V katovické aglomeraci vyjedou vodíkové autobusy, kvůli ceně zatím jen pilotně

Vodíkový autobus NesoBus. Zdroj: Krzysztof MatyjaszczykVodíkový autobus NesoBus. Zdroj: Krzysztof Matyjaszczyk

Původně plánovala Metropole GZM nákup až 30 vozidel, vysoké náklady ji odradily.

Odebírat
Upozornit na
guest
27 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
pes.387

Hlavně že ne bezpilotně 🙃

lvy

Když už neekologicky, tak pořádně, není nad špinavý vodík.

Kubrt

Kde se píše o zdroji vodíku?

lvy

Nevím o tom, že by existoval nějaký čistý zdroj. Je to stejné jako když někdo říká, že v bazénu se může čůrat v jednom rohu a zbytek bude jako čistý.

Pražec

Až tu zas někdo začne vyčíslovat procentuální účinnost vodíkového cyklu… páni inženýři, v reálném světě nakonec rozhodnou úplně jiné věci než technická dokonalost.

Pokud máme lokálně nespotřebovatelné přebytky z OZE, účinnost nás skoro nezajímá. Horší je to s cenou, která v budoucnu možná klesne, možná ne. Ale táž vysoká cena se v budoucnu může stát přijatelnou, až nás Čína odstřihne od zdrojů kovů vzácných zemin a nebude z čeho dělat baterky.

Kubrt

Ano, v reálném světě nerozhodne technická vyspělost ani ideologie, ale rozhodnou prachy. A do těch ta účinnost promlouvá dost zásadně.
A ještě k těm vzácným zeminám – vodíková řešení v mobilitě (i jinde) vždy obsahují i baterku, byť menší.

Jiří Kocurek

Jenže ekonomie je zase buržoazní pavěda, rozdojit kozla.

lvy

Nemáme.

SYN

Hohoho, nespotřebované přebytky z OZE… chcete snad naznačit že budovaný elektrolyzér počítá s vytížením na úrovni 10-20%?? Oni totiž ty přebytky nejsou vůbec pravidelné ani moc časté… rozhodně ne dost na to aby drahý elektrolyzér jel s tak nízkým vytížením. Kromě toho by to chtělo skladovací kapacitu (nádrže na vodík) s kapacitou na úrovni týdnů provozu…

lvy

Zatím žádné přebytky neexistují, uhlí jede pořád a plyn taky.

Jiří Kocurek

Aneb cokoliv, prostě cokoliv, aby to mohl dát inženýrům sežrat!

Michal Tvrdý

Ono je to síce drahé, ale uvidíme ako sa to vyvynie. Ak by sa vodík presadil vo väčšom meradle tak určite tie ceny nebudú také šialené. Ja si pamätám časy, kde začali prichádza prvé plazmové televízory. Špičkový CRT s mnohými funkciami a kvalitným obrazom za 30.000 korún. A plazma (vtedy ešte s otáznou kvalitou a životnosťou) – 900.000 korún …. Vodík, batérie, kapacitory, …. to všetko dnes beriem ako hľadanie správnej cesty na náhradu fosílnych palív. Časom sa ukáže, ktorá cesta je správna (možno dokonca iná, na ktorú sme dnes ani nevrkočili). Ale bez týchto čiastkových krokov akým sú aj… Číst vice »

Peeetr

A ti co se předluží dotováním všech možných hovadin, pak nebudou už mít peníze na plošnou změnu ke skutečně efektivním řešením. Jako například, aby se daly baterie masově vyrábět i v EU, jenže když je tu elektřina 3x dražší než v Číně i USA, tak k nám moderní průmysl (kde je nejklíčovější automatizace a elektřina) nepůjde, a naopak začne krachovat i ten dosavadní.

Pražec

Dejme vodíku ještě tak padesát let a ono to třeba půjde.

