřnici, anebo byste si sedl pod robota, který by vás ostříhal nebo oholil zcela automaticky, na MAX?

A.R.
Host
A.R.

No jo, lidská stránka. Jakkoliv tomu argumentu z citového hlediska rozumím, tak v MHD není na nic takového čas.
Jelikož si s kadeřníkem nepovídám, tak je mi to jedno.

Jarek
Host
Jarek

To byste měl jezdit taxíkem, tam je příležitost k pokecu vždy.

Karel
Host
Karel

Nástup předními dveřmi je jedním z faktorů, který dodává venkovskému cestování tu nenahraditelnou rodinnou atmosféru. Je to jako kdyby ve škole pan učitel na začátku vyučovací hodiny každému žákovi podal ruku, popřál dobré ráno a zeptal se ho, jak se mu daří. Jen pak bohužel už nezbude moc času na výuku. Pro spěchajícího anonymního cestujícího je to samozřejmě otravné. Pro podnikatele v dopravě je zase vybírání peněz tou nejzajímavější částí a otravné je, že mezitím musí ten autobus někam popojíždět a musí se do něj cpát nafta… Snad by šel vymyslet nějaký kompromis. Třeba že část autobusů by jenom jezdila… Číst vice »

A.R.
Host
A.R.

U venkovského cestování je to jedno, tam moc lidí nebývá, ale v MHD je to kardinální pitomost.

Karel
Host
Karel

I na venkově jsou vytížené linky a zastávky s velkým obratem. A i v MHD jsou linky, které v mnoha úsecích „vozí vzduch“. Rozdělovat to na venkov-město je nesmysl.

Halamus
Host
Halamus

Už sem nepište, zase musím čistit poprskaný monitor.