Fotovoltaické články se vyrábí od konce 19. století. V půlce 20. století byly pořád ještě tak drahé, že se používaly takřka výhradně v kosmu. Ve dvacátých letech 21. století je levnější udělat si plot z panelů než ze dřeva.

Václav Pašek

Trochu se bojím, že u problémů se skladováním vodíku fyziku prostě neporazíme. Ale pro nějaké provozy s lokální výrobou z OZE kde je potřeba rychle doplňovat energii do vozidla by to asi šlo použít.

Pražec

Tohle docela rychle pochopil třeba Musk – na rozdíl od NASA přesedlal z vodíku na metan.
Ten se skladuje obstojně a z vodíku si ho můžeme koneckonců vyrobit taky.

SYN

No on má taky ten metan další výhodu – citelně vyšší teplotu kapalnění/varu, takže není třeba tolik chladit… Metalox je dobrý kompromis.

Jiný Petr

Ceny vodíku budou vždy šílené. Kdyby se vyráběl ze zemního plynu (metanu) / alternativně z uhlí a ropy/, tak by to bylo o něco levnější. Pokud tedy pominu problémy se skladováním (unikne ze všeho – udává se, že denní ztráta může být až 3%; chlazení, plnící tlaky). Tento vodík však EU nechce – chce ten čistý vyráběný elektrolýzou vody – a ten nikdy levný nebude – fyzikálně je to nesmysl – množství energie co se musí vložit do jeho výroby se ani nepřiblíží energii, kterou z toho vodíku získáte (uvádí se, že z H2 dostanete max. 30% energie, co vložíte… Číst vice »

Pražec

Atom zase nemá tak flexibilní regulaci, aby se mohl přizpůsobit dennímu cyklu spotřeby. Buď nemáte dost energie ve špičkách, nebo zbytečně vyrábíte v noci.

Takže ano, dovedu si představit provoz, že z jádra v noci vyrábíme H2, se kterými přes den pokrýváme špičky. A nevidím na tom nic nesmyslného.

Lukáš F.

Já ano. Znamená to totiž, že továrna na vodík po většinu dne stojí a nevyrábí.

Dusmor

Ale ano, atomová elektrárna umí přizpůsobit svůj výkon odběrovému diagramu.
„Problém“ je v tom, že variabilní provozní náklady (opex) jsou tak malé, že se vyplatí jet pořád naplno. Uran je v poměru k vyrobené energii opravdu laciný.
To, co je na atomovkách drahé, jsou fixní náklady (capex). A ty jsou stejné ať jedete naplno nebo na minimální výkon. Prostě odpisy z investičních nákladů, revize, personál… musíte platit měsíc co měsíc.

SYN

Na to aby platilo co říkáte bychom potřebovali zastoupení atomovek na výrobě elektřiny někde nad 50%… dostaneme se pravděpodobně někam ke 40%. Takže ty přebytky nějaké budou, ale nic moc, a používají se i jiné metody jak jich využívat (přečerpávačky, HDO atd.)

Jiří Kocurek

Současné budované reaktory dokážou měnit výkon s gradientem 1 % za minutu v rozsahu 60-100 %, pokud si správně pamatuju z článků p. Vladimíra Wagnera.

Pane NEinženýre.

Pražec

To je v oproti reaktorům II. generace celkem slušná rychlost i rozsah. Jenže i to uhlí je rychlejší.

Kdyby náběh 1%/min stačil, pak bychom nepotřebovali plynové elektrárny.

Dusmor

Nějak jsem si nevšimnul, že by tenkrát byly plazmy dotované a CRT zakazované.

Jiří Kocurek

Ale notak, 90 % ceny plasmového televizoru přece proplatí ministerstvo kultury a bude skělý odjezdový panel namísto LED diod, které potřebují vzácné kovy.

SYN

Však plazmy přišly, a zase odešly… vyrobilo se jich „pár“. Zapomenutá technologie